Възкресяване

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Re: Възкресяване (нов роман)

Мнение от deadface » вт май 19, 2015 4:14 pm

Изображение

savalikima
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: съб юни 23, 2012 12:19 am

Мнение от savalikima » чет май 28, 2015 7:22 pm

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 388&type=1 Гласувайте приятели, та Сиела другата сряда да пуснат Възкресяване за 12 лв.
Русский Витязь

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » чет май 28, 2015 8:35 pm

Аз гласувах! Тя здраво води класацията....
Ще си я поръчам. 5 лева ще е доставката сигурно, но какво пък, все още си има далавера!

savalikima
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: съб юни 23, 2012 12:19 am

Мнение от savalikima » чет май 28, 2015 10:16 pm

За 2 часа получи седемдесетина лайка, направо отвя конкуренцията!
Русский Витязь

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: нед ное 13, 2011 12:55 pm

Мнение от LastHope » съб май 30, 2015 4:19 pm

Прочетох я за два дни, че не ми се осъмваше с нея.
По-добра книга на Краля не бях чела в последните години - мое мнение.
Критикуват я, че бавно вървяло действието и нямало ужаси. Отдавна вече не търся екшън и ужаси от Стивън Кинг, повече ми допада философската и психологическа насоченост на късното му творчество. Свръхестествените елементи са просто начин да се стигне до развръзката. Удоволствието е да се оставиш пистелят да те води до нея.
Тук спирам да се правя на литературен критик, защото съм си фен и нищо повече.
Преводаческата бригада се е постарала - пак "коваха" термини, механиците бяха ту в "гащеризони", ту в "работни комбинезони" (това последното ще зачуди по-младите читатели, но подозирам са го превеждали бабичките), имаше "родители по сватовство" наместо българската дума "тъстове"... Лесно е да се критикува отстрани, ама се пести от редакторски труд.
Накрая, благодарна съм на всички, които спомогнха книгата да стигне до нас.
Надявам се на още такива. :)

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » пон юни 01, 2015 10:44 am

LastHope написа:Прочетох я за два дни, че не ми се осъмваше с нея.
По-добра книга на Краля не бях чела в последните години - мое мнение.
Критикуват я, че бавно вървяло действието и нямало ужаси. Отдавна вече не търся екшън и ужаси от Стивън Кинг, повече ми допада философската и психологическа насоченост на късното му творчество. Свръхестествените елементи са просто начин да се стигне до развръзката. Удоволствието е да се оставиш пистелят да те води до нея.
Тук спирам да се правя на литературен критик, защото съм си фен и нищо повече.
Преводаческата бригада се е постарала - пак "коваха" термини, механиците бяха ту в "гащеризони", ту в "работни комбинезони" (това последното ще зачуди по-младите читатели, но подозирам са го превеждали бабичките), имаше "родители по сватовство" наместо българската дума "тъстове"... Лесно е да се критикува отстрани, ама се пести от редакторски труд.
Накрая, благодарна съм на всички, които спомогнха книгата да стигне до нас.
Надявам се на още такива. :)
а кои са "бабичките"?

Потребителски аватар
FRNDS
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: пет дек 05, 2008 10:49 pm

Мнение от FRNDS » пон юни 01, 2015 6:22 pm

Хаха най-вероятно е имал предвид преводачките Весела Прошкова и Даня Доганова :tooth:
Много е важно да имаш до себе си някой, който вярва в теб. Не са нужни гръмки думи. Самата вяра обикновенно е достатъчна.

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: нед ное 13, 2011 12:55 pm

Мнение от LastHope » пон юни 01, 2015 7:03 pm

"Бабички" наричам всички преводачи - независимо жени или мъже, които си служат с жаргона от своята младост, превеждайки книги, в които действието се развива в съвременния свят. Звучат ми леко неестествено и могат да скапят удоволствието от всяка една хубава книга.
Но казано е - кой не му харесва, да чете в оригинал (ако може).

Annie Wilkes
Commoner
Commoner
Регистриран: чет юни 04, 2015 1:35 pm

Мнение от Annie Wilkes » чет юни 04, 2015 2:10 pm

Gunslinger Много професионално поднесена информация! Браво.

Потребителски аватар
WhiteNoise
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон авг 22, 2005 11:25 pm

Мнение от WhiteNoise » съб юни 06, 2015 10:26 am

LastHope написа:По-добра книга на Краля не бях чела в последните години - мое мнение.

аз пък никаква не бях чела в последните години :blush3: и се радвам, че точно тази прочетох :)

LastHope написа:Критикуват я, че бавно вървяло действието и нямало ужаси. Отдавна вече не търся екшън и ужаси от Стивън Кинг, повече ми допада философската и психологическа насоченост на късното му творчество. Свръхестествените елементи са просто начин да се стигне до развръзката. Удоволствието е да се оставиш пистелят да те води до нея

и аз му харесвам драмите повече
малко като Сърца в Атлантида ми започна в началото, самото усещане,
което още повече ми хареса, прочетох я много бързо

гладът ми за Кинг сигурно пак ще се събуди след това четиво, кой знае
Изображение
I woke up this morning and i got myself a beer
The future's uncertain and the end is always near

Потребителски аватар
delphipro
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: пет дек 27, 2013 6:07 pm

Мнение от delphipro » нед юни 07, 2015 4:08 pm

Тъкмо завърши романа, не съм впечатлен, очаквах много повече!

alamo
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: нед май 24, 2015 6:54 pm

Мнение от alamo » съб юни 13, 2015 7:36 pm

Интересно книжле, но не прекалено;) Надявах се на повече действие, някак края беше прекалено голям за развитието с което се стига до него. И ми се стори някак много бързо се промени мнението на главния герой за "неговият Пети' :) Не в смисъла на преживените години, а по-скоро от прочетените страници ( примерно на 100стр. го харесва и е благостроен към него, а на стр.102 вече има нещо гнило и трябва да бъде спрян) :) В крайна смета е забавно четиво, което се чете доста бързо, но едва ли скоро ще се препрочита, ей така заради кефа;)

Потребителски аватар
Ангел без криле
Childe
Childe
Регистриран: вт юли 31, 2007 11:30 pm

Мнение от Ангел без криле » пон юни 22, 2015 1:36 pm

И на мен не ми хареса на 100%. Историята започна интересно и увлекателно и останах с впечатлението, че ще чета нещо средно между Гробище за домашни любимци и Франкенщайн, но за съжаление Възкресение не е и на половина толкова добро. Някъде по средата действието почва да се забавя супер много и имах чувството, че Кинг се е чудел как да разтегне историята максимално. Края също беше разочароващ и някак си прибързан. Това е единствената книга на Кинг, която свършва без да остави капчица надежда на читателя.
P.S. Аз също забелязах доста несъответствия в превода, които предполагам са се получили при редакцията на книгата.

Потребителски аватар
stanislav_vd
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » вт авг 25, 2015 9:25 pm

Романът е ок. Много по - добър от недоразуменията "Доктор Сън" и " Мистър Мерцедес", по- слаб от редица други негови класики. Добър 4, не повече. Чете се много леко, Кинговски си е отвсякъде, но не е нещо, което ще искам да препрочитам или пък ще ми остане за дълго в съзнанието. Историята спокойно можеше да е развита в два пъти по-малко страници( обичайния за Кинг литературен гигантизъм :) и щеще да е много по изчистена. Носи меланхоличното усещане за 60-те, присъстващо в много от книгите на Краля гарнирано с някой добри хорър сцени. За тези, които не са ултраси на Кинг- заслужава си четенето, за маниаците е ясно - ние четем всичко на Краля!
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Мнение от Buhlio » нед апр 03, 2016 1:44 am

Изкарах си днешната настинка с това романче. Яко философско ми дойде, с ненадървящ финал за съжаление. Не знам дали и в оригинал сцената с
Spoiler
Show
застрелването на нещото
е толкова нелепа, но не ми хареса. Ужасно досаден превод. Напук на общото мнение, мисля, че ако историята беше разгърната в още 200-300 страници като Безсъние например, с един драматичен край (преминаване в света на мъртвите)романът щеше да е супер.

4/5

iva_bo
Commoner
Commoner
Регистриран: чет дек 01, 2011 1:22 pm

Re: Възкресяване

Мнение от iva_bo » ср май 11, 2016 3:14 pm

Хареса ми книгата. За пореден път Кинг не ме разочарова. Романът остави у мен едно особено усещане. Накрая малко ми напомни на "Романът на Лизи" и на "Роуз Мадър". Може би защото и те оставиха у мен същото усещане - уж вичко се нарежда, ама не се знае докога. Книгата поставя някои въпроси и те кара да се замислиш. Миисля, че човек може да си извади поуки, както е при повечето книги на Кинг. Абе, явно ме е впечатлил романът, след като цяла нощ сънувах кошмари.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » пон ное 14, 2016 9:09 am

СПОЙЛЕР АЛЕРТ! :tooth:
stanislav_vd написа:Романът е ок. Много по - добър от недоразуменията "Доктор Сън" и " Мистър Мерцедес", по- слаб от редица други негови класики. Добър 4, не повече. Чете се много леко, Кинговски си е отвсякъде, но не е нещо, което ще искам да препрочитам или пък ще ми остане за дълго в съзнанието.
Подкрепям това!
Хареса ми и посвещението на всичките тези автори (вероятно всички на автори на ужаса, не съм ги чел всички). И явните препратки към Мери Шели и възкресяване на мъртъвци посредством електричество. Освен темата, героинята, която се вдига от мъртвите, се казва Мери. А синът й.... Виктор!! :) Случаеност, едва ли!! Освен това накрая и Лъвкрафт избухна с пълна сила! Имах чувството, че едва ли не Лъвкрафт му е разказал на чичо Стиви историята някакси (на сън!) и след това чичо Стиви я е разказал в типичния за него си начин. Още в първите редове се усеща обречеността на Лъвкрафтовите произведения - на няколко пъти главния герой намеква какви ужасии са се случили, как е трябвало да ги спре, да се откаже, но въпреки това немислимият ужас се случи и той и до днес го вижда пред очите си! Това поне 10-15 пъти се споменава в книгата, преди да стигнем до същината на проблема, който наистина трае много кратко (само последните 30 страници). А в почти всяко произведение на Лъвкрафт го има точно това натякване: "Сега ще ви разкажа за ужаса, който преживях; за ужаса, който не е отреден да бъде видян от нито един смъртен, но аз го видях! О, Боже, аз го видях....". Освен това имаше споменаване на "Маймунската лапа", любим и на мен разказ, който е в основата и на "Гробище за домашни любимци". Проверих за автора на разказа, обаче го нямаше сред изброените автори в посвещението на "Възкресяване". Вероятно и много други връзки и препратки към другите изброени автори са били "скрити" в книгата, Кинг е майстор на това. Аз обаче (както казах) не съм запознат с тях и не мога да кажа има ли ги наистина или не.
Общо взето книгата е добра, аз й дадох 4 звезди в гудрийдс!

Потребителски аватар
belch huggins
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: пет сеп 30, 2005 5:23 pm

Мнение от belch huggins » пон апр 17, 2017 2:35 am

Отдавна не бях чел нещо "king size". Оставам със смесени чувства.Загубилият вярата си пастор Чарлс Джейкъбс е интересен персонаж, макар и несравним с отец Себастиян Родригес от "Мълчание" (прочетена малко преди това). Джейми напротив е скучен и изтъкан от автобиографични нишки. Книгата можеше спокойно да бъде новела. Всичко е предвидимо, а от лъвкрафтския елемент вместо на ефект ми намирисва на липса на оригиналност.
Да приемаш нещата твърде насериозно е сериозна загуба на време.

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » нед фев 25, 2018 11:24 am

Малко ми се проточи"Възкресяване",ама чета все по рядко и за това.
Книгата започва много добре,в средата започва леко да отегчава,типично за "новият"(и не само) Кинг.И когато си мислех че така ще е до края,дойде и самият край,а той е смазващ.............все едно четях "СТАРИЯТ" шибан Кинг,КРАЛЯТ!!!!!!!!!!!!!
Много добра книга,на моменти меланхолична и тъжна(също много типично за Стивън Кинг),има ги и хорър моментите макар и в края,но от класата на най-добрите му неща!!!
Да,финалът на тази книга е абсолютно Лъвкрафтски!

Отговори