Капан за сънища

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
deimos
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: пон авг 31, 2009 11:55 pm

Капан за сънища

Мнение от deimos » чет мар 11, 2010 6:26 pm

Бард преиздават "Капан за сънища"

Изображение
Стивън Кинг
КАПАН ЗА СЪНИЩА

Четири момчета, родени и израснали в странното градче Дери, извършват благородно дело, без да подозират, че случилото се не само ще ги надари с телепатични способности, но безвъзвратно ще промени съдбите им.
Минават години, пътищата им се разделят. Свързват ги само приятелят от детинство – слабоумният Дудитс, когото навремето са спасили от банда садистични грубияни, и ежегодните ловни експедиции до Бърлогата – усамотена хижа в местността Джеферсън Тракт сред горите на Мейн.
Както обикновено Хенри, Джоунси, Бобъра и Пит с нетърпение очакват поредната си среща, но последвалите събития ще се окажат фатални и за четиримата. Кошмарът започва, когато по време на снежна буря приютяват в Бърлогата непознат ловец. Той твърди, че се е изгубил в гората, ала поведението и видът му са необичайни – зъбите му са изпадали, по лицето му се забелязва червеникав мъх, несвързано бръщолеви за странни светлини в небето.
Оказва се, че в Джеферсън Тракт се е приземил космически кораб на извънземни, разпространяващи телепатия и червеникаво-златиста плесен, която убива земните жители.
Районът е изолиран, правителството изпраща отряд командоси главорези, чиято задача е да се унищожат както нашествениците, така и хората и животните, прихванали космическата зараза.
Четиримата приятели са принудени да се борят за живота си, влизайки в битка със същество от друг свят. Единственият им шанс за оцеляване е скрит в миналото им... и в капана за сънища.

В „Капан за сънища” има такава енергия и въображение, каквито повечето писатели не могат да постигнат цял живот. Прозата на Стивън Кинг е изящна, обсебваща и в същото време плашеща. Никога досега Кинг не се е сражавал така открито със сърцето на мрака. Не започвайте да четете книгата късно вечер освен ако не сте готови да осъмнете с нея!
“Fiction is the truth inside the lie.”

Потребителски аватар
FRNDS
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: пет дек 05, 2008 10:49 pm

Re: Бард преиздават "Капан за сънища"

Мнение от FRNDS » чет мар 11, 2010 7:37 pm

Ето вече нещо интересно. Имам я, но доста разлепена и изпокъсана. Ще се взима изданието на Бард.
Много е важно да имаш до себе си някой, който вярва в теб. Не са нужни гръмки думи. Самата вяра обикновенно е достатъчна.

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Мнение от J.S. » чет мар 11, 2010 9:23 pm

Изображение

Моята е в идеално състояние, даже не успях да я дочета :tooth: Все пак доста добра новина за който я няма, по-добре нова за 15 отколкото стара за 30 лева :)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » съб мар 13, 2010 5:29 pm

За мен "Капан за сънища" е най-добрият роман на Кинг от "Играта на Джералд" насам, ако не се брои "Безсъние". Първите 100-150 страници са малко тромави, също като при "Романът на Лизи", но после се чете на един дъх. Книгата има, разбира се, известни недостатъци, заради които никога няма да се нареди сред любимите ми негови произведения, но като се има предвид при какви условия е писана (броени месеци след инцидента с Браян Смит), резултатът е повече от задоволителен.
Изображение

Потребителски аватар
Pavli
Breaker
Breaker
Регистриран: пон май 15, 2006 3:52 pm
Контакти:

Мнение от Pavli » нед мар 14, 2010 1:45 pm

Чудесно! Тъкмо не съм я чела.

Благодаря за информацията. :smile:
Изображение

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » пон мар 29, 2010 4:10 am

А, вече я видях да се шматка по рафтовете на няколко книжарници, даже един приятел си я купи. И аз се замислям. Гледал съм филма и мисля, че е боклук, но въпреки това ми се стори, че има сериозен шанс романа да е хубав. От друга страна вече знам за какво става въпрос и т.н., та се чудя дали си струва, но вероятно ще си я взема в крайна сметка.
Изображение

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Мнение от Buhlio » чет апр 08, 2010 9:10 pm

Направих грешката да помоля съседската книжарница да ми я донесат.Чакам я толкова време, а те все забравят... Чудя се дали да не си я поръчам от сайта вече.Гледал съм филма... и съжалявам за това, защото знам, че книгите на Кинг са стотици пъти по-хубави от филмите...

Потребителски аватар
Ally
Breaker
Breaker
Регистриран: нед дек 13, 2009 3:22 pm

Мнение от Ally » пет апр 09, 2010 12:15 am

Днеска си я купих, не съм я чела досега... :rolleyes:
I'm so happy 'cause today I found my friends
They're in my head

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker
Регистриран: вт мар 17, 2009 1:01 pm

Мнение от READER » пет апр 09, 2010 10:57 pm

Отивам на Славейков и питам една лелка на първата сергия, която видях и тя ми вика "Не, ъпсурт, такава книга не е излизала от "Бард". Викам си "Хайде де...", отивам на следващата сергия и я виждам, купих си я и като се върнах и я треснах на тая дърта паралясница и ме гледа 2 минути като заклана!
"Способен съм на всичко, стига то
да е човешко. Който ме надмине,
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » нед апр 11, 2010 12:39 am

Подобни случки ми стоплят сърцето!
Изображение

Потребителски аватар
deimos
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: пон авг 31, 2009 11:55 pm

Мнение от deimos » нед апр 11, 2010 9:41 am

NoLabel написа:Подобни случки ми стоплят сърцето!
И аз се чувствам по подобен начин. 2 седмици преди да преиздадат "Капан за сънища" намерих по обява изданието на Плеяда, но книгата беше в ужасен вид - измачкани, окъсани корици и на всичкото отгоре ми искаха 30 лв. Отказах се и когато разбрах скоро след това, че ще има преиздаване си казах ето защо търпението се възнаграждавало. Много ми се иска сега да преиздадат и "Цикъл на върколака", "Град Отчаяние", "Отмъстителите" и "Сърца в Атлантида" (само те ми останаха за колекцията) и да видя позеленелите от яд изражения на антикварите по Славейков, които ще се наложи да пуснат по 5 лв. въпросните книги за да имат шанс да ги продадат за някакви пари.
“Fiction is the truth inside the lie.”

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker
Регистриран: вт мар 17, 2009 1:01 pm

Мнение от READER » чет май 20, 2010 9:45 pm

Прочетох я и честно да ви кажа и аз останах малко разочарован, но много мъничко, почти нищожно.
"Способен съм на всичко, стига то
да е човешко. Който ме надмине,
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Darth Vader
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: вт май 05, 2009 1:40 pm

Мнение от Darth Vader » чет авг 05, 2010 2:33 pm

Книгата е абсолютно прекрасна. Последните 70-80 страници ги чета по мъничко, за да свърши книгата по-бавно.
Тази книга за мен си е в топ три на Кинг. Има нещо много интересно. Асолютно съм убеден и то от личен опит, че най-добрите книги на Кинг трябва да се четат(или препрочетат) когато човек навърши 32-33 год. Тогава истински можеш да почувстваш нещата. Обещал съм си да препрочета любимите си книги, когато чукна петдесетака(сега съм на почти 40). Тогава ще "видя" още нещо. Новите издания на Бард са чудесни. Попълвам си колекцията и седят на видно място в библиотеката ми

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Re: Капан за сънища

Мнение от BOTQTA » ср ное 13, 2013 6:02 pm

Средна работа за стандартите на Кинг. Четох я книгата над половин месец - тоест нямаше много голям интерес. Не вярвам на хората, които твърдят, че е прекрасна и суперсмислена книга. Ако наистина си така настроен, ти намираш всевъзможни скрити замисли между редовете и накрая казваш, че това е гениална книга. Глупости! Просто не е възможно Кинг да напише 60 прекрасни книги, примирете се! Да речем, че "Капан за сънища" е изключението, което потвърждава правилото, че Кинг пише само шедьоври! :D

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » ср ное 13, 2013 7:14 pm

Някой смята ли, че "Капан за сънища" може да е "То" в друго измерение?! Има някаква особена връзка между двете, говорено е тук и преди.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » ср ное 13, 2013 9:43 pm

Аз лично НЕ. По-скоро е както в 11/22/63 работата. В романа се вмъква деликатно ходене до Дери, за да се направи асоциацията с ТО. Тука е надписа на водонапорната кула за Пениуайз и напомнянето на 2-3 места, че от време на време децата в Дери мистериозно изчезват и хората го приемат това някакси за нормално. Дери не заема някаква централна и значителна част в романа, точно както и в 11/22/63. Обаче явно и на Кинг То му е слабост и постоянно напомня за него. Или пък знае, че хората много му се кефята и затова прави "хубавото" на феновете си като вметва за То тук-таме.
Така ги виждам аз нещата. :)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » чет ное 14, 2013 12:36 am

Vokial написа:Някой смята ли, че "Капан за сънища" може да е "То" в друго измерение?! Има някаква особена връзка между двете, говорено е тук и преди.
Аз подозирам, че Пениуайз и Господин Сив идват от едно и също измерение - ето тук съм обяснил защо.
BOTQTA написа:Обаче явно и на Кинг То му е слабост и постоянно напомня за него. Или пък знае, че хората много му се кефята и затова прави "хубавото" на феновете си като вметва за То тук-таме.
Ако питаш мен, даже много рядко напомня за него :sad: Появява се за малко в "Томинокърс" и после Кинг го споменава в "Капан за сънища" и "22 ноември 1963" - това е всичко. Хич не е много, като се замислиш.
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » ср ное 27, 2013 9:10 pm

Прочетох я преди да почна "Сблъсък",неми хареса.

Потребителски аватар
Зъл Зъл
Commoner
Commoner
Регистриран: пет авг 08, 2014 9:57 am

Мнение от Зъл Зъл » съб авг 16, 2014 9:08 am

Стилна книга , хареса ми , бих казал, че е доста силна.

П.П. : Круц се нареди в Топ 5 на любимите ми злодей.

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » пон сеп 29, 2014 9:48 am

Остават ми още 60 страници. Бих казал, че тази книга на Стиви дълбае на психолочино ниво най-много от всичките му останали романи. Всеки един от героите вътре има нужда от спасение, като спасението за всеки е с различна концепция. Мисля, че връзката с инцидента се изразява най-вече с тази линия в историята. А може и да греша. За пореден път се убеждавам, че книгите на Кинг трябва да се четат с поглед към живота му, за да бъде разбрано това, което той казва и разказва.

Отговори