Ст. Кинг - "запалили" ли сте др.хора по него, а..

Кралят е жив, да живее кралят

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
Abigel
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: нед авг 21, 2005 3:12 pm

Ст. Кинг - "запалили" ли сте др.хора по него, а..

Мнение от Abigel » чет авг 31, 2006 9:37 am

Не знам къде да сложа тази тема, колебая се дали в Стивън Кинг или в Стивън Кинг- литература.
И може би част от темата я има или я е имало преди в някой от по-старите форуми, но въпреки това на мене ми е интересно.
Кой ви запали по Кинг, как стана и кога?
И това, което ми е по-интересно- карате ли други хора да започнат да четат Стивън Кинг?
Аз лично много обичам да давам свои книги, да карам някого да прочете поне една книга на този мой любим автор, защото съм почти убедена, че прочете ли една, след това ще прочете и други и ще го направя фен :p :D
Това, което ме кара да пусна тази тема с голям ентусиазъм е, че много от вас са писали, че техните родители са чели Стивън Кинг.
Е, покрай мене пък майка ми започна да го чете.
Вчера й ходих на гости, там съм си оставила книги като Живата факла, Проклятието, Пътна мрежа, Мъртвата зона, Мизъри, Очите на дракона...
Тя ми каза- няма ли да ми донесеш нещо друго на Кинг, защото тези вече съм ги прочела?!? :smt040
Чела е и Роуз Мадър, заедно с мене навремето, а може би и някои други, които съм си оставяла там :D
Така че й оставих Всичко е съдбовно, макар да не съм го дочела все още...
Направо паднах от изненада, като ми каза, че харесва Очите на дракона и Мизъри :idea:
И веднага реших, че следващото, което ще й занеса е Зеленият път и Долорес :smt077
Толкова за лиричното отклонение.
Вие сте на ход, аз после пак ще пиша по темата, ако ви е интересна :lol:

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Мнение от J.S. » чет авг 31, 2006 11:04 am

Аз пък запалих майка ми по Тъмната Кула,дочете я преди месец.Докато си бях на село пък дадох на леля ми да прочете Тъмната половина,Гняв и Нощна смяна.А и сега първите две книги от поредицата за Тъмната кула са в един приятел.предполагам че скоро ще му давам и следващите...

Потребителски аватар
Pavli
Breaker
Breaker
Регистриран: пон май 15, 2006 3:52 pm
Контакти:

Мнение от Pavli » чет авг 31, 2006 11:12 am

O, на мене ми е интересна темата! :)
Ако знаеш само как ме връщаш назад в спомените,
когато тепърва се запознавах с творчеството на
Стивън Кинг и с всяка следваща прочетена негова
книга все повече ме завладяваше.

Както вече съм споменавала, първата книга, която
прочетох от Стивън Кинг, беше "Мъртвата зона".
Нямам спомен някой специално да ме е зарибявал
да я чета, просто я видях вкъщи, привлече ме заглавието
и я започнах. Страшно много ми хареса не само самата
история, но и начинът, по който е написана. Грабна ме стилът
на Кинг и естествено, ми се искаше да прочета още нещо
от него. Дойде ред на "Живата факла" - отново не останах
разочарована... И така, книга след книга все повече
заобичвах този автор.

Майка ми и баща ми не са чели много неща от Кинг.
Вкъщи аз съм тази, която е най-добре запозната с голяма
част от произведенията му. Всъщност моите вкусове по
отношение на литературата доста се разминават с тези
на родителите ми. Повече се доближавам с тези на сестра ми.
Това, което аз смятам за много добро, за майка ми и баща
ми често е досадно, неразбираемо. Може би се дължи на
различия в поколенията, но все пак не съм убедена, че
предпочитанията се влияят изцало от възрастта.

Хубавото в тази ситуация е, че никога не са се опитвали
да ми натрапват техния вкус за книгите или да ми държат
сметка защо моят не е като техният. Нещо повече, именно
майка ми, за която книгите на Кинг не са неин тип, беше тази,
която ми купуваше книгите му - просто защото виждаше, че
ги изгълтвах като топъл хлаб.

По времето, когато бях най-запалена по Кинг и четях само
него, с една приятелка много си споделяхме разни впечатления -
едно от нещата, от което бяхме силно впечатлени и двете,
беше творчеството на Стивън Кинг. По едно и също време се
запалихме, по едно и също време го четяхме, разменяхме си
негови книги, след това обстойно ги обсъждахме, припомняхме
си разни моменти от тях, смеехме се на готините лафове, които пускаше Кинг.
Общо взето, може да се каже, че взаимно се зарибявахме
по Стивън Кинг. Направо бяхме луднали по него. :D

Потребителски аватар
Abigel
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Abigel » чет авг 31, 2006 11:18 am

Радвам се, че харесвате темата. Аз винаги давам книга като "Дългата разходка", когато искам да накарам някой да хареса Кинг- когато ми е поискал някоя негова книга.И резултатът е супер, всички до сега харесват Кинг, макар, че един път така ми завлякоха една книга и после се наложи да си я купувам пак :evil:
Но въпреки това винаги давам назаем книги на Кинг, защото и на мене са ми давали и продължават да ми дават. Така де-феновете трябва да се подкрепяме :D

Потребителски аватар
Pavli
Breaker
Breaker
Контакти:

Мнение от Pavli » чет авг 31, 2006 11:37 am

Аз от доста време насам много внимателно подбирам
на кого да си давам книгите, били те на Стивън Кинг
или на друг автор. Защото от много щедро раздаване
на книги, сума ти от тях си изгубих. "Забравиха" да
ми ги върнат.
Много ме нервят такива тъпанари! Добре, бе, харесала
ти книгата - ами, купи си я, за кво крадеш моята!
Щото това си е кражба за мене! Сакън да не се
минат да дадат някой лев за книги, егати!

Потребителски аватар
unheard lullaby
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Регистриран: пон авг 22, 2005 10:33 pm
Контакти:

Мнение от unheard lullaby » чет авг 31, 2006 2:14 pm

@Pavli, за даването на книгите - и аз така, даже си записвам на кого какво давам и ако се забавят много с връщането, започвам най-настоятелно да си ги искам :D
Опитах се да зарибя майка ми, защото като ме видеше, че чета нещо на Кинг, Кунц etc. все мърмореше, че ще си повредя психиката :lol: Много й хареса "Очите на дракона", обаче после реши, че няма време да чете и така... Иначе запалих една моя бивша съученичка, която въобще не можеше да гледа ужаси, трилъри и т.н. и да чете психарии.. де да я знам...страх я беше. И аз защото постоянно й намилах, накрая вика: Добре де, дай нещо да прочета... и като се почна... :badgrin:
Доста време се опитвах да накарам най-добрата ми приятелка да прочете нещо негово и тя най-накрая прочете на компа 2-3 книги и сега съм й дала Кулата. :)
Изображение

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » чет авг 31, 2006 10:46 pm

Еми, майка ми беше чела нещо на Кинг, ама не се сещам кое, но не му беше фенка! След като прочетох първия роман на Кинг, а именно То, бях толкова впечателн, че й го дадох и тя в общи линии се разби от кеф! После Мъртвата Зона много й хареса, после и дадох да гледа Зеления път, после си купихме книгата и я четохме с кеф и така се почна. Май почти всичко на Кинг което съм чел, после го е чела и тя! После разбира се дойде ред и на Тъмната Кула! И двамата сме големи фенове на Кинг начи.... А мен никой не ме е зарибявал, просто от малък много си падам по разни страшни неща и винаги съм знаел какво пише Кинг. Странното е, че сравнително късно започнах да го чета, преди 5-6 години най-много! Негови книги имаше и сестра ми, така че от нея започнах да взимам и да чета, въпреки че, колкото и странно да ви прозвучи, тя не иска и да чуе вече за него, въпреки че го е харесвала преди! Тъй де, не може да се каже, че ме е зарибила, никога не ми е го е хвалила или препоръчвала.
Всъщност като се замисля, още от малък много се кефех на кориците на книгите му, понеже бяха мноого страшни и готини, така че те до определена степен ме зарибиха!

А, забравих, май аз зарибих една приятелка, но не беше много сложно, щото тя си беше предразположена към такъв род литература! Просто бях сигурен, че Кинг ще й пасне!
Изображение

Потребителски аватар
Pavli
Breaker
Breaker
Контакти:

Мнение от Pavli » пет сеп 01, 2006 10:27 am

NoLabel написа:... колкото и странно да ви прозвучи, тя не иска и да чуе вече за него, въпреки че го е харесвала преди!
На мен лично въобще не ми звучи странно, зашото,
както вече съм казвала, и аз имах период, в който
не исках и да чуя за книга на Стивън Кинг.
Ама така се бях предозирала с негови книги, че
този период можеше да се очаква.

Потребителски аватар
Bad_Dog
Подстрекател
Подстрекател
Регистриран: пон апр 17, 2006 9:34 pm
Контакти:

Мнение от Bad_Dog » пет сеп 01, 2006 3:16 pm

Аз се запалих преди около 9 години баба ми има една позната, която имаше всичките книги, които са издавани /до 97-ма в Бг/ и до днес ме е яд понеже продаде книгите му за по 2-3 лева на онея хиени от Славейков, а бяха супер запазени повече от 1-2 пъти не бяха четени ако знаех щях да и дам по 4-5 лева на книга. Първата книга, която прочетох беше "Пътна мрежа" после четох "Мизъри" допаднаха ми и започнах да чета и другите му книги. Не бях кой знае какъв фен просто от малак се кефя на ужасите и знаех, че пише доста откачени работи. Някои познати ми разправяха, че живеел в лудница и от там черпи идеите си иначе аз дълго време мислех, че е мъртъв чак 99-та, когато разбрах, че го е бутнал микробус започнах да се интересувам повече от него. И до сега не смятам, че съм кой знае какъв фен чета го просто, защото ми допада начина му на писане все едно си там понякога направо ти влиза в мозъка.
Нямам проблеми с раздаването на книги понеже повечето ми приятели не обичат да четат и по тази причина книги не давам иначе дискове редовно, понякога забравят да ги връщат ама аз като им ида на гости си ги прибирам :D е то и аз съм доста отвеян и понякога забравям да връщам. Даже сега 1 познат ми дължи "Кошмарите" ама утре прави купон и ще си ги взема :D

Потребителски аватар
Abigel
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Abigel » пет сеп 01, 2006 3:30 pm

аз съм разказвала, че една приятелка, с която си пишех писма, ми беше написала един цитат от "Особени сезони" и много ми хареса- тогава си казах - "Я, това е много готино, нима Кинг пише и такива неща?"...
После потърсих в библиотеката ни книги и първите, които прочетох бяха Роуз Мадър, Татик, Куджо...
После най-добрият приятел на брат ми се оказа много голям негов фен- чел е всичко, издавано в Бг на Кинг и най-редовно го молех да ми дава да прочета нещо -така прочетох Отмъстителите, Гняв и т.н. и вече тотално се зарибих, като реших не само да го чета, но и да му събирам книгите...
И както се казва, останалото е история ... :D

Потребителски аватар
DiZZy
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: ср авг 31, 2005 1:22 am
Контакти:

Мнение от DiZZy » пет сеп 01, 2006 7:55 pm

И мен никой не ме е зарибявал...Родителите ми мисля по едно време са му били фенове, защото в нас се намират повече негови книги, отколкото човек би си купил само от интерес, но после нещо се е объркало и са престанали да го харесват и така...Братовчед ми си го купуваше и събираше, ама той си взимаше всякакви боклуци и не можа и той да ме зариби. Помня как си купих Куджо като бях на 10, но така и не я прочетох никога (още не съм). Мисля, че започнах да си го купувам, защото все взимах и издирвах на Стоян някакви негови книги и в един момент реших и аз да си купя 1 за мен като за спорта...и не спрях :lol: Иначе никой не съм зарибила, защото се усетих сравнително късно и хората вече си го четяха и така...е освен може би майка ми, но тя е 'книжна курва'-всичко чете и най-обича да взима книгите, който в момента аз чета...не знам дали това се брой за зарибявка :badgrin: ..видях един ден и бащата да чете Живата Факла..ма и това май не се брой :lol: Ама зарибих Гери по 'Мечът на истината' пък!!!! :lol: :lol:

Nevermore
Childe
Childe
Регистриран: нед сеп 10, 2006 1:01 pm

Мнение от Nevermore » нед сеп 10, 2006 6:41 pm

J.S. написа:Аз пък запалих майка ми по Тъмната Кула,дочете я преди месец.Докато си бях на село пък дадох на леля ми да прочете Тъмната половина,Гняв и Нощна смяна.А и сега първите две книги от поредицата за Тъмната кула са в един приятел.предполагам че скоро ще му давам и следващите...
Вече са в него ;) и той скоро ще почва да ги чете. Така де, той съм аз и той/аз е/съм поредният зарибен от J.S. по Стивън Кинг^^.
To see the actor without tears
Dark rivers carve the years between the lines of self control
In my psychotic karmic fear, I own your tears anyway
And I am you and we are not afraid

Just believe when you can't believe anymore

Потребителски аватар
Abigel
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Abigel » нед сеп 10, 2006 6:52 pm

Nevermore написа:
J.S. написа:Аз пък запалих майка ми по Тъмната Кула,дочете я преди месец.Докато си бях на село пък дадох на леля ми да прочете Тъмната половина,Гняв и Нощна смяна.А и сега първите две книги от поредицата за Тъмната кула са в един приятел.предполагам че скоро ще му давам и следващите...
Вече са в него ;) и той скоро ще почва да ги чете. Така де, той съм аз и той/аз е/съм поредният зарибен от J.S. по Стивън Кинг^^.
Добре дошъл при нас, зарибени от Кинг, човече!
Ще се радваме, ако останеш, а можеш и да напишеш нещо за себе си като начало ;)

Потребителски аватар
Pavli
Breaker
Breaker
Контакти:

Мнение от Pavli » пон сеп 11, 2006 11:53 am

Maй съм на път да зарибя още едно момиче
по Стивън Кинг. По-точно, да я дозарибя.
Прочела е три негови книги и няма нищо
против да прочете още, та ще й препоръчам
едно-друго... ;)

Потребителски аватар
R.F.
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: нед мар 19, 2006 10:00 am
Контакти:

Мнение от R.F. » вт сеп 12, 2006 2:34 am

Преди време бях на една екскурзия. Тъкмо бях прочел "То" и бях много развълнуван (всъщност и досега това ми е любимата книга (след Кулата разбира се...)). Там се запознах с едно момче. Почнахме да си говорим и стана въпрос за книги... и аз като започнах да говоря за То, продължих може би час и половина. Тогава той каза: Трябва да ми я дадеш тая книга. Аз не му обърнах внимание. Често когато говоря за филм или книга хората казват "Трябва да я прочета или да го гледам". Аз това го приемам като "Айде стига вече глупости. Ако ме интересуваше щях да го гледам филма." (и мисля че обикновено съм прав. Само че след това всеки път като се видехме това момче (Стефан се казва) ми напомняше да му дам книгата. След доста време се съгласих. Не исках да му я давам защото той ми се виждаше леко глупав, но му я дадох. Сега, може би 5 години по късно със Стефан сме много добри приятели. Е да, често спорим защото имаме доста различни убеждения, но любовта към книгите на Кинг ни свързва и мисля, че винаги ще е така (според мен всички които сме чели "Тъмната Кула" сме свързани по някакъв начин. Ка.).
Тази история има две поуки (а може и повече...)
1. Не преценявайте хората от пръв поглед. Никога не знаеш кой какво крие в душата си.
2. В книгите на Стивън Кинг има нещо.

!
На който не му се чете какво изписах по нагоре ще кажа на кратко:
Запалих по Кинг приятелят си Стефан.
Много е важно да имаш до себе си някой, който вярва в теб. Не са нужни гръмки думи. Самата вяра обикновено е достатъчна.
С.К.

Потребителски аватар
WhiteNoise
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон авг 22, 2005 11:25 pm

Мнение от WhiteNoise » вт сеп 12, 2006 10:29 am

има 3-4 човека,които съм зарибила,а тези 3-4 човека са зарибили още няколко :lol: ...
в зависимост от човека - на някой мога да дам "Гробище за домашни любимци",на втори "Дългата разходка",на трети "Гняв" - общо взето преценявам какво би го зарибило най-много,пък за по-нататък ги оставям да действат сами,ако искат...Други предпочитат филми..
Мен лично майка ми ме запали преди 2-3 години,беше довлякла от някъде Гробището и това бяха първите ми стъпки...после си намерих Мъртвата Зона,Проклятието и така се започна :D ...
Изображение
I woke up this morning and i got myself a beer
The future's uncertain and the end is always near

Потребителски аватар
agiel
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: пон авг 22, 2005 10:35 am
Контакти:

Мнение от agiel » вт сеп 12, 2006 7:23 pm

Споменът ми е, че седях пред един щанд с книги и подобно на NoLabel много ми харесаха кориците на Кинг и Кунц. Реших да си взема една от тях, естествено с най-смразяващото за мен заглавие - Гробище за домашни любимци. Много ме впечатли книгата и по-точно накара ме да се страхувам от написани думи и усещането като че искаше да бъде продължавано. Реших да си взема и една на Кунц - Древният Враг и тогава вече се почна. В последствие открих в собствената ни библиотека от старите издания - Живата факла, Пътна мрежа, Гняв, Дългата разходка. Учудих се, че някой от родителите ми може пък да има вкус за книги, защото все ми тикаха някакви класики за деца. Оказа, че майка ми е чела повечето, но след като и дали да чете Сейлъмс лот в оригинал вече била загубена за каузата. Вече мамчето чете рядко Кинг и най-много се кефи на Очите на дракона.
Опитвала съм да зарибявам хора и аз, но постигнах успех само при тези, които вече бяха чели нещо вече. Ама тях ги правя твърди фенове :D
@Дизи аз зарибих поне 5 човека за Мечът на истината. Явно е по лесно отколкото с Кинг.

FLAME
Childe
Childe
Регистриран: ср ное 07, 2007 8:54 pm

Мнение от FLAME » чет ное 08, 2007 10:23 am

Запалих се по Стивън Кинг през 1992 - тогава като (почти) всяко хлапе обичах да гледам филми на ужасите. Понеже винаги съм бил почитател на книгите зяпах на някаква сергия и видях Сейлъмс Лот - автор Стивън Кинг - името на автора ми звучеше толкова познати и в същото време не го свързвах с нищо. Може би подсъзнателно съм го запомнил от някой филм, който съм гледал преди това,не знам. Видях,че книгата е за вампири и реших,че трябва да я имам - да но възникна проблем - струваше 25 лева,а аз нямах толкова пари - все пак бях в 7ми клас. Измолих от родителите ми 25 лева и си я купих. Като започнах да я чета майка ми ме попита за какво става въпрос и след като и отговорих тя не беше особено очарована.
Проблемът настъпи съвсем скоро - появи се Четири след полунощ,а аз пак нямах пари да си я купя. За мой късмет тъкмо свършвахме училище и понеже имах приличен успех ме наградиха с достатъчно пари да си купя книгата.
Така се започна...
След няколко години проведох дълъг разговор с майка ми, която ме разпитваше какво толкова намирам в изродщините на Кинг - беше гледала няколко филма. Обясних и (както само аз мога да го правя) и тя започна да ги чете. По-старите книги ги е изчела всичките, дори някои и харесаха доста.

Потребителски аватар
oncho99
Commoner
Commoner
Регистриран: вт дек 25, 2007 10:35 pm

Мнение от oncho99 » ср дек 26, 2007 12:10 pm

Когато почнах да събирам колекцията си от Стивън Кинг беше някъде около 1994-та все още не се знаеше много за този Автор в България освен от някоии филмови екранизациии .Но чето те създаваха гешно впечетление!

Та за зарибяването! :)
Давах на баба ми да чете Стивън Кинг. Тя по принцип е чела доста книги в живота си и обичаше да чете но отдавна беше спряла да си купува собствени , беше на възраст а и нямаше възможност да отделя пари за такива неща знаете какви времена бяха!
Та така ще не ще взе да чете Стивън Кинг от любимия си внук :) Аз тогава бях 13 ,14 годишен не съм се опитвал да беседвам с нея за книгите на Кинг - знаех че не са съвсем по нейния консервативен вкус - за себе си бях доволен просто знаех че това са невероятни книги и нямах нужда да обеждавам някой в това или мен да ме убеждават.

МИнаха толкова много време от тогава. Баба почина преди две години на преклонна възраст обаче и досега като се сетя как и предлагах творчеството на Кинг ми става мило и весело.
Накрая беше прочела толкова много неща от него и ми казваше " Аман с твоя Стивън Кинг вече :)
Така или иначе вече знаеше кой е той - както и доста от приятелките и връстнички :)
През 2000-та (ако не се лъжа) като стана инцидента с Кинг беше много развълнувана и впечетлена - вече знаеше кой е той и защо се дигаше толкова шум около този инцидент! :)

ех ех ех Хубави времена бяха :)

Потребителски аватар
charlie
Childe
Childe
Регистриран: съб юни 02, 2007 4:01 pm

Re: Ст. Кинг - "запалили" ли сте др.хора по него, а..

Мнение от charlie » вт яну 08, 2008 6:07 pm

Един от най-добрите ми приятели вече е много зарибен благодарение на мен :smt003 Момчето,което за своите 17 години беше прочело единствено "Маминото детенце" и "Хамлет" вече повече от 4 месеца не е спряло да чете.Дори започна да си купува книгите и вмомента има 6 книги на Кинг,които аз нямам :doubt: :lol:
"Всеки глупак знае как да умре.Трудното е да се научиш как да оцелееш."

Отговори