Коя книга ви запали по четенето?

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Коя книга ви запали по четенето?

Мнение от PostMortem » съб фев 06, 2010 11:12 pm

Стана ми интересно, чрез коя книга сте открили сладостта от четенето и сте започнали да го практикувате по - често ? Аз мисля, че всеки човек би могъл да обича да чете стига да намери подходящата книга, която да го накара да започне. При мен това беше сборникът с разкази на Стивън Кинг - "Нощна смяна". Преди да го прочета бях чел само неща, които са били задължителни (Под Игото, Немили-Недраги, Робинзон Крузо и пр.) и не, че не са ми харесвали, напротив, ала не са успели да ме накарат да жадувам за словото, явно. След началото ми с Кинг книгата, която окончателно ме хвърли в света на литература бе сборникът с избрано от прозата и поезията на Едгар Алън По от издателство Фама.
Смятам, че бях изчерпателен, чакам да споделите по темата :rolleyes:
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
Ylith
Dinh
Dinh
Регистриран: съб дек 29, 2007 6:30 pm

Re: Коя книга ви запали по четенето ?

Мнение от Ylith » нед фев 07, 2010 3:47 pm

Запалих се по четенето след като прочетох "Ян Бибиян" от Елин Пелин :smile: Може да изглежда тривиално, но е факт.

Потребителски аватар
inkvisitor
Childe
Childe
Регистриран: вт авг 04, 2009 1:46 pm

Мнение от inkvisitor » нед фев 07, 2010 6:37 pm

Аз не се сещам конкретно с коя книга се е породило хронично желание да чета, но като видях заглавието на тази тема, неволно в главата ми се появи името на Уолт Уитман. Да, като деца сме чели детски книжки, за часовете по литература и добри срочни резултати сме изчели сума ти книги от учебния план, но при мен това бе по-скоро задължение, премесено с голяма доза удоволствие (най-големия ми куриоз: изчетох "Евгени Онегин" за два часа в девети клас). Но като че ли нуждата да чета, защото това ме вдъхновява и усещането ми харесва, възникна след като прочетох сборник със стихове на Уолт Уитман и това бе много преди "Евгени Онегин". Незнам, допада ми специфичната подредба на словото и семантиката в стихотворната форма, и не толкова римите, колкото самият ритъм на думите. В тази връзка, PostMortem, поетичното съдържание на подписа ти има ли си автор? Хареса ми и виждам, че и в твоето творение един червей е взел участие. :wink:
http://www.younggalleryphoto.com/photog ... rouse.html

Дойде на тротоара птичка,
не знаеше, че я видях.
Прехапа червея нещастен
и глътна го с един замах.
/Емили Дикинсън/

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » нед фев 07, 2010 6:45 pm

Куплетът в подписа на PostMortem е от "Победител-червей" на Едгар Алан По - едно от най-хубавите му стихотворения.
Бих искал да взема участие в темата, обаче не мога и не мога да си спомня коя книга ме е запалила да чета.
Изображение

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » нед фев 07, 2010 10:46 pm

inkvisitor написа:В тази връзка, PostMortem, поетичното съдържание на подписа ти има ли си автор? Хареса ми и виждам, че и в твоето творение един червей е взел участие. :wink:
Както каза, deadface, По е авторът на куплета, макар да смятам, че произведението ми "Наказанието на зара", за което навярно говориш е повече повлияно от стила на Джон Конъли.

deadface, при толкова прочетени книги през години, несъмнено ти е трудно да откриеш първоизточника на страстта ти :happy:
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
inkvisitor
Childe
Childe
Регистриран: вт авг 04, 2009 1:46 pm

Мнение от inkvisitor » нед фев 07, 2010 11:46 pm

"Победител-червей" значи... :good: Ще трябва да го прочета.
http://www.younggalleryphoto.com/photog ... rouse.html

Дойде на тротоара птичка,
не знаеше, че я видях.
Прехапа червея нещастен
и глътна го с един замах.
/Емили Дикинсън/

man2
Childe
Childe
Регистриран: вт мар 20, 2007 4:51 pm

Мнение от man2 » пон фев 08, 2010 11:34 am

Предимно "Карлсон, който живее на покрива"...

Потребителски аватар
balefire
Childe
Childe
Регистриран: пон дек 14, 2009 3:05 pm

Мнение от balefire » пон фев 08, 2010 2:16 pm

Колелото на времето - Робърт Джордан преди почти 10 години. В едночасовото си интервю, Кинг каза, че го намира за "essentially unreadable". Е аз ги съчетавам доста умело.

Потребителски аватар
Mustang
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: съб фев 10, 2007 9:54 pm
Контакти:

Мнение от Mustang » пон фев 08, 2010 11:41 pm

Бе винаги съм чела със страст, но по четенето ме запали Стивън Кинг, съжалявам за баналността, но е така.

От малка се кльопаме с ужаса. Ако от гардероба ми излезеше таласъм щях да му кажа: "дай 5". Оставах да гледам късния филм по 2ра (ефир 2), досиетата Х или пък "До краен предел". Научих се да чета много рано но не бях открила тази брилянтност в книгите, поради простата причина, че нашите не четяха такава литература, а аз дори не подозирах за съществуването ѝ.
И така, в началното училище имах една учителка, която беше голяма фенка на Кинг. Един ден бяхме на някаква екскурзия с даскало и аз посегнах към "Томинокърс" - корицата ми направи впечатление, на 9 години съм била май. И тя като каза, че съм малка за Стивън Кинг и че ще се стресна... и аз се влюбих в автора. Още на другия ден си купих 2-3 негови книги и оттогава... мдам.
Много ми беше трудно след Кинг да открия други автори, но сега се откъснах малко от него, минах през По и Лъвкрафт, Азимов и Бредбъри, други фантастични автори, Оруел, естествено, Вонегът и Джером, и обожавам четенето, а знам, че имам още адски много да чета, но мисълта ми е, че както и да се въртя все накрая правя 360 градусов завой и се връщам при Кинг.
Изображение

Потребителски аватар
CorpseBride
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: съб яну 19, 2008 12:57 pm

Мнение от CorpseBride » ср фев 10, 2010 5:45 pm

Книгата, която наистина ме запали по четенето /и е виновна за огромната ми любов към приказките и легендите/ е една книга с 365 приказки /всъщност някои бяха една приказка, разделена на няколко части/, заглавието и най-общо беше "Приказки за всяка вечер" или нещо подобно, не ми е под ръка, за да проверя; в интерес на истината това беше и една от първите ми книги, /наред с купищата енциклопедии, за които изнудвах леля и баба xD/беше ми подарък за четвъртия рожден ден и много си я обичах ^^
the tigers have found me
and I do not care.

Потребителски аватар
Ally
Breaker
Breaker
Регистриран: нед дек 13, 2009 3:22 pm

Мнение от Ally » пет фев 12, 2010 10:33 am

Определено 'Пипи Дългото чорапче'! :tooth: Спомням си как като бях на 5 повтарях, че искам да се науча да чета само, за да мога да си прочета сама 'Пипи' - дотогава само нашите ми я бяха чели :smile: И след тва я препрочетох около 3-4 пъти последователно :tooth: Още от хлапе обичам да препрочитам книгите :rolleyes:
I'm so happy 'cause today I found my friends
They're in my head

Изображение

Изображение

West of Hell
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: чет май 29, 2008 2:38 pm

Мнение от West of Hell » съб фев 13, 2010 2:49 am

Карл Май-Винету
На Download 2016 bundinhas

http://www.youtube.com/watch?v=yMlKlH7DYe8

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker
Регистриран: вт мар 17, 2009 1:01 pm

Мнение от READER » пон апр 04, 2016 4:35 pm

Стас и Нели - Хенрик Сенкевич
"Способен съм на всичко, стига то
да е човешко. Който ме надмине,
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » пон апр 04, 2016 4:59 pm

При мен беше на етапи, като малък първата книга, която прочетох беше Щастливият принц на Оскар Уайлд. След това напипах Том Сойер и много ми хареса и продъжлих да чета комикси от библиотеката, но и други книжки - много се кефих на Ръдиард Киплинг.

След това леко зарязах четенето заради манията по компютрите, по-късно интереса ми се възроди със Сейлъмс Лот на Стивън Кинг и Баскервислкото куче.

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Re: Коя книга ви запали по четенето?

Мнение от Key » пон апр 04, 2016 10:01 pm

Стивън Кинг е любимият ми писател,но не той ме направи върл почитател на фантастиката и хоръра."Играта на Джералд" беше първата ми книга,като изключим тези които ни караха да четем в училище,мразех четенето.Та тази ми първа книга на Кралят ме разочарова,но следващата книга която подхванах преобърна нещата за мен,радикално ги преобърна.

Става дума за "Стингър" на Робърт Маккамън.За мен винаги ще си остане книгата която ме запали по четенето!!!

После подхванах и втората си книга на Кинг,и нещата излязоха извън контрол.........

Потребителски аватар
delphipro
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: пет дек 27, 2013 6:07 pm

Мнение от delphipro » вт апр 05, 2016 9:14 pm

Изображение

Потребителски аватар
Garibaldy
Commoner
Commoner
Регистриран: пет юли 15, 2011 1:48 pm

Мнение от Garibaldy » ср апр 06, 2016 12:24 pm

Беше преди доста време, не помня точно коя от трите, но е една от двете - "Билбо Бегинс или до там и обратно" (изданието от 1979 г.) или "Човекът Амфибия" на Беляев. А Стивън Кинг малко по-късно - Подпалвачката и Мъртвата Зона.

Отговори