Дата и час: Пет Апр 27, 2018 4:22 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 120 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Джойленд
МнениеПубликувано на: Пет Окт 04, 2013 7:09 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Днес я дочетох. Не бих я поставил сред най-добрите на Кинг, очаквах повече, но въпреки това се чете на един дъх. Основният проблем за мен беше, че сюжетът е твърде обикновен, а героите някак типични и стереотипни, което е странно за Кинг. Оценката ми е някъде около 6.5 / 10.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 04, 2013 7:46 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Какво имаш предвид пред типични герои? Неговите обикновено са обикновени хора от масата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 04, 2013 8:14 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Вярно е, че принципно повечето му герои са обикновени хора, но въпреки това в други негови книги читателят им е някак съпричастен и му е интересна съдбата им. Тук сякаш Кинг изобщо не е искал на читателя да му пука за тези хора, поне при мен беше така. :)) Може би само малкото момченце ми направи впечатление, другите - не.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 15, 2013 6:17 pm 
Commoner
Commoner

Dakr_half - написал си го много точно :) И моята оценка е 6.5 от 10, но книгата се чете адски бързо и лесно, но е прекалено "обикновена". Няма е онази обширна история за героите.. Аз очаквах да прочета страшна книга, но по-скоро беше като приказка, интересна приказка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 16, 2013 7:58 am 
Breaker
Breaker
Аватар

Вчера си я поръчах от сайта на Плеяда. Между другото, там всичко на Кинг е на 30% отстъпка - та се възползвах и си поръчах няколко неща :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 20, 2013 2:21 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Исках повече хора да прочетат книгата, преди да споделя впечатленията си, но няма да чакам повече. Няма да слагам спойлери, но е по-добре да прочетете това след "Джойленд", а не преди нея.

"Джойленд" е... особен роман. Едновременно история за духове, детективски роман, драма и романс, без да се вмества напълно в нито един от тези жанрове. Тази полудраматична, полуромантична книга не е хорър роман, дори не е същински разказ за духове, защото на призрака, който привидно е в центъра на историята, е обърнато твърде малко внимание. Не е и истински детективски роман, защото разследването на мистерията е повърхностно и претупано – Кинг му е отделил има-няма общо 30 страници в цялата книга. Вероятно затова много хора ще бъдат разочаровани от "Джойленд" – защото ще очакват да прочетат криминале или свръестествен хорър, а ще получат нещо различно и... неопределимо. Всъщност "Джойленд" не е нито едно от изброените по-горе неща и едва когато го осъзнаете, ще успеете да харесате истински книгата.
"Джойленд" е разказ за порастването/възмъжаването, за първите любовни трепети и за приятелството... но преди всичко това е историята на Майк, едно болно от мускулна дистрофия дете (не случайно романът започва и завършва с него). История, която навярно преследва Кинг още от 1987, когато подарява недовършения си роман за деца "Phil & Sundance" на едно 13-годишно момче със заболяването на Майк. Явно момчето го е впечатлило достатъчно, за да реши да разкаже историята на болестта му 25 години по-късно, макар и художествено разкрасена (истинското момче е живо и до днес и не притежава свръхестествени способности).
Дали я е разказал по най-добрия начин – преценете сами. Ако Майк успее да ви трогне – значи е успял поне отчасти, независимо какви недостатъци ще намерите в книгата.
Не вярвам "Джойленд" да влезе в топ 5 на любимите ви книги на Краля. Дори се съмнявам, че ще я сложите в топ 10. Но знам, че финалната сцена (една от най-силните в цялото творчество на Кинг) ще остане в съзнанието ви и след време ще си спомняте предимно нея. И че когато видите хвърчило, винаги ще се сещате за едно момче на име Майк.
А това не е малко, нали?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 30, 2013 11:07 am 
Devar-Toi
Devar-Toi
Аватар

Кой е преводачът на книгата? Не видях някой да споменава :rolleyes:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 30, 2013 12:07 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Надя Баева

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 08, 2013 10:19 am 
Devar-Toi
Devar-Toi
Аватар

Deadface, написал си професинално ревю на книгата, ще си позволя да те цитирам на друго място :)
Мнението ми за "Джойленд" изцяло съвпада с твоето.
Книгата ми хареса. Не я възприех като роман, а си е направо кратка история за мащабите на Краля.
Не подходих с големи очаквания, предвид умерените отзиви не само в този форум. Няма да попадне сред шедьоврите му, но не е и нужно. На феновете ни остава удоволствието за пореден път да се докоснем до магията на разказвача Кинг.

ПП: Респект пред опитния преводачески екип, но на моменти ми се струваше, че баба ми е превеждала :rolleyes:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Ное 25, 2013 12:19 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Дек 07, 2013 6:26 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

На мен ми хареса :) Беше сантиментална и романтична :) И честно казано, не героите ми направиха най-голямо впечатление в книгата, а Мястото! Обожавам истории за увеселителни паркове и циркове, за различния начин на живот, който тече в тях, за 'другата реалност', в която обикновените хора влизат за малко и излизат замаяни, а за работещите там това е просто ежедневие :) Кинг отново е пресъздал атмосферата, цвета и езика на мястото страхотно :) Ако ви се чете нещо по-леко и отнасящо - това е книгата :) Мисля, че даже малко ми беше писнало от тежки сюжети в последно време и тва беше като глътка свеж въздух :tooth:

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Дек 09, 2013 6:45 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Хареса ми. Кинг си е Кинг и отново се е справил на ниво. Меланхоличната атмосфера в книгата я сродява със ''Сърца в Атлантида''...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Дек 12, 2013 7:25 pm 
Dinh
Dinh
Аватар

Едва ме свърта... почти съм сигурна, че баща ми вече я е купил, но се въздържам да подпитам, за да не му разваля удоволствието да ми я подари. При всички положения ще разбера другата седмица, когато се прибера вкъщи. Колкото пъти вляза в книжарница напоследък, все ми вади очите :)) Снощи чак и сънувах, че вече я чета... При такъв ентусиазъм, дано да не вземе накрая да ме разочарова.
В най-скоро време очаквайте впечатления :))

It's deafening...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Дек 13, 2013 1:31 pm 
Childe
Childe
Аватар

"Джойленд" не е роман, въпреки обема. Пък и по възприетите (все още) у нас понятия това не зависи от броя букви. Може да се нарече дълга новела или повест.
За да е хубава стегната новела обаче, му липсва монолитност. Тя би могла да се постигне с изчистване на няколко сюжетни линии, които не допринасят за действието. Ако пък същите се развият, можеше да се получи истински роман.
Подозирам, че ако книгата беше предложена от някой начинаещ, биха го накарали да стори едно от двете неща, в зависимост от способностите му.
Все пак всички обичаме Краля и затова нека кажем "благодаря" за "Джойленд". Той вече е на възраст, я напише още 40-50 книги, я не.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Дек 13, 2013 9:05 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Добре, разбирам, че книгата те е разочаровала, но не си прав - тя си е роман, а не новела или повест. Със своите над 84 000 думи, разположени на близо 300 страници, "Джойленд" е твърде дълга, за да бъде новела или повест. Първо едно уточнение - повест = новела, това не са две различни неща. Повест е славянският еквивалент на американската (британската, западноевропейската и пр.) дълга новела или - ако трябва да съм по-точен - славянската дума, която се е наложила в българския и руския език за епическия литературен вид, наричан в повечето страни по света новела. У нас се използва и чуждицата "новела", но с малко по-различно значение, а според мен тези две понятия не трябва да се разграничават, защото се получава разминаване в терминологията.

Литераторите и днес спорят кое произведение е кратък роман и кое новела (или, ако предпочиташ, повест), защото има кратки романи с обема на дълга новела и обратното. Като основна разлика често се изтъква, че романът притежава по-голяма дълбочина и размах (по-сложна структура, повече сюжетни линии, повече и по-добре развити персонажи и респективно гледни точки), но това е относително, защото има много романи с едно или две действащи лица и праволинеен сюжет (например "Играта на Джералд" на Кинг), които не притежават сложна структура и в които действието може да се развива в рамките на няколко часа. В крайна сметка, за да има все пак някакво разграничение, към момента е прието, че всяка прозаична творба с характеристики на роман и обем над 40 000 думи (според някои над 50 000) /една стандартна машинописна страница побира средно 250 думи/ е роман, а не новела.

Ако "Джойленд" не е роман, тогава защо "Пътят" на Кормак Маккарти, който спечели Пулицър през 2007, се води роман? "Пътят" няма странични сюжетни линии, не притежава по-сложна структура от "Джойленд", няма повече персонажи и гледни точки, не обхваща по-голям период от време, нито може да се похвали с повече действие, а е само 59 000 думи.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 120 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]