Книжни новини, отзиви и препоръки

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Re: Книжни новини, отзиви и препоръки

Мнение от Key » пон май 15, 2017 8:59 pm

Machete написа:Привет, мили хора! Питах се дали някой от вас е чел "Кралят в жълто" от Робърт Чеймбърс и ако да, с какви впечатления е останал? Помня, че се поинтересувах от книгата покрай True Detective, тя не дълго след това излезе и у нас на един от панаирите на книгата, ако не се лъжа, но така и не стигнах да си я купя. По-съществено е, че прочетох разни сравнения с Лъвкрафт и въобще този тип неназован хорър, който и самият сериал излъчваше (поне в първия си сезон).
Хорър са само някой от разказите(малко са).Като цяло ми хареса,но все пак очаквах повече.А тези очаквания бяха главно заради разказът "Жълтият знак"(бях го чел в друг хорър сборник,"Двойната сянка",уникален сборник е това!),все още един от любими те ми разкази.Творбите в книгата са много различни.Да може да се сравнява с Лъвкрафт,самият Лъвкрафт се е вдъхновявал от някой неща на Чеймбърс.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » вт май 16, 2017 5:37 am

Имаме си тема за нея. Има 3-4 разказа, които напомнят на Лъвкрафт.

Machete
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: пет апр 25, 2008 6:50 pm

Мнение от Machete » вт май 16, 2017 8:19 pm

Мерси за отговорите, пък и тези в темата. Има сравнения дори с По, няма начин да не ми хареса. Чета всякакви жанрове, така че колкото хорър има, толкова, може пък и останалите разкази да ми допаднат.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт авг 29, 2017 12:38 am

Изображение
"Картър & Лъвкрафт" от Джонатан Л. Хауърд
https://helikon.bg/208872-%D0%9A%D0%B0% ... D1%82.html
Даниъл Картър има външност на романтичен боксьор и е полицай в отдел „Убийства“ в Ню Йорк. Последният му случай – преследването на сериен убиец – завършва зле и работата престава да му носи удовлетворение. Той става частен детектив и се мъчи да води спокоен живот. Само че продължават да му случват странни неща.
Първо той наследява книжарница в Провидънс от напълно непознат човек, заедно с възмутената книжарка, която не желае да има нов шеф. Тя е красивата Емили Лъвкрафт, последният известен потомък на Х.Ф.Лъвкрафт, писателя от Провидънс, който пише разкази за Великите древни и Старите богове, същества и чудовища, надхвърлящи човешкото разбиране. После няколко души умират по невъзможен начин и макар Картър да не иска да се забърква, някой друг иска точно това. Картър неохотно се заема с разследването и открива, че разказите на Х.Ф. Лъвкрафт са много повече от художествена измислица и че трябва да приеме друго неочаквано и далече по-нежелано наследство.

„Картър & Лъвкрафт“ е истинска кутия на Пандора, пълна с възхитително откачени неща, каквито обичам, включително бивш полицай от отдел „Убийства“, който става частен детектив, изкривени реалности, загадъчна книжарница, митовете за Ктхулу, капка романс и ужасяващи същества. Как може да не я обикнете? Джонатан Л. Хауърд знае как да предостави на читателите си страхотно забавление.“ – Кристофър Голдън

Джонатан Л. Хауърд е създател на компютърни игри, сценарист и писател. Автор е на поредицата за Джонатан Кабал и два YA романа, Светът на Катя и Царството на Катя. Живее в Обединеното кралство с жена си и дъщеря си.
Чакам отзиви, ако някой я прочете

Ich_Will_
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: вт сеп 17, 2013 12:46 pm

Мнение от Ich_Will_ » пон сеп 04, 2017 12:40 am

Изображение

Отзиви за тази книга? Гледам, че има доволни от автора. Купих си я преди месец и половина и ѝ се точа сериозно. Това ще ми е втората среща с него. Вечерята и Вила с басейн също чакат ред.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » нед сеп 17, 2017 4:49 am

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » вт окт 10, 2017 10:16 am

Някой, нещо за Кваzи на С. Лукяненко?
Изображение

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » вт окт 10, 2017 10:58 pm

Преди време някой ми я препоръча. Не съвсем постапокалиптичен, постапокалиптичен свят, пълен със зомбита, които не са точно зомбита, хора които искат да станат зомбита за да могат да се превърнат в нещо друго.
Като цяло има интересни идеи, но като реализация на мен лично не ми допадна особено. Героите ми бяха безинтересни и скучни, сюжета куцаше и така. Мисля, че в темата за фантастика имаше повече мнения.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср окт 18, 2017 9:35 pm

Изображение
"Червеното пиано" от Джош Малерман
https://www.helikon.bg/209644-%D0%A7%D0 ... D0%BE.html
Оригиналността на Джош Малерман е неоспорима. Новият му роман е мрачен, вълнуващ и провокативен – няма да прочетете нищо подобно тази година! - Kirkus

Из дебрите на загадъчния континент Африка се носи мистериозен звук, който побърква хората и неясно как уврежда бойната техника. Американските военни изпращат две мисии, които се провалят безславно, а завърналите се войници разказват неща, които не могат да бъдат приети сериозно. Командването решава да направи още един опит и изпраща там музикалната банда „The Danes”, до един бивши военни, които имат за задача да разкрият произхода и природата на тази нова заплаха.
Mесеци по-късно в секретна болница една грижовна медицинска сестра се грижи за пациент с необясними наранявания – практически всяка кост в тялото му е счупена, но той чудодейно започва да се оправя под влиянието на експериментално лечение. Пациентът е фронтменът на „The Danes”, а военните са готови на всичко, за да научат какво му се е случило в Африка и къде са останалите от експедицията.
Спомените му бавно се връщат и невероятната истина започва да изплува.
Но времето изтича…
Изображение
"Метод 15/33" от Шанън Кърк
https://www.helikon.bg/209707-%D0%9C%D0 ... 15/33.html
„Метод 15/33“ е завладяващ и оригинален трилър, какъвто едва ли сте чели.

Жертвата – отвлечена бременна тийнейджърка, – не е това, което изглежда. Готова е на всичко, за да спаси нероденото си дете и… да отмъсти на похитителите си. Лиса ни най-малко не е безпомощна и с изключителната си интелигентност и феноменална памет съставя уникален план за избавлението си. Помагат й двама агенти от ФБР със също тъй нестандартно мислене и подход като на самата Лиса. Всеки от героите се бори със собствените си демони и копнежи, вплетени в интригуващия сюжет. Многопластовото повествование, наситено с напрежение, поражда широк спектър от емоции и размисли у читателя. В плетеницата от отделни истории неусетно се замисляме: кой всъщност е жертвата? И кой агресорът?

„Читателите ще открият прилики между главната героиня и Лисбет Саландер от „Мъжете, които мразеха жените“, и двете са жертви, които отказват да бъдат принесени в жертва. Посрещнете новия вълнуващ глас в криминалната литуратура.“
Бостън Глоуб
Това, което не се споменава в резюмето, е, че жертвата на практика е социопат. А именно то прави този трилър по-необичаен и интересен.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пет окт 20, 2017 11:11 am

https://youtu.be/toDr3JfSDwo
Heat-sensitive edition of 'Fahrenheit 451'

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » съб окт 21, 2017 9:32 pm

Мнение за Машините на бога? Малко да разнообразя от жанровете... Не че е кой знае каква стъпка встрани от тях. :D
Изображение

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: нед ное 13, 2011 12:55 pm

Мнение от LastHope » чет ное 23, 2017 6:26 pm

Прочетох сборника "Разбойници" - книга, която си струва да имаш в библиотеката.
Съставителите са се постарали да ни осигурят много приятно разнообразие.
Особено ми харесаха "Доказан произход" на Дейвид Бол, "Една година и един ден в Терадан" на Скот Линч, "Как маркизът си върна любимото палто" на Нийл Геймън и "Дървото на мълнията" на Патрик Ротфус - всички от абсолютно непонати за мен автори. Единствено познат ми беше Джо Абъркромби, но с далеч не най-добрят разказ в сборника.
Най-неприятната изненада ми дойде накрая с Дж. Р. Р. Мартин, чийто разказ се оказа един от двата, които не ми харесаха. По-отегчително и дразнещо нещо от сказанието за принца разбойник скоро не бях чела. Това е "Дързост и красота" във фентъзи вариант, с всичките му интриги, педофилия, педерастия, кръвосмешения - чист самоцел.
Ако тези сборници са за запознаване (зарибяване) на читателите с даден писател, то Нийл Геймън ме спечели, а Дж. Мартин ме загуби безвъзвратно. :)

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от LastHope » ср фев 07, 2018 12:03 pm

Подариха ми "Неспокойно сърце" на Лиза Рогак. Не потърсих тема за биографии на Краля във форума и затова пиша тук.
Досега бях чела само "On writing", така че книгата на Лиза попълни пропуските на първата с повече чисто автобиографични подробности, които не са били главна цел на Стивън Кинг при писането на "мемоарите на занаята".
Хареса ми, че авторката се е постарала да бъде обективна и не търсила крайности и сензации, нито пък като фен е залитнала в сляпо обожание.
Една хубава разходка из творчеството на Кинг, в резултат на което ми се прииска да препрочета някои негови по-стари неща и да вметна, че на моменти семейство Кинг много ми напомня на това на Ози и Шарън Осбърн. Желая на Краля да бие Дедо по безсмъртие. :D

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от LastHope » пет мар 23, 2018 4:39 pm

Прочетох автобиографията на Брус Дикинсън (на Сиела).
Чаках я с огромен интерес, въпреки че не слушам Мейдън от около 2000 г.
Интересна личност е Брус-а. Ексцентричен по един ненатрапчив начин, неспокоен и вечно търсещ, истинска рок звезда, но без да губи връзка със земята, с поразително чувство за хумор и самоирония. Абе, да не ти е в къщата :wink: .
Струва си парите книгата. Не ми допадна само усещането, че няма плавен преход между отделните истори, т.е. седеше ми точно като отделни истории, а не като последователен разказ за живота му. Може би липсващите звена са точно темите за "жени, деца и разводи", които авторът чисто целенсочено е избягвал, но може би те правят "дупките" в повествованието.
9/10. Четете.

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от LastHope » пет апр 06, 2018 6:05 pm

В дилема съм дали да си взимам "Половин свят" на Джо Абъркромби, предвид че не съм дочела още предходната "Полукрал". Това "Разбито море" не ми тръгна гладко.
Някой нещо?

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт юни 26, 2018 12:36 pm

http://www.litclub.bg/library/prev/gilm ... tapet.html
"Жълтият тапет" от Шарлот Пъркинс Гилман

Не е точно хорър, но описва много добре лудостта :rolleyes:

Потребителски аватар
30sthell
Breaker
Breaker
Регистриран: чет мар 22, 2012 9:08 am

Мнение от 30sthell » чет юни 28, 2018 8:02 pm

Има ли някой идея дали се предвижда превод на The Gone World?

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пет юли 13, 2018 1:45 pm

http://funcomicsbg.com
Хорър комикси на български, за четене онлайн

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср юли 25, 2018 12:57 pm

Ново издание на "Психо" на Робърт Блох -

Изображение
https://m.helikon.bg/214131-%D0%9F%D1%8 ... D0%BE.html

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker
Регистриран: вт мар 17, 2009 1:01 pm

Мнение от READER » ср авг 29, 2018 3:04 pm

О, да! Мега якото четиво. Влюбен съм в тая книга!
"Способен съм на всичко, стига то
да е човешко. Който ме надмине,
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Отговори