Дума Ки

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Регистриран: пет юни 27, 2008 8:53 pm
Контакти:

Re: "Дума Ки"

Мнение от derry_maine » съб авг 22, 2009 10:24 pm

Добра книга, има нещо общо с "Романът на Лизи", но е малко по-страшна. Въпреки славата, Стивън Кинг си остана земен човек в отношението си към читателя и не се опитва да му пробутва номера от рода на "я ме вижте колко съм Велик".
Изобщо, хубаво е да си фен на Кинг :smile: Някой ден ще ни завиждат, че сме живели по едно и също време с него и че сме очаквали следващата му книга, както сега почитателите на Дикенс и Достоевски завиждат на техните съвременници. В този смисъл всяка негова нова книга е ценна, дори и да не е сред шедьоврите му.
За мен специално "Дума Ки" е ценна и с още нещо, с един малък текст върху копирайт страницата на оригиналното издание:

"Permission to use lyrics from "Dig" by Shark Puppy (R. Tozier, W. Denbrough), granted by Bad Nineteen Music, copyright 1986."

Това е поредният знак, че Кралят все още поддържа връзка с онези хора и събития. Дали смята да ни разкаже нещо за новия цикъл, който съвсем скоро ще настъпи? Може би "si", може би "no" :shades: но и надеждата сама по себе си е хубаво нещо... Или както пеят Shark Puppy:

Life is more than love and pleasure,
I came here to dig for treasure.
If you want to play u you gotta pay
You know it's always been that way,
We all came to dig for treasure.
"...и най-приказното вълшебство помръкваше пред блясъка на желанието; Гестаад беше НЯКЪДЕ; Дери беше желание"
Отвъд

Tisho_cska
Commoner
Commoner
Регистриран: ср май 27, 2009 9:35 pm

Мнение от Tisho_cska » вт окт 13, 2009 2:00 am

С две думи "бива ли" ? :rolleyes:

Потребителски аватар
podlecii
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 20, 2008 2:59 pm

Мнение от podlecii » вт окт 13, 2009 3:05 am

Tisho_cska написа:С две думи "бива ли" ? :rolleyes:
С една - бива :))
Книгата наистина е много добра (според мен най-добрата спрямо последните Клетка и Романът на Лизи). Чете се на един дъх и си заслужава парите.
Изображение

Потребителски аватар
Ally
Breaker
Breaker
Регистриран: нед дек 13, 2009 3:22 pm

Мнение от Ally » нед дек 13, 2009 3:37 pm

Страхотна е! Въпреки обема, се чете на един дъх! Много психологически изпипана книга, много красиво написана - потапя те изцяло в мястото и героите! А нещата, които се случват в детските главички винаги са ми се стрували ужасно покъртителни...
I'm so happy 'cause today I found my friends
They're in my head

Изображение

Изображение

Tisho_cska
Commoner
Commoner
Регистриран: ср май 27, 2009 9:35 pm

Мнение от Tisho_cska » ср яну 06, 2010 9:49 pm

Много ми хареса...дано скоро да я филмират

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Мнение от Buhlio » вт апр 13, 2010 2:03 pm

Днес си я поръчах.Нямам търпение да дойде.Цената ми идва доста, но отдавна събирам пари и рано или късно щях да си я купя.Петък ще пристигне при мен. :happy:

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai

Мнение от Buhlio » пет апр 16, 2010 3:20 pm

Току що я получих и я почвам. :bye1:

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai

Мнение от Buhlio » нед апр 18, 2010 7:07 pm

Днес дочетох любимата си Книга на Кинг "Дума Ки".
Всичко в нея ми се стори просто невероятно...
Атмосферата ми напомни малко на Безсъние.Не съм чел толкова скоростно отдавна, изгълтах я за ден и половина.Не ми хареса единствено съдбата на Илзе, но всичко друго беше перфектно.Последните 300 страници прочетох на един дъх, без паузи.Книгата е наситена с толкова много истини за живота, толкова много неща, които да те накарат да се замислиш.
Едно изречение остави трайна диря в душата ми и го помня наизуст "Всички произведения на изкуството, колкото и да са необичайни, се раждат в обикновеното ежедневие."
:smile:

Наистина най-красивото расте точно там, където никой не очаква, сред грозотата.

Потребителски аватар
stihopletec
Breaker
Breaker
Регистриран: нед мар 12, 2006 3:51 am
Контакти:

Мнение от stihopletec » нед апр 18, 2010 9:49 pm

Е не ... името на автора говори само по -себе си за произведенията. Невероятна книга изпълнена с много житейски истини... Особено края много ме изпълни ..." Почувствайте кога сте свършили и оставете четката или молива.Останалото е само живот."
За света може да си само един човек, но за един човек може да си света !
Лесно е да умреш за човек, който си обичал, но е трудно да намериш човек, за когото си заслужава да живееш !
Почувствайте кога сте свършили и оставете четката или молива.Останалото е само живот. (Стивън Кинг)

Потребителски аватар
staromoden
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: ср окт 28, 2009 6:24 pm

Мнение от staromoden » ср апр 21, 2010 3:44 pm

Добра е книгата и аз я прочетох,макар че е прекалено голяма според мен.За всички които се интересуват от този роман на Стивън ,но нямат пари - има я в Столичната библиотека на Славейков.Една карта за цялата година струва 5 лева , а има сума ти интересни неща.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко , нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai

Мнение от Buhlio » ср апр 21, 2010 4:47 pm

Мен пък ме подразни факта, че свърши толкова бързо... :)) Книгата започва много амбициозно, а края ми дойде някак забързан и цапнат насам натам, можеше да се даде по-детайлно обяснение за появата на Персе и причините тя да действа по този начин, много въпроси останаха с открехната врата, трябваше да бъде удължен още малко... трудно приех факта, че всичко свършва.Дано Кинг напише някой ден продължение. :smile:

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai

Мнение от Buhlio » вт авг 17, 2010 9:52 pm

За три месеца я препрочетох 2 пъти :)) .Нямам думи за тази книга, перфектната атмосфера, толкова завладяваща!

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: съб ное 20, 2010 11:18 am

Мнение от shraik » нед дек 19, 2010 11:38 pm

Поръчах си книгата, дано да ми хареса.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » ср юли 17, 2013 4:22 pm

Бааааа!!! Аз си мислех, че Кинг е остарял вече и този му тип книги са отдавна замрели. Много ми хареса, МНОГО. Има интересна история, действието си върви гладко, има добри хорър сцени. И наистина (както е споменато в коментарите по-горе) има много истини за живота и много добри цитати. Ще отделя няколко страници на тевтерчето за тази книга! :) Освен това наистина много "влизаш" в книгата - на една-две сцени буквално ми се изправиха космите. Не от страх, просто толкова брилянтно е написана, че оставям книгата, гледам през прозореца една минута, казвам си МАМКА МУ, СТИВИ, ДОБЪР СИ и пак прочитам последните няколко реда... и пак изтръпвам. Много ми хареса!!!!!! :D

А на мен пък ми се струва, че би станал хубав филм, не знам защо не са се хванали още. Няма много неща, които да стават в главата на даден персонаж, та да са трудни за пресъздаване на филмова лента. Има си стряскащи моменти, има си мистерия... дано видим готин филм някой ден!!!

Потребителски аватар
belch huggins
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: пет сеп 30, 2005 5:23 pm

Мнение от belch huggins » ср юли 24, 2013 11:43 am

И аз подкрепям.
Чел съм много негативни мнения за книгата и героите.За мен всичко си беше ОК. Уайърман ми е любимец. Представям си го като Марлон Брандо.
Да приемаш нещата твърде насериозно е сериозна загуба на време.

Потребителски аватар
Stargazer
Dinh
Dinh
Регистриран: пет юли 03, 2009 5:09 pm

Мнение от Stargazer » ср юли 24, 2013 1:47 pm

Уайърман е страхотен персонаж, да. Тази книга ми е голяма слабост (може и да се повтарям вече, но като е за хубаво, нека). :) И аз съм чела отзиви, че била скучна и можело да е по-кратка, но не съм съгласна с това, на мен ми беше интересна плътно от началото до края. И при втория прочит (защото направих такъв наскоро, макар и незавършен), ме разтърси с емоционалната си натовареност дори повече от първия път. Прекрасна, прекрасна книга! :)
I've tried to fill this silence up
But now it's back again

It's deafening...

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Re: Дума Ки

Мнение от Key » нед окт 05, 2014 6:00 pm

Днес приключих с "Дума Ки",като цяло много ми хареса.В последните години все по рядко се случва да има хорър в книгите на Кинг,в тази може да се намери,макар и малко.На моменти книгата беше много интересна,чак трудно я оставях,но пък имаше и моменти в които ми доскучаваше и леко ме отегчаваше.Аз бих се съгласил с някой мнения че романа е можело да е по кратък.Книгата наподобява "Торба с кости",но е по добра.
Spoiler
Show
Това което не ми хареса е нереалистичното държане на Едгар след смъртта на Илзе.На практика часове след смъртта на дъщеря си Едгар непоколебим и непоклатим е готов да тръгне на поход с бандата си авантюристи.Аз си мисля че след такава вест,всеки нормален човек най вероятно ще е смазан до такава степен че да не може да си каже името,камо ли да тръгне да организира "Кръстоносен поход"(няколко часа след такава вест,човек няма да има сили да диша!!!).А нещото което максимално ме подразни са майтапите които Едгар и компания си пускат от време на време,след тази трагедия която е сполетяла главният герой,намира сили да се майтапи със сцепените гащи на Джак,тук Стивън малко се е престарал,поне аз мисля така.Ето това ми се вижда нереалистично.

В тази си книга Кинг показва типичният за него финал,пропит с не цветни краски,съмнения и не светло бъдеще.Но както и написах,творбата е много добра и интересна,определено си заслужава четенето.И свършвам с един цитат от книгата.

"Смятах,че ще имаме време да бъдем заедно,но хората са непоправими оптимисти,нали?Самозаблуждаваме се толкова умело,че бихме могли с това да си изкарваме прехраната."

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » пон авг 31, 2015 11:16 am

почнах книгата, на 10% съм и съм луд по нея. много е добра засега.

Потребителски аватар
30sthell
Breaker
Breaker
Регистриран: чет мар 22, 2012 9:08 am

Мнение от 30sthell » пон авг 31, 2015 9:19 pm

И аз като Key в спойлера....нереалистично беше такова поведение спрямо най-любимия за него човек едва ли не. ;)

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » пон окт 26, 2015 10:16 am

Тъй като чета на киндъл, между 40-я процент и 80-я процент книгата е без фокус и напълно разхвърляна. Първите 20% и последните 20% от книгата са като части от две различни много добри истории. Средата не струва. Силното начало ми вдигна очакванията, а по средата всичко беше all over the place.

Отговори