Дуум метъл

Ако не слушате чалга, може да си поговорим за музика

Moderator: Ka-tet of 19

deadface
Insorcist
Insorcist

Дуум метъл

Post by deadface » Tue Jan 29, 2008 10:31 am

Един от любимите ми стилове в метъла е дуума. Смята се, че дуума произлиза от ранните албуми на Black Sabbath, но за мен първите истински дуум банди са Trouble, Saint Vitus и Candlemass (тази ми е най-любима). От по-късните дуум групи харесвам Memento Mori, Cathedral и донякъде Solitude Aeturnus. Междувременно стилът започва да се променя, появява се така нареченият дуум/дет или дет/дуум, а заедно с него и много мои любими групи - Paradise Lost, My Dying Bride, Anathema, Tiamat... Появява и така нареченият готик метъл, който първоначално прилича доста на дет/дуума и още любими мои групи като Cemetary, Crematory, Amorphis, Therion, Moonspell, Lake of Tears, Theatre of Tragedy, Samael, Pyogenesis... За съжаление много от тези групи се промениха до неузнаваемост, като избягаха от корените си. А дуум метълът започна да се смесва с блек, електроника и какво ли още не и днес същински дуум групи почти не съществуват. Затова бях приятно изненадан, когато попаднах на тази дуум/дет група

Swallow the Sun
Genre: Melodic Doom/Death Metal
Origin: Finland
http://www.metal-archives.com/band.php?id=12613
http://www.myspace.com/swallowthesundoom

Swallow the Sun - Doomed to Walk the Earth (клип)

Swallow the sun - Descending Winters (клип)

Swallow the Sun - The Justice of Suffering (клип)

Една от най-добрите дет/дуум банди ;)

Image
Swallow the Sun - The Morning Never Came (2003)

Image
Swallow the Sun - Ghosts of Loss (2005)

Image
Swallow the Sun - Hope (2007)

Дискография - торент

edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete

Re: Дуум метъл

Post by edenbeast » Tue Jan 29, 2008 6:48 pm

За мен най-добрата дет/дуум група е My Dying Bride. То си личи и по ника ми, че съм им фен.:)
Айде, поздрав с My Dying Bride - Edenbeast! :D
"Stay scared!"

CorpseBride
Devar-Toi
Devar-Toi

Post by CorpseBride » Tue Jan 29, 2008 7:18 pm

Мхм,и на мен една от най-любимите групи въобще ми е My Dying Bride.Изумително звучене...Swallow The Sun,Paradise Lost,Anathema,Tiamat,Memento Mori също ми харесват...И май с това ми се изчерпват предпочитанията към дуум и дуум/дет групи.
П.П.Защо ли имам чувството,че само на мен The Raven And The Rose и My Hope The Destroyer са ми едни от любимите песни на My Dying Bride...
the tigers have found me
and I do not care.

edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete

Post by edenbeast » Tue Jan 29, 2008 8:04 pm

CorpseBride wrote:П.П.Защо ли имам чувството,че само на мен The Raven And The Rose и My Hope The Destroyer са ми едни от любимите песни на My Dying Bride...
The Raven And The Rose е песента, заради която слушам групата. Чух я в един приятел и ми хареса адски много. След това си взех целия албум (The Dreadful Hours) и от там си смъкнах цялото диско...
"Stay scared!"

CorpseBride
Devar-Toi
Devar-Toi

Post by CorpseBride » Wed Jan 30, 2008 12:51 am

Йей,не съм само аз :lol: Всъщност и аз се запалих точно от тази песен,просто винаги като я слушам и изпадам в едни такива...странни настроения,невероятна е просто...Уф днес нещо не намирам думи за нищо.Имам силни подозрения,че след 6-и клас училището води единствено и само до затъпяване...
the tigers have found me
and I do not care.

deadface
Insorcist
Insorcist

Post by deadface » Wed Jan 30, 2008 4:15 am

Аз пък се запалих по тях от албумите Turn Loose the Swans, The Angel and the Dark River и Like Gods of the Sun, които и досега са ми сред най-любимите :)

DiZZy
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Post by DiZZy » Wed Jan 30, 2008 9:29 pm

Anathema! One Last Goodbye - песен, без която буквално не мога да живея, много тъжна, много красива и пълна със спомениии.Албума Judgement въобще е велик за мен ;)
My Dying Bride също са ми сред фаворитите (то май и друго от тоя стил не ми е хванало ухото за сега)
Поздрав с Anathema and My Dying Bride - Better Off Dead

edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete

Post by edenbeast » Thu May 29, 2008 10:47 am

Излезе новото live dvd на My Dying Bride, концерта е страхотен и в дуум стил, демек - заспал! :D
My Dying Bride - An Ode to Woe [2008]
Image

1. To Remain Tombless
2. My Hope, The Destroyer
3. For You
4. The Blue Lotus
5. Like Gods Of The Sun
6. Catherine Blake
7. The Cry Of Mankind
8. The Whore, The Cook & the Mother
9. Thy Raven Wings
10. The Snow In My Hand
11. She Is The Dark
12. The Dreadful Hours
13. The Forever People*

Аз го смъкнах от тук, но вече колкото пъти съм давал линкове към този тракер, толкова пъти са се оплаквали хора, че не им се отваря, така че, който го интересува, да си го смъкне от местата, които си ползва.
"Stay scared!"

deadface
Insorcist
Insorcist

Post by deadface » Sat May 31, 2008 10:44 pm

Image
Grand Magus - Iron Will (2008)
Doom Metal from Sweden
http://www.myspace.com/grandmagusrocks
За да свалите албума, щракнете върху емотикон(ите)
Image
Парола: http://www.mediaportal.ru

+

Дискография-даунлоуд

Silentium
Ka-mai
Ka-mai

Post by Silentium » Tue Jun 03, 2008 4:46 pm

Не знам дали тук има хора, които слушат още една разновидност на дуума, която е много силно въздействаща поне за мене :)
А именно Funeral Doom с една от любимите ми в този стил Shape of Despair (за съжаление не мога да намеря къде има техни неща за сваляне, на isohunt.com има един торент, но гледам, че му липсват човечета)...
Myspace: http://www.myspace.com/shapeofdespair
Иначе за повече инфо относно тази група можете да прочетете тук

Други, също интересни представители, са Mournful Congregation и Until Death Overtakes Me, които смесват много добре funeral doom с ambient, за да се получи невероятна комбинация :)

(групи като Funeral и Skepticism няма нужда да споменавам, нали :Д)
Image

deadface
Insorcist
Insorcist

Post by deadface » Tue Jun 03, 2008 6:30 pm

Аз харесвам сравнително малко групи в този стил, защото повечето ми идват твърде еднообразни, а и някои откровено не могат да свирят, но има и много добри попадения. Последната такава група, която слушах, направо ми скри шапката - има толкова задгробно звучене, че направо не е истина :lol: Става дума за ето тези юнаци - Tyranny (Fin), имат едно ЕР и един албум, които можеш да си дръпнеш от тук. Луда работа са тези финландци, с един приятел им изслушахме цялата дискография и така се зомбирахме, че после само гробища и демони ни се привиждаха :smt003

deadface
Insorcist
Insorcist

Post by deadface » Sat Jun 07, 2008 4:52 am

Image
Zaraza - Slavic Blasphemy (1997)
Experimental/Industrial Funeral Doom/Death from Canada
http://www.myspace.com/zarazadoom
Image

Image
Zaraza - No Paradise To Lose (2003)
Image

Групата напомня бегло по-старите албуми на "My Dying Bride", примесени с индъстриал; за да се ориентирате по-добре, чуйте последните 2 песни в майспейс.

*

Ataraxie
Doom / Death Metal from France
http://www.myspace.com/ataraxie

Image
Ataraxie - Anhédonie (2008)
Image Image

Image
Ataraxie - Slow Transcending Agony (2005)
Image Image

Image
Ataraxie - The Other Path (2003, demo)
Image или Image

*

:arrow: А тук ще намерите една от най-големите дуум колекции в интернет 8)

deadface
Insorcist
Insorcist

Post by deadface » Fri Jun 20, 2008 1:36 pm

Image
Concept of God - Visions (2007)
Doom Metal from USA
http://www.myspace.com/conceptofgod
За да свалите албума, щракнете върху емотикона
Image
Групата намопня силно на Candlemass и Solitude Aeturnus

EddieTheBeast
Commoner
Commoner

Post by EddieTheBeast » Thu Jul 24, 2008 10:02 pm

Кфото и да си говорим си оставам верен фен на My Dying Bride!
Всъщност първия(може би и втория) албум на LoТ, както гледам по-горе се споменава са си доста добри.
На Anathema чух някфи неща от новите албуми, които доста ме израдваха. Не съм слушала старите неща, но може и да се пробвам.
Image

Silentium
Ka-mai
Ka-mai

Post by Silentium » Fri Jul 25, 2008 1:00 pm

My Dying Bride определено си остават доста голямо име и с последния албум го доказаха :)

А като спомена Anathema, снощи видях, че на замундата са качили първия от двата им нови албума тази година. То това всъщност е изцяло акустик версии на стари парчета предимно...
Hindsight

А иначе то новите им неща нямат нищо общо с първите (първите са си баш death/doom, a после са... различни)... Но пък мене точно тези неща повече ме радват от първите... Албум като Alternative 4 ми е в топ 10 на най-добрите албуми евър :)
Image

deadface
Insorcist
Insorcist

Post by deadface » Wed Aug 13, 2008 6:05 am

Image
Saturnus
Doom/Gothic/Death Metal from Denmark
http://www.myspace.com/saturnus
Дискография

Silentium
Ka-mai
Ka-mai

Post by Silentium » Sat Nov 01, 2008 1:38 pm

Saturnus също радват наистина :)
Обаче аз забравих да спомена нещо, което излезна наскоро и което просто не трябва да бъде подминавано...
А именно новия албум на страничния проект на Johan Ericson - лицето, което седи зад Draconian - Doom:VS...
Новата творба се казва Dead Words Speak и е просто задължителна за всеки funeral doom фен :)
Image
Image

Silentium
Ka-mai
Ka-mai

Post by Silentium » Tue Nov 25, 2008 7:03 pm

Чудех се дали да го пусна това и тука, но в крайна сметка е толкова добро, че и един човек да го види, пак е нещо :) Също така искам да кажа, че името на групата няма за цел (или каквото и да е общо в този ред на мисли) да подиграва, иронизира и прочие група, с която можете да направите асоциации :)
LINK
Image

Depressed Mode - Ghosts of Devotion
Като цяло от доста време не си бях пускал funeral doom, защото, както и да го погледна, това не е музика за всеки и дори на мене понякога ми идва в много. Но пък от друга страна страшно много обичам този стил… От време на време winamp-a обаче (когато го оставя на shuffle режим) ми пуска по някое парче на една от най-любимите ми групи в този стил - Shape of Despair. И миналата седмица реших да проверя какво се случва с въпросната група, защото доста време мина откакто извадиха нов материал. И така съвсем случайно попаднах на въпросния проект, в който взима участие вокалистката на Shape of Despair Натали Коскинен.
Както вече споменах, това не е музика за всяко ухо и само хора, които наистина я харесват, ще оценят достойнствата на тази продукция. Типичният погребален дуум е много бавна и мрачна музика (но да не се бърка с ambient експерименти като тези на Until Death Overtakes Me - това там е друго вече :Д). Композициите на Depressed Mode сякаш се опитват да разчупят каноните на стила като добавят малко повече ритъм и живот към бавните и депресивни китари. Но това в никакъв случай не ги прави лоши, дори напротив. В този случай се е получила доста добра комбинация. И макар на моменти да напомнят на My Dying Bride, особено с парче като The Sun is Dead, заради бързата китара, нека не оставям грешни впечатления. Песните са funeral doom във всяко едно отношение и то funeral doom в най-красива и страхотна форма. Който харесва подобен стил музика, ще се влюби в този албум :)

Трак лист:
Alone
So Long
Words of Silence
Suffer in Darkness
Ghosts of Devotion
The Sun is Dead
Fallen Angel
Dunkelheit (Burzum cover)
Cold

Най-силно впечатление правят парчета като Words of Silence и Suffer in Darkness (особено второто), както и Cold, но в едно друго отношение :)
Лична оценка: 9/10
Край на цитата :)
Image

deadface
Insorcist
Insorcist

Post by deadface » Wed Nov 26, 2008 11:59 am

Рядко слушам фюнерал, но това ми хареса. Благодаря
Аз пък ти препоръчвам Orphanage, ако не си ги слушал. Водят ги готик дет, но имат доста дуум звучене на места

Silentium
Ka-mai
Ka-mai

Post by Silentium » Wed Nov 26, 2008 4:47 pm

Само като име съм ги чувал... Ще изровя тези дни нещо тяхно :)
Image

Post Reply