Джон Конъли

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Ich_Will_
Breaker
Breaker
Регистриран: вт сеп 17, 2013 12:46 pm

Re: Джон Конъли

Мнение от Ich_Will_ » вт окт 23, 2018 9:09 pm

deadface, направо ти се чудя как си пропуснал да споменеш издаването на тази книга:

"Нощна музика" на Джон Конъли
https://prozoretz.com/bg/%D0%BA%D0%BD%D ... muzika-618
Изображение
С първия си сборник с разкази „Нощни приказки“ Джон Конъли, авторът на прочутата поредица романи за частния детектив Чарли Паркър, успя едновременно да ужаси и да зарадва читателите. Сега той ни поднася „Нощна музика“ – нова книга с разкази за свръхестественото, сред които смразяващи кръвта приказки, фантастични истории за несъществуващи библиотеки и обсебени от духове книги, нежен разказ за любовта след смъртта, както и откровено и съкровено споделяне на авторовите лични пристрастия към историите за призраци и зли духове. В настоящия том са включени и две новели: хумористичната и многократно награждавана „Частната библиотека „Какстън“ със заемна и книгохранилище“ и „Счупеният атлас – пет фрагмента“, част от която е новелата „Скитник в непознати селения“, издадена на български от ИК „Прозорец“.

Новият сборник с разкази на Джон Конъли разкрива впечатляващата литературна ерудиция на своя автор, огромния размах на неговото въображение и завидната му писателска вещина. „Нощна музика“ ще ви изненада, очарова и покори.
Дата на издаване: 08 октомври 2018.

Стилът на Джон Конъли доста ми допада и нямам търпение да прочета още негово :happy:
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » ср окт 24, 2018 1:30 am

Благодаря, не знаех, че е излязла :)
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » ср окт 24, 2018 8:26 pm

Много ми хареса „Нощни приказки“!Като се има и в предвид че от скоро все на разкази налитам(бая ме затормозяват големите книги,ако не е нещо много добро и губя интерес),може и да се взема.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон яну 28, 2019 6:26 pm

Изображение
"Жената от леса" от Джон Конъли
https://www.ozone.bg/product/zhenata-ot-lesa/

Пролет е и полумумифицираното тяло на млада еврейка бива открито погребано в горите на Мейн. Ясно се вижда, че е родила малко преди смъртта си. От бебето обаче няма и следа.
Частният детектив Чарли Паркър е ангажиран от адвокат Мокси Кастин да следи полицейското разследване и да намери детето, но Паркър не е единственият, който търси. И някой друг е по следите, оставени от жената... Някой, който се интересува от нещо повече от едно изчезнало дете. Някой, готов да убие всеки, изправил се на пътя му.
А в една къща на ръба на гората, един телефон-играчка започва да звъни. На едно малко момче му предстои да получи обаждане от мъртва жена...
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт апр 23, 2019 2:55 pm

Останах много доволен от "Нощна музика", хареса ми поне колкото "Нощни приказки", даже повече, защото тук историите ми се видяха малко по-оригинални и още по-добре написани. Сборникът включва 12 разказа (два от които на практика са новели) плюс 50 (!) страници послеслов, в който авторът говори за различни книги и филми на ужаса (и не само). От 12-те истории само една е издавана преди на български - "Скитник в непознати селения". Повечето от тях (без 3-4) са хорър, като 5 (в това число "Скитник...") са част от цикъл, озаглавен "Счупеният атлас" (да, иде реч за същия "атлас", който се споменава и в последните романи за Чарли Паркър, а в един от разказите участва и Куейл от "Скитник..." и "Жената от леса"). /Чудно ми е само защо Конъли не е включил в сборника и други разкази, които ги няма в "Нощни приказки", примерно "Mr. Gray's Folly"./ Фаворитите ми в новия сборник са именно историите от цикъла "Счупеният атлас" (заради лъвкрафтовския хорър в тях, който се отдава така добре на Конъли) плюс "Сън за зима", "Мнимият крал", "Рожбите на доктор Лайъл", "Острокрак", "За "Дисекцията на неизвестен мъж" и "Лазар".

Колкото до последните романи за Паркър (гледам, че не съм коментирал "Време на мъчения", "Игра на духове" и "Жената от леса") - и трите ми харесаха горе-долу в еднаква степен: не са сред най-добрите, нито сред най-слабите в поредицата. Хареса ми, че и в трите има свръхестествени елементи и хорър сцени (понеже не във всеки роман за Паркър има такива), но ми се искаше да са малко по-динамични и малко по-хорър. Освен това на Конъли започва да му става навик да оставя 50+ процента от екшън сцените за последните глави, което е дразнещо. Като подхвана негов роман, вече си знам, че същинският екшън ще бъде чак на финала :) Btw, в "Игра на духове" умира (и то доста нелепо) един от най-емблематичните му персонажи - и само Джон си знае защо реши да го извади толкова рано от играта, след като по всичко изглеждаше, че му готви доста ключова роля за по-нататък.

А преди броени дни излезе и 17-та книга от поредицата - A Book of Bones, - която е цели 700 страници и вероятно ще се появи у нас чак през ноември или декември. (Ако някой я иска, да ми пише ЛС.) Вече е известно и как ще се казва 18-та, която ще излезе догодина - The Dirty South.
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » вт апр 23, 2019 8:30 pm

След това мнение на deadface определено ще се взема сборника,пък и "Нощни приказки" е много,много добър!А и това споменаване на Лъвкрафт..............!
Аз от няколко месеца съм само на разкази.

Ich_Will_
Breaker
Breaker
Регистриран: вт сеп 17, 2013 12:46 pm

Мнение от Ich_Will_ » вт апр 23, 2019 10:59 pm

Заглавната новела от "Нощна музика" не беше ли издавана преди на български език като отделна миниатюрна книжка? Спомням си, че в една от книжарниците съм мяркала такива, Джеймс Патерсън със сигурност съм виждала, Майкъл Конъли и той ако си спомням правилно. Иначе и аз прочетох сборника и много ми хареса при все, че никак не обичам разкази. Като че ли заключителното есе (така ли се води) ми допадна най-много. Май е време да прочета и първия свръхестествен роман, но още се чудя кой да е.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср апр 24, 2019 8:28 pm

В сборника няма новела на име "Нощна музика" - другата новела вътре се казва "Частната библиотека "Какстън" със заемна и книгохранилище". Иначе си права, че и тя е издавана (сега проверих), обаче аз или съм забравил това, или поначало не съм го знаел, понеже нямам това издание на хартия ("Частна заемна библиотека и книгохранилище „Какстън“, Бард, 2017); явно не съм го купувал. Btw, последният разказ в "Нощна музика" разказва друга история за същата библиотека, в която гл. герои са Шерлок Холмс и д-р Уотсън :)
А разказът Mr. Gray's Folly (който по незнайни причини Конъли не е включил в сборника) е издаден в антологията "Опасни жени", която съм споменавал на втора страница от темата.
Изображение

Отговори