To (любопитни факти)

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Регистриран: пет юни 27, 2008 8:53 pm
Контакти:

To (любопитни факти)

Мнение от derry_maine » пет дек 11, 2009 7:14 pm

Събрах малко снимчици, свързани с историческото време и атмосферата на „То”.

Ето логото на марката “Turtle wax” с картинката на костенурка, по която малкият Джорджи Денброу се заглежда, когато слиза в мазето малко преди Пениуайз да го убие:
Изображение

Това е телевизор „Моторола”, какъвто може би са гледали, без да го виждат, възрастните Денброу след смъртта на малкия си син, докато Бил е кроял планове как да отмъсти за братчето си:
Изображение

Точно същия червено-бял пакет „Уинстън” като на тази реклама от 1957 носи Ричи в Пущинака при строежа на бента. Може да се види дори слоганът, който Ричи си припява: „Winston tastes good” – “Like a cigarette should”.
Spoiler
Show
Няма нищо чудно, че Неудачниците пушат „Уинстън” ( докато например приятелите на бащата на Майк от разказа за му за пожара в „Черното петно” – „Кемъл” и „Лъки Страйк” ). Марката е тръгнала през 1954 и бързо е застанала начело на продажбите на цигари с филтър. Слоганът се е набивал от телевизия, радио и рекламни плакати. По онова време дори анимационните герои и Дядо Коледа са рекламирали цигари:
Изображение
Днес такива реклами, разбира се, са невъзможни. Всъщност в наши дни едва ли би минала дори книга, в която хлапета да пушат при всяка среща, както го правят Неудачниците. Редакторите навярно биха принудили автора да ореже поне половината подобни сцени. И може би биха забранили да се споменават марки цигари.
Изображение

Часовник „Таймекс” от 1950-те – може би такъв или подобен е получил като подарък Бен, за да не забравя за полицейския час в Дери. Майка му, която го е отглеждала сама, едва ли би имала възможност да му купи някой от специалните автоматични модели.
Изображение

Феновете на „То” знаят, че филмите с оживели египетски мумии не са изобретени през 1999 г. По-долу е постерът от филма „Мумията” от 1932, който Бен е гледал по телевизията. По-късно То си избира да се яви пред Бен в образ подобен на филмовия герой на Борис Карлоф ( Карлоф, не е излишно да добавим, не е изпълзял върху филмовата сцена от някоя мрачна и дива средноевропейска планина, както са смятали някои от зрителите му от онова време, а се е родил в Лондон под името Уйлям Хенри Прат ).
ИзображениеИзображение

Когато Бевърли се присъединява за пръв път към Неудачниците, тримата с Бен и Ричи гледат „Аз бях младият върколак” и „Аз бях младият Франкенщайн”. Златно време ще да е било за хорър филмите – двете заглавия наистина се появяват със съвсем малък интервал едно от друго и наистина са се прожектирали едновременно. Симпатичният иначе актьор Майкъл Ландън в образа на младия върколак Тони Ривърс дотолкова впечатлява Ричи, че ТО приема този вид за двете си следващи срещи с Неудачниците в изоставената къща на Нийбълт Стрийт ( докато преди това се е явило на Еди като прокажен скитник ).
ИзображениеИзображениеИзображение

Постер от филма „Пълзящото око” и самото Око. Окото е другото чудовище, което взема формата на един от кошмарите на Ричи. Покрай този филм Кинг сякаш е допуснал едно леко разминаване – Неудачниците слизат в Каналите през август 1958, а филмът излиза, доколкото успях да издиря, през октомври същата година.
Spoiler
Show
В книгата има и някои други разминавания ( макар и не толкова много, колкото са във филма ) – например очите на Бевърли са сиво-сини според Ричи, а според майката на Еди – зелени. Е, аз предлагам да вярваме на Ричи, който: 1) все пак я вижда по-често и по-отблизо, и 2) сякаш също е мъничко влюбен в нея. Докато Соня Каспбрак донякъде е жена с предубеждения и може би за нея зеленоока=развратница, т.е. възможно е да е видяла това, което е очаквала да види.
Има и едно друго разминаване, за което ми е доста чудно как са го пропуснали редакторите – Ричи и родителите му веднаж са католици, а малко след това – методисти.
ИзображениеИзображение

Постер от филма „Родан” и чудовищната птица, която става нещо като изходна форма за личния кошмар на Майк:
ИзображениеИзображение

Червено-бял Plymouth Fury, модел 1958, за какъвто напразно си е мечтал Бъч Бауърс, и какъвто откарва Хенри от Семинарията до „Градски Дом” след неуспешния му опит да убие Майк. Няма грешка, това е абсолютно същият модел като колата-демон Кристин. Кой знае, може дори да е същата кола. След като ТО може да осигури Бълвоча ( или нещо като него ) за шофьор на Хенри, защо пък да не може да съживи поне за малко и Кристин :shades:
Изображение

Няма как да не споменем и рокендрола, който обичат да слушат както Неудачниците, така и шайката на Хенри. Това е само една от многото песни и групи, за които става дума в книгата, но пък точно от нея Ричи черпи част от вярата си, че тази музика ще пребъде: Rock 'n roll will always be / our ticket to the end / It will go down in history / just you wait, my friend. В българския превод дори е излязло още по-добре: Рокендролът не умира / ще го дъним век след век / и в читанките ще влезе / тъй да знаеш, мой човек.
:arrow: Danny and The Juniors - Rock And Roll Is Here To Stay
"...и най-приказното вълшебство помръкваше пред блясъка на желанието; Гестаад беше НЯКЪДЕ; Дери беше желание"
Отвъд

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Re: To

Мнение от J.S. » пет дек 11, 2009 7:57 pm

Страхотен пост :a115:

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker
Регистриран: вт мар 17, 2009 1:01 pm

Мнение от READER » пет дек 11, 2009 8:21 pm

J.S. написа:Страхотен пост :a115:
И на мен ми хареса, найстина е интересно да знаеш някой нещица, не само да си ги представяш, въпреки, че Кинг така увлекателно описва, че направо рисува картината в съзнанието ти!
"Способен съм на всичко, стига то
да е човешко. Който ме надмине,
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » пет дек 11, 2009 9:12 pm

Ей това наистина е жесток пост! Защо не го отделите като отделна тема в която да слагаме разни такива неща от книгите на Кинг? Помня че като четях Буик 8 специално търсих в интернет конкретната кола, щото не можех да си я представя! Мисля, че ще е много интересно да има цяла тема за това!
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » пет дек 11, 2009 10:02 pm

Радвам се, че ви е харесало :blush3:
Всъщност това е нещо като първа част, приготвил съм и още.
И аз се колебаех дали да не направя нова тема - нещо от рода на "Реквизит" например. Но сега вече може да го стори само админът, аз лично нямам нищо против. Във всички книги на Кинг атмосферата е страхотна и декорът добре изпипан и мотивиран. В такъв род издирвания има и голямо предизвикателство - понякога е нужна почти детективска работа, за да се стигне до някой отговор, както ще проличи в следващия ми пост с изображения. Но пък си заслужава.
"...и най-приказното вълшебство помръкваше пред блясъка на желанието; Гестаад беше НЯКЪДЕ; Дери беше желание"
Отвъд

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » съб дек 12, 2009 1:10 am

derry_maine написа: И аз се колебаех дали да не направя нова тема - нещо от рода на "Реквизит" например. Но сега вече може да го стори само админът, аз лично нямам нищо против.
Done.
Страхотна тема, поздравления за идеята. Само че не я кръстих "Реквизит", защото много хора няма да схванат за какво иде реч от заглавието. Жалко, че в българския език няма достатъчно добра дума, която да замести английската "setting".
Изображение

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Контакти:

Re: To (любопитни факти)

Мнение от NoLabel » съб дек 12, 2009 1:34 am

Ама аз си мислех нещо като обща тема за "реквизит" не само от То, ами по принцип! Че то ако за всеки роман се направи по още една тема, тва мноо теми ще станат!
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » съб дек 12, 2009 1:40 am

Не вярвам, че ще се намерят достатъчно желаещи да "разнищят" сетинга на всеки роман, новела или разказ на Кинг, пък и помисли си на какво би заприличала тази тема, ако всичко се коментира в нея. По-добре да има отделни теми, а ако станат прекалено много, ще отворим нов раздел.
Изображение

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Контакти:

Мнение от NoLabel » съб дек 12, 2009 2:31 am

Да бе, ясно, ама на мен например не ми се отваря цяла нова тема, за да сложа една снимка на Буик. Идеята ми беше, че може да има хора като мен, които да се сещат за по 1 или 2 неща и просто да ги пускат в обща тема.
Съжалявам за флууда!
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » съб дек 12, 2009 11:40 am

Ако става въпрос само за 1-2-3 снимки, може спокойно да се използват вече съществуващите теми с името на романите/новелите/разказите. Ако се натрупа повече "реквизитна" информация, ще отделим въпросните постинги в отделна тема. Така че - публикувайте смело. Докато има модератори, няма повод за притеснение.
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » пон дек 14, 2009 12:41 am

Закъде без Силвър, колелото, което може да надбяга и Дявола? Бил кръщава колелото с името на коня на един от, може да се каже, най-любимите американски герои, на който са се възхищавали няколко поколения деца. „Самотният Рейнджър” почва като радиошоу в началото на 1930-те, а след това се създава тв сериал, киносерии и филми, комикси, анимация, книги, римейк на сериала... та чак до наши дни. Самотният Рейнджър е борец за справедливост и носител на рицарски добродетели, нещо като Зоро на Запада. Бил вероятно е гледал най-вече тв сериала, който се излъчва за пръв път между 1948 и 1957 г.
ИзображениеИзображениеИзображение
:arrow: The Lone Ranger Opening Theme Song

Самотният Рейнджър има своя верен кон и своя верен приятел Тонто; водачът на Неудачниците, освен от приятели, се нуждае и от своя Силвър, който дори след почти тридесет години ще му помогне да си спомни онова „бори се, бъди храбър, бъди верен, бори се за брат си, за приятелите; вярвай във всичко, в което си вярвал”. И както конят Силвър не е просто кон, а част от образа на Самотния Рейнджър, така и велосипедът Силвър не е просто велосипед.

Но ако с името и със символа вложен в него нещата са може би ясни, то с образа на самото колело на този етап търпя провал. Имал ли е Кинг предвид точно определен модел велосипед?

В българското издание се казва, че Силвър е огромен немски велосипед със 70 сантиметрови колела. Обаче в оригинала е посочена марката му –Schwinn. Наистина изглежда като немско име, и нищо чудно, тъй като основателят на фирмата е преселник от Германия. Обаче „Швин” си е американска марка, при това една от най-известните и масови по онова време:
ИзображениеИзображение

Общо взето, от книгата може да се научи за Силвър следното: той е 28 инчов „Швин”, сив на цвят, мъжки, а не юношески модел, стар още през 1958 ( Бил дава за него 24 долара, докато по онова време цената на нов „Швин” е започвала от около 50 долара ), и необичайно изглеждащ редом с велосипедите от 1950-те. Във всички тези изисквания се вписва например тази антика от 1917:
Изображение

Но от епизода с ремонта на колелото от възрастните вече Бил и Майк разбираме, че Силвър има същата система вътрешни гуми, каквато имат на практика и сегашните велосипеди. Такива модели „Швин” започват да се появяват от началото на 30-те години нататък, но сред тях, колкото и да търся, не мога да открия 28-инчов. Разгледах десетки каталози и стотици снимки, обаче... Има хибридни модели с 28 инчови колела от друга марка и рамка на „Швин”, но те излизат някъде след 1970-те. А просто няма да е честно да фотошопна някой такъв модел „Швин” от 1930-1940-те и да го кръстя „Силвър”:
ИзображениеИзображение

В долните два модела има по нещо от Силвър - "ъгловат там, където другите бяха заоблени, заоблен там, където те бяха прави" - но все пак и те са 26, а не 28 инчови.
ИзображениеИзображение

Ако някой знае кой модел е имал предвид Кинг ( и дали изобщо е имал предвид конкретен модел ), или просто има някакви предположения, ще съм страшно признателен ако ги сподели.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон дек 14, 2009 1:37 am

Няма модел с 28 инчови гуми. Кинг има предвид, че самият велосипед е висок 28 инча (71 см.) - предполагам, че визира височината от земята до рамката/седалката. Ето го изречението на английски: "A big Schwinn, twenty-eight inches tall." Очевидно преводачът не е изтълкувал правилно текста, а въпросният Силвър като нищо може да е някой от велосипедите на снимките.
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » пон дек 14, 2009 3:41 pm

deadface написа:Няма модел с 28 инчови гуми. Кинг има предвид, че самият велосипед е висок 28 инча (71 см.) - предполагам, че визира височината от земята до рамката/седалката.
Толкова са високи до седалката някои от велосипедчетата с помощни колелца :smile:

В каталозите се означава tire 28" ( или 26", или 24" ) като основна характеристика на моделите преди 1930-те. След това един и същ модел почти винаги се е пускал и с 24", и с 26". Това важи и при вариантите на рамката: може да бъде с по-малка или по-голяма рамка, съответно пак 24" или 26". Този Excelsior 1917 на първата снимка има мъжки и дамски вариант ( т.е. изобщо без горна рамка ), и двата 28". Но с въвеждането на новите системи вътрешни гуми през 30-те, с усъвършенстването на предавките и скоростите вече е нямало нужда по-голямата скорост да се "изработва" от по-голямо колело. Има професионални спортни модели с 28" и след 1933, но Силвър не е бегач. Кинг би подчертал това, а и нямаше да струва само 24$ при положение че е в движение, дори и на старо.
Отвъд

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон дек 14, 2009 5:06 pm

Има и велосипеди за възрастни, при които височината от земята до рамката/седалката е 71 см. Не съм специалист по велосипедите, но съм чел, че по големината на гумите се измерва височината главно на детските велосипеди, докато при велосипедите за възрастни височината се определя от разстоянието от земята до рамката или от оста на средното движение (педалите) до рамката. Ето тук е обяснено нагледно. Според мен 71 см. е височината, означена на чертежа с К. Има и таблица, от която се вижда, че за колоездач, висок 6'0" (6 фута и 0 инча, тоест 183 см.), е подходящ велосипед с А (разстоянието от оста на средното движение (педалите) до рамката) = 57см.
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » вт дек 15, 2009 3:35 pm

Ето техническите данни на велосипеда от първата снимка - Екселсиор от 1917. Колелата са 28", а всички размери на рамката доста по-малки. Това е колело, което е доста добра кандидатура за Силвър - мъжко и голямо. Велосипедите след 1933 просто не са толкова големи - с новите системи гуми и механика дори и при относително малка физическа сила е било възможно да се развие голяма скорост. Заради тези причини, а и защото с излизането от Депресията и особено след войната почти всеки пълнолетен американец е можел да си позволи кола, пазарът на велосипеди се е ориентирал към децата и тийнейджърите - велосипедът от транспортно средство се е превърнал в средство за масов спорт и развлечение. Тогава Швин просто не са произвеждали масово големи колела - ето как изглежда възрастен мъж върху един от мъжките модели от 1940-те: общо взето и тийейджър би се чувствал добре на такова колело. Затова и си мисля, че Кинг е имал по-скоро предвид някой от наистина античните, наистина грамадни модели. Само да не беше това разминаване със системата вътрешни гуми. Човек би помислил, че е имал предвид някой хибрид.

:blush3: Да вземем да направим едно списъче с подобни въпроси и да му го пратим... Струва ми се, че ще им се зарадва повече, отколкото ако го питат какви са му следващите творчески планове и дали вярва в летящи чинии...
Отвъд

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср дек 16, 2009 1:06 am

Според мен велосипедът е някой от тези на снимките, които пусна или изглежда почти по същия начин. Да предположим, че си прав и че в изречението "A big Schwinn, twenty-eight inches tall." Кинг има предвид размера на гумите, а не височината от земята до рамката. Може просто да се е объркал и по инерция да е написал 28, а всъщност да е имал предвид 26 (да не забравяме, че докато е писал "ТО", Кинг е употребявал големи количества алкохол и наркотици). Няма да е първият случай на грешка/неточност в негова книга. А идеята да му пратим списък с подобни въпроси не е лоша, но шансът този списък да стигне до него и той да му отговори клони към нулата. Доколкото знам, Кинг отдавна не си прави труда да чете и да отговаря на писма на почитатели, а публичната му електронна поща се проверява от други хора, които пресяват "плявата" и му препращат само избрани неща. По-скоро можем да пуснем въпросния списък в официалния му форум, там има доста по-голям шанс да го забележат и да му отговорят.
От друга страна - има ли смисъл да умуваме толкова над модела на един велосипед, когато има далеч по-интересни теми? Не знам за другите, но аз очаквам с нетърпение да продължиш проучванията си за другите елементи на сетинга :rolleyes:
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » пон дек 21, 2009 1:35 am

OK, достатъчно за пустия велосипед. И аз подозирам, че Кинг едва ли има възможност да отговаря дори и на едно писмо от хиляда. Сигурно ще пробвам с форумите.

Продължавам със сетинга.
В една от най-поетично описаните и същевременно най-тъжни сцени в книгата Неудачниците се разделят, след като са победили ТО през август 1958. Но преди да напуснат Пущинака, Стан чупи бутилка Кока Кола, с парче от която разрязва дланите им, за да скрепят с кръв своята клетва.

Как ли е изглеждала тази бутилка? По време на детството и юношеството на Неудачнците ( а те са детство и юношество и на самия Кинг, тъй като той е на тяхната възраст ) се сменят цели три модела от евoлюцията на Кока Кола бутилките:
Изображение

Моделът от 1961, когато Неудачниците все още са били тийнейджъри, се задържа без промяна чак до следващата им среща през 1985. Но той може да отпадне, тъй като все още не е съществувал през 1958. Всъщност самият Кинг на две места в книгата подчертава, че това е била една от новите, прозрачни бутилки. "Нова" през 1958 може да е била само бутилката модел 1957. Вярно е, че на снимката с трите бутилки и тази от 1957 изглежда леко зеленикава. Всички стари бутилки от модела 1915 са били с различни оттенъци на зеленото ( а преди тях са се произвеждали в кафяво и кехлибарено ). Но, от друга страна, не всички бутилки стават прозрачни веднага след 1957. Известно време са се произвеждали и зеленикави също. Всъщност разликата е не само в цвета, а и във формата. Освен това, моделът от 1915 има една характерна особеност - в средната задебелена част се е поставяло името на града, където бутилката е била напълнена за пръв път.
Изображение

Но тъй като преди 1957 напълно прозрачни бутилки изобщо е нямало в употреба, можем с доста голяма сигурност да предположим каква точно е била бутилката, която Стан е използвал - от модела въведен през 1957, прозрачна, която напълнена е изглеждала ето така:
Изображение

Между другото, в книгата като че се пие по-често Пепси. Тъкмо Пепси си купува Еди, след като Норбърт Кийн го е наплашил с разговора в аптеката и преди шайката на Хенри да му счупи ръката. Причината е проста - чак до 1959 и Пепси, и Кока Кола са стрували по 5 цента ( без депозита ), само че количеството напитка в Пепси е било повече.

:tooth: А някой да иска да се пробва със скоропоговорката против заекване на Бил: he thrusts his fists against the post and still insists he sees the ghost :tooth:
Отвъд

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » пон дек 28, 2009 11:15 pm

По разбираеми причини няма как да се видят истински снимки от градче на име Дери в щата Мейн. Следващите фотографии са всъщност от Бангор, но са описани в романа като част от литературния топос "Дери":

Пущинакът с рекичката:
Изображение

Част от градската библиотека:
Изображение

Водонапорната кула и статуята на Пол Баниън:
ИзображениеИзображение

А ето линк към карта на Мейн с топосите ( в син цвят ) от произведенията на Кинг:
http://strangemaps.files.wordpress.com/ ... 600y_2.jpg
Отвъд

Отговори