Сияние

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Сияние

Мнение от deadface » ср яну 06, 2010 11:33 am

Изображение Изображение

Една от любимите ми книги на Кинг.

Знаете ли, че първоначално романът е имал различен край, но Кинг го е променил, защото е решил, че е прекалено мрачен?
Spoiler
Show
Стивън Кинг:
"The Shining' was open right until the end. I didn't know what was going to happen until the very end. The shows in the book. The original plan was for them all to die up there and for Danny to become the controlling force of the hotel after he died. And the psychic force of the hotel would go up exponentially. . . But I got connected with the kid. In the first draft of the book Jack beats his wife to death with the mallet and it was blood and brains and everything. It was really just terrible and I couldn't do it. I coudln't leave it that way."
А идеята за книгата (която е вдъхновена до голяма степен от романа на Шърли Джаксън "Свърталище на духове") изглежда му е хрумнала покрай една статия за обитавани от духове къщи:
Spoiler
Show
"Years later I read a speculative article which suggested that so-called "haunted houses" might actually be psychic batteries, absorbing the emotions that had been spent there, absorbing them much as a car battery will store an electric charge. Thus, the article went on, the psychic phenomena we call "hauntings" might really be a kind of paranormal movie show— the broadcasting back of old voices and images which might be parts of old events. And the fact that many haunted houses are shunned and get the reputation of being Bad Places might be due to the fact that the strongest emotions are the primitive ones—rage and hate and fear.
I did not accept the ideas in this article as gospel truth—it seems to me that the writer who deals with psychic phenomena in his or her fiction has a responsibility to deal with such phenomena respectfully but not in a state of utter, worshipful belief—but I did find the idea interesting, both for the idea itself and because it suggested a vague but intriguing referent in my own experience: that the past is a ghost which haunts our present lives constantly. And with my rigorous Methodist upbringing, I began to wonder if the haunted house could not be turned into a kind of symbol of unexpiated sin . . . an idea which turned out to be pivotal in the novel The Shining.
I guess I liked the idea itself--as divorced from any symbolism or moral reference--because it's always been difficult for me to understand why the dead would want to hang around old deserted houses, clanking chains and groaning spectrally to frighten the passerby . . . if they could go elsewhere. It sounds like a drag to me. The theory suggested that the inhabitants might indeed have gone on, leaving only a psychic residue behind. But even so, that did not rule out the possibility that the residue might be extremely harmful, as lead-based paint can be harmful to children who eat flakes of it years after it has been applied.
So I went back to the house-as-psychic-battery idea and tried to write a story in which that concept would take center stage. The Shining is set in the apotheosis of the Bad Place: not a haunted house but a haunted hotel, with a different "real" horror movie playing in almost every one of its guest room and suites."
(Danse Macabre)
Изображение

Vile
Dinh
Dinh
Регистриран: вт авг 30, 2005 12:51 pm

Re: Сиянието

Мнение от Vile » ср яну 06, 2010 11:40 am

Баси, трябвало е така да я остави :tooth: Иначе книгата е... легендарна и е сред малкото, които се сдобиха с читава, дори в случая чудесна екранизация.

Потребителски аватар
balefire
Childe
Childe
Регистриран: пон дек 14, 2009 3:05 pm

Мнение от balefire » ср яну 06, 2010 2:06 pm

Мартини, храстите животни, чес :)

Абсолютно уникално развити и пълнокръвни герои.
Spoiler
Show
Хотелът сякаш е живо същество, което прелъстява Джак и е доста грубо на моменти към Уенди и Дани. Описаният процес на въздействие на хотела над психиката на героите е велик. Определено ми се пиеше мартини докато четях. Храстите животни, които оживяха и преследваха героите също бяха много впечатляващи.
Култови хорър сцени. Шедьовър!

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » пет яну 08, 2010 2:54 am

Страхотна книга, наистина! Вече мина доста време от както я четох, но помня, че много ми хареса. Психиката на героите и това, което се случва с нея под влияние на хотела - това е страхотно написано. Една от малкото книги от които някога ме е хващало страх и то една конкретна сцена, когато хлапето се озова в нещо като тръба на двора и усети, че има нещо друго в другия край. Много добра атмосфера и страхотни персонажи.

Тази книга, освен всичко друго, според мен е страхотна за зарибявка по Кинг. На мен не ми беше първата, но ако беше, със сигурност пак щях да се запаля по Стивън Кинг.

А алтернативния финал също изглежда доста як! Но, макар и да обичам оригиналните и непредвидими мрачни завършеци, все пак се чувствам добре, когато има хепи енд! Не, че оригиналния енд е много хепи, но е достатъчно хепи за мен!
Изображение

Потребителски аватар
charlie
Childe
Childe
Регистриран: съб юни 02, 2007 4:01 pm

Мнение от charlie » пон яну 11, 2010 1:13 am

Ами докато я четях, сънувах, че баща ми иска да убие майка ми... правете си изводите дали ме е впечатлила :tooth: Така де, това ми е една от любимите книги на Кинг. Много въздействаща, прави те силно съпричастен към съдбата на героите, абе въобще много добра! :) Първоначалният финал действително е доста оригинален, но честно казано се радвам, че е променен...
Spoiler
Show
хлапето ми е голяма слабост, щеше да е гадно, ако не беше оцеляло.
"Всеки глупак знае как да умре.Трудното е да се научиш как да оцелееш."

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Мнение от Buhlio » пон яну 11, 2010 2:08 pm

Нямам търпение и за втората част, която трябва да излезне тази година... :) :blush3:

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Плеяда преиздават "Сияние"

Мнение от J.S. » пет мар 05, 2010 4:12 pm

Плеяда преиздават "Сияние":

Изображение

Стивън Кинг
СИЯНИЕ

Джак Торънс, любящ баща и съпруг (когато е трезвен), е начинаещ писател. Той се опитва да събере разпилените отломки от живота си, след като в пиянски пристъп е счупил ръката на сина си Дани и пребил свой ученик. След като загубва работата си, той приема да стане пазач в усамотен планински хотел в Кололадо, за да докаже, че се е променил.
Никой не подозира, че малкият Дани притежава свръхестествена ясновидска дарба, която готвачът Дик Халоран нарича сияние. Дали тази способност ще му помогне да се изправи срещу хотела, който манипулира и живите, и мъртвите.

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Контакти:

Re: Пледа преиздават "Сияние"

Мнение от NoLabel » пет мар 05, 2010 7:00 pm

Урааа...мда... Корицата изглежда добре на пръв поглед, но на втори, изглежда като две черти на тъмен фон. Може би защото това са две черти на тъмен фон. Все пак не изглежда много зле, нищо че книгата(не романът) сигурно ще е пълно дърво, но за сметка на това ще е скъпа, като останалите нови книги на Плеяда.
Съжалявам, просто се дразня, че качеството на продукцията им е под всякаква критика.
Иначе се радвам, че издават нещо! Нека има!
Изображение

Потребителски аватар
FRNDS
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: пет дек 05, 2008 10:49 pm

Мнение от FRNDS » пет мар 05, 2010 7:24 pm

Да ви имам корицата :sad: Остава и една цена от 20 лв да лепнат и ще са просто феноменални.
Много е важно да имаш до себе си някой, който вярва в теб. Не са нужни гръмки думи. Самата вяра обикновенно е достатъчна.

Потребителски аватар
deimos
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: пон авг 31, 2009 11:55 pm

Мнение от deimos » пет мар 05, 2010 7:31 pm

Това вероятно не е крайния вариант на корицата на "Сияние". "Малко след залеза" преди да я пуснат на пазара известно време беше с друга корица в раздела "Очаквайте" в сайта на Плеяда.
“Fiction is the truth inside the lie.”

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Re: Плеяда преиздават "Сияние"

Мнение от deadface » съб мар 06, 2010 12:12 am

Похвално е, че преиздават по-редки неща като "Сияние", но нещо ми подсказва, че най-много доволни ще има, ако пуснат ново издание на "Цикъл на върколака" :rolleyes:
Изображение

Потребителски аватар
deimos
Ka-mai
Ka-mai

Мнение от deimos » съб мар 06, 2010 12:27 am

deadface написа:нещо ми подсказва, че най-много доволни ще има, ако пуснат ново издание на "Цикъл на върколака" :rolleyes:
Много си прав, че ако Плеяда или Бард решат да преиздадат "Цикъл на върколака" ще има истинско въодушевление сред нас - ценителите и колекционери на Стивън Кинг. Нещо подобно на двата дни концерти от Sonisphere Festival-а на 22 и 23 Юни на националния стадион "Васил Левски". Въодушевлението и радостта, които изпитах когато си купих днес билета за концертите предполагам, че може да се сравни донякъде с удовлетворението, което ще изпитам ако си купя чисто ново издание на български на "Цикъла". Макар и това да не е от най-стойностните книги на Краля, "Цикъла" е като артефакт към който се стремим подобно на Индиана Джоунс към търсене на изчезналия кивот. Споменаването на "Цикъл на върколака" предизвиква страхопочитание, а притежаваш ли тази книга си будиш възхищение и респект сред почитателите на Кинг. Хаха, почнах да дърдоря глупости, но сигурно защото още съм под въздействието на току-що прочетената сцена от "Буик 8", когато
Spoiler
Show
от багажника на страховитата кола от Склад Б изскочи нещото с розовите пипала и полицаите го убиха с брадва, лопата и гребло....

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Контакти:

Мнение от NoLabel » пон мар 08, 2010 2:35 pm

Аз имам Цокъла на върколака! Начи съм голяма работа! А Плеяда по-добре да не си и ипомислят да я пипат тази книга. Въобще не виждам как ще успеят да я издадат, сигурно ще прилича на гъз! И цената сигурно ще е 50 кинта! Абе ей, аррггххх! Аз съм ЗА Бард да издават Кинг. И новите и старите неща! Плеяда вече за нищо не става.
Изображение

Потребителски аватар
FRNDS
Follower of the Eld
Follower of the Eld

Мнение от FRNDS » чет мар 11, 2010 8:03 pm

По повод "Цикъл на Върколака" не се сдържах и попитах директно Плеяда дали имат планове за преиздаването й. Ето и отговора:

Здравейте,
Не сме планирали преиздаване на "Цикъл на върколака" в следващите две години.
Предстои печат на "Сияние".

Поздрави - Плеяда

Dimitar Stoyanov - Dimo
Publisher
Много е важно да имаш до себе си някой, който вярва в теб. Не са нужни гръмки думи. Самата вяра обикновенно е достатъчна.

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Мнение от J.S. » чет мар 11, 2010 9:24 pm

FRNDS написа: Не сме планирали преиздаване на "Цикъл на върколака" в следващите две години.
До края на света значи. Доста удобно извинение, елегантно се е измъкнал.

Потребителски аватар
Pavli
Breaker
Breaker
Регистриран: пон май 15, 2006 3:52 pm
Контакти:

Мнение от Pavli » нед мар 14, 2010 2:12 pm

Хмм, тия от Плеяда нямат ли си нови книги за издаване,
че са тръгнали да преиздават стари?
Да си сядат там на четирибуквията и да превеждат Under the dome
и да оставят преиздаването на Бард - те поне знаят КАК и за кориците,
и за оформлението на книгите.

Иначе тази вероятно предварителна корица на Сияние
е прилична. Вярно, доста проста, но... прилична.
Изображение

Потребителски аватар
deimos
Ka-mai
Ka-mai

Мнение от deimos » пет мар 26, 2010 7:12 am

Pavli написа: Иначе тази вероятно предварителна корица на Сияние
е прилична. Вярно, доста проста, но... прилична.
Новата корица изглежда доста по-добре от предварителната:

Изображение

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Контакти:

Мнение от NoLabel » пон мар 29, 2010 4:06 am

А, това е друго нещо вече! Мисля, че след онази салфетка "Романът на Лизи" малко се поусетиха и лека полека почнаха да правят малко по-добри корици. Хубаво, че не остана първия вариант на "Сияние".
Изображение

Потребителски аватар
FRNDS
Follower of the Eld
Follower of the Eld

Мнение от FRNDS » вт апр 06, 2010 12:54 pm

Изображение

Корична цена
19.50 лв.

Даже ми надхвърли очакванията за цената :tooth:

Потребителски аватар
deimos
Ka-mai
Ka-mai

Мнение от deimos » вт апр 06, 2010 1:51 pm

Ооо, вече са я пуснали. Още утре отивам да си я купя да попълвам колекцията, а и не съм я чел все още.

Отговори