Тъмната кула 7 - отзиви и коментари

"Човекът в черно бягаше през пустинята, а Стрелецът го следваше"

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
stanislav_vd
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Re: Тъмната кула 7 - коментари

Мнение от stanislav_vd » съб яну 12, 2013 12:07 pm

Минаха две седмици откакто прочетох поредицата и колкото повече отлежава Кулата, толкова повече ми се издига в очите. Смятам, че това е най - голямото произведение на Кинг във всякакъв смисъл. ''Седмицата'' пък смятам за достоен завършек. Максимално мрачна, потискаща, тежка с пропито във всяка страница чувство на обреченост и нулев хепиенд. Разглеждайки ''Тъмната кула 7'' като един финал на цялата сага, мисля че това е най -хард финала в творчеството на Краля.
Какъв е извода - изкефих се максимално!
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

presian_penchev
Commoner
Commoner
Регистриран: вт дек 03, 2013 5:48 pm

Мнение от presian_penchev » вт дек 03, 2013 6:42 pm

На мен краят наистина не ми хареса, макар че смятам всички книги които прочетох за страхотни. АЗ съм си фен на Кинг и няма как да е другояче. Един гаф намирам обаче от негова страна в края - не спомена дали Роланд се подмладява или не когато се озовава в пустинята. Все пак от първата до последната книга героят придобива промени във външния си вид, а ако се връща отначало (приемайки че цялата работа се повтаря наново) би трябвало да пак да е млад (поне по-млад отколкото е остарял до края на книгите).
Иначе за евентуален друг завършек си мисля следното - влиза в някакъв ковчег и духът му се вселява в кулата, но тялото му се запазва в готовност да излезе отново на бой, когато вселените бъдат застрашени пак и така стрелецът става част от Лъчите, които крепят всичко (така други писатели могат да го продължат :).
Друг вариант: кулата му отваря врата към друг свят където се събира с нов вариант на любимата си и среща нови Кътбърт и Алън (подобно на Сузана).
Изгубва съзнанието си за всичко станало и се ражда наново (нещо подобно казаха и по-нагоре в темата), но в новия си живот от време на време си спомня откъслеци от миналото.

Но Кинг си е Кинг и всеки отделно мисли по различен начин. А в крайна сметка книгите правят това да ни карат да мислим.

Vile
Dinh
Dinh
Регистриран: вт авг 30, 2005 12:51 pm

Мнение от Vile » ср сеп 03, 2014 8:28 pm

Абе аз имам един спойлерски въпрос.
Spoiler
Show
Около 150-тата страница на първия том на последната кула (БГ вариантът) Стивън Кинг прави едно подмятане, в което обяснява за deus ex machina и се изебава с вариантът, в който катетът на Джейк умира и пътешествието им се прецаква. После казва нещо от типа на "поне до следващия път/опит... сякаш има втори опит ха-ха-ха".
Според вас това целенасочено ли е да ни каже как ще свърши книгата или едва ли не случайно и неосъзнато? То всъщност няма как никой да знае отговорът, ама ми е чудно дали някой е усетил тоя момент по същия начин както аз (при поредното препрочитане...).

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » чет сеп 04, 2014 9:42 am

Чети до края, ще видиш.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » чет сеп 04, 2014 10:56 am

Той май чете поредицата за втори или трети път. Но да, финалът не отговаря ли задоволително на този въпрос?

Vile
Dinh
Dinh
Регистриран: вт авг 30, 2005 12:51 pm

Мнение от Vile » чет сеп 04, 2014 5:51 pm

Имах надежда, че Стивън Кинг не е толкова садистичен тип, но уви...
Иначе, да, отдавна съм го играл тва с края хахаха.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » пет юли 31, 2015 8:04 pm

И аз завърших днес поредицата. Няма и аз да пиша колко гениална е сагата и т.н. Обаче искам да се жалвам за злодеите в последната книга:
Spoiler
Show
1. Пурпурния Крал - в цялото творчество на Кинг чувам подмятания и препратки към този злодей, злодей е малка дума даже. Безмилостно същество, сеещо само смърт и разруха, търсещо края на всички вселени и светове... А всъщност луд дядо в червена роба, заключен на терасата, хвърлящ бомбички. УАУ!!! :D Е то такъв образ заслужава да го изтрият с гумичката, защото наистина не става!!!
2. Мордред - получовек/полубог!!! убива майка си, всички са ужасени от него, убива Флаг като на шега... А всъщност сополиво хлапе, което трепери от студ в снега, че и се насира в гащите заради лоша храна! Умно, дейба! Може да контролира ума на хилядолетен магьосник, но не и на обикновено "кученце", което му изяжда единия крак! Браво!
3. Рандъл Флаг - е тука беше най-тежко за мен! То в 1000 страници в Сблъсък му се обърна много повече внимание отколкото във всичките 3000 и кусур страници в ТК. И за капак го убива не някой от добрите, ами скапано бебе!!! Ебаси!!!!!! Да беше убил поне Еди, да знаем за какво го убиват. Еди умира застрелян в гръб от някакъв сульо, на който вече му забравих името, а Рандъл Флаг само си чоплеше носа и умря... Глупава работа!!!!

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » нед яну 31, 2016 8:39 pm

След три години четене на Кулата и произведенията с препратки, най-после свърших финала.
Хареса ми идеологически, но никак не харесах изпълнението. Кинг е писал през пръсти, тази метабелетристика с неговия образ не се получи за мен, deus ex machina моментите ми дойдоха в повече, въпреки странното сравнение на Кинг с оргазма, като цяло ще препрочитам книгата, но сигурно ще пропусна ТК6 и ТК7 -тези две книги ми развалиха вкуса от 1, 2, 3, 4, 4.5 и 5 - те са блестящи.

Отговори