Пениуайз = Пурпурния Крал?

"Човекът в черно бягаше през пустинята, а Стрелецът го следваше"

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
R.F.
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: нед мар 19, 2006 10:00 am
Контакти:

Пениуайз = Пурпурния Крал?

Мнение от R.F. » пон мар 20, 2006 6:43 pm

Дали е възможно Пурпурния Крал да е нещо като двоиник на съществото от каналите под Дери? На тази мисъл ме наведе това че Мордред ставаше на паяк и мисля че на едно място някой нарече Пурпурния Крал "Краля Паяк". Или може да е някое от децата на Паяка от Дери което е било пропуснато когато Ка-тетът на Неудачниците ги унищожаваха. Как мислите дали има нещо вярно в това което казах?
Много е важно да имаш до себе си някой, който вярва в теб. Не са нужни гръмки думи. Самата вяра обикновено е достатъчна.
С.К.

Потребителски аватар
unheard lullaby
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Регистриран: пон авг 22, 2005 10:33 pm
Контакти:

Мнение от unheard lullaby » пон мар 20, 2006 7:54 pm

Eхааа, интересна логика, не се бях замисляла, понеже мразя паяци и гледам много да не им обръщам внимание. :? :p Но може и да има нещо такова, най-малкото, интересно звучи.
P.S. Сложих въпросителна в заглавието на темата, защото така внася повече яснота. ;)
Изображение

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Регистриран: чет авг 11, 2005 7:55 am
Контакти:

Мнение от Drake » вт мар 21, 2006 8:46 am

По едно време гледах в нета, една подобна теория, според която пристигането на То в нашия свят(огнена топка в небето), всъщност е пристигането на черната тринадесетица и леговището на То е основата на Кулата във втория ключов свят(нашия или оригиналния наш, вече почнах да се обърквам :) )
Изображение

Потребителски аватар
unheard lullaby
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Регистриран: пон авг 22, 2005 10:33 pm
Контакти:

Мнение от unheard lullaby » вт мар 21, 2006 1:18 pm

А мислите ли, че ТО и съществото от "Библиотечна полиция" може да са едно и също?
Изображение

Потребителски аватар
R.F.
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: нед мар 19, 2006 10:00 am
Контакти:

Мнение от R.F. » ср мар 22, 2006 7:15 pm

Това за Тринадесетицата е интересна теория и не е изключено да е така (то при Кинг кое ли е изключено). Колкото до "Библиотечна полиция" е много логично да е така. Все пак съществото се превръщаше в нещо от което героят се страхуваше.
Много е важно да имаш до себе си някой, който вярва в теб. Не са нужни гръмки думи. Самата вяра обикновено е достатъчна.
С.К.

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » съб апр 01, 2006 10:27 pm

Много интересна теория! На мен поне ми се иска да е така и наистина звучи логично!
Изображение

alex_SA
Commoner
Commoner
Регистриран: пон сеп 08, 2008 4:43 pm

Re: Пениуайз = Пурпурния Крал?

Мнение от alex_SA » ср сеп 10, 2008 9:11 am

според мен е възможно да съществува

Sheldon
Commoner
Commoner
Регистриран: нед окт 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Sheldon » нед окт 19, 2008 1:44 pm

Според 'Черния Дом' не би трябвало да е така. Там е описана добре стратегията на пурпурния крал. Праща демони в нашия свят, които да търсят надарени деца и да ги отвличат, за армията му. Някой път демоните 'обладават' обикновенни хора, за да им вършат черната работа. Специално в 'Черния Дом' демона се казваше.. т.е името му звучеше като 'Муншун'. Което ме навежда на мисълта, че няма как самия пурпурен крал да е дошъл в нашия свят да се занимава с група дечица, и Пениуайз е просто един от многото демони..
Поне.. по моята логика, така излезе :wink:

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Регистриран: чет авг 11, 2005 7:55 am
Контакти:

Мнение от Drake » пон окт 20, 2008 11:03 am

То Пурпурния май бая мързелив си пада, за цялата поредица успя да се премести от замъка си към Кулата - сигурно няма и стотина километра. И в комиксите само на едно място си кеси.
Изображение

Потребителски аватар
JustAFaceInTheCrowd
Dinh
Dinh
Регистриран: чет яну 14, 2010 2:34 am

Мнение от JustAFaceInTheCrowd » пет фев 19, 2010 5:50 pm

Аз лично не виждам връзка между Пениуайз и Пурпурният крал.

Пениуайз не е човек, не е дори хуманоид, а е някакво олицетворение на първичното Зло, докато Пурпурният, както се разбра в последствие, е някакъв изкукуригал дъртак с мания за разрушаване на света. То не иска да разрушава света, То иска просто да се храни.

Всъщност, аз виждам прилика по-скоро между Дондейл и Пениуайз - едно на ръка заради афинитета към клоунския образ и второ - заради храненето с човешки емоции. Плюс това Дондейл ми навя асоциация с паяк, дебнещ в мрежата си.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » пет фев 19, 2010 6:49 pm

Че между Пениуайз и Пурпурният крал има връзка - има. Хвърли едно око на тази тема, за да не се повтарям. Между двамата има дори по-голяма прилика, отколкото между Пениуайз и Дондейл. Доколкото си спомням, Дондейл (който се храни със смях, а не със страх) не може да променя външния си облик (външността му се променя чак когато умира), освен това го убиват по съвсем тривиален начин - с два изстрела в главата. По-скоро Арделия от "Библиотечна полиция" прилича на Пениуайз. Освен това никой не знае какъв е истинският облик на Пурпурният крал. Ако приемем, че той идва от Тодаш (пространството между световете) или от т. нар. "deadlights", тогава смахнатото старче, което се явява при Тъмната кула, не е истинската му форма, а аватар, който е избрал по някакви неизвестни съображения. Може би Тъмната кула му пречи да се яви в истинския си облик и не му позволява да използва пълните си сили. В което има логика. Пурпурният крал е олицетворение на хаоса, а Кулата - на реда. Когато се намира толкова близо до реда, хаосът е слаб.

Потребителски аватар
JustAFaceInTheCrowd
Dinh
Dinh

Мнение от JustAFaceInTheCrowd » пет фев 19, 2010 10:37 pm

Прочетох темата и пак не ми се вързва То с Пурпурният Крал. Защото :arrow:

- мотивите, които ги движат, са различни. Пурпурният куфялник има доста по-големи цели от Пениуайз, чиято простичка цел в живота е да се гощава с разнообразните човешки емоции и после да спинка. Пениуайз дори се ограничава до едно-единствено малко градче, а Пурпурният ... е Крал.

- способността на Мордред да се превръща в паяк не доказва паякообразната същност на Червения му баща. А дори и да допуснем, че е взел човешката си половина от Роланд, а паяшката - от Пурпурния, то въпреки това Мордред се храни с плът (включително и с животни и дори мърша), а не с човешки емоции.

- То е описано като олицетворение на Злото, но не и на Хаоса :arrow: съответно не се стреми към хаос, а дори се грижи да поддържа един извратен ред в Дери. "Ако ти се грижиш за То, и То се грижи за теб" (цитирам по памет). А Пурпурният се стреми единствено към унищожение.

- теорията за световете в "То" и в "Тъмната кула" е доста различна, поради което не виждам съществена прилика между Мъртвешките светлини и Тодаш.

Тия разсъждения обаче ме наведоха на отдавна забравен въпрос за произхода на Мордред. Възможно е аз да съм пропуснала нещо, защото последните три книги ги четох малко небрежно. Но не ми стана ясно откъде-накъде Мордред е син на Пурпурният крал??? За бащинството на Роланд е ясно, но къде е Пурпурният в цЕлата схема?
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пет фев 19, 2010 11:28 pm

Аз не твърдя, че Пениуайз и Пурпурният крал са една и съща личност, а че по всяка вероятност идват от едно и също място и че може би са представители на един и същи вид/раса. Не е задължително да разсъждават по един и същи начин и да са движени от едни и същи мотиви, нали? Нито да използват една и съща храна. Помисли си какво голямо разнообразие се среща сред хората, не виждам защо и при обитателите на Тодаш / "deadlights" да не е така. Но между тях определено има по-голямо сходство, отколкото между Дондейл и Пениуайз.
Не мисля, че теорията за световете в "То" и в "Тъмната кула" е много различна - просто в "То" Кинг не се спира много подробно върху идеята за множеството светове, докато в "Тъмната кула" го прави, защото е съществено за сюжета.
Колкото до Мордред - той непрекъснато еволюира и се променя, минава през различни метаморфози и това, че днес се е хранел с плът не означава, че утре няма да се храни с емоции. Пурпурният крал му е духовен, а не биологичен баща, а за всеки демон, какъвто е Мордред, истинският баща е духовният, а не биологичният.

Потребителски аватар
JustAFaceInTheCrowd
Dinh
Dinh

Мнение от JustAFaceInTheCrowd » съб фев 20, 2010 12:33 am

deadface, благодаря ти за разяснението за Мордред. Знаех си, че нещо ми се е изгубило по тъч линията...

Относно Пениуайз и Пурпурният - може би съм разтълкувала нещата в "То" прекалено буквално, но останах с убеждението, че deadlights са територия изключително на То и че То е единствено по рода си, а не представител на някаква раса, която населява въпросното място. Кинг не го е уточнил, но аз го възприех по този начин - вероятно заради това ми е трудно да приема идеята за сходство между тях двамата на база произход. По ми се нрави идеята за уникалността на То, сравнима с тази на Костенурката - Доброто и Злото.

Приликата между Дондейл и Пениуайз е повърхностна, но поне в моите очи е доста ярка - дебнещия момент, ефектът върху възприятията, който зависи от уязвимостта на жертвата и начина й на мислене (Роланд пада в капана с двата крака, докато Сузана намира сили да се пребори), успешната имитация на човешка емоция, създаването на илюзии, хищната и безцеремонна природа. Елементарни прилики може би, но на прима виста свързвам Дондейл с Пениуайз.
Изображение

Vengeance
Commoner
Commoner
Регистриран: съб мар 06, 2010 9:11 pm

Мнение от Vengeance » нед сеп 04, 2011 2:03 am

Хмм не знам дали не се бъркам нещо,но сега като чета 7мата част на Кулата (и аз се чудех защо Пурпурния ще е баща на Мордред),видях,че на едно място Еди се чуди дали при преобразяването на Мия Краля я е навестил лично и я е "обладал" или са използвали някакъв друг начин за смесване на спермата на Роланд и Пурпурния крал.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » чет май 07, 2015 8:46 am

Не знам къде да го напиша това, не знам и защо го пиша, но ми направи впечатление.
Когато Роланд и Ко се спускат в подземията на Луд да търсят Джейк, те се спускат надолу и надолу в каналите. И след много спускане и вървене, стигат до място където виждат символи, наподобяващи буквата t. Е символа на леговището на То не беше ли подобен? Леговището на То не е ли под земята в каналите? То е писана преди ТК3, така че не мисля че е случайно. Едно време може То да се е подвизавало и в тази вселена под Луд. Чаках да стане още нещо... само че в последствие се показа Рандъл Флаг и се нацупих малко. :D Да видим нататък....

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » съб авг 08, 2015 8:29 pm

Според мен това (Пениуайз = Пурпурния Крал) са много смели фенски теории на вероятностите. И аз смело ще вляза с мнение: обидно е (и за мен, и за Пениуайз) да се твърди подобно нещо. Според мен Пениуайз си идва нейде от първоначалието, от тодаша и е създание, което ще изяде Краля без да му мигне окото! Краля... Краля си е просто луд старец! В последната част от ТК той беше едва ли не с човешки качества. Ако е някакво мощно същество, (според мен) нямаше да кара придворните си да пият отрова и да ги гледа как умират. Щеше (като Пинхед примерно) да щракне с пръс и да се взривяват глави, да хвърчат куки и да дерат кожи, щяха да си вадят очите хората и да ги ядат.... И накрая нямаше да мята "гранати" по Роланд а щеше да вилнее много по-здраво.
Освен това замислете се и над друго нещо - защо е Пурпурният Крал? Нима на Кралицата в Англия не и се кланя цял народ? Това значи ли, че тя е с някаква суперсила? Не! Просто е от кралско потекло. Освен това нашия крал си е побъркан и иска още и още. Той не усеща, че ако разруши кулата и той ще умре заедно с всички вселени и светове. Аз си мисля, че ония твари, дебнещи в тодаша са мнооооого по-големи от Пурпурния Крал. Той даже и Флаг си е по-голям пич от него, въобще не го бръснеше за 5 стотинки, искаше да одере синчето му и да влезе в Кулата. Едва ли щеше да планира такива неща, ако Краля беше наистина някакво феноменално могъщо създание. Както Пениуайз примерно... :ae:

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » пон фев 01, 2016 12:04 pm

Аз лично за себе си след като прочетох последната част, си направих извода, че Дондейл е То.
защото:
- робота му се казва Бил Пелтека и Дондейл му е заповядал да "заеква".
- Той държа Патрик Данвил в плен, а Патрик е от Дери и според мен Дондейл/То е чакал момента, в който да го отвлече. След като Бил и неудачниците победиха То през 87-ма (тогава Данвил би трябвало да е новородено бебе), Краля вероятно е решил да смени стратегията и през 92-ра се опитва да го убие в събитията в Безсъние. След като се проваля вероятно изчаква следващия цикъл на ТО да се възстанови (както в Капан за сънища бе загатнато, че То не е мъртво) за да го отвлече и да отведе в Одд Лейн.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон фев 01, 2016 12:13 pm

И още: в последната част на Тъмната кула се появява същество, наречено Дондейл, което се представя за комедиант и се храни с емоциите на другите също като То (само че със смях, а не със страх), а когато го убиват, мъртвото му тяло приема формата на хлебарка. Самият Кинг казва в едно интервю, че Дондейл и Пениуайз са представители на един и същи вид (към който изглежда спада и Пурпурният крал) - могъщи демонични създания/зли богове от Тодаш. Ако поспекулираме още малко, можем да приемем, че в Дери се намира един от порталите към Тъмната кула и че едно от отрочетата на Пениуайз е оцеляло и е избягало през портала в Емпатика.
А ако е оцеляло повече от едно и другото е останало в Дери да расте и събира сили?

Може би Арделия от "Библиотечна полиция" - същество, което се храни с детските страхове и чиято истинска форма в нашия свят също е насекомовидна - е пак отроче на То, само че от предишното му поколение (появява се за пръв път през 1956 или 1957 и е убита от гл. герой в новелата през 1990).
viewtopic.php?f=10&t=63&p=47220&hilit=% ... %BB#p47220

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » пон фев 01, 2016 12:18 pm

deadface написа:
И още: в последната част на Тъмната кула се появява същество, наречено Дондейл, което се представя за комедиант и се храни с емоциите на другите също като То (само че със смях, а не със страх), а когато го убиват, мъртвото му тяло приема формата на хлебарка. Самият Кинг казва в едно интервю, че Дондейл и Пениуайз са представители на един и същи вид (към който изглежда спада и Пурпурният крал) - могъщи демонични създания/зли богове от Тодаш. Ако поспекулираме още малко, можем да приемем, че в Дери се намира един от порталите към Тъмната кула и че едно от отрочетата на Пениуайз е оцеляло и е избягало през портала в Емпатика.
А ако е оцеляло повече от едно и другото е останало в Дери да расте и събира сили?

Може би Арделия от "Библиотечна полиция" - същество, което се храни с детските страхове и чиято истинска форма в нашия свят също е насекомовидна - е пак отроче на То, само че от предишното му поколение (появява се за пръв път през 1956 или 1957 и е убита от гл. герой в новелата през 1990).
viewtopic.php?f=10&t=63&p=47220&hilit=% ... %BB#p47220

не знаех за тази тема, сега ще се зачета. И май трябва да прочета Библиотечна полиция.

Отговори