Ако има кръв (нов сборник)

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Re: Ако има кръв (нов сборник)

Мнение от Key » чет юли 09, 2020 8:58 pm

PostMortem написа:
ср юли 08, 2020 11:39 pm
Днес ми дойде изданието с твърдите корици. Корицата има ефектна визия, но хартията изглежда супер евтина - като за 34 лева.

Съдържанието е ясно, не се съмнявам в Кинг, просто първи впечатления от самото издание.
34.............е то ддс-то още не е било смъкнато на половина.От сега нататък гледай цени,само на долу........... :) .
Шегувам се просто,в тая държава нищо и никога няма да падне,в момента инфлацията е брутална.
Имаше една мъдрост.............."кръв повръщам пари не връщам" :)

За мен това е задължителна книга..........обаче ще е по нататък.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » пет юли 10, 2020 3:08 pm

То и да падне цената на книгите, ще падне с 1 до 3 лв. в 90+ процента от случаите. Но ме съмнява де падне, защото търговците пак ще вземат минимум 40 процента от коричната цена, а дори при настоящите цени издателите често печелят едва по лев-два на бройка, другото отива за търговците, автора, държавата и за покриване на разходите по издаването :) А няма издателство, което да успява да продаде само (т.е. без търговците) цял тираж (освен ако не е твърде малък) и така да си спести 40-те плюс процента.
Изображение

Потребителски аватар
Dark_half
Dinh
Dinh
Регистриран: съб апр 30, 2011 6:40 pm

Мнение от Dark_half » нед юли 12, 2020 4:43 pm

Вече се очертават и екранизации :)
Това за Дарен Аронофски и Life of Chuck ако се реализира, би се получило интересно, ще видим :)

https://ew.com/movies/stephen-king-if-i ... ple-films/

Потребителски аватар
WhiteNoise
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон авг 22, 2005 11:25 pm

Мнение от WhiteNoise » нед юли 12, 2020 6:24 pm

Изядох първата новела. Отдавна нечела Кинг ми дойде доста добре. Профължавам нататък 😊

Между другото Бард този път са се постарали за външния вид на тялото, крайно време беше
Изображение
I woke up this morning and i got myself a beer
The future's uncertain and the end is always near

FLAME
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: ср ное 07, 2007 8:54 pm

Мнение от FLAME » чет авг 06, 2020 1:48 pm

Чудесни три истории - "Телефонът на господин Хариган", "Животът на Чък" - тази е личният ми фаворит и "Плъх". "Ако има кръв" е със страхотен потенциал, но толкова слаба последна третина, че чак ме хвана яд, добре че после "Плъх" ми оправи настроението.
Получи се идеален подарък за рождения ми ден.
По-подробно мнение за книгата:
https://flame16.blogspot.com/2020/08/blog-post.html

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » нед окт 11, 2020 10:35 am

И аз я прочетох междувременно. И четирите новели не са никак лоши, но нито една не успя да ме впечатли истински.
"Телефонът на господин Хариган" е хорър от класически тип, но началото, в което се запознаваме с главните герои и което поставя основите на историята, е ненужно дълго, поне според мен, и нямах търпение да приключи. След първата трета започва същинското действие и новелата става интересна, макар и малко предсказуема... само за да завърши по много разочароващ начин. Имам чуството, че Кинг е загубил в някакъв момент интерес към нея и е претупал последната трета, с което тотално е убил постигнатия допреди това ефект. А историята определено можеше да бъде много добра - и порядъчно страшна, - ако ще и да не е супер оригинална.
"Животът на Чък" - за разлика от предходната новела, тази започва ударно и приковава вниманието от самото начало. Разделена е на три части, които разказват събитията в обратен ред, и първата от тях (хронологично последната) е наистина чудесна - едновременно плашеща и оригинална. После обаче това, което започна като апокалиптичен хорър (и чудесна мистерия, понеже читателят не разбира какво точно се случва, нито как или защо ), се разви по крайно неудовлетворителен за мен начин и ефектът отново се изгуби. Не разбирам защо Кинг е решил да разкаже историята изцяло ретроспективно, щеше да е много по-въздействащо и интересно, ако пак беше започнал с финала, но го беше прекъснал по средата, за да опише предходните събития, и после се беше върнал отново към него. Иначе идеята и тук не е особено оригинална в същността си, срещали сме подобни в разни книги и филми.
"Ако има кръв" - признавам си, че подходих с известни резерви към тази новела, защото не съм фен на Холи Гибни, която вече познаваме от трилогията за м-р Мерцедес и от "Другият". Слава богу, тук Холи ми се стори по-малко дразнеща (или просто съм започнал да свиквам с нея, кой знае) и не ми попречи да се насладя на историята, която е не само най-дългата в сборника, но и може би най-интересната. Е, щеше ми се да има повечко хорър вътре, а и повествованието да е по-стегнато и динамично като цяло, но за разлика от FLAME, харесах финала, ако ще и да беше някак претупан на фона на 150-те страници преди него. И тук обаче, като в предишните новели, не видях нищо особено оригинално - Кинг отново не успя да ме впечатли със сюжет или идея.
"Плъх" пък се оказа може би най-добре написаната/разказаната история от всички, но идеята й е доволно тривиална. И макар "пътуването" до финала да си заслужаваше всяка минута, накрая пак се почувствах разочарован. Всъщност това важи малко или повече за целия сборник - едно приятно, но в крайна сметка забравимо пътуване, което със сигурност няма да повторя.
Изображение

Потребителски аватар
Nothingness
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 30, 2006 9:12 pm
Контакти:

Мнение от Nothingness » пон окт 12, 2020 1:27 pm

И аз приключих с четенето на сборника вчера.

1. "Плъх" - завладяваща история. Но определено не е най-доброто, на което е способен Кинг. 8/10
2. "Ако Има Кръв" - не съм чел поредицата за "Мистър Мерцедес", нито "Другият", но Холи Гибни ми допадна. Идеята беше страхотна, но ми се искаше повече мистерия и хорър. 7.5/10
3. "Телефонът на господин Хариган" - интересна история. 7/10
4. "Животът на Чък" - първото и третото действие са супер, но като цяло нещо не ми стигна да харесам тази история напълно. 6.5/10

Моето мнение екато това на дедфейс: " едно приятно, но в крайна сметка забравимо пътуване".
When I was younger, so much younger than today
I never needed anybody's help in any way
But now these days are gone, I'm not so self assured
Now I find I've changed my mind and opened up the doors…

Отговори