Кошмари и съновидения (сборник)

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Re: Кошмари и съновидения (сборник)

Мнение от dancho_stavrev » ср фев 12, 2014 8:33 pm

Ами като цяло е слаб сборника, няма какво да се лъжем. :) Харесаха ми само (и то някои донякъде) разказите "Движещият се пръст", "Да страдат дечицата", "Дъждовен сезон" и "Кадилакът на Долан". "Нощна смяна" ми беше вдигнала летвата доста преди време, може би за това не ми харесаха, понеже очаквах повече като качество.
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » ср фев 12, 2014 10:09 pm

dancho_stavrev написа:Ами като цяло е слаб сборника, няма какво да се лъжем. :) Харесаха ми само (и то някои донякъде) разказите "Движещият се пръст", "Да страдат дечицата", "Дъждовен сезон" и "Кадилакът на Долан". "Нощна смяна" ми беше вдигнала летвата доста преди време, може би за това не ми харесаха, понеже очаквах повече като качество.

Всъщност който е прочел сборникът "Нощна смяна",трябва да бъде на ясно че няма да прочете друг по добър сборник на Кинг.Но Стивън е жив и здрав и продължава да пише,така че нищо не се знае.

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » чет фев 13, 2014 3:56 pm

И аз не съм чел по-добри негови разкази от тези в "Нощна смяна", но не съм чел всичко.

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » нед мар 23, 2014 11:17 am

Сутиацията беше следната:
Започнах да чета първия разказ и след две страници осъзнах, че съм го чел, следователно преминах на следващия. И така с доста от разказите. Всъщност е много кофти, че издават един сборник в три и човек не може да им хване края. Сега още се чудя за няколко разкази дали съм ги чел или не, но ще се сетя щом ги почна.
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » ср юни 04, 2014 11:33 pm

Снощи направих справка с "Татик" и "Понякога те се завръщат" и установих, че разказите нечетени от мен са точо 7.

"Раждане вкъщи"
четох снощи - много ми допадна. Въобще не очаквах появата на
Spoiler
Show
зомбита
в историята. Самият разказ беше много добре написан, чак на моменти ми ставаше едно тягостно.

Ще говоря и за другите, щом ги изчета :)
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » вт фев 03, 2015 6:06 pm

Приключих със сборникът,средна работа е.Има много добри и доста скучни произведения,обаче повечето са добри.Като цяло,малко по добър от "Малко след залеза",но и далеч на зад от "Нощна смяна" и "Мъглата",долу-горе на едно ниво със "Всичко е съдбовно".Започва ударно,и свършва не-толкова ударно.

Тези ми харесаха най-много:
"Да страдат дечицата","Нощният авиатор","Тракащата челюст","Движещият се пръст","Дъждовен сезон" и най-вече,"Кадилакът на Долън" и "Раждане вкъщи"(и аз не очаквах да се развие така,много добър!)

Тези не ми харесаха:
"Гуменки","Моето хубаво пони"(макар че в него има голяма истина),"Случаят разкрит от доктора"(мразя криминалета),"Извинете,но не е грешка"(сценарий,убедих се,че не трябва да си купувам "Бурята на века")."Постепенно ти влиза под кожата" и "Посвещение",едва ги прочетох!

Останалите разкази са на ниво.

Потребителски аватар
stanislav_vd
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » чет фев 04, 2016 7:58 pm

Бях чел изданието на Плеяда "Кошмари и съновидения" преди много години. Впоследствие разбрах, че това е само малка част от сборника. Преди няколко години си намерих и "Татик" и "Призрак"( също издания на Плеяда с илюстрации на Петър Станимиров) и така събрах почти всичките разкази от "Nightmares and Dreamscapes". Бях ги оставил да отлежават, но тези дни ми се дочетоха много разкази и се сетих, че имам непрочетени от Краля.
Много силен, разнообразен и подценен сборник, който, за жалост, няма адекватно издание на български. Бард издадоха сборника непълен, а и с тяхната вестникарска хартия. Мечтая си да видя тази тухла със всичките й разкази от оригиналното издание, с твърди корици и яки илюстрации.Мечти, мечти....
Лични фаворити: "Последният случай на Ъмни" - обяснение в любов към Чандлър И Макдоналд, "Дяволският оркестър" и "Дъждовен сезон" - с тях Кинг посещава отново "странното малко градче", "Постепенно ти ти влиза под кожата" - Нова Англия, любимият ни Касъл Рок - според Кинг това е епилог на "Неизживени спомени", "Да страдат дечицата" - разказ в стила на култовия сборник "Нощна смяна", който е отпаднал от там в последният момент...
Задължителен сборник.
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » ср юни 22, 2016 9:31 pm

Започнах да чета сборника, прочел съм 5-6 разказа за сега. Въпроса ми е за "Постепенно ти влиза под кожата"... някой може ли да ми разясни какво се случи в този разказ? :) Аз си направих асоциация с къщата от филма "Роуз Ред" която постоянно си пристрояваше нови крила - отначало хората строяха, в последствие къщата сама си се строеше. Обаче пълен туш съм тук!!!
Ще си призная, че поради една случайност (може би) съм чел много малко от Касъл Рок произведенията... може би 10-15 процента. Не съм чел нито "Мъртвата зона", нито "Куджо", нито "Неизживени спомени"... само разказчета и новели съм чел. Ако има чак такава връзка със събития от тези книги...

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » чет юни 23, 2016 2:20 am

Правилно си разбрал - когато се случи някакво нещастие или някой умре, къщата се разраства сама. Как и защо не е обяснено, но можем да търсим причината в отмъстителния дух на чудовищното бебе. Друго (и по-вероятно) тълкуване - че (подобно на хотела в "Сияние") къщата акамулира лошите енергии и/или духовете на умрелите и те я "зареждат" със собствен живот.
Заглавието пък - "Постепенно ти влиза под кожата" - визира не само къщата, която очевидно е обсебила мислите на жителите на градчето (показателно е, че продължават да я обсъждат след толкова години), но и нейните собственици Джо и Кора, които местните също не могат да забравят. То може да се тълкува и като метафора - че миналото (по-точно определени лица, предмети, събития и пр. от него) е като призрак, който ни навестява отново и отново, и не ни дава покой.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » пон юли 04, 2016 8:54 pm

Прочетох и аз сборника. Някои разкази ги бях чел преди години от половинестите издания, но и без друго ги бях забравил... Струва ми се ще се присъединя към всеобщото мнение - сборника е 50/50. Половината работи са добри, половината - не дотам. И аз съм на мнение, че всеки следващ сборник на Краля не може да се сравнява с предходния. И така, ако "Нощна смяна" е 100/0, втория сборник (да го наречем "Мъглата") е 80/20, то логично този да е 50/50 и от тук насетне работите с разказите отиват в батака... за мен поне.
Разказите, които най-много ми харесаха са "Татик", "Раждане вкъщи", "Хората от десет часа", "Кадилакът на Долан", "Извинете, но не е грешка", "Дъждовен сезон"... "Моето прекрасно пони" също е много добър, на мен поне ми хареса, въпреки тежките философски размисли за времето.
Обаче "Постепенно ти влиза под кожата", "Посвещение", "Дяволският оркестър", "Движещият се пръст" ми бяха страшно отегчителни!
Друга мисъл сега не ми дава покой - за разказа "Хората от десет часа". Такъв филм нямаше ли? Не с такова име, с такъв сюжет? Или пък съм гледал някой епизод от "До краен предел" може би? Или някакъв друг сериал с такава насоченост - фантстика/ужаси... Звучи ми суперпознато - някой може да вижда чудовищата, криещи се зад човешки облик; тия чудовища ги има и във властта; събира се групичка, която да се бори с тия твари; някакси групата е предадена... НЯМАШЕ ЛИ ТАКЪВ ФИЛМ БЕ??? :a010:

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » вт юли 05, 2016 2:52 am

Има много филми и сериали с подобна идея, но подобна не означава същата. Примерно The Invaders (1967) и They Live (1988).

Darth Vader
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: вт май 05, 2009 1:40 pm

Мнение от Darth Vader » ср авг 17, 2016 4:12 pm

"Кадилакът на Долън" е покъртителен, направо. Това наистина ми влезе под кожата като го четох преди време. За мен едно от най-хубавите неща писани някога от Кинг. "Татик" също много ми хареса. Общо взето въздействието е такова, каквото повечето други писатели няма как да постигнат и в 600 страници. Шепа брилянти... :) . Това си е мое виждане, де.

bireni_fustuchi
Commoner
Commoner
Регистриран: чет дек 31, 2015 1:27 am

Мнение от bireni_fustuchi » съб авг 27, 2016 2:20 am

BOTQTA написа: Друга мисъл сега не ми дава покой - за разказа "Хората от десет часа". Такъв филм нямаше ли? Не с такова име, с такъв сюжет? Или пък съм гледал някой епизод от "До краен предел" може би? Или някакъв друг сериал с такава насоченост - фантстика/ужаси... Звучи ми суперпознато - някой може да вижда чудовищата, криещи се зад човешки облик; тия чудовища ги има и във властта; събира се групичка, която да се бори с тия твари; някакси групата е предадена... НЯМАШЕ ЛИ ТАКЪВ ФИЛМ БЕ??? :a010:
"До краен предел" първи сезон мисля че 8 епизод беше.Един поп виждаше демони в човешки облик.

Отговори