Тъмната кула 7 - отзиви и коментари

"Човекът в черно бягаше през пустинята, а Стрелецът го следваше"

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
nousha
Commoner
Commoner
Регистриран: съб окт 29, 2005 6:13 pm

Мнение от nousha » нед окт 30, 2005 1:11 am

Е не каза чак 30, но и 25 си е добре :)
Абсолютно съм съгласна с Ина, обаче и с Wednesday 13 съм съгласна. Да, много е важно с какъв тон ще си напишем мнението...
Струва ми се е глупаво да се говори за "правилност" в художествен превод. И като зарежем тези разнищвания за думата, понеже темата е за седмата Кула, ми се ще да споделя колко много ми хареса романа. Да, аз съм от тия, дето за любима част от поредицата са гласували за първата (и то за първото издание, колкото и да е пълно с противоречия) и Началото за мен винаги ще си остане най-любимата ми книга от Тъмната кула, обаче седмата книга е просто връх на писателското майсторство (според мен, като един пищещ човек). Вярно е и че след тази катастрофа Кинг сякаш не пише както преди, но... ами, с две думи, на мен пък точно появяването му в книгата ми се стори толкова изумително добър похват - ами че той през цялото време се описва като последния несериозник и безотговорен тип - познавам няколко писателя и от що-годе емпиричен опит мога да кажа, че са малцина тези, които могат така да се иронизират пред света. А и краят, този толкова спорен край, лично на мен така ми подейства... вълнувам се, когато говоря за книгата, защото се удивлявам от размаха на това въображение...

@Wednesday 13 - не си наминавал скоро край другия форум? там е доста скучно :lol:
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Потребителски аватар
Gunslinger
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Регистриран: съб авг 20, 2005 8:02 pm
Контакти:

Мнение от Gunslinger » нед окт 30, 2005 10:05 am

Ина, стига сме те забавлявали и престани да коментираш кой какъв разбирач е ;)
От 3-5 за мен се четахя много лесно и приятно, което не важи за следващите две, и както казах.. имаше реплики, които преди са ми звучали добре, а сега бяха нелепи. Сигурен съм, че и за превода са повлияли грешките на кило, ама нейсе. Не съм чел книгите в оригинал, но не ми пречи да си направя изводите
А колкото до тебе, Nousha, как няма да си съгласна с Ина при положение, че преводачът ти се пада а роднина, а нещо друго :)
Не твърдя, че преводът е лош, по-скоро всичко ми се струваше доста по-разлино, което ме издразни :) Най-вече недоволствах за редакцията.
А колкото до качестватана на 7-та част, някъде в първата страница на темата съм си написал мнението ;>
Честта е онази невидима кост, която държи главата изправена

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » нед окт 30, 2005 3:40 pm

Искам да ви отклоня малко с въпроса. колко от вас прочетоха огледалната страница?
Аз я прочетох. Даже си я харесвам, щото ми напомня за Калвин Тауър и за това как книгите с дефект са по-ценни!
Изображение

Потребителски аватар
unheard lullaby
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Регистриран: пон авг 22, 2005 10:33 pm
Контакти:

Мнение от unheard lullaby » нед окт 30, 2005 3:49 pm

Естествено, че я прочетох. Странно ми беше малко, защото за пърwи път ми се налагаше да чета в огледалото. :D Но който бърза... Тъкмо разбрах, че има такава страница и докато предупредя мъж ми, той вече купил книгата. Но наистина, сега се кефя, защото ми е миличка и някакси по-ценна (както каза NoLabel).
Изображение

Потребителски аватар
nousha
Commoner
Commoner
Регистриран: съб окт 29, 2005 6:13 pm

Мнение от nousha » нед окт 30, 2005 6:47 pm

Gunslinger, не е в рамките на добрия тон да се правят такива заключения за хората - независимо от отношенията ми с преводача аз съм достатъчно способна да дам мнението си за превода сам по себе си. Това, че съм съгласна с Wednesday13 и то ли трябва да има подобен род дребнави основания? :( Както неколкократно се подчерта от не един пищещ тук, всеки си дава мнението - аз просто дадох моето, без да се опитвам да убеждавам или споря с някого. Не мисля, че е нужно преценката ми да бъде подценявана по този начин.

Някой ден някой предприемчив търговец ще изкупи броевете с огледални страници и ще ги пусне на безбожни цени в комплект с "Алиса в Огледалния свят" :idea:
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Потребителски аватар
edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: съб авг 20, 2005 10:08 pm
Контакти:

Мнение от edenbeast » съб ное 26, 2005 8:05 pm

Стигнах и аз до края на кулата. И най-после ще се намеся в темата, която гледах като забранена толкова дълго :)

На мен 7-цата ми хареса изключително много, а краят....(ако е възможно) перфектен. Това което стана беше по-добър вариант от какъвто и да е вариант на съдържание на най-горната стая. Изключително достоен край на поредицата.

Тук прочетох доста негативни мнения по кулата, но от всички най-ме изненадват оплаквания, че еди-кой-си не умрял подобаващо, че еди-коя-си битка била твърде нищожна... Аз винаги съм твърдял, че Тъмната Кула не е фентъзи, но дори и да не съм изцяло прав, това доказва, че съм поне частично прав. Тъмната Кула не е типично фентъзи, където цялата основа на историята се гради на борбата на доброто срещу злото, където героите и злодеите умират по 50-100 страници, а понякога и в по 2-3 книги. И това е така защото в Кулата не е това най-важното.

Също не съм съгласен, че присъствието на Кинг в 7-цата е прекалено и неуместно, напротив. В 6-цата то беше малко като "цопнато" и странно (и се нуждаеше от повече яснота), докато в 7-цата се обясни цялата работа около смисъла на присъствието му в Кулата (не напълно, но достатъчно).

Това число 19 и аз не знам какъв точно му е смисълът, но идеята на NoLabel ми хареса много, въпреки че е възможно да няма друг смисъл освен, че 19 и 99 правят 1999.
"Stay scared!"

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Мнение от J.S. » пон дек 19, 2005 10:45 pm

Най-сетне и аз я прочетох днес.Края сякаш леко(абе не беше много леко ама...) ме шокира(типично за Кинг),въобще беше неочакван от мен,но като се замисля ми се струва подходящ.
Тези,които не извличат поука от миналото,са обречени да го повтарят
П.П.През цялото време се споменаваха проклятия,но не очаквах такова да бъде най-тежкото от тях-Роланд стана жертва на самия себе си...

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Регистриран: чет авг 11, 2005 7:55 am
Контакти:

Мнение от Drake » вт дек 20, 2005 12:05 pm

J.S. написа: Тези,които не извличат поука от миналото,са обречени да го повтарят
Роланд получи ли възможност да покаже, че е извлякъл поука от миналото си? При положение, че не помни какво е станало, какво гарантира, че при следващото пътуване към Кулата ще действа различно? А на всичкото отгоре цикълът започва на място, от което вече няма връщане назад, всички решения са взети, всичко което би могло да промени съдбата на Стрелеца, вече се е случило.
Изображение

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от J.S. » вт дек 20, 2005 12:29 pm

Може би не трябваше да продължава да жертва приятелите си докрая в името на неговата фикс-идея(Тъмната Кула).Той трябваше да намери начин да прекъсне въртенето на това колело,наречено ка и вярвам,че дори да беше действал веднъж по по-различен начин,нещата щяха да бъдат по-различни.А не знаем колко приятели е погубил по време на 18те(примерно)похода до Кулата -може би всеки път е изтеглял различни хора от Сузана,Джейк и Еди

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Контакти:

Мнение от Drake » вт дек 20, 2005 5:23 pm

От всички, само Ко загина заради фикс идеята на Роланд да достигне Кулата. Еди и Джейк се пожертваха, за да спасят целостта на лъча и съответно вселената. Идеята ми е, че Роланд няма как да знае, че трябва да прекъсне този цикъл, той всеки път извървява един и същи път( може би с известни разлики) но колкото и пъти да го прави, няма как да си извлече поука. Как можеш да разбереш че правиш нещо грешно, ако нямаш спомен за наказанието?
Изображение

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от J.S. » вт дек 20, 2005 6:20 pm

Не знам,почвам да си мисля че негативните страни в характера на Роланд са по-силни от Кулата те всъщност контролират вселената-отваряйки последната врата той всъщност връща времето назад.Друг цитат:
Ти си от онези,които никога не се променят
(Корт).Грешката на Роланд е че въобще тръгна към Тъмната Кула и беше много постоянен и упорит в преследването й .Нали той почна да я търси след като я видя през топката в Меджис,а за топките се знае че носят само злини и тези,които ги използват полудяват.
И накрая ми остава надеждата че бавно,с всеки поход нещата се променят леко и проклятието,колкото и да е силно отслабва малко по малко...Може пък накрая да се появи някой ,който да помогне на Роланд да се промени достатъчно(но няма как да се разбере подобно нещо,Стивън Кинг едва ли ще пише продължение следващите 34 години)
От всички, само Ко загина заради фикс идеята на Роланд да достигне Кулата
АмиДжейк в Стрелецът?Изборът му не беше лесен,той после обеща да не го изостави отново,но все пак...

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Контакти:

Мнение от Drake » вт дек 20, 2005 6:56 pm

Дам, бях забравил за Стрелецът. Но все пак Роланд много се промени и беше готов да загине, за да спаси Джейк втория път. Това за мен е изкупление. Роланд е човек, който няма избор, принадлежи на род заклел се да пази Кулата, вижда как светът се руши пред очите му, жертва любимата си в името на дълга, убива майка си, родината му е унищожена, всичките му приятели са убити, родът му е заличен. Единственото което му остава е да намери Кулата, която трябва да пази. Той просто няма какво да губи и няма избор. Този човек в края на сагата е готов да умре и да загърби дълга си само и само да спаси Джейк. Не смятам че човек преживял такава промяна, трябва да бъде наказан по този начин. Роланд просто няма за какво да бъде наказван, освен за делата му в първа книга, които смятам е изкупил многократно. При Кулата не пристига Роланд, който убива жителите на цял град, защото му пречат да стигне до нея, при Кулата пристига Роланд, който ако му беше дадена възможността щеше да спаси другарите си, дори и това да означава никога да не достигне Кулата.
Изображение

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от J.S. » вт дек 20, 2005 7:23 pm

Съгласен съм , имаше промяна , но все нещо трябва да се е запазило и да има някаква причина да бъде наказан .А може би трябва да мине повече време и да помисля повече върху цялата книга (тогава със сигурност гледната ми точка ще се е променила) и верятно ще разбирам всичко по-добре отколкото сега,когато са минали по-малко от 24 часа откакто я прочетох.

Потребителски аватар
Gunslinger
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Контакти:

Мнение от Gunslinger » вт дек 20, 2005 7:33 pm

Финалът го мислих доста време и повечето неща можех да си обясня.. до някъде :)
Но наистина как така го изстреля в пустинята беше абсолютно непонятно и глупаво.. Каквото е трябвало да се променя е преди това, както каза Дрейк. Един вид излиза, че цялото време се връща само защото Роланд си е останал същият и Кулата отново се връщата в окаяното си състояние. Кое е гаранция, че този път Роланд ще я спаси? Един вид.. абе за 7 книги, не това беше правилният финал. Просто Кинг не е знаел какво да напише и до някъде го разбирам. Щеше да е доста по-смислено вместо да го връща в пустинята.. да се прероди, примерно ;) Едно, че се избягваше проблемът с връщатането на времето само заради един човек и още куп глупости.

Рогът като символ? И това доста го мислих и най-смисленото, което успях да измъдря и което ми се струва най-логичено, е че рогът е символ на това, което предишните пъти всеки път е губил, а този път ще бъде различно..

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от J.S. » вт дек 20, 2005 8:04 pm

Току-що ми дойде идея:"сизифов труд" от гръцката митология-Сизиф е трябвало да тъкаля скала нагоре по много стръмен и висок склон(не помня причината за наказанието).През деня я е търкалял нагоре и току пред върха тя пада,той е изтощен и на следващия ден трябва да почне отначало.В това ,което върши няма никаква радост,има само мъки,той е измъчен,изтощен а съдбата му е ужасна .Неговите усилия се повтарят до безкрайност.Също като на Роланд.

Потребителски аватар
Garraty47
D.E.A.D. Doll
D.E.A.D. Doll
Контакти:

Мнение от Garraty47 » вт дек 20, 2005 9:36 pm

Роланд е нака3ан 3аради любопитството си да вле3е в стаята на последния етаж. просто трябва след като сласи кулата, като един истински каубой да иде на кръчма да си поръца порция боб(да се наяде кат хорта) и после да се ра3маже с няколко бутилки уиски.

онтопик - финала не е много лош ама и мен ме о3адачава 3ащо е върнат точно в пустинята. може би 3ащото от там почва ра3ка3а на Стивън Кинг, а както 3наем той е писател на историята на Роланд ;)
сега успяхте и мен да объркате, немога да си формулирам мислите.

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от J.S. » вт дек 20, 2005 10:14 pm

Стивън Кинг написа
Колко ли пъти беше изкачвал тези стъпала само за да бъде върнат обратно там,откъдето беше тръгнал?Не в самото начало(когато все още можеше да промени нещата и да премахне ужасното проклятие),ала в онзи моментв пустинята Мохейн,когато най-накрая бе осъзнал ,че безразсъдният му,неподлежащ на съмнение поход в крайна сметка ще завърши успешно?

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Контакти:

Мнение от Drake » ср дек 21, 2005 12:17 pm

Ами именно, премахната му е възможността да се поправи :) А Сизиф си търкаля камъка, но има пълното усещане за цялата мизерия, а Роланд с изключение на онзи миг на върха на Кулата, няма спомен за това което му се е случило, което прави наказанието безсмислено(във филмите, в които времето зацикля и един ден се повтаря до безкрай, винаги главния герой си спомня предишния ден, за да може да оправи кашата). Впрочем, Сизиф за какво е бил наказан, че не мога да се сетя?
Изображение

Потребителски аватар
unheard lullaby
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Регистриран: пон авг 22, 2005 10:33 pm
Контакти:

Мнение от unheard lullaby » ср дек 21, 2005 12:38 pm

Има много различни версии за причината за наказанието му. По принцип е бил много коварен. Ограбвал е пътешественици, разгласявал е намеренията на боговете. Има мит, че е успял да измами Танатос и го държал в плен. Така няколко години не умирали хора.
Дори и след смъртта си Сизиф успял да излъже боговете и бил единственият мъртвец, върнал се на земята.
Изображение

Потребителски аватар
Gunslinger
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Контакти:

Мнение от Gunslinger » пон яну 30, 2006 10:37 pm

Поради липса на други занимание, малко се разрових из темата и видях, че е зачекната темата защо точно числото 19 ;)

Както каза Гергана, на Кинг явно му са се случвали доста неща баш на това число :)
Нека не забравяме, че Кинг е написал първото и последно изречение на Кулата за първи път на 19 Юни(когато и впрочем отидоха да спасяват самият него) ;р.

Макар че тея неща, които ги направи със собствена си личност в самите книги, много не ги одобрявам, точно за числото 19 и за връзката му с започването на Кулата е доста яко

Отговори