Тъмната кула 7 - отзиви и коментари

"Човекът в черно бягаше през пустинята, а Стрелецът го следваше"

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
R.F.
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: нед мар 19, 2006 10:00 am
Контакти:

Мнение от R.F. » нед мар 19, 2006 10:36 am

Мен пък ми хареса точно това че кинг стана герой в собсвеният си роман. Колкото до числото 19 не знам защо го е избрал, но аз понякога си внушавам, че то наистина е магическо. Например днес сутринта прочетох последната част. Датата е 19. Иначе мнението ми е че това е една велика книга. Няма друга такава.

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Мнение от J.S. » нед мар 19, 2006 10:48 am

Аз пък днес почвам Томинокърс и случайно на последната страница видях кога е писана книгата:19 август 1982-19 май 1987

Потребителски аватар
unheard lullaby
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Регистриран: пон авг 22, 2005 10:33 pm
Контакти:

Мнение от unheard lullaby » нед мар 19, 2006 11:58 am

Aз пък точно днес реших да я препрочитам и я почнах. Не се бях замислила за датата, докато не видях постинга на R.F. (@почитатели сме на Флаг, а ;))
Изображение

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от J.S. » нед мар 19, 2006 12:49 pm

Е,прекаляваме със съвпаденията вече!Btw unheard lullaby мерси че каза това за Флаг-аз се чудех от какво е съкращението Р.Ф.(е,отказах се на петата минута...) и сугурно щяха да ми трябват 2-3 дена докато се усетя че е Рандал Флаг...

Потребителски аватар
unheard lullaby
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Контакти:

Мнение от unheard lullaby » нед мар 19, 2006 2:37 pm

Или Ръсел Фарадай, Рамзи Форест, Ричард Фрай... ;)
Изображение

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от J.S. » нед мар 19, 2006 3:11 pm

По-вероятно Рандал Флаг,че другите не се сещам кои са,въпреки че Рамзи Форест ми се струва познато.Рядко помня имена след като съм прочел книгата...

Потребителски аватар
unheard lullaby
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Контакти:

Мнение от unheard lullaby » нед мар 19, 2006 3:27 pm

другите не се сещам кои са,въпреки че Рамзи Форест ми се струва познато.Рядко помня имена след като съм прочел книгата...
:badgrin: Сладур. :D Ще те оставя да се помъчиш още малко.
Изображение

Потребителски аватар
Garraty47
D.E.A.D. Doll
D.E.A.D. Doll
Регистриран: чет авг 11, 2005 7:55 am
Контакти:

Мнение от Garraty47 » нед мар 19, 2006 4:02 pm

"Наричай ме Фанин, Ричард Фанин. Не е съвсем точно, но ще свърши работа като...псевдоним" :badgrin:

Потребителски аватар
Gunslinger
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Регистриран: съб авг 20, 2005 8:02 pm
Контакти:

Мнение от Gunslinger » нед мар 19, 2006 10:43 pm

Мисля, че и самият ник се е получил многолик, като самия Флаг ;)
Иначе вече казах защо мисля е избрал точно числото 19 - "Нека не забравяме, че Кинг е написал първото и последно изречение на Кулата за първи път на 19 Юни(когато и впрочем отидоха да спасяват самият него) ;р."
Честта е онази невидима кост, която държи главата изправена

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » съб апр 01, 2006 11:00 pm

Drake написа:Ами именно, премахната му е възможността да се поправи :) А Сизиф си търкаля камъка, но има пълното усещане за цялата мизерия, а Роланд с изключение на онзи миг на върха на Кулата, няма спомен за това което му се е случило, което прави наказанието безсмислено(във филмите, в които времето зацикля и един ден се повтаря до безкрай, винаги главния герой си спомня предишния ден, за да може да оправи кашата). Впрочем, Сизиф за какво е бил наказан, че не мога да се сетя?
Да, ама в книгата никъде не се споменава, че Роланд не помни предишните си походи към Кулата. То е ясно, че не ги помни де, имам предвид, че всички загуби и страдания му се трупат все повече и повече с всеки път когато стига до стаята! Естествено той няма ясни спомени за случилото се, но товарът може би си остава в него. И това ако не е наказание..... А и не знам някъде да се споменава, че когато Роланд се връща в началото е като нов, така да се каже! Аз мисля че цялото време се връща назад, но неговите годинки продължават да си се трупат и всеки път, когато извървява пътя до Кулата, той е все по-стар, все по-измъчен и все по-психически натоварен от предишните си походи. Може би всички бъркате, че тази книга е писана за Тъмната Кула, може би е писана за наказанието на Роланд, а Тъмната Кула е просто неговата машина за мъчения, която всеки път му дава приятелство и любов и после бавно му ги отнема. После всичко се повтаря до безкрай!

"Време е да тръгвам"

Имам един въпрос! Имали някой тук, който да е чел Кулата втори път? И ако няма, има ли някой който да мисли да я прочете пак? Може би на второ четене, много неясни неща ще се изяснят... Както и да е, аз нямам намерение да я чета пак. За мен това е единствената книга, която не може да се прочете втори път... просто няма да е същото. Въпреки че не изключвам възможноста да я прочета пак, защото наистина много искам да се върна отново в онзи прекрасен свят.
Изображение

Потребителски аватар
unheard lullaby
An Imaginary Friend
An Imaginary Friend
Контакти:

Мнение от unheard lullaby » съб апр 01, 2006 11:09 pm

@NoLabel,:metal: за мнението ти!
Не мога да го коментирам, само исках да кажа, че аз почнах да препрочитам Кулата преди десетина дни и хич, ама хич не върви...не знам защо. :?
Изображение

Потребителски аватар
R.F.
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: нед мар 19, 2006 10:00 am
Контакти:

Мнение от R.F. » съб апр 01, 2006 11:22 pm

Аз съм решил да препрочитам всичките книги на Кинг в реда в който са излезли. Може би така много неща ще ми се изяснят.
Много е важно да имаш до себе си някой, който вярва в теб. Не са нужни гръмки думи. Самата вяра обикновено е достатъчна.
С.К.

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от J.S. » съб апр 01, 2006 11:23 pm

@NoLabel това,че Тъмната Кула е наказание за Роланд,начин по който да бъде изтезаван все повече ми се струва вероятно след като прочетох и разказа"Онова чувство,което се изразява само на френски" от "Всичко е съдбовно"и послеписа на Кинг:
Мисля,че в този разкав е описан адът.Или по-точно една от разновидностите му,където си осъден непрекъснато да правиш едно и също[...]Според мен адът е повторението
А за препрочитането на Кулата-минавало ми е през главата,но мисля че ако го направя някога ще е в доста далечното бъдеще...

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Контакти:

Мнение от NoLabel » съб апр 01, 2006 11:51 pm

И аз така! Много далечното даже, но едва се сдържам. Искам да позабравя повечко неща, но основните никога не бих могъл, за жалост!

п.с. Редакцията на горното ми мнение представлява само добавяне на запетайки и главни букви, ако случайно се чудите де......
Изображение

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Контакти:

Мнение от Drake » нед апр 02, 2006 10:18 am

NoLabel, ако приемем че Кулата е уред за мъчението на Роланд, тогава съм съгласен с теб.
Но тогава не се връзва с теорията за изкуплението. Защо в края/началото Роланд беше взел рога? Ако идеята на Кулата(или който там наказва Роланд) е Роланд да се поправи, тогава трябва да му остане спомен поне за престъплението му и да му се даде шанс да изкупи вината си. А така като няма спомен, той просто върви на сляпо и няма идея какво трябва да направи за да се спаси, ако въобще е възможно.
Или пък някой си играе с него и много се забавлява.
В крайна сметка се получава като ада - направили си тези и тези грехове - отиваш за вечни времена на ужасяващи мъчения и колкото и да съжаляваш за това което си направил, нямаш шанс да се поправиш, а това няма смисъл според мен.

Що се отнася за препрочитането първите две кули съм ги чел 5/6 пъти, трета и четвърта -2/3, останалите само веднъж :)
Изображение

Потребителски аватар
Gunslinger
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Контакти:

Мнение от Gunslinger » нед апр 02, 2006 10:28 am

Бтв, сори че се отклонявам от темата, но първото изречение от Кулата е било написано от Кинг, когато е бил на 19 години.. та вече едва ли има някой, който да се съмнява защо точно 19 ;) Прекалено много станаха просто съвпаденията.

А иначе, не просто последната част е за Роланд, а цялата поредица ;)
Историята на Роланд, не на Кулата. Кинг винаги пише за характери, не мисля, че тук има някакво изключение ;)
Иначе аз съм препрочел Кулите по веднъж и принципно всичко ми е ясно, макар че все още има толкова неща, с който не мога да се съглася(главно в последните 2), страшно много неща все още ме дразнят с недообмислянето им, с коренната промяна от останалите книги и етц, но нищо де, аз си знам за мен кое е Кулата и тази част ми е повече от достатъчна, за да я смятам за една наистина невероятна поредица

Потребителски аватар
agiel
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: пон авг 22, 2005 10:35 am
Контакти:

Мнение от agiel » нед апр 02, 2006 5:04 pm

Искам и аз да намеря време да ги прочета пак. :? Усещам че имам нужда.

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Контакти:

Мнение от NoLabel » чет апр 06, 2006 9:02 pm

Мислех си, че единствената разлика в четенето на ТК за мен, би било ако ги прочета на английски! Това би било яко и много ми се иска, но все не се усмелявам да почна сериозно четиво на англ. въпреки, че едва ли ще имам голям проблем с това.

Някой опт вас чел ли е ТК на английски? Има ли разлика?
Изображение

Потребителски аватар
Gunslinger
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Контакти:

Мнение от Gunslinger » чет апр 06, 2006 10:08 pm

Иво ги е чел на английски някой от частите и по неговите думи разликата е огромна и, разбира се, в полза на оригинала ;)

Освен това прасетото му недно има и ревизирания Стрелец, както и Конкорданса... преди имаше само първия, вече може и втория да си е взел :)

Като дойде, сам ще си каже

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Контакти:

Мнение от Drake » нед апр 09, 2006 10:47 pm

Дойдох, казвам си :)
Чел съм 5, половин 6, цялата 7 и ревизираната 1-ва на английски. Определено в оригинал са много по-добри. Стивън Кинг умее да си играе с думите по брилянтен начин и наистина, на английски усещаш духа на света, поради специфични начини на изразяване на хората, ползване на специфични думи или направо нови думи създадени от други. Българският език не позволява такава свобода на комбиниране на думи(примерно от повечeто глаголи си правиш антоним само с една частица: do - undo, make - unmake),една дума има страшно много синоними, една дума може да означава страшно много неща в зависимост от контекста, а и глаголите обикновено са кръстени на звука, който издава действието - което ти помага интуитивно да си го представиш(примерно bark- лая, много пролича като звук на истинско лаене, squeak - скърцам, scratch - дращя).
Така че, автор като Стивън Кинг, който много активно се възползва от тези особености на английския, губи много от превода.
Втория конкорданс още го нямам, пазя си паричките за комикса, хихи
Изображение

Отговори