Обществото от Средния свят

"Човекът в черно бягаше през пустинята, а Стрелецът го следваше"

Moderator: Ka-tet of 19

Vengeance
Commoner
Commoner

Re: Обществото от Средния свят

Post by Vengeance » Sat Oct 01, 2011 12:34 pm

Наскоро прочетох Кулата и останах доста доволен.Наистина е едно от най-добрите му произведения.Също така не мисля,че Кинг си е изгубил музата след първите 4 части (въпреки че любимите са ми 1 и 4).Сякаш всичко си се случи напълно правилно..демек все едно наистина е гледал и предавал историята вместо да я измисля :happy:

[spoiler]Само не можах да преживея мега бързата смърт на Мордред.Много ме кефеше пък и се говореше достатъчно за него като за "убиец на Роланд","Разрушител на светове" и такива подобни за да реша че ще бъде голяма пречка...Пък то Роланд му вкара 2 куршума и тва беше :huh: Пък и след начина по който ликвидира Флаг реших че поне може да се опита да накара Роланд да се гръмне сам :tooth: и оттам нататъка да стане нещо...

Но все пак си мисля че Кинг е искал да отдаде залуженото и на Ко все пак и той беше част от ка-тетът.[/spoiler]

stanislav_vd
Breaker
Breaker

Re: Обществото от Средния свят

Post by stanislav_vd » Tue Jan 01, 2013 4:35 pm

deadface wrote:
JustAFaceInTheCrowd wrote:Първите 4 книги на мен ми звучат съвсем различно от последните три - в полза на 4-те. След голямата пауза някак си на Кинг му се е загубила първоначалната идея и 'усещане' за Средния Свят и историята. Не че не бяха интересни, ама ... просто не беше същото.

+1
Само че аз бих ги разделил така - 1, 2-3, 4, 5-7. (8-та я включвам в 7-та, защото само у нас 7-та беше издадена като две отделни книги.) Първата и четвъртата са доста по-различни, особено четвъртата. За мен истинската ТК са именно първите 3 книги, после Кинг сякаш губи първоначалните си идеи, забравя първоначалния си замисъл и пише, без да има ясна представа какво се случва нататък. Това се усеща особено ясно в 4-та и 5-та книга, в които историята "зацикля" на едно място. Едва в 6-та има раздвижване, тогава Кинг най-сетне измисля как точно да продължи историята, но вече е поизгубил вдъхновение, защото е забравил първоначалните си идеи и резултатът е доста по-различен. Освен това бърза да довърши поредицата, защото се опасява, че ако я проточи, съвсем ще забрави първоначалния си замисъл (а и след инцидента през 1999 се страхува, че може и да не доживее да я довърши) и това го кара да ускори пристигането на Роланд в ТК -
[spoiler]претупва прекосяването на Дискордия и убива набързо Рандал Флаг, Мордред и Пурпурния крал, като им отделя много по-малко внимание, отколкото заслужават.[/spoiler]

Впрочем, във форума има много хора, които не са чели поредицата, а още по-малко са тези, които са я прочели докрай.

Ясно е, че няма как за 35г. Кинг да е максимално последователен и праволинеен. Та той самият се е развивал и променял - 35г. си е лайфтайм. Няма как и когато е почнал да пише поредицата да е виждал как ще свърши. Самия Кинг многократно е казвал, че започва творбите си от някаКВА идея, проблясък, мотив, а не ги пише по ''план-конспект''. За Кинг по важно е ''пътешествието, а не неговия край'', това е верую което, мисля го е движило през цялата му кариера
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Post Reply