Робърт Грей, Господин Сив и Пурпурният крал

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Робърт Грей, Господин Сив и Пурпурният крал

Мнение от deadface » пет окт 09, 2009 8:49 am

В "Капан за сънища" извънземният се казва Господин Сив (Mr Gray), а в "То" се споменава, че едно от имената на Пениуайз е Робърт Грей (Robert Gray):

"То"
Единадесета глава
Пешеходни Екскурзии
3. Бев Рогън отива на гости

Мисис Кърш казва на Бевърли:
"Казваше се Робърт Грей, известен като Боб Грей, а още по-известен като Пениуайз Танцуващият клоун."
(His name was Robert Gray, better known as Bob Gray, better known as Pennywise the Dancing Clown.)

Как мислите? Дали това е случайно или Пениуайз и Господин Сив идват от едно и също измерение/вселена/планета? :rolleyes:
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Регистриран: пет юни 27, 2008 8:53 pm
Контакти:

Re: Робърт Грей и Господин Сив

Мнение от derry_maine » вт дек 08, 2009 2:10 am

Сега не ми се рови из книгата, но ако не се лъжа пришълецът в "Капан за сънища" поне на едно място нарича сам себе си "Боб Грей". Може би е някакъв далечен братовчед на ТО. Но дори и да има някаква връзка между тях, той самият изглежда не подозира за нея, тъй като минава през Дери, без да усети присъствието на ТО или евентуално следи от това присъствие. Не знае за падането на Водонапорната кула, не знае "кой или какво е Пениуйаз", разпитва Джоунси за някогашните убийства и т.н., с една дума, държи се като някой, който няма представа за ТО.

А може би Кинг е избрал за ТО името Грей, за да звучи малко като Гейси. Понякога може само да се гадае защо се спира на едно или друго име. Защо например използва името Патрик Хокстетър за тийнейджър-психопат в "То" и за лекар в "Живата факла"? Това не е някакво често срещано име, за да е случайно съвпадение. Или защо е именувал с "Виктор Пасков" един спомагателен персонаж в "Гробище за домашни любимци"? Едва ли само за да си навлече омразата на всички почитатели на "истинската литература" на изток от Калотина :tooth:
"...и най-приказното вълшебство помръкваше пред блясъка на желанието; Гестаад беше НЯКЪДЕ; Дери беше желание"
Отвъд

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт дек 08, 2009 10:36 am

Имам теория за името Хокстетър. През периода 1965-1971 в Щатите са давали телевизионен сериал (военна комедия) на име "Hogan's Heroes", който по онова време се е радвал на голяма популярност. Един от архизлодеите в него е майор Волфганг Хокстетър, който е член на СС и Гестапо. Предполагам, че Кинг (който по онова време е бил на 18) е следял сериала и името на майора е останало в главата му като синоним на злодей.
Колкото до това защо един от психиатрите в "Живата факла" се казва по същия начин - в "The essential Stephen King" на Stephen J. Spignesi има следната интересна теория:

"In Firestarter, one of the Shop's clinical psychologists/psychotherapists is named Dr. Patrick Hockstetter. In King's 1986 novel IT, we are told that a Derry resident named Patrick Hockstetter disappeared in 1958. (Eddie Kaspbrak does dream that he sees Hockstetter's decomposing body, but it is only a dream and by novel's end, Hockstetter is still missing) I susspect that these two Hockstetters are the same character. If this theory is correct, Patrick Hockstetter vanished from Derry in 1958 when he was approximately 11 years old and surfaced 20 or so years later as a Shop doctor, and King used IT to reveal Hockstetter's back story, powerfully linking the two tales."

:rolleyes:

А извънземният в "Капан за сънища" се казва Господин Сив (Mr Gray) и едно от имената на Пениуайз в "То" е Робърт Грей (Robert Gray), защото:
- една от най-разпространените представи за извънземните е, че те са сиви на цвят (Кинг има завидно чувство за хумор);
- идват от едно и също измерение/вселена/планета.
Мисля, че това са двете най-логични причини. И не е задължително Господин Сив и Пениуайз да се познават, нито единият да знае за съществуването на другия.

Но всичко това, разбира се, си остава в сферата на предположенията.
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » ср дек 09, 2009 12:46 am

Аз просто изтъкнах, че Сивият не знае за ТО, без да твърдя, че това изключва вероятността те да са от едно и също ( в най-широк смисъл ) място. Все пак ТО е няколко класи над Сивия и дори да е все още живо по времето на "Капан за сънища" - както има някакво основание да се смята от надписа върху паметника - напълно е възможно умишлено да крие присъствието си от разни "роднини от село" :tooth:

Иначе самият Кинг споменава в "Капан за сънища", че г-н Сив просто се явява в образ, взет от представата за извънземните в колективното човешко подсъзнание. Това като че е най-приемливото обяснение за произхода на името му, но все пак... кой знае?...

Не знаех нищо за онзи сериал, благодаря за информацията! Колкото до теорията от цитата, на мен лично тя силно ми издиша. Този човек или не е чел внимателно "То", или просто е забравил прочетеното. Патрик не просто изчезва от Дери - Бевърли вижда как ТО го отнася. Тялото му никога не бива открито от властите, но не само Еди, а всички Неудачници го виждат в Каналите, и то и при двете си слизания там. Първия път го разпознават, а втория намират останките му точно на същото място и те дори им служат като един вид ориентир. Това, което Еди си представя е, че Патрик е оживял и по някакъв начин ги е заобиколил и отново се е озовал пред тях. Но това става след като всички вече са видели трупа му и малко преди да срещнат Окото.

А Патрик е прекалено ненормален и твърде глупав ( макар и способен на известна хитрост ), за да си представи човек, че би станал доктор, та чак и психиатър. Айде ортопед може би да... :tooth: Както е описан в ТО, не би издържал нито един тест.
"...и най-приказното вълшебство помръкваше пред блясъка на желанието; Гестаад беше НЯКЪДЕ; Дери беше желание"
Отвъд

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср дек 09, 2009 1:39 am

Всъщност Бевърли не вижда как ТО убива Патрик. Не вижда смъртта му, а намира локви кръв, следи от влачене на тяло, портмонето и гуменките му. Намират трупа му едва по-късно, в каналите, с изядено наполовина лице от плъховете. Но този труп може да е илюзия, която има за цел да ги уплаши. Искам да кажа, че никой не е видял с очите си как умира и никой не е докоснал мъртвото му тяло, за да се убеди, че е реално.
Но съм склонен да се съглася с теб - Патрик изглежда прекалено глупав, за да се превърне в доктора от "Живата факла". И все пак, кой знае.
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » ср дек 09, 2009 11:31 pm

Да, Бевърли вижда само как ТО отвлича Патрик, а самият Кинг казва, че той за малко идва в съзнание, когато вече е в Каналите и ТО започва да се храни. Но все пак няма известен случай ТО да е завлякло някого в Каналите и той да е оцелял. С изключение на жената на Бил, но тя е оставена жива съвсем умишлено, а и нейното спасяване става възможно едва когато ТО умира ( само временно, да се надяваме :shades: ).

Как би могъл Патрик да се спаси?

Може би дори ТО е безсилно срещу един истински психопат-солипсист. Например ТО така и не успява да реши в каква форма да се яви пред Патрик ( но пък успешно му прилага номера с пиявиците, пуска му кръв и го завлича в Каналите ).

Другата възможност е Патрик да е провел някаква битка с него, подобна на тази която предстои на Неудачниците, но това не е много за вярване.

Възможно е ТО нарочно да е оставило Патрик жив, но идва въпросът защо му е да го прави. ТО също е нещо като психопат-солипсист, макар и далеч по-могъщ. Но такива по принцип не изпитват някаква взаимна симпатия. А може би ТО има възможности не само на разрушител, но и на творец, макар и зъл. Може би у Патрик е имало някаква частица от него и ТО я прибира временно и след това пак я пуска навън.

P.S. Извинявам се, темата тръгна в някаква друга посока, но все пак и това е доста интересно.
Отвъд

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет дек 10, 2009 12:39 am

Наистина интересен развой :smile:

А може би Патрик е спасен не от Пениуайз, а от (или заради) Пурпурният крал? Може би между ТО и Пурпурният крал съществува връзка. Двамата определено имат сходни характеристики - могат да променят външния си вид, а истинската им същност не е изцяло материална, сякаш съществуват на поне две места/измерения едновременно. Пурпурният крал се появява за пръв път в "Безсъние" като мистериозна, зла сила, която контролира съзнанията на жителите на Дери; в Дери се подвизава и самият Пениуайз.
В края на "То" Пениуайз се превръща в гигантски паяк (форма, която е най-близка до истинския му облик), в паяк се превръща и Мордред от "Тъмната кула" (чийто истински баща е Пурпурният крал), а това подсказва, че истинският облик на Пурпурният крал вероятно е подобен на този на Пениуайз. Освен това мястото, от което идва Пениуайз, прилича на Тодаш (пространството между световете) в "Тъмната кула". И още - мястото, на което се намира истинската форма на Пениуайз, е описано като "deadlights"; в "deadlights" изчезва и Пурпурният крал, когато е победен от Ралф в "Безсъние".
С други думи - ТО може да е едно от проявленията на Пурпурният крал или може би двамата са представители на един и същи вид. Във всеки случай имам всички основания да подозирам, че се познават :rolleyes:
Така че кой знае - може Патрик да е бил спасен/възкресен от Пурпурният крал с някаква цел, която не е по силите ни да проумеем.
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Re: Робърт Грей, Господин Сив и Пурпурният крал

Мнение от derry_maine » чет дек 10, 2009 9:06 pm

...Или Пурпурният крал понякога да използва ТО като рекрут-сержант за набиране на попълнения в армията си?... При такава концентрация на чудовищни и космически сили в и около Дери всичко е възможно.
Някак наистина не върви Патрик да се "похаби" толкова бързо и лесно единствено като спомагателен герой.
Той си е доста зловещ персонаж, може би най-зловещият от всички директно описани в книгата след самото ТО.
Отвъд

Потребителски аватар
Crimson King
Commoner
Commoner
Регистриран: вт ное 23, 2010 3:04 pm

Мнение от Crimson King » ср яну 05, 2011 9:55 am

много интересни предположения които на мен винаги са ми били интересни
но са единствено догадки :)
което донякъде е и хубаво
дори и да не четеш Кинг,пак мислиш за "неговият свят" :)

cupakabra
Childe
Childe
Регистриран: вт сеп 11, 2007 12:18 am

Мнение от cupakabra » пет яну 07, 2011 1:10 am

Само Кинг може да каже каква е връзката между тези герои,ако изобщо има такава.
На мен ми се струва,че по-скоро го прави това нарочно,за да провокира феновете-един вид да не спират да мислят за различните романи и връзката между тях.

Потребителски аватар
RollanD
Breaker
Breaker
Регистриран: пет май 20, 2011 3:13 pm

Мнение от RollanD » пет яну 06, 2012 9:36 pm

deadface написа: В края на "То" Пениуайз се превръща в гигантски паяк (форма, която е най-близка до истинския му облик), в паяк се превръща и Мордред от "Тъмната кула" (чийто истински баща е Пурпурният крал), а това подсказва, че истинският облик на Пурпурният крал вероятно е подобен на този на Пениуайз.
Съществува и друга възможност. Щом и на Мордред, и на Пениуайз истинските форми са паяци, не може ли и То да е син на Пурпурния отпреди хиляди години? Неговата задача е да се храни, но и да подбира жертвите си (тези които имат свръхестествени способности да отиват при Пурпурния). Тъй като при Роланд с всяко достигане на Кулата събитията да започват да се повтарят, То може да е било поредното дете на Краля, някакси оцеляло без да бъде убито от Стрелецът. Кралят се е възползвал от способнастите му и си го е "складирал" в Дери, глад който се оказва ключов в доста произведения на Кинг. Може около града да има някакво поле или пък аура. :devil:
Shinra Tensei

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » чет ное 14, 2013 9:50 am

Пропускате и още една възможност. Може би на Кинг просто му е забавно да чете подобни коментари :) Но може би един ден ще разкрие мистерията, макар че не вярвам да върне То на сцената. Пък и би било жалко накрая цялата борба с него да е нямала ефект. За мен То просто показва сблъсъкът между хората и страховете от детството им. Това е тема твърде типична за Кинг. За мен, да кажем "Играта на Джералд" има същия основен мотив.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » чет ное 14, 2013 12:18 pm

Vokial написа:Пропускате и още една възможност. Може би на Кинг просто му е забавно да чете подобни коментари :) Но може би един ден ще разкрие мистерията...

И аз това си го мисля. Би било редно в крайна сметка да разкрие в някое интервю или нещо съществуват ли подобни "връзки" или не. Човека е на 66 години вече. Ако нещо стане (недай си Боже) и "хвърли топа" след 2-3 години без да е упоменато нищо... теми като тази стават чисто и просто чесане на езици. Тоз баща, таз майка, Кинг като чете форумите и ще се залива от смях за въображението на хората по света, които му разкриват тайни за творбите му, за които и той не е подозирал! :tooth:

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет ное 14, 2013 5:57 pm

Ние поне се ограничаваме да философстваме и предполагаме, а какво да кажем за литературните анализи на класически произведения, които в училище ни пробутват като неопровержима истина. Сигурен съм, че много писатели се смеят от отвъдното на литературните критици, които им правят посмъртно дисекция. :)
И все пак в думите ни има известна логика, защото Кинг обича да навързва произведенията си чрез общи теми, места, герои и събития - факт.

Vokial, аз лично не мога да направя паралел между "То" и "Играта на Джералд" - във втората детските страхове не са основен мотив. Но ако все пак искаш да пофилософстваме по въпроса, нека го направим в темата за "Играта на Джералд", а не тук.
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » пет ное 15, 2013 1:17 pm

Не е за детските, а за страховете като цяло. Бях сигурен, че някой ще напише този упрек, но мързелът в мен надделя пред това да напиша с дума-две повече.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » пон ное 18, 2013 8:46 pm

https://www.goodreads.com/book/show/106 ... odule=true

Ей това може да даде доста отговори на нашите догадки, струва ми се. Искам го!!!!!!!!!! :)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон ное 18, 2013 9:32 pm

А тези не ги ли искаш? :)
Изображение

Отговори