Дата и час: Нед Апр 22, 2018 1:55 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Мизъри
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 12, 2012 6:27 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Забелязах, че почти не сме обсъждали един от най-добрите романи на Кинг:

Изображение Изображение Изображение

Първоначално Кинг иска да издаде "Мизъри" под псевдонима Ричард Бакман (това е щяла да бъде шестата и според него най-успешна книга на измисления автор), но истинската самоличност на Бакман е разкрита и плановете му пропадат:

Цитат:
And yet, little by little, Bachman gained a dim cult following. His final book, Thinner, had sold about 28,000 copies in hardcover before a Washington book¬store clerk and writer named Steve Brown got suspicious, went to the Library of Congress, and uncovered my name on one of the Bachman copyright forms. Twenty eight thousand copies isn't a lot it's certainly not in best seller terri¬tory but it's 4,000 copies more than my book Night Shift sold in 1978. I had in¬tended Bachman to follow Thinner with a rather gruesome suspense novel called Misery, and I think that one might have taken "Dicky" onto the best seller lists. Of course we'll never know now, will we? Richard Bachman, who survived the brain tumor, finally died of a much rarer disease cancer of the pseudonym. He died with that question - is it work that takes you to the top or is it all just a lottery? - still unanswered. But the fact that Thinner did 28,000 copies when Bachman was the author and 280,000 copies when Steve King became the author, might tell you something, huh?

Повечето от вас навярно смятат, че романът е вдъхновен от неприятните преживявания, които Кинг е имал със свои фенове - лунатикът, който нахлува една сутрин в дома му и заплашва да го взриви, ако Кинг не изслуша идеите му (по това време в къщата е само Табита, която извиква полиция; оказва се, че "бомбата" е направена от моливи, гумички и кламери). Или писмото от почитател, в което има полароидна снимка на оковано във вериги плюшено мече с превръзка на очите и надпис от изрязани от вестници и списания букви: "Веднага публикувай следващата книга за "Тъмната кула" или мечето ще умре!".

В тези предположения несъмнено има истина, "Мизъри" е малко или повече продукт на страховете на Кинг от фанатизирани почитатели с психични отклонения - страхове, които ескалират, след като през 1980 г. дава автограф на мъж, който се представя като негов "фен номер едно". По-късно през същата година мъжът, чието истинско име е Марк Чапман, застрелва Джон Ленън.

Но опасенията на Кинг не са единственото му вдъхновение за романа. "Мизъри" се ражда под влиянието на две литературни произведения, които впечатляват силно Краля и обсебват за дълго съзнанието му. Едното е любимата му книга на Джон Фаулз "Колекционерът" (в която колекционер на пеперуди отвлича млада жена и я затваря в мазето, за да я превърне в част от сбирката си), а другото е разказ на британския писател Evelyn Waugh, наречен "The Man Who Loved Dickens":

Цитат:
"It came to me as I dozed off while on a New York-to-London Concorde flight. Waugh's short story was about a man in South America held prisoner by a chief who falls in love with the stories of Charles Dickens and makes the man read them to him. I wondered what it would be like if Dickens himself was held captive."

Цитат:
"Halfway through... I realized I was trying to express some of my own deepest fear-feelings: the sense of being trapped, the sense of having come from someplace like Africa and knowing I would never be able to get home, and trying to figure out what it was I was doing, why I was doing it, and why people were responding to it."

Самата идея хрумва на Кинг по време на кошмарен сън:

Цитат:
"Like the ideas for some of my other novels, that came to me in a dream. In fact, it happened when I was on Concord, flying over here, to Brown's." (Brown's of Mayfair is one of London's most exclusive hotels) "I fell asleep on the plane and dreamt about a woman who held a writer prisoner and killed him, skinned him, fed the remains to her pig and bound his novel in human skin. His skin, the writer's skin. I said to myself, 'I have to write this story.' Of course, the plot changed quite a bit in the telling. But I wrote the first forty or fifty pages right on the landing here, between the ground floor and the first floor of the hotel."

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Мизъри
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 13, 2012 6:22 pm 
Devar-Toi
Devar-Toi
Аватар

Пичове, айде да направим тема като тази и да показва всички възможни български издания на Кинг до момента. Задължително е да има снимки на кориците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Сеп 14, 2012 8:10 pm 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

Това го има на сайта, но сайта май нещо не работи. Може би наистина е добре да има отделна тема във форума с кориците.

P.S. Май все пак работи :) http://king-bg.info/ver2/Gunslinger.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Ное 17, 2012 6:37 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Адски въздействащ роман, но на мен насилието в него ми дойде малко в повече... А принципно понасям да чета/гледам цени на насилие. Просто фактът, че това се извършваше над "обезоръжена" жертва ми беше наистина гадно :no:

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 19, 2013 8:52 pm 
Childe
Childe
Аватар

Зловеща Ани Уилкс. Откачалка :))

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Юли 06, 2013 6:25 pm 
Dinh
Dinh
Аватар

Страшно добра книга. Ани е може би любимото ми човешко зло от творбите на Кинг. Филмът е една от малкото екранизации по негови книги, които харесвам. Не мога да си представя по-подходяща за ролята от Кати Бейтс, точно такава Ани си представях и между страниците.

It's deafening...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Юли 06, 2013 6:50 pm 
Dinh
Dinh
Аватар

Ама и аз трябва да я препрочета! Наистина много психарска книга. Мисля, че това нещо е много по-страшно от чудовищата - защото наистина има такива хора по света. Да не дава Господ да попадаш на такъв човек...
Сцената с брадвата е най-отвратителното и гнусно нещо, което съм чел! Евала, Кинг!!! :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Юли 06, 2013 11:55 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Първата книга, която прочетох на Кинг, и до сега една от любимите ми. Повреди крехкото ми детско съзнание завинаги.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Ное 23, 2013 2:21 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Цитат:
Q: Who of all your characters would you least like to meet in real life?

King: Annie Wilkes. The nurse from “Misery.” Because she’d be my No. 1 fan. And make me write what she wanted. I mean, that’s the real nightmare.

Още любопитни факти за книгата:

Цитат:
After refusing to speak about his motivations for writing Misery for two decades, Stephen King finally came out and stated that it is indeed about his battle with substance abuse. Kathy Bates' character is a representation of his dependency on drugs and what it did to his body - making him feel alone, separated from everything, while hobbling any attempts he made at escape. In his statement he said he didn't come out with it at the time because he wasn't ready and because he was afraid it would detract from the story.

Цитат:
In the original idea for the novel "Misery", Annie planned to kill Paul Sheldon by feeding him to Misery the Pig, and take his skin to bind the book he's written. The title would have been The Annie Wilkes 1st Edition.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Дек 21, 2013 7:15 pm 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

Книгата ми попадна,от тротоарните търговци,преди доста години,само за 5 лева.И като си помисля че не ми се даваха за нея и тези пари,преди да я прочета,направо се отвращавам от себе си."Мизъри"определено е един от шедьоврите на Стивън Кинг.А това маце,госпожица Уилкс,е една наистина екзалтирана фенка,сладурана е нали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 15, 2014 7:37 pm 
Dan-Tete
Dan-Tete

Една от любимите ми книги. Чел съм я отдавна и искам отново да си я припомня, но съм я дал на някой, който явно не бърза да я връща... :) Мисля, че ще открия още много неща там.
Имам малко по-различно тълкувание на този роман. В случая за мен Ани Уилкс е нещо друго. Тя е олицетворение на посредствеността и битката на добрия автор с нея. Израз е също на стремежа и натиска на пазарът и книгоиздаването да работиш по определени правила, схеми и да правиш касов продукт със съмнително качество. Пазарът и очакванията да те влачат и притискат. Борбата на твоята по-добра, съкровена,талантлива половина да прави и пише това, което е по сърце и душа. Не виждам никакъв ужас, макар книгата да е много въздействаща. Има битка на ценности, които в крайна сметка надделяват над уродливото чудовище посредственост и алчност, великолепно въплътени в Ани Уилкс. Определено ще прочета тази книга отново. :)
:) Но, това са мои си разсъждения и никого не ангажирам :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 16, 2014 3:21 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Много ми хареса виждането за книгата на Darth Vader! Присъединявам се напълно към тях!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Юли 19, 2014 9:51 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Изображение
Here's... Annie!

Ако се колебаете дали да прочетете тази книга или просто ви се чете нечие чуждо мнение за нея, ето едно представяне:

http://litvidrica.blogspot.com/2014/07/ ... st_19.html

Позволих си да цитирам мнението на Вейдъра, което много ми хареса. Разбира се, посочил съм източник :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 24, 2015 10:11 am 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

Прочетох книгата преди няколко дни. Не бях чел Кинг от години и очевидно доста ми е липсвал стила му. Историята обаче не ме впечатли особено, може би просто съм очаквал повече. Частта където Пол разглежда албума с изрезките от вестници на Ани е култова, останалото става.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 15, 2016 3:20 pm 
Devar-Toi
Devar-Toi

Някой знае ли дали се очаква ново издание с хубав превод на български или да я търся на английски?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]