Дата и час: Чет Дек 14, 2017 9:18 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Юли 11, 2009 2:15 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Една от любимите ми книги, за която май не сме си говорили тук:

Изображение
http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=19802
"Парфюмът" от Патрик Зюскинд

Замунда (pdf)

Цитат:
Патрик Зюскинд публикува първия си роман „Парфюмът. Историята на един убиец“ през 1985 г. и от него са продадени над 12 милиона екземпляра, като произведението е преведено на над 30 езика. „Ню Йорк Таймс“ обявява тази книга за роман на годината през 1996 г.
Романа "Парфюмът" е построен върху многоперспективна структура, в чийто калейдоскоп нещата се преобръщат на 180 градуса: раждането на героя означава смърт за майката; като заема най - ниско място в йерархията на обществото, той е същевременно най - големият парфюмер; в стремежа си към човешката любов Грьонуй е обладан от човеконенавист; като става чрез парфюма си практически незастрашен от убийство, бива изяден - силната любов се превръща в канибализъм.
Сътвореният от главния герой парфюм е в състояние да взриви вакханалия сред тълпата и да спре екзекуцията му. Но той не може дори един-единствен път да бъде като останалите...
В историята на създаването на един парфюм Зюскинд влага много по-дълбок смисъл. Стремежът към абсолютното, причините и последствията - ето основната шарка в пъстроцветния килим на повествованието. Трудно може да се устои на ужасяващо-красивата история на едно чудовище, което има най-финия нос в Париж.
Романът е есенция от истинска литература. Написан е в блестящ класически маниер, според някои дори старомодно, с почти забравени думи, ритмичен, картинен, ироничен, различен от баналната литературна продукция. Критиците казват: "Зюскинд пише така, сякаш не е чел Кафка и не е чувал за Джойс". Но единодушно свалят шапка пред безспорния му талант.
Този дебютен роман на Зюскинд се счита за един от най-сполучливите немскоезични романи на века, който повече от десетилетие присъства в списъците на бестселърите.
Един радващ анахронизъм на фона на модното литературно празнословие. Една книга, която трайно ще бъде бестселър. От "На Западния фронт нищо ново" на Ерих Мария Ремарк, тоест от 1929 г. насам, на никой немскоезичен автор не се е удавал такьв поразителен успех. - ДЕР ШПИГЕЛ, Хамбург
Първата творба на европейски автор -след "Името на розата" на Умберто Еко - която по такъв начин събуди интереса на американските издатели, че те направо се бият за авторските права. - КОРИЕРЕ ДЕЛА СЕРА, Милано
Силно и увлекателно. Въздействието на тази книга ще продължи дълго. - ТАЙМ МЕГАЗИН, Ню Йорк
Едно от най-вълнуващите открития на последните години. Майсторска творба. – САН ФРАНЦИСКО КРОНИКЪЛ
Различно от четеното досега. Един феномен, единствен по рода си, който ще остане в съвременната литература. – ЛЬО ФИГАРО, Париж
Изненадани и смаяни критици в Милано, Париж, Лондон и в Германия - отговорът на Европа на магическия реализъм на Латинска Америка. - ДИА, Мадрид

Повече за книгата можете да прочетете ТУК. Очевидно се радва на завиден интерес и у нас, защото до момента има четири издания :smile:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Юли 13, 2009 10:21 pm 
Dinh
Dinh
Аватар

Изключителна книга! Който не я е чел - препоръчвам я горещо. Първо бях гледала филма, който не ми хареса, но работата на Зюскинд е перфектна. Има интересен стил на писане, книгата изпъква, привлича вниманието, завладява те и не ти позволява да я оставиш, докато не си я изял с кориците. Благодаря на deadface за темата, добре беше да си я припомня. :smile:

It's deafening...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 29, 2011 12:39 am 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

мисля да си я взема утре
чели ли сте друго негово?
като гледам тази му е най-дългата
останалите нямат и 100 странички, четат се за нула време..
http://www.pe-bg.com/?cid=3&where=author&search_q=%D0%9F%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BA+%D0%97%D1%8E%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B4

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 29, 2011 1:28 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

"Гълъбът" и "Контрабасът". Не ми харесаха, все едно са писани от друг човек.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 31, 2011 1:59 am 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Цитат:

..
А мъглата, както казахме, бе всъщност някаква миризма. И Грьонуй знаеше що за миризма е това. Мъглата бе собствената му миризма. Неговата миризма, собствената миризма на Грьонуй бе тази мъгла .. .
.. Ала най-ужасяващото бе неспособността му да подуши тази миризма, макар да съзнаваше, че това е неговата собствена миризма. Колкото и да се давеше в себе си, той не можеше да се помирише за нищо на света!

много прекрасно четиво
а колко неща просто са изпуснати във филма - не е реално
като филм, сам по себе си, е добър
но не може да хване сюрреализма на някои неща, още тогава се виждаше
а и съществени неща от книгата просто не се обясняват там и те оставят в неведение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Дек 31, 2014 1:53 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Книгата ме отблъсква с част от посланията на автора и в същото време ми харесва като език, сюжет, идея и някои от другите философии, които са заключени зад повествованието.

Просторно съм описал мнението си за "Парфюмът" тук:

Цитат:
Сред дългите изречения, обсипани с много прилагателни, изброявания и нетипични за обикновения език думи, сред тежкия, но увлекателен изказ, сред редовете на тази така типична за немската литература творба (тя направо крещи, че е писана от германски автор) се спотайва младият Жан-Батист Грьонуй, роден в първата половина на XVIII в. във Франция и надарен с особен талант. Той умее да подуши всичко от прелестните цветя до развалена храна, от въздуха около него до водата, от камък в градината до свеж девичи дъх, чиято притежателка се намира на левги разстояние. Грьонуй е роден парфюмерист, един от ония гении, благодарение на които науката достига своя златен век. Той свиква дотолкова с миризмите от дете, че за него става по-привично да използва носа си като ориентир, вместо очите. Той може да потъне в мрака на подземна изба и да открие бутилката която търси по сорт и реколта само осланяйки се на своето обоняние.

Още: http://litvidrica.blogspot.com/2014/12/ ... st_31.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2015 10:39 am 
Commoner
Commoner
Аватар

Книгата я прочетох преди няколко години. Хем ми хареса, хем не. Описанията ми дойдоха твърде много, инак имаше интересно светоусещане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2015 4:39 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

В момента я чета и почти съм я привършил;
всъщност самият главен сюжет започва доста към края, а преди това има дълъг разказ за живота и премеждията на главния герой, които са доста добре описани, въпреки изключителната обстоятелственост на автора. Изключително добър превод също така, макар и самото издание ("Христо Данов") да е в отчаяно състояние с нечетлив шрифт и избелели страници.
Хубав роман.

сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Мар 14, 2015 12:43 am 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Съжалявам за двойния пост, но прочетох финалните 40 страници, които всъщност са същността. Един от най-силните финали, които съм чел - зловещ, мрачен, точно съотвестващ на цялото повествование.

сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 09, 2017 7:56 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Красиво четиво, което опиянява сетивата и те прехвърля в един магичен и същевременно жесток свят. Една от най-добрите книги, които съм чел. Направо си е наръчник за парфюмеристи, стига да не се стига до крайности! :) За мен беше интересно да науча много неща за правенето на тези неща, които в наши дни са си чиста проба химикали и то от най-долните, та дори и да са много скъпи марки. Всъщност отдавна не ползвам парфюми - в днешно време, парфюмът е едно от нещата, които са най-токсични и отровни, и сме принудени да дишаме тия гадости по цял ден. Но народа си е прост - де да беше само парфюмът. Та исках да кажа, че беше интересно да чета в детайл, за това как са се правили истински парфюми.

Оценка : 10/10

Уилям Шекспир - "Макбет"

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]