Дата и час: Пон Фев 26, 2018 12:27 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Мар 20, 2006 7:43 pm 
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Аватар

Дали е възможно Пурпурния Крал да е нещо като двоиник на съществото от каналите под Дери? На тази мисъл ме наведе това че Мордред ставаше на паяк и мисля че на едно място някой нарече Пурпурния Крал "Краля Паяк". Или може да е някое от децата на Паяка от Дери което е било пропуснато когато Ка-тетът на Неудачниците ги унищожаваха. Как мислите дали има нещо вярно в това което казах?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 20, 2006 8:54 pm 
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Аватар

Eхааа, интересна логика, не се бях замисляла, понеже мразя паяци и гледам много да не им обръщам внимание. :? :p Но може и да има нещо такова, най-малкото, интересно звучи.
P.S. Сложих въпросителна в заглавието на темата, защото така внася повече яснота. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 21, 2006 9:46 am 
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Аватар

По едно време гледах в нета, една подобна теория, според която пристигането на То в нашия свят(огнена топка в небето), всъщност е пристигането на черната тринадесетица и леговището на То е основата на Кулата във втория ключов свят(нашия или оригиналния наш, вече почнах да се обърквам :) )

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 21, 2006 2:18 pm 
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Аватар

А мислите ли, че ТО и съществото от "Библиотечна полиция" може да са едно и също?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 22, 2006 8:15 pm 
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Аватар

Това за Тринадесетицата е интересна теория и не е изключено да е така (то при Кинг кое ли е изключено). Колкото до "Библиотечна полиция" е много логично да е така. Все пак съществото се превръщаше в нещо от което героят се страхуваше.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 01, 2006 10:27 pm 
Dinh
Dinh
Аватар

Много интересна теория! На мен поне ми се иска да е така и наистина звучи логично!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Сеп 10, 2008 9:11 am 
Commoner
Commoner

според мен е възможно да съществува

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 19, 2008 1:44 pm 
Commoner
Commoner

Според 'Черния Дом' не би трябвало да е така. Там е описана добре стратегията на пурпурния крал. Праща демони в нашия свят, които да търсят надарени деца и да ги отвличат, за армията му. Някой път демоните 'обладават' обикновенни хора, за да им вършат черната работа. Специално в 'Черния Дом' демона се казваше.. т.е името му звучеше като 'Муншун'. Което ме навежда на мисълта, че няма как самия пурпурен крал да е дошъл в нашия свят да се занимава с група дечица, и Пениуайз е просто един от многото демони..
Поне.. по моята логика, така излезе :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 20, 2008 11:03 am 
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Аватар

То Пурпурния май бая мързелив си пада, за цялата поредица успя да се премести от замъка си към Кулата - сигурно няма и стотина километра. И в комиксите само на едно място си кеси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 19, 2010 6:50 pm 
Dinh
Dinh
Аватар

Аз лично не виждам връзка между Пениуайз и Пурпурният крал.

Пениуайз не е човек, не е дори хуманоид, а е някакво олицетворение на първичното Зло, докато Пурпурният, както се разбра в последствие, е някакъв изкукуригал дъртак с мания за разрушаване на света. То не иска да разрушава света, То иска просто да се храни.

Всъщност, аз виждам прилика по-скоро между Дондейл и Пениуайз - едно на ръка заради афинитета към клоунския образ и второ - заради храненето с човешки емоции. Плюс това Дондейл ми навя асоциация с паяк, дебнещ в мрежата си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 19, 2010 7:49 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Че между Пениуайз и Пурпурният крал има връзка - има. Хвърли едно око на тази тема, за да не се повтарям. Между двамата има дори по-голяма прилика, отколкото между Пениуайз и Дондейл. Доколкото си спомням, Дондейл (който се храни със смях, а не със страх) не може да променя външния си облик (външността му се променя чак когато умира), освен това го убиват по съвсем тривиален начин - с два изстрела в главата. По-скоро Арделия от "Библиотечна полиция" прилича на Пениуайз. Освен това никой не знае какъв е истинският облик на Пурпурният крал. Ако приемем, че той идва от Тодаш (пространството между световете) или от т. нар. "deadlights", тогава смахнатото старче, което се явява при Тъмната кула, не е истинската му форма, а аватар, който е избрал по някакви неизвестни съображения. Може би Тъмната кула му пречи да се яви в истинския си облик и не му позволява да използва пълните си сили. В което има логика. Пурпурният крал е олицетворение на хаоса, а Кулата - на реда. Когато се намира толкова близо до реда, хаосът е слаб.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 19, 2010 11:37 pm 
Dinh
Dinh
Аватар

Прочетох темата и пак не ми се вързва То с Пурпурният Крал. Защото :arrow:

- мотивите, които ги движат, са различни. Пурпурният куфялник има доста по-големи цели от Пениуайз, чиято простичка цел в живота е да се гощава с разнообразните човешки емоции и после да спинка. Пениуайз дори се ограничава до едно-единствено малко градче, а Пурпурният ... е Крал.

- способността на Мордред да се превръща в паяк не доказва паякообразната същност на Червения му баща. А дори и да допуснем, че е взел човешката си половина от Роланд, а паяшката - от Пурпурния, то въпреки това Мордред се храни с плът (включително и с животни и дори мърша), а не с човешки емоции.

- То е описано като олицетворение на Злото, но не и на Хаоса :arrow: съответно не се стреми към хаос, а дори се грижи да поддържа един извратен ред в Дери. "Ако ти се грижиш за То, и То се грижи за теб" (цитирам по памет). А Пурпурният се стреми единствено към унищожение.

- теорията за световете в "То" и в "Тъмната кула" е доста различна, поради което не виждам съществена прилика между Мъртвешките светлини и Тодаш.

Тия разсъждения обаче ме наведоха на отдавна забравен въпрос за произхода на Мордред. Възможно е аз да съм пропуснала нещо, защото последните три книги ги четох малко небрежно. Но не ми стана ясно откъде-накъде Мордред е син на Пурпурният крал??? За бащинството на Роланд е ясно, но къде е Пурпурният в цЕлата схема?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 20, 2010 12:28 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Аз не твърдя, че Пениуайз и Пурпурният крал са една и съща личност, а че по всяка вероятност идват от едно и също място и че може би са представители на един и същи вид/раса. Не е задължително да разсъждават по един и същи начин и да са движени от едни и същи мотиви, нали? Нито да използват една и съща храна. Помисли си какво голямо разнообразие се среща сред хората, не виждам защо и при обитателите на Тодаш / "deadlights" да не е така. Но между тях определено има по-голямо сходство, отколкото между Дондейл и Пениуайз.
Не мисля, че теорията за световете в "То" и в "Тъмната кула" е много различна - просто в "То" Кинг не се спира много подробно върху идеята за множеството светове, докато в "Тъмната кула" го прави, защото е съществено за сюжета.
Колкото до Мордред - той непрекъснато еволюира и се променя, минава през различни метаморфози и това, че днес се е хранел с плът не означава, че утре няма да се храни с емоции. Пурпурният крал му е духовен, а не биологичен баща, а за всеки демон, какъвто е Мордред, истинският баща е духовният, а не биологичният.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 20, 2010 1:33 am 
Dinh
Dinh
Аватар

deadface, благодаря ти за разяснението за Мордред. Знаех си, че нещо ми се е изгубило по тъч линията...

Относно Пениуайз и Пурпурният - може би съм разтълкувала нещата в "То" прекалено буквално, но останах с убеждението, че deadlights са територия изключително на То и че То е единствено по рода си, а не представител на някаква раса, която населява въпросното място. Кинг не го е уточнил, но аз го възприех по този начин - вероятно заради това ми е трудно да приема идеята за сходство между тях двамата на база произход. По ми се нрави идеята за уникалността на То, сравнима с тази на Костенурката - Доброто и Злото.

Приликата между Дондейл и Пениуайз е повърхностна, но поне в моите очи е доста ярка - дебнещия момент, ефектът върху възприятията, който зависи от уязвимостта на жертвата и начина й на мислене (Роланд пада в капана с двата крака, докато Сузана намира сили да се пребори), успешната имитация на човешка емоция, създаването на илюзии, хищната и безцеремонна природа. Елементарни прилики може би, но на прима виста свързвам Дондейл с Пениуайз.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Сеп 04, 2011 2:03 am 
Commoner
Commoner

Хмм не знам дали не се бъркам нещо,но сега като чета 7мата част на Кулата (и аз се чудех защо Пурпурния ще е баща на Мордред),видях,че на едно място Еди се чуди дали при преобразяването на Мия Краля я е навестил лично и я е "обладал" или са използвали някакъв друг начин за смесване на спермата на Роланд и Пурпурния крал.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]