Препоръчайте ми книга

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
MrCruise
Commoner
Commoner
Регистриран: съб апр 30, 2016 2:42 pm

Препоръчайте ми книга

Мнение от MrCruise » съб апр 30, 2016 2:53 pm

Здравейте,

Голям фен на Кинг съм, изгледал съм почти всички филми и сериали правени по негови книги, но до преди време не бях чел негови книги поради липсата на време. Единствената книга която съм чел е дългата разходка, отне ми само 3 дена да я прочета изцяло, хареса ми, но имаше моменти в която ставаше скучна, но като цяло ми допадна. Имам 2 въпроса :

Четох че книгите на Кинг трябва да се четат в последователността на писането им но не знам това колко е вярно, бихте ли потвърдили

Коя книга е подходяща за четене след дългата разходка? Бихте ли ми препоръчали нещо различно от the green mile понеже съм гледал филма и TO.

Аз съм се насочил към романът на лизи, гробище за домашни любимци

savalikima
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: съб юни 23, 2012 12:19 am

Re: Препоръчайте ми книга

Мнение от savalikima » съб апр 30, 2016 2:57 pm

Гробището е добър избор, малко е бавно развитието в началото, но после... Иначе на мен ми беше през цялото време интересна Сейлъс Лот, така че избери нея или Сиянието. А пък ако вземеш Мизъри максимум за 2 дни си я прочел, брутална е!!! ;) Дано съм помогнал.
Русский Витязь

MrCruise
Commoner
Commoner

Мнение от MrCruise » съб апр 30, 2016 2:59 pm

savalikima написа:Гробището е добър избор, малко е бавно развитието в началото, но после... Иначе на мен ми беше през цялото време интересна Сейлъс Лот, така че избери нея или Сиянието. А пък ако вземеш Мизъри максимум за 2 дни си я прочел, брутална е!!! ;) Дано съм помогнал.

Гледал съм филма Мизъри, не знам колко се припокриват с книгата обаче

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » съб апр 30, 2016 3:40 pm

"Сиянието", "Гробище за домашни любимци", "Сейлъмс Лот", "Особени Сезони" (!), "Тъмната половина"; са предложенията ми, а колкото до екранизациите по Кинг - има някои ставащи и относително акуратно пресъздаващи атмосферата и духа книгите, (The Shining на Кубрик, със сигурност не е от тях) но масово са всъщност недоносчета.
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » съб апр 30, 2016 4:18 pm

Гробището ще ти хареса повече от Лизи или поне така предполагам. Ако държиш да е нещо, което напомня на "Дългата разходка", продължи с "Бягащият човек" - и двете са антиутопии, и двете имат сходен замисъл.
MrCruise написа: Четох че книгите на Кинг трябва да се четат в последователността на писането им но не знам това колко е вярно, бихте ли потвърдили
Последователността, в която се написани, не съвпада напълно с тази, в която са издадени, но принципно е добре да ги четеш по ред на издаване, защото в почти всяка има препратки към предишните (срещат се познати герои и пр.). Тези препратки рядко са важни, но носят допълнително удоволствие от четенето.
Изображение

savalikima
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: съб юни 23, 2012 12:19 am

Мнение от savalikima » съб апр 30, 2016 5:22 pm

Филмът за Мизъри е в пъти по слаб! ;)
Русский Витязь

Ich_Will_
Breaker
Breaker
Регистриран: вт сеп 17, 2013 12:46 pm

Мнение от Ich_Will_ » съб апр 30, 2016 5:57 pm

По принцип е добре да се четат в последователността на издаване, но:
I. Тъмната кула е една цяла поредица, при която най-добре ще е книгите да се четат една след друга. Последователността е следната:
1. Стрелецът
2. Трите карти
3. Пустош
4. Магьосникът
4.5. Вихър през ключалката(това е последната издадена книга от поредицата, която може и самостоятелно да се чете, ако самата поредица е четена)
5. Вълците от Кала
6. Песента на Сузана
7.1. Изгубени гласове
7.2. Тъмната кула
Най-добре е тази поредица да я оставиш за накрая, защото всички книги водят към нея , но няма да е проблем да я почнеш по-рано, стига да не я почнеш веднага след Дългата разходка.
II. Има отделни книги, които имат продължения или се допълват взаимно:
1. Талисманът и продължението му Черният дом, писани в съавторство с Питър Строб. Двамата са почнали да пишат третата книга, но засега повече информация не знам.
2. Сияние и продължението му Доктор Сън.
3. Град Отчаяние и Отмъстителите. Двете книги имат много общи герои, но май трябва да се почне с Град Отчаяние.
4. Играта на Джералд и Долорес. Между двете книги има връзка, и май е добре да се четат една след друга, за да се хване. Но гледай Играта на Джералд да не ти е следващата книга, защото има голяма вероятност да не я харесаш и не е особено подходяща за начало.
5. То е задължително да се чете преди Томичукалата, Капан за сънища и 22 ноември 1963. Особено преди втората, защото в нея се разкриват важни неща, случили се в То.
6. По подобие на точка 5, същото се отнася за Мъртвата зона, Куджо и Неизживени спомени. Задължително в този ред да се четат.

Имай в предвид и следното: Стилът на писане на Стивън Кинг е доста специфичен и няма как той да се предаде на екран. Колкото до Гробище за домашни любимци и Романът на Лизи, на мен втората ми хареса повече, но аз не съм мерило. Имай в предвид при нея, че първите 150 страници са доста досадни и отегчителни. Лично бих те посъветвала да почнеш Мъртвата зона или Живата факла/Подпалвачката. Те са най-подходящи за начало и повечето му фенове започват с една от тях, включително и моя милост. Ако се досетя нещо друго, ще допълвам.
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » съб апр 30, 2016 6:29 pm

Прочети "То",ако тя не ти хареса едва ли ще станеш върл фен на Кинг,като всички нас!!!
Е,това не е задължително!

Иначе,Гробището е уникално!"Сблъсък" също!

MrCruise
Commoner
Commoner

Мнение от MrCruise » съб апр 30, 2016 7:15 pm

Искам да благодаря на всички за подробните отговори, ще започна с "Живата факла" или "Мъртва зона" между другото мислех си и за бягащия човек, но нея ще оставя за по-натам тъй като вчера приключих с дългата разходка и може тази да ми се стори скуча.

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » съб апр 30, 2016 10:21 pm

Няма лошо да започнеш с тях,но ако искаш ударен старт със Кралят,нещо което е абсолютна класика на Кинг,тогава прочети някоя от тези които съм ти написал по отгоре.Ако си падаш по разкази прочети "Нощна смяна" няма да съжаляваш!!!
Има не малка вероятност да останеш леко разочарован от двете книги които си посочил,не че са лоши,но са далеч,много далеч от шедьоврите на най-големият.

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » съб апр 30, 2016 11:11 pm

Гробище за домашни любимци за мен беше една от най-глупавите книги, котио съм чел, но Романът на Лизи беше смазващо добър психологически трилър. Мисля, че можеш да продължиш с Романът на Лизи, Сейлъмс лот или Джойленд. За мен това са един от любимите ми негови книги. Сблъсък също е много добра.

MrCruise
Commoner
Commoner

Мнение от MrCruise » нед май 01, 2016 11:22 am

Отново благодаря на всички. За сега се спирам на мъртвата зона като втора книга, после ще мисля за трета

xristakis
Commoner
Commoner
Регистриран: пет май 26, 2017 5:28 pm

Препоръчайте ми книга

Мнение от xristakis » съб юни 10, 2017 4:46 pm

Здравейте, може ли да ми предложите някоя книга с която да продължа, като до момента съм прочел: Зеленият път, То, Нощна смяна, Сияние, Особени сезони, Гробище за домашни любимци, Четири след полунощ

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » съб юни 10, 2017 6:24 pm

xristakis написа:Здравейте, може ли да ми предложите някоя книга с която да продължа, като до момента съм прочел: Зеленият път, То, Нощна смяна, Сияние, Особени сезони, Гробище за домашни любимци, Четири след полунощ
Ами добре си започнал с по старите неща,продължи така.Не че няма добри книги след 2000 година (има и то доста),просто винаги съм мислил че трябва да се кара от зад на пред(от старите класики към по новите му неща),ама не е задължително. Иначе да кажем "Сблъсък",прочел си най-добрият му сборник,но и "Мъглата" не му отстъпва много!

xristakis
Commoner
Commoner
Регистриран: пет май 26, 2017 5:28 pm

Мнение от xristakis » пон юни 12, 2017 10:37 pm

Мисля да продължа с :
Мъглата
Дългата разходка
Гняв
Кери
Мизъри