Нощна смяна (2009) /Нощна смяна + Понякога те се завръщат/

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Re: Нощна смяна (2009) /Нощна смяна + Понякога те се завръща

Мнение от deadface » ср юни 19, 2013 1:56 pm

Определено се усеща По, затова се чудя дали не трябва да се тълкува така. Колкото до въпроса ти -
Spoiler
Show
не забравяй, че бащата разказва своята версия на събитията. И по-важното - навярно е достатъчно луд, за да си вярва. С други думи - съзнанието му е съчинило съществуването на вампира, за да се пребори с чувството за вина, но в крайна сметка вината взема превес и той губи окончателно здравия си разум, защото подсъзнателно иска да бъде наказан (да сподели участта на децата си).

Нещо повече - може целият разговор с психиатъра изобщо да не се е състоял. Нали накрая се казва, че
Сестрата я нямаше. На бюрото й стоеше бележка, на която пишеше: „Връщам се веднага.“
Е, може да не се е върнала веднага. Може да е била навън от самото начало. Може Лестър да се е вмъкнал в кабинета в нейно отсъствие и психиатърът също да не е бил там. Може да е легнал на кушетката на доктора и да си е представил целия разговор с него, като съзнанието му се е разделило на две (типичен случай на шизофрения) - на добрия Лестър (онзи, който съжалява за стореното, който си е измислил вампира и подсъзнателно иска да бъде наказан) и на лошия Лестър (онзи, който е убил децата, вампирът, единственият, който може да го накаже в собствените му представи). Защото добрата му половина се досеща за съществуването на лошата, но отказва да повярва в нея, отказва да повярва какво е сторила, въпреки че подсъзнателно знае... докато в края на въображаемия разговор не приема открито вината си и не признава, че лошият Лестър е реален.

Затова обичам двусмислените разкази - купуваш си една история, а получаваш две или повече... и после си блъскаш главата коя е реалната :devil:
Изображение

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » пет авг 02, 2013 10:43 pm

Ще дам коментар за разкази, които не са включени в "Нощна смяна" (старото издание)

Децата на царевицата - Гледал съм филма и ми беше доста любопитно да разбере какво точно се случва в разказа. Много стегнато е представен библейския апокалипсис в градчето. Финалът е мистериозен. Повече ми хареса от филма, макар че и въпросният има своите достойнства в разгръщането на историята.

Сиво вещество
- Интересна идея, много добро повествование. Финалът отново е убийствено добър.

Знам какво искаш - Също много добра идея. До последно ме държеше в неведение каква точно ще е кулминационната фаза.

Джирусълъмс Лот
- Фаворита ми, може би. Издържан в Лъвкрафтски стил, архаичен като начин на представяне (писмата и т.н., които Брам Стоукър е обичал да употребява, а и не само).

Нощен прибой - Апокалиптичен разказ. Философското в него ми хареса.

Понякога те се завръщат
- Изключително болезнен разказ (ужасяващо болезнен). Хорър от клас, неслучайно е едноименен.

Ягодова пролет - Много ми хареса атмосферата в разказа, а финалът е точно такъв тип, какъвто обичам за край на разкази.

Човекът с косачката - Кратък и интензивен, но и доста страховит.

Пресата - Единственият разказ, който не ми беше твърде интересно главно заради темата.

Жената в стаята
- Разказ, в който е наблегнато не на сюжета, а по-скоро на чисто човешкия бит и решаващия избор на прага на смъртта на близък човек.

Не съм твърде многословен и изчерпателен, но нека приемем коментара ми като впечатление от разкази.
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
stanislav_vd
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » нед мар 23, 2014 10:22 am

Бях чел сборника на ''Плеяда'' - ''Понякога те се завръщат'' още като бях ученик. Тогава нямах представа, че това всъщност е част от сборника ''Нощна смяна''. Наскоро си намерих изданието ''Нощна смяна'' от 1991г. на Списание ''Панорама'', което допълва изданието на Плеяда и прочетох и двете. Наистина култов сборник, може би най-добрият на Кинг. Четох по един разказ на ден, за да си удължа удоволствието :D Страхотна 100 % ''Кинговска'' атмосфера има в тези разкази, а повечето от тях имат потенциала да бъдат и повести, че и романи.Фаворити са ми: ''Джирусълъмс лот'', ''По едно за из път'', ''Децата на царевицата'', ''Сиво вещество'', ''Вампирът''/ що ли си мисля, че има някакво влияние на Дафни дьо Морие в него?/, ''Ягодова пролет''...
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » нед мар 23, 2014 11:40 pm

Категорично,най добрият сборник на Кинг.И аз чета разказите,по един на ден,особено на Стивън Кинг.Така не смесвам различните истории.Всички разкази от този сборник са ми любими,от първият до последният.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пет апр 04, 2014 10:58 am

Разказът "Вампирът", публикуван за пръв път в сп. "Cavalier" през март 1973:
Прикачени файлове
The Boogeyman - Cavalier.jpg
The Boogeyman - Cavalier.jpg (93.19 KиБ) Видяна 2736 пъти
Изображение

Потребителски аватар
Joseph Curwen
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: нед авг 12, 2012 2:19 pm
Контакти:

Мнение от Joseph Curwen » пон май 05, 2014 5:11 am

Днес гледах филма Seconds (1966) и някои моменти доста ми напомниха на "Дружество Отказване с гаранция". Някой да знае дали има връзка (т.е. дали Кинг се е вдъхновил конкретно от въпросния филм за написването на разказа)?

Потребителски аватар
Targaryen
Commoner
Commoner
Регистриран: чет фев 16, 2017 7:04 pm

Мнение от Targaryen » чет фев 16, 2017 7:15 pm

Доста стара тема, но съм нов във форума и реших да пиша тук отново... :)
Та, разказите до един бяха страхотни, това ми беше втората книга на Кинг, прочетох я преди няколко седмици и беше страхотна. Любимите ми разкази бяха "Децата на царевицата", "Ягодова пролет" и "Човекът с косачката", но другите също бяха невероятни. Чета Кинг от скоро, но реших да се захвана и да прочета всичките му книги, колкото и много да са. В един от разказите се разказваше за градчето Сейлъмс Лот, по-късно разбрах, че има такава книга. Вероятно е препратка и става въпрос за едно и също място - ще се радвам да прочета и нея. :)

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » чет фев 16, 2017 8:56 pm

Стивън Кинг е крал и на препратките,присъстват в повечето му книги.

Потребителски аватар
Targaryen
Commoner
Commoner
Регистриран: чет фев 16, 2017 7:04 pm

Мнение от Targaryen » съб фев 18, 2017 7:56 pm

В една от темите на форума разбрах, че варианта на Нощна смяна, който съм прочел има липсващ разказ - Джирусълъмс Лот и го прочетох онлайн. Беше невероятен и се нарежда пред всички други в сборника. Предполагам, че също както разказа "По едно за из път" става дума за едно и също градче - Сейлъмс Лот, по което има книга, която ЩЕ ПРОЧЕТА в най-скоро време от местната библиотека. :) Благодаря на админа, без него нямаше да знам за съществуването на разказа. :)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » нед фев 19, 2017 4:37 am

:hi:
Изображение

Отговори