Под купола

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Re: "Под купола" (новият роман на Кинг)

Мнение от deadface » вт яну 18, 2011 11:53 pm

А някой забеляза ли каква дразнеща грешка има в превода? В първия том (стр. 305-310) се говори за златната бейзболна топка на Джим Рени, а във втория том топката внезапно се превръща в бухалка (например стр. 125 и 139). Работата е там, че наистина е топка, а не бухалка. Сериозно, на никой ли не му направи впечатление? :rolleyes:
Изображение

Потребителски аватар
Crimson King
Commoner
Commoner
Регистриран: вт ное 23, 2010 3:04 pm

Мнение от Crimson King » ср яну 19, 2011 12:27 am

о,да в момента я чета и наистина е така :tooth:
Spoiler
Show
най-интересното е даже при един от разговорите между Ръсти и жена му в моргата и той е нещо от сорта на :"има белези от шевове,като че е от бейзболна бухалка " :tooth:

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: съб ное 20, 2010 11:18 am

Мнение от shraik » ср яну 19, 2011 1:04 am

Даже е срамота да се споменава

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Мнение от J.S. » нед яну 30, 2011 5:32 pm

Снощи ми попадна интересна новина: ще издават "Под купола" във Франция на 2 март тази година. Цената ще е 22 евро на том (и те ще я разделят на два тома). Това е почти двойно по-скъпо от българското издание, освен това го пускат с 3-4 месеца след нас. Единственият плюс е, че пускат и двата тома едновременно.

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от shraik » вт фев 01, 2011 3:07 pm

Вижте руското издание колко е готино
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от shraik » ср фев 02, 2011 12:32 am

shraik написа:Вижте украинското издание колко е готино
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от shraik » нед фев 20, 2011 3:29 pm

Не съм чел Клифърд Саймък - "Всичко живо е трева", но ми разказа, че много прилича на "Под Купола" направо изплагиатствано от Саймък.
Сюжета и героите много си приличали.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » нед фев 20, 2011 6:24 pm

Това вече сме го обсъждали в темата. Идеята за силово поле, което изолира малък град от останалия свят, не е на Саймък, а много по-стара. Впрочем, прочети "Всичко живо е трева" и сам прецени дали и колко е плагиатствал Кинг. :smile:
Изображение

Потребителски аватар
deimos
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: пон авг 31, 2009 11:55 pm

Мнение от deimos » нед фев 20, 2011 6:48 pm

Все още не съм чел "Под купола", за да изкажа обективно мнение, но се подразних от коментара, че Стивън Кинг бил плагиатствал от Саймък.
Дори и Кинг да е взел идеята от някой който се е сетил по-рано за силовите полета мисля, че по-важно е как е развита тази идея, персонажите и как собствения стил на писателя придава уникалност на произведението. Точно Кинг да се обвинява в плагиатство е нелепо, защото Краля е създал едни от най-гениалните творби с въображение и идеи с каквито много малко писатели от световна величина могат да се похвалят.
“Fiction is the truth inside the lie.”

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » нед фев 20, 2011 7:30 pm

Именно. Да използваш чужда идея, особено когато не е много сигурно чия е (тоест, на кого е хрумнала първо), не е непременно плагиатство - важното е как ще я развиеш. Така например авторите често прибягват до идеи, които не са взети от литературата, а от (да речем) науката. Веднага се сещам за любимата на много писатели-фантасти Струнна теория. Ако някой писател изгради сюжета на произведението си върху тази теория, това прави ли го плагиат? Освен това има много автори, които използват умишлено идеята на друг писател, за да изразят почитта си към него. И не го крият. Така например Кинг е запленен от "Дракула" на Стокър и решава да напише свой вариант на романа, в резултат на което се ражда "Сейлъмс Лот":
While teaching a high school Fantasy and Science Fiction course at Hampden Academy, King was inspired by Dracula, one of the books covered in the class. "One night over supper I wondered aloud what would happen if Dracula came back in the twentieth century, to America. 'He'd probably be run over by a Yellow Cab on Park Avenue and killed,' my wife said. (In the Introduction to the 2004 audiobook recording that Stephen King read himself, he says it was he who said "Probably he'd land in New York and be killed by a Taxi Cab, like Margaret Mitchell in Atlanta", and it was his wife who suggested a rural setting for the book.) That closed the discussion, but in the following days, my mind kept returning to the idea. It occurred to me that my wife was probably right — if the legendary Count came to New York, that is. But if he were to show up in a sleepy little country town, what then? I decided I wanted to find out, so I wrote 'Salem's Lot, which was originally titled Second Coming".
Кинг има и доста разкази, които са вдъхновени от произведенията на другите му любимци - По, Лъвкрафт, Артър Макън и т.н., но нито един от тях не пресъздава дословно оригиналната идея, а я разглежда по нов начин.
Изображение

Потребителски аватар
stihopletec
Breaker
Breaker
Регистриран: нед мар 12, 2006 3:51 am
Контакти:

Re: "Под купола"

Мнение от stihopletec » вт мар 08, 2011 9:25 pm

Днес почнах 2-рата част .. и все още се въздържам от окончателно мнение :) Засега Дума Ки ми харесва повече ( сравнявам тези 2 книги по две причини - това са последните две писани от него и книгите са създадени в периода след катастрофата).
За света може да си само един човек, но за един човек може да си света !
Лесно е да умреш за човек, който си обичал, но е трудно да намериш човек, за когото си заслужава да живееш !
Почувствайте кога сте свършили и оставете четката или молива.Останалото е само живот. (Стивън Кинг)

Потребителски аватар
stihopletec
Breaker
Breaker
Регистриран: нед мар 12, 2006 3:51 am
Контакти:

Мнение от stihopletec » вт апр 05, 2011 1:27 am

Страхотна книга. Определено краят и те кара да се замислиш за всичко, което ни заобикаля. Докато в Дума Ки става дума за човешката психика... тук е по - скоро описание на взаимоотношенията в общността. Вече взе да ми става любопитно какво ще ни предложи следващата книга :)
За света може да си само един човек, но за един човек може да си света !
Лесно е да умреш за човек, който си обичал, но е трудно да намериш човек, за когото си заслужава да живееш !
Почувствайте кога сте свършили и оставете четката или молива.Останалото е само живот. (Стивън Кинг)

Потребителски аватар
RollanD
Breaker
Breaker
Регистриран: пет май 20, 2011 3:13 pm

Мнение от RollanD » вт май 24, 2011 1:59 pm

Едва ли е взел идеята от другаде. На него си му е запазена марка да изолира градче ( интерпретира се и в "То", и в "Томичукалата" ). А относно книгата - хубава е, но се развива буквално за 2 - 3 странички. Иначе - да - държи те в напрежение.
Shinra Tensei

Потребителски аватар
Ally
Breaker
Breaker
Регистриран: нед дек 13, 2009 3:22 pm

Мнение от Ally » пон сеп 05, 2011 2:06 pm

Адски много ми хареса на мен, направо я изядох :) Обичам как разгръща образите на толкова много герои в една книга. Определено е за сериал!
I'm so happy 'cause today I found my friends
They're in my head

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
flounder
Childe
Childe
Регистриран: ср ное 02, 2011 1:49 pm
Контакти:

Мнение от flounder » ср ное 02, 2011 2:13 pm

Доста е интересна, но е леко разтеглена на моменти :) Чете се лесно (на английски), но на моменти доскучава :) 9 от 10 за нея :)
Forget everything you know about the life, and just open your eyes…this is a revolution of the mind.

Потребителски аватар
bruja
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: вт мар 23, 2010 12:39 pm

Мнение от bruja » ср фев 01, 2012 6:10 pm

Днес прочетох, че Кинг е съобщил, че подготвя продължение на книгата.
Дали е вярно или е само рекламен трик?
Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого. Марк Твен

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср фев 01, 2012 11:35 pm

Къде го прочете? Кинг не е казвал подобно нещо, а и не мисля, че тази книга се нуждае от продължение. Навярно става дума за някаква спекулация.
Изображение

Потребителски аватар
bruja
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: вт мар 23, 2010 12:39 pm

Мнение от bruja » чет фев 02, 2012 11:17 am

В страницата на едно испанско издаделство, продава книги по каталог, казва се "Circulo de lectores".
И аз си мисля, че продължение не е нужно, учудиха ме коментарите под тази новина. Всички в стила на "ей, супер, нямам търпение, краят е незавършен...".
Питам се дали една и съща книга сме чели или...
Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого. Марк Твен

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет фев 02, 2012 11:38 am

Аха.
Кинг рядко пише продължения и никога толкова скоро след излизането на първата книга. Освен това в момента работи над други романи и има достатъчно много нови и стари нереализирани идеи (поне 40, както беше споделил в едно скорошно интервю), така че едва ли ще се върне скоро към "Под купола" :smile:
Изображение

Потребителски аватар
stanislav_vd
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » вт фев 14, 2012 5:26 pm

Днес ми попадна 2-та на ''Под Купола'' за 10 лв. В много добро състояние. Позачудих се малко но я взех. Мисля, че цената е добра. Лошото е, че едва ли ще намеря и първата на такава цена :) май нея ще трябва да си я купувам в нета...
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Отговори