Skeleton crew

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

West of Hell
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: чет май 29, 2008 2:38 pm

Skeleton crew

Мнение от West of Hell » съб сеп 04, 2010 12:42 am

Не видях да има тема, а сборничето трябва да си се обсъди.

За мен е много силен. И разнообразен. Хорър чукове като "Салът", "Нона", "Камионът на чичо Ото" се редуват с любимите ми "Разходката" и "Плажен свят"(Той много яка фантастика пишел Кинг, малко ме е яд, че не e фантаст). Забавната му страна си я има в "Сватбата"-цепи японски вази както каза един журналист. За "Баба" и "Протокът", ако не знаех, че са на Кинг, щях да кажа, че си имаме работа с Рей Бредбъри. Особено "Протокът", е сега ще взема да го прочета-много Готик, много Романтик "Маймуната", който ме е стряскал някога, ми се вижда доста слаб от днешна гледна точка. Айде стига с тия детски играчки. Готино, ама...

И естестевно-"Начин на оцеляване"-Дзън-н-н. Фундаментално! Искам да изкрещя, че това е най-великото нещо писано от Кинг, но ще малко изсилване, така че ще кажа:Най-гениалната хрумка на Кинг. И понеже има негодници, които твърдят, че Кинг е страшен в идеите, но не и в реализацията им, нека прочетат "Начин на оцеляване". Урок как да се пише изнесен върху...момент да погледна, 24 страници. Направо не знам какво е употребявал в ония години. Чакам Ромеро да го филмира.

А тук е и стихотворението Параноично:Песен-отново урок...по лудост

Споделете нещо
На Download 2016 bundinhas

http://www.youtube.com/watch?v=yMlKlH7DYe8

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Re: Skeleton crew

Мнение от PostMortem » съб сеп 04, 2010 12:50 am

Принципно не съм изчел още всичко от него, но от нещата, които съм прочел впечатление ми направиха :

"Тук-там има тигри", "Прекият път на госпожа Тод" и разбира се гениалният "Начин на оцеляване".

Също и "Салът", естествено.

Има си добрите неща сборникът и си заслужава да се прочете.
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » съб сеп 04, 2010 12:56 am

Моите фаворити в "Skeleton Crew", който беше издаден у нас като "Маймуната" + "Мъглата" :comando: , са "Тук там има тигри", "Прекият път на госпожа Тод", "Салът", "Нона", "Начин на оцеляване", "Баба", "Мъглата" и "Разходката".
Но сборникът "Night Shift" ми е по-любим :smile:
Изображение

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » съб сеп 04, 2010 1:10 am

^В Night Shift няма и един слаб разказ, по моему.
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
CELL
Breaker
Breaker
Регистриран: вт юли 20, 2010 4:44 pm

Мнение от CELL » съб сеп 04, 2010 3:09 pm

Четох го съвсем скоро и не съм впечатлен.Харесаха ми "Салът" и "Маймуната"!
"Прекият път на госпожа Тод" и трагико-комичният"Сватбата" донякъде ми допаднаха и толкова...
Нощна смяна е №1!

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср сеп 19, 2012 2:24 am

Изображение

Изданието с най-яката корица - на "Time Warner" от 1993 :smile:
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » съб сеп 22, 2012 5:19 am

ИзображениеИзображение

А така изглежда луксозното издание с ограничен тираж на "Scream Press" от 1985 г., в което е включен като бонус разказа "The Revelations of 'Becka Paulson".
Разказът е издаден за пръв път в сп. "Rolling Stone" (1984), после е включен в горното издание на "Skeleton Crew"; през 1991 се появява в антологията "I Shudder at Your Touch", а през 1997 е екранизиран като част от сериала The Outer Limits. Същият разказ, само че в преработен вариант, Кинг използва като сцена в романа "Томинокърс" (Томичукалата).

"The Revelations of 'Becka Paulson" може да бъде свален от тук.

Изображение Изображение Изображение
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт дек 25, 2012 9:49 pm

Изображение

А това е корицата на разказа The Raft (Салът), който е бил публикуван за пръв път през 1982 като притурка към ноемврийския брой на сп. Gallery :smile:
Изображение

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » нед дек 08, 2013 9:30 am

В момента чета Skeleton Crew (т.е. "Маймуната" + "Мъглата"). Мнооого далеч е от Нощна смяна. Преполових сборника "Маймуната" и засега от него ми хареса само "Салът". Нямам търпение да свърша книгата и да почна тази с "Мъглата", че си е мъка. :D Чувам добри отзиви за "Начин на оцеляване", днес ще го прочета, дано ми оправдае очакванията, че...
Изображение

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » нед фев 23, 2014 5:45 pm

За мен лично сборниците на Кинг ги нареждам по реда им на излизане. Тоест "Нощна смяна" е най-добрия. Skeleton Crew е след него. И така нататък... "Малко след залеза" е на последно място.
Така че аз съм много доволен от разказите в този сборник. Особено от "Начин на оцеляване" и "Нона". Не съм прочел все още всички разкази, може и други бисери да излязат. Обаче за Нона разказа ми е любим. През целия разказ се питаш що за създание е това Нона, каква й е целта, къде отива... и в края на разказа с едно изречение ти се преобръща света и всичко ти става ясно. Гениално!!! Кинг ги умее тия работи!!!
А накрая в бележките за "Начин на оцеляване" Кинг пише, че е говорил с някакъв пенсиониран лекар по темата и освен това е говорил със същия човек и по друг "медицински" въпрос: възможно ли е човек да погълне цяла котка. :) Това за котката би трябвало да е ясно на тези, които са чели "Малко след залеза". Любимия ми разказ от там е това...

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » пон фев 24, 2014 10:10 am

BOTQTA написа:За мен лично сборниците на Кинг ги нареждам по реда им на излизане. Тоест "Нощна смяна" е най-добрия. Skeleton Crew е след него. И така нататък... "Малко след залеза" е на последно място.
Така че аз съм много доволен от разказите в този сборник. Особено от "Начин на оцеляване" и "Нона". Не съм прочел все още всички разкази, може и други бисери да излязат. Обаче за Нона разказа ми е любим. През целия разказ се питаш що за създание е това Нона, каква й е целта, къде отива... и в края на разказа с едно изречение ти се преобръща света и всичко ти става ясно. Гениално!!! Кинг ги умее тия работи!!!
А накрая в бележките за "Начин на оцеляване" Кинг пише, че е говорил с някакъв пенсиониран лекар по темата и освен това е говорил със същия човек и по друг "медицински" въпрос: възможно ли е човек да погълне цяла котка. :) Това за котката би трябвало да е ясно на тези, които са чели "Малко след залеза". Любимия ми разказ от там е това...

Препоръчвам ти от този сборник да ги прочетеш в оригинал разказите. Аз съм го чел преди доста време, но наскоро слушах аудио-книгата. Точно „Начин на оцеляване” ме впечатли много и реших, че трябва да прочета и превода защото нищо не си спомнях. Двете версии не си приличат много и за съжаление преводът на български не е по-добрият избор.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » ср фев 26, 2014 5:56 pm

Макар и доста закъснял - ще дам мнение и за този сборник (Мъглата + Маймуната). Средна работа е. Разказите, които харесах са: Начин на оцеляване, Мъглата, Салът, Човекът, който не се ръкуваше, Камионът на чичо Ото и Разходката. Като Мъглата, Начин на оцеляване и Разходката се превърнаха в едни от любимите ми произведения изобщо! Уникални са, нямам думи просто, с които да се изкажа, защото каквото и да е, ще е малко. :shades:
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » чет фев 27, 2014 6:07 pm

Според мен най добрият сборник на Стивън Кинг,разбира се след "Нощна смяна" в който няма нито един слаб разказ.Любимите ми разкази от "Мъглата"+"Маймуната" са,"Прекият път на госпожа Тод","Мъглата","Баба","Начин на оцеляване","Разходката" и най вече смазващият "Салът".

Потребителски аватар
Bookmark
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср окт 17, 2007 11:02 pm

Мнение от Bookmark » пет фев 28, 2014 10:53 pm

"Баба" е един от най-ужасяващите разкази които съм чел.

Потребителски аватар
Joseph Curwen
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: нед авг 12, 2012 2:19 pm
Контакти:

Мнение от Joseph Curwen » съб мар 01, 2014 12:26 am

Съгласен. Той, "Маймуната" и разказът за момчето, което се телепортира будно (не помня заглавието), са ми личният топ 3 (поне за най-страшни).

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » съб мар 01, 2014 3:51 am

Joseph Curwen написа:Съгласен. Той, "Маймуната" и разказът за момчето, което се телепортира будно (не помня заглавието), са ми личният топ 3 (поне за най-страшни).
Разказът е "Разходката".
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » съб мар 01, 2014 5:52 pm

Bookmark написа:"Баба" е един от най-ужасяващите разкази които съм чел.
И аз не мога да си обясня защо,но единственият разказ на Кинг който ме е стряскал наистина много е "Баба".

Потребителски аватар
Der
Childe
Childe
Регистриран: чет ное 18, 2010 10:20 pm

Мнение от Der » чет яну 01, 2015 2:40 pm

В момента чета "Маймуната" на Плеяда от 1993 с превод на Мария Парушева. Само на мен ли ми се струва, че превода е лош? На моменти си мисля, че е ползван Google Translate, но се сещам, че тогава не го е имало :)
Изображение

Изображение

West of Hell
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: чет май 29, 2008 2:38 pm

Мнение от West of Hell » нед яну 04, 2015 3:47 pm

Когато съм ги чел тия неща
не ми е дремело за преводи, изобщо не съм се замислял за такова нещо

Сега внимавам повече в текста, но пък (почти) не чета Стивън Кинг :)
На Download 2016 bundinhas

http://www.youtube.com/watch?v=yMlKlH7DYe8

Потребителски аватар
Der
Childe
Childe
Регистриран: чет ное 18, 2010 10:20 pm

Мнение от Der » нед яну 04, 2015 8:19 pm

Всичко е превеждано дума по дума и е голям ужас... Все едно някой ученик за домашно е правил превод на текст от чужд език :rolleyes:
Изображение

Изображение

Отговори