Томичукалата ( Томинокърс )

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
Ангел без криле
Childe
Childe
Регистриран: вт юли 31, 2007 11:30 pm

Томичукалата ( Томинокърс )

Мнение от Ангел без криле » вт юли 31, 2007 11:51 pm

ИзображениеИзображениеИзображение

Нещо се случва с обитателите на Хейвън, Мейн. Нещо, което им дава свръхестествени способности, превръща в смъртоносен капан градчето... и го запраща в дълбините на безумието.

Боби Андерсън, авторка на уестърни, случайно се натъква на грамаден и странен предмет. По-късно тя споделя с приятеля си Джо Гарднър - поет и заклет алкохолик: "Беше летяща чиния. Нито един самоуважаващ се автор на научнофантастични романи не би описал подобно нещо, а пък ако го стори, нито един самоуважаващ се редактор не би го допуснал в книгата... Няма по-изтъркан писателски трик."

Но около летящата чиния, катастрофирала още преди ледниковия период, витаят зли сили, които въздействат на хората в градчето, превръщат ги в томинокърс, загубили човешкия си облик. Невинни уреди като косачки, автомати за кока-кола и прахосмукачки оживяват и започват да убиват. Извънземните въздействат чрез компютри, четящи мисли, свързани с видеокасетофоните на местните жители.

Кошмарът започва...

След няколко дни мисля да почвам да я чета и бих искал да видя мнение на човек който вече я е чел. :)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » ср авг 01, 2007 2:52 am

Книгата е хубава, въпреки че към края малко ме разочарова. По нещо ми напомня на "Неизживени спомени", но е по-мрачна и зловеща от нея. Впрочем, ако си фен на "То", в една от трите части те очаква малка изненада :p

И още нещо. Винаги съм се чудил защо преводачът е превел заглавието като "Томичукалата", след като е далеч по-удачно да го остави "Томинокърс" или примерно "Таласъмите". За който не знае - в американския фолклор Tommyknockers са високи около 2 стъпки пакостливи същества, които живеят под земята, облечени са в миньорски дрехи и обичат да крадат храната и инструментите на истинските миньори. Според друга версия пък това са злонамерени духове, които рушат подпорите и стените на мините, предизвиквайки затрупването им. Оттам идва и името им - от тропането, което издават, докато удрят стените с инструментите си.

Потребителски аватар
Ангел без криле
Childe
Childe
Регистриран: вт юли 31, 2007 11:30 pm

Мнение от Ангел без криле » ср авг 01, 2007 10:06 am

Благодаря ти за информацията. И на мен са ми много странни тея работи с превода :D
Впрочем, ако си фен на "То", в една от трите части те очаква малка изненада :p
Книгата не съм я чел за съжаление понеже никъде не я намирам ,но пък филма съм гледал 2-3 пъти. Дано схвана изненадата :)

Потребителски аватар
Abigel
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: нед авг 21, 2005 3:12 pm

Мнение от Abigel » ср авг 01, 2007 2:54 pm

Не ми хареса тази книга, не можа да ме грабне :?

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » ср авг 01, 2007 9:31 pm

Аз пък се изненадах колко ми хареса тая книга. Една приятелка ми я препоръча, ама аз не бях много ентусиазиран. Почнах да я чета, първите няколко страници ми вървяха трудно, но после тръгна много добре. Много хубава книга, според мен.
Изображение

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » ср авг 01, 2007 9:38 pm

Аааах, тоя бутон "едит"
Забравих да кажа, че преводът на думата "томичукалата" мен ме кефи много. А "томинокърс" ми звучи отвратително насред български изречения. Дори "томинокърите" би било по-приемливо, ама кой да се сети!
Изображение

Потребителски аватар
Garraty47
D.E.A.D. Doll
D.E.A.D. Doll
Регистриран: чет авг 11, 2005 7:55 am
Контакти:

Мнение от Garraty47 » ср авг 01, 2007 11:21 pm

и на мен томинокърс не ме кефи и3общо, томичукалата 3вучи доста по-яко, особенно в песничката.

бе преди време май пак имаше такава тема

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Re: ТомиЧукалата (Томинокърс)

Мнение от deadface » нед авг 31, 2008 7:16 pm

Плеяда изглежда са преиздали "Томинокърс"

Изображение
"Томинокърс" от Стивън Кинг
http://www.helikon.bg/books/62/113828_tominokars.html

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Мнение от Buhlio » вт сеп 02, 2008 5:50 pm

Днес си я купих. :tooth:

Tisho_cska
Commoner
Commoner
Регистриран: ср май 27, 2009 9:35 pm

Re:

Мнение от Tisho_cska » чет окт 15, 2009 2:09 pm

deadface написа:Книгата е хубава, въпреки че към края малко ме разочарова. По нещо ми напомня на "Неизживени спомени", но е по-мрачна и зловеща от нея. Впрочем, ако си фен на "То", в една от трите части те очаква малка изненада :p
За какво става дума.Аз като я четох нищо не ми направи впечатление... :wink:

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет окт 15, 2009 2:34 pm

Аз пък не разбрах въпроса ти.

Tisho_cska
Commoner
Commoner
Регистриран: ср май 27, 2009 9:35 pm

Мнение от Tisho_cska » чет окт 15, 2009 7:42 pm

Ами за изненадата която има в някоя от трите части на Томичукалата,някаква връзка с "То",доколкото разбирам.Понеже нищо не съм забелязал като я четох? :smile:

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет окт 15, 2009 9:55 pm

Вероятно си я чел преди "То", затова не си направил връзката. На едно място в книгата (някъде към края, ако не се лъжа) двама от героите минават през Дери (градът, в който се развива действието в "То") и единият забелязва клоун, който изглежда досущ като Пениуайз.

Вивиан
Childe
Childe
Регистриран: вт май 19, 2009 9:36 am

Re: ТомиЧукалата ( Томинокърс )

Мнение от Вивиан » пет окт 16, 2009 10:13 am

Еее, това вече е върха!
Точно съм подхванала "Томинокърс", а "ТО" ми е най-най-любимата!
Да ти е кеф да четеш ... страхотни са тези леко загатнати връзки в книгите му, страшно ми допадат. :smile: :smile:

Vile
Dinh
Dinh
Регистриран: вт авг 30, 2005 12:51 pm

Мнение от Vile » чет дек 10, 2009 12:04 pm

Най-накрая си намерих трите тома на 'Томичукалата' на цена по-малко от 64353254лв, с което най-накрая завърших въпросната 'черна поредица'. Чета сега книгата и доста трудно 'ми влиза' :D обаче имам чувството, че чета 'Неизживени спомени' с други герои. А и имам въпрос, стихотворението, което се появява във втората част '... но счупиш ли го ще го купиш' нямаше ли го и в друга книга, например именно в 'Неизживени спомени'.

Btw трябва да се отуча да ползвам английски кавички... :tooth:

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет дек 10, 2009 12:42 pm

Да, в 1-ва глава (1.4.) на "Неизживени спомени" и в 5-та глава (5.3.) на "Томичукалата" има едно и също стихотворение:

"Приятно да го гледаш,
прекрасно да го пипнеш,
но счупиш ли го,
ще го купиш."

"Lovely to look at
delightful to hold,
but if you break it,
then it's sold."

Въпреки че са съвсем различни, двете книги наистина си приличат по нещо. А началото на "Томичукалата" е малко тромаво, но след първите стотина страници няма да ти се иска да я оставиш, поне при мен беше така.

Vile
Dinh
Dinh
Регистриран: вт авг 30, 2005 12:51 pm

Мнение от Vile » чет дек 10, 2009 1:30 pm

Да, по абсолютно същия начин стоят нещата. Малко време й трябваше на книгата да се засили. Харесва ми доста тая цялата работа
Spoiler
Show
с гласовете в главите първо на "главните" герои и после като цяло с всички останали.
Предполага се, че такива неща биха направили книгата тежка и мъчителна (не че се чете леко и неусетно... но все пак), но Кинг показва класа... Тъкмо преди нея, най-после прочетох "За писането" и следя сега доколко си спазва самия той препоръките и по дяволите :devil: да прави го :D

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Мнение от Buhlio » нед сеп 05, 2010 1:20 pm

Сега осъзнах, че не съм коментирал никъде тази книга.Преди време я закупих благодарение на този форум и deadface, който беше споделил, че е преиздадена.Прочетох я за 2 дена.Много зловеща.Само като си представях как изглежда Боби след влиянията на "томинокърс" изтръпвах.За пореден път ми се случи да харесам първата половина на книгата повече от края. Това вече е като запазена марка, докато чета книга на Кинг.

cupakabra
Childe
Childe
Регистриран: вт сеп 11, 2007 12:18 am

Мнение от cupakabra » нед яну 02, 2011 11:32 am

Това е една от любимите ми книги на Кинг,много е въздействаща поне за мен.

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: съб ное 20, 2010 11:18 am

Мнение от shraik » съб мар 03, 2012 4:18 pm

Гардънър среща онзи Джак от "Талисманът" или аз се бъркам?

Отговори