Обществото от Средния свят

"Човекът в черно бягаше през пустинята, а Стрелецът го следваше"

Moderator: Ka-tet of 19

edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete

Re: Обществото от Средния свят

Post by edenbeast » Thu Sep 23, 2010 12:07 am

Като казах "ако предположим, че Роланд "тегли" едни и същи хора при всеки поход към кулата" просто исках да видя мнението на хората по темата от тази гледна точка. Аз обаче смятам, че Роланд "тегли" всеки път различни хора и смятам, че историята не се развива по един и същ начин. Колкото и странно да звучи и макар Еди, Джейк и Сузана да са от главните действащи лица в книгите, не мисля че историята на кулата е за тях, а за изпитанието на Роланд и неговото развитие като човек (персонаж).
"Stay scared!"

staromoden
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Post by staromoden » Sat Sep 25, 2010 7:28 pm

Едно нещо само не ми е ясно.
Spoiler
Show
Дали при поредния поход на Роланд,когато отново е сред пустинята дясната му ръка е здрава?Искрено се надявам.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко , нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

JustAFaceInTheCrowd
Dinh
Dinh

Post by JustAFaceInTheCrowd » Fri Oct 01, 2010 10:10 am

Е, то по това време Роланд все още разполага с всичките си пръсти. Омарите го схрускаха в "Трите карти", ако не се лъжа.
Spoiler
Show
Аз съм убедена, че историята няма как да се повтаря едно към едно. Най-малкото, от гледна точка на това, че Роланд всеки път е по-стар и опитен. Макар и да не си спомня нищо, аз съм склонна да вярвам, че при всяко завръщане в подсъзнанието му остава следа от предните походи.
Мен сега ме загложди друг въпрос. Каква ли е ролята на проклетия рог и защо, аджеба, е толкова важен? Не вярвам единствената му функция да се изчерпва с това да бъде надут в подножието на Кулата. Вие как мислите?
Image

staromoden
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Post by staromoden » Fri Oct 01, 2010 5:56 pm

Едва ли някога ще разберем,тъй като в новата книга за Тъмната кула,която чичо Стив пише ще се разказва за младостта на Роланд,също като в "Магьосникът". :shades:
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко , нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

deadface
Insorcist
Insorcist

Post by deadface » Sat Oct 02, 2010 1:03 am

JustAFaceInTheCrowd wrote: Мен сега ме загложди друг въпрос. Каква ли е ролята на проклетия рог и защо, аджеба, е толкова важен? Не вярвам единствената му функция да се изчерпва с това да бъде надут в подножието на Кулата. Вие как мислите?
Според мен рогът намеква, че
Spoiler
Show
предстоящото пътешествие на Роланд може би ще бъде последното/успешното. В настоящото си пътуване към Кулата Роланд пренебрегна молбата на Кътбърт да вземе рога; нещо повече - той пренебрегна всичките си приятели, пожертва своя ка-тет само и само да стигне до Кулата. За да приключи успешно похода си и да излезе от цикъла на безкрайните пътувания, той може би трябва да осъзнае, че има по-важни неща от изкачването на Кулата - приятелството, саможертвата, любовта. Ако осъзнае това, при следващото си пътуване Роланд може би няма да стигне сам до Кулата, може би ще я изкачи заедно със своя ка-тет и тогава нещата ще се развият съвсем различно.

Vengeance
Commoner
Commoner

Post by Vengeance » Sat Oct 01, 2011 12:34 pm

Наскоро прочетох Кулата и останах доста доволен.Наистина е едно от най-добрите му произведения.Също така не мисля,че Кинг си е изгубил музата след първите 4 части (въпреки че любимите са ми 1 и 4).Сякаш всичко си се случи напълно правилно..демек все едно наистина е гледал и предавал историята вместо да я измисля :happy:
Spoiler
Show
Само не можах да преживея мега бързата смърт на Мордред.Много ме кефеше пък и се говореше достатъчно за него като за "убиец на Роланд","Разрушител на светове" и такива подобни за да реша че ще бъде голяма пречка...Пък то Роланд му вкара 2 куршума и тва беше :huh: Пък и след начина по който ликвидира Флаг реших че поне може да се опита да накара Роланд да се гръмне сам :tooth: и оттам нататъка да стане нещо...

Но все пак си мисля че Кинг е искал да отдаде залуженото и на Ко все пак и той беше част от ка-тетът.

stanislav_vd
Breaker
Breaker

Post by stanislav_vd » Tue Jan 01, 2013 4:35 pm

deadface wrote:
JustAFaceInTheCrowd wrote: Първите 4 книги на мен ми звучат съвсем различно от последните три - в полза на 4-те. След голямата пауза някак си на Кинг му се е загубила първоначалната идея и 'усещане' за Средния Свят и историята. Не че не бяха интересни, ама ... просто не беше същото.
+1
Само че аз бих ги разделил така - 1, 2-3, 4, 5-7. (8-та я включвам в 7-та, защото само у нас 7-та беше издадена като две отделни книги.) Първата и четвъртата са доста по-различни, особено четвъртата. За мен истинската ТК са именно първите 3 книги, после Кинг сякаш губи първоначалните си идеи, забравя първоначалния си замисъл и пише, без да има ясна представа какво се случва нататък. Това се усеща особено ясно в 4-та и 5-та книга, в които историята "зацикля" на едно място. Едва в 6-та има раздвижване, тогава Кинг най-сетне измисля как точно да продължи историята, но вече е поизгубил вдъхновение, защото е забравил първоначалните си идеи и резултатът е доста по-различен. Освен това бърза да довърши поредицата, защото се опасява, че ако я проточи, съвсем ще забрави първоначалния си замисъл (а и след инцидента през 1999 се страхува, че може и да не доживее да я довърши) и това го кара да ускори пристигането на Роланд в ТК -
Spoiler
Show
претупва прекосяването на Дискордия и убива набързо Рандал Флаг, Мордред и Пурпурния крал, като им отделя много по-малко внимание, отколкото заслужават.
Впрочем, във форума има много хора, които не са чели поредицата, а още по-малко са тези, които са я прочели докрай.
Ясно е, че няма как за 35г. Кинг да е максимално последователен и праволинеен. Та той самият се е развивал и променял - 35г. си е лайфтайм. Няма как и когато е почнал да пише поредицата да е виждал как ще свърши. Самия Кинг многократно е казвал, че започва творбите си от някаКВА идея, проблясък, мотив, а не ги пише по ''план-конспект''. За Кинг по важно е ''пътешествието, а не неговия край'', това е верую което, мисля го е движило през цялата му кариера
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Post Reply