Призрачният дилижанс (хорър антология)

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » чет окт 26, 2017 7:32 am

Изображение
http://iztok-zapad.eu/books/book/2035/
Шест шедьовъра от края на XIX и началото на XX век от забележителни английски писатели, сред които египтоложка, свещеник, експерт по Средновековието и археолог.
Зловещи призраци, фантомен кораб и човекоядна жива плесен, загадъчен дилижанс, свръхестествени преживявания, магически талисман, носещ беди, кошмарни сънища за мъртъвци, търсещи покой – превърнати в истории, които смразяват кръвта.

У. У. Джейкъбс - Маймунската лапа
Амилия Б. Едуардс - Призрачният дилижанс
Уилям Хоуп Ходжсън - Изоставеният кораб
М. Р. Джеймс - Градина с рози
Е. Ф. Бенсън - Признанието на Чарлс Линкуърт
E. Г. Суейн - Кост при кости отива
Знаете ли, че "Гробище за домашни любимци", един от най-прочутите романи на Стивън Кинг, е вдъхновен от разказа "Маймунската лапа" на У. У. Джейкъбс? За да отдаде почит на автора, Кинг слага цитат от историята в книгата си.

Потребителски аватар
stanislav_vd
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Re: Призрачният дилижанс (хорър антология)

Мнение от stanislav_vd » чет окт 26, 2017 8:35 am

Поръчах си я "на тъмно". Не знам нищо за авторите. Дано не са голяма греда.
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
Bookmark
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср окт 17, 2007 11:02 pm

Мнение от Bookmark » чет окт 26, 2017 2:03 pm

У. У. Джейкъбс, Уилям Хоуп Ходжсън и М. Р. Джеймс със сигурност не са. Ще трябва и аз да си я взема, най-малкото заради неиздаваните у нас разкази на Ходжсън и М. Р. Джеймс.

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » ср ное 08, 2017 3:53 pm

Много, много, много добър сборник! Само като си помисля колко шедьоври има още непреведени на български... Купувайте без да се замисляте, няма фен на хоръра, който да не хареса книжлето. Сигурен съм.
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » ср ное 08, 2017 8:53 pm

dancho_stavrev написа:Много, много, много добър сборник! Само като си помисля колко шедьоври има още непреведени на български... Купувайте без да се замисляте, няма фен на хоръра, който да не хареса книжлето. Сигурен съм.
Направо ме убеди,ще се взема.

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » пет ное 10, 2017 9:40 pm

Да де,но днес влизам в книжарницата за въпросната книга и какво да видя,тя си е направо джобен формат (разбирайте джобен,буквално!).Оказа се мини книжка от 160 страници,които ако бяха на нормален формат щеше да е сигурно от 80 страници.И всичко това за 13 лева.Ами........!Книжката може и да е добра,да а ма скоро може и да ни продават по един разказ на отделна книга за по има-няма 10-15 лева!
И в крайна сметка си взех друга книга(на Кинг на кой друг).

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » пон ное 13, 2017 1:25 am

Приемам го като критика. Понеже бях (и все още съм) наистина възхитен от съдържанието, в еуфорията си не споменах, че книжката не е книжка, ами направо си е книжле и е скъпа за размерите си.
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » пон ное 13, 2017 9:03 pm

Изобщо не го приемай като критика,споделил си че съдържанието е добро,а това е най-важното!И аз не критикувам книжлето,просто за момента се отказах,но за напред ще видим......

Потребителски аватар
stanislav_vd
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » нед ное 26, 2017 12:36 pm

Въпреки лекия наивитет в разказите ( все пак са старички) са чудесни. Изданието също.
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » пон юли 09, 2018 12:15 pm

Да споделя и аз мнение. Първоначално бях приятно изненадан от подборката на съставителя, понеже: а) 5 от 6-те истории не са издавани досега на български (всъщност една от тях - "Градина с рози" - излезе месец по-късно в "Само свирни и ще дойда" с леко променено заглавие, но това не променя факта, че тук е нейният "дебют"), и б) не бях чел 3 от 5-те неиздавани (на Ходжсън, Бенсън и Суейн). За съжаление, само една от трите ме впечатли, но това не е повод за недоволство. Ето мнението ми за всеки от разказите:

У. У. Джейкъбс - "Маймунската лапа" - Един от фаворитите ми в сборника, четен многократно както в оригинал, така и на български (има го и в по-стари антологии).
Амилия Б. Едуардс - "Призрачният дилижанс" - Друг от фаворитите ми. Не помня къде и кога съм го чел за пръв път, но явно е било в оригинал, защото май не е издаван у нас.
Уилям Хоуп Ходжсън - "Изоставеният кораб" - Чел съм доста неща на Ходжсън, но точно този разказ не бях - и останах много доволен.
М. Р. Джеймс - "Градина с рози" - Не е сред най-добрите творби на автора и го бях позабравил. Повторният прочит не ме накара да го харесам повече.
Е. Ф. Бенсън - "Признанието на Чарлс Линкуърт" - Бенсън има и по-добри неща.
E. Г. Суейн - "Кост при кости отива" - Най-слабият разказ в сборника.

И малко инфо от "кухнята". За предстоящия Хелоуин ще излезе нова хорър антология на Изток-Запад, пак с класически автори (в жанра, а и не само). Тя ще бъде най-обемната досега и ще включва само неиздавани неща (погрижил съм се, понеже имам пръст в подборката). Няма да разкривам съдържанието й на този етап, но ще ви дам жокер - очакват ви нови срещи с вече познатите ви М. Р. Джеймс, Ходжсън, Бенсън и Макън, както и един чудесен, неиздаван досега автор, когото съм споменавал във форума.

FLAME
Childe
Childe
Регистриран: ср ное 07, 2007 8:54 pm

Мнение от FLAME » ср юли 25, 2018 7:52 pm

Не знам как е направен изборът на разкази, но не бих казал, че е впечатляващ. Ето и по-дълго мнение, ако някой се интересува:
https://flame16.blogspot.com/2018/06/blog-post_30.html

Отговори