Йон Линдквист

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Re: "Покани ме да вляза" (Let the Right One In) от Йон Линдк

Мнение от Buhlio » чет яну 27, 2011 8:26 pm

Ако някой ме попита коя е най-красивата история на ужаса бих му отговорил без да се замислям "Покани ме да вляза".Мрачна и дяволита, трогваща и нежна, нямам думи с които да опиша емоцията след края на книгата.Това не е обикновена "ужасия", а нещо наистина грандиозно!Диалозите между главните герои са толкова по детски наивни и разтърсващи с простотата на чувствата.В тази книга всичко свързвам с крайностите... ако мразиш - то е до смърт, а ако обичаш - завинаги.
Очаквам с нетърпение новата книга на Линдквист да бъде издадена на български.Ще проверявам форума за новини.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » вт фев 01, 2011 9:53 am

Изображение Изображение
"Harbour" by John Ajvide Lindqvist
www.amazon.com

It was a beautiful winter’s day. Anders, his wife and their feisty six-year-old, Maja, set out across the ice of the Swedish archipelago to visit the lighthouse on Gavasten. There was no one around, so they let her go on ahead. And she disappeared, seemingly into thin air, and was never found. Two years later, Anders is a broken alcoholic, his life ruined. He returns to the archipelago, the home of his childhood and his family. But all he finds are Maja’s toys and through the haze of memory, loss and alcohol, he realizes that someone – or something – is trying to communicate with him. Soon enough, his return sets in motion a series of horrifying events which exposes a mysterious and troubling relationship between the inhabitants of the remote island and the sea.

За да я свалите, щракнете върху емотикона Изображение
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт фев 01, 2011 10:45 am

Имам чудесни новини за всички фенове на Линдквист. Вторият му роман "Handling the Undead" ще бъде издаден у нас до края на годината. Започвам да го превеждам веднага, щом приключа с "Books of Blood" на Клайв Баркър. Ако се позабавя с Баркър, може и да не го превеждам аз, но важното е, че ще го видим на български. :smile:
Изображение

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Мнение от Buhlio » вт фев 01, 2011 11:28 am

Ооо, много ама много се радвам, особено, че ти го превеждаш!

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср фев 16, 2011 3:03 pm

Изображение
Let Me In: Crossroads 03 (of 4)
www.amazon.com

The body count is rising fast in the sleepy little town Abby and Thomas call home--but this time, they're not the ones responsible! Desperate times have led to very desperate measures for someone very close to them, forcing Abby to make a life--changing decision. The official prelude to Matt Reeves' highly anticipated horror film.

За да го свалите, щракнете върху емотикона Изображение
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон фев 28, 2011 4:49 am

Информация за сюжета на 4-ия роман на Линдквист - Lilla stjärna (2010), – който на 29 септември ще бъде издаден във Великобритания под името Little Star (2011):

One autumn day in 1992, former pop singer Lennart Cederstrom finds something unexpected in the forest: a baby girl in a plastic bag, partially buried. He gives her the kiss of life, and her first cry astounds him; it is a clear, pure musical note. He takes her to his wife and persuades her that they should keep this remarkable child. But the baby becomes a strange girl, made more unusual by their decision to hide her in their basement to keep her from the prying eyes of government departments. When she reaches puberty, a terrifying scene sees her kill both her parents. When her scheming adopted brother returns to find her over their bodies, he seizes the opportunity and enters her into an X Factor-style talent competition. She quickly becomes famous. In spite of this, she remains very lonely, until she befriends another damaged girl on the internet. They form a powerful bond and soon create a growing gang of other disgruntled girls and, calling themselves the Wolves, they set out to take revenge for all they've ever suffered.

През януари 2011 година в Швеция излезе нова книга на Линдквист - Låt de gamla drömmarna dö (Let the old dreams die), - която не е роман, а новела и е продължение на "Покани ме да вляза”.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт мар 01, 2011 9:31 pm

Изображение

Откъс от рецензията ми на "Harbour":

"Пристанище" е свръхестествен трилър/хорър, в който реалността се преплита с фантастиката по много убедителен начин – колкото и невероятни да са събитията, които Линквист описва, те са разказани така образно и детайлно, че читателят е склонен да им повярва. Това се дължи на изключителния литературен талант на автора, който борави с думите като истински фокусник – талант, заради който често го сравняват със Стивън Кинг.
За разлика от предходните романи на Йон Линдквист, в които става дума за вампири и зомбита – две традиционни за жанра теми, разгледани по нетрадиционен начин, – тук заплахата, пред която са изправени героите,
Spoiler
Show
е една природна стихия – морето. Морето, което е живо, притежава душа и разум и освен това е отмъстително. А всички знаем на какво е способна тази природна стихия, когато се "ядоса". С други думи този път Линдквист е заложил на един от най-древните страхове на човечеството – страхът от дълбоките води, които крият незнайни опасности (любима тема на американския хорър класик Лъвкрафт).
Страх, който всеки от нас носи в себе си... и който ще накара всеки читател да потръпне, докато разлиства книгата.
За силното въздействие на романа допринасят още три неща – зловещата свръхестествена атмосфера, която се сгъстява с всяка следваща страница, уединеното място, на което се развива действието (два клаустрофобични острова, единият от които необитаем) и убедителните персонажи. Двамата главни герои са описани достатъчно реалистично, за да повярваме, че наистина съществуват - особено Симон, който е илюзионист като самия Линдквист (преди да се отдаде на писане, шведът си е изкарвал прехраната като фокусник и комик).
Много убедително са описани и страховете на главните герои – страхът от удавяне (когато Линдквист е бил малък, баща му се е удавил) и страхът да изгубиш детето си (авторът губи веднъж своето, макар и за няколко минути, но те му се струват кошмарни, защото през главата му минават какви ли не черни мисли – че някой го е отвлякъл, че го е блъснала кола и т.н.); с други думи Линдквист пише за неща, които са му близки и познати.
Диалозите също са реалистични, а някои от тях и оригинални, защото двама от главните герои - Хенрик и Бьорн – говорят с цитати от песните на любимия на Линдквист английски певец и текстописец (Стивън Мориси).
Сред централните теми на романа са и малките изолирани общества, които виждат във всеки чужденец аутсайдер, едва ли не човек втора ръка. А Линдквист е от авторите, които обичат да пишат за подобни малки общества, защото те им позволяват да обърнат повече внимание на второстепенните герои (които до един се познават), за да изследват сложните взаимоотношения между тях. Така основната сюжетна линия се разклонява на множество по-малки сюжетни линии (често под формата на ретроспекции – спомените на даден персонаж за един или друг член на затворената общност, в която живее), а това придава по-голяма дълбочина на историята и героите.
Трябва да отбележа обаче, че книгата има един сериозен, макар и не фатален недостатък – на места действието се развива прекалено бавно, да не кажа мудно, а това "убива" напрежението. Ако романът беше със стотина страници по-кратък, щеше да е още по-въздействащ.
Въпреки всичко "Пристанище" е книга, която се чете на един дъх –веднъж попаднал в словесните мрежи на Линдквист, читателят остава в тях до самия финал. А после иска още от същото.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пет апр 08, 2011 3:17 am

Изображение
Let Me In: Crossroads 04 (of 4)
www.amazon.com

Abby and Thomas fight desperately to protect Abby's secret from someone who wants them dead, as their life in Wellsville, Indiana, goes up in flames! With plenty of blood on the ground already, and more innocent people threatened by the crossfire, one thing's for sure: tonight's a night this sleepy little town will never forget! This chilling conclusion leads directly into the Let Me In film! Dark Horse Comics and Exclusive's legendary Hammer Films take you even deeper into a world of sophisticated horror.

Щракнете върху емотикона Изображение
Изображение

Потребителски аватар
ReneeFilth
Childe
Childe
Регистриран: нед юли 23, 2006 8:10 am
Контакти:

Мнение от ReneeFilth » ср апр 27, 2011 12:38 pm

Четох книгата преди няколко месеца и страшно много ми хареса, даже трябваше да си търся причина да я оставям за малко, за да не я прочета прекалено бързо. :tooth: :inlove:
You can always cry but never complain
All those bitter tears, will it ease the pain?
Part of the crying game, will it ease the pain?

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср окт 26, 2011 5:55 am

Изображение
"Little Star" by John Ajvide Lindqvist
www.amazon.com

Lennart Cedestrom was walking in the forest when he saw it. A baby girl lying in a plastic bag.
Horrified, he rushed to give her the kiss of life. But what happened next changed his life forever. Her first breath was something astounding - a perfect musical note. As an ageing singer, this incredible child was irresistible, and Lennart could only hurry her home and take her into his care.
Fearing the watchful eyes of the authorities, Lennart decided to hide his foundling daughter from view. So he and his wife kept her in their basement.
Was what she became Lennart's fault for choosing to hide her? Did the person who abandoned her in the woods know something terrible lay in her future? Or was it just a trick of fate to turn the little star into the most terrifying thing imaginable?

When embittered ex-pop-star Lennart Cederström finds a baby left for dead in a plastic bag, he is uncertain what to do—until he hears her cry. It is a clear, haunting, perfectly pitched note, and Lennart decides she will be his project. A child raised in isolation: the vehicle for a pure, uncorrupted music. But like anyone brought up in a basement, young Theres turns out to have a few idiosyncrasies. Dangerous ones.
The best-selling author of Let the Right One In delivers a massively entertaining satire on the Idol phenomenon, laced with just the right amount of violence. And introduces the oddest couple of outsider anti-heroines in contemporary literature.

За да я свалите, щракнете върху емотикона Изображение
Изображение

Потребителски аватар
BLADE
Breaker
Breaker
Регистриран: нед дек 17, 2006 11:59 pm

Мнение от BLADE » ср ное 30, 2011 4:49 pm

Някаква информация относно вторият му роман? Също така м ие любопитно дали смятат да издадът продължението на Покани ме да вляза?
http://jordanlozanov.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: съб авг 20, 2005 10:08 pm
Контакти:

Мнение от edenbeast » ср яну 11, 2012 7:09 pm

Някакви новини около евентуалното излизане на "Handling the Undead" (Да се погрижим за немъртвите) на Йон Линдквист в България?
"Stay scared!"

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср яну 11, 2012 8:49 pm

Скоро ще разполагам с информация. Впрочем, последният му роман "Little Star" е голяма лудница - вчера го почнах и след някой и друг ден ще споделя пълните си впечатления.
Изображение

Потребителски аватар
edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete
Контакти:

Мнение от edenbeast » ср яну 11, 2012 9:17 pm

Дано творбите му да бъдат издавани за в бъдеще у нас. Не само тези, по които има известни филми!
Страшно ми допадна стила му и наистина, смятам че има доста общи похвати с КИНГ(най-вече вътрешните монолози/размисли на персонажите, също така и тяхното описание от авторската реч).
Знам че стана модерно за всякакви хорър романи да пише на кориците им "японския Стивън Кинг, "германския Стивън Кинг" и всякакви извинения да споменат името Кинг-ово на корицата или около/в анотацията).
В този случай, обаче, наистина има нещо!
Като, разбира се, не само това е причината да ми харесва!
"Stay scared!"

Потребителски аватар
BLADE
Breaker
Breaker
Регистриран: нед дек 17, 2006 11:59 pm

Мнение от BLADE » ср яну 11, 2012 9:47 pm

Най - голямата прилика на Линдквист с Кинг е, че и двамата успяват да обрисуват картина и да създадът атмосфера с няколко думи. Пишат увлекателно, без ненужни описания и елементи. Наистина, дано издадът и другите му книги. Като цяло скандинавските кино и литература, са много силни.
http://jordanlozanov.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет яну 12, 2012 12:47 pm

Преди известно време ви обещах, че до края на 2011 ще държите в ръце "Handling the Undead" на Йон Линдквист на български език. За съжаление издаването на книгата беше отложено, но обещанието ми все пак ще се изпълни :smile: Романът за шведските зомбита вече е преведен и ще бъде издаден от Колибри през март или април тази година.
Изображение

Потребителски аватар
edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete
Контакти:

Мнение от edenbeast » чет яну 12, 2012 6:09 pm

Найс! :smile:
Тъкмо ще си я подаря за рождения си ден.
"Stay scared!"

Потребителски аватар
edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete
Контакти:

Мнение от edenbeast » пон яну 23, 2012 5:09 pm

"Stay scared!"

Потребителски аватар
edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete
Контакти:

Мнение от edenbeast » чет яну 26, 2012 5:14 pm

От издателство Colibri казаха, че ""Handling the Undead" в български вариант ще бъде „Когато мъртвите се пробуждат“.
Книгата в момента се редактира.
"Stay scared!"

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон мар 12, 2012 1:15 pm

Окончателното заглавие е "Когато мъртвите се пробудят". Тези дни книгата влиза в печатница, а текстът на задната корица ще звучи приблизително така:
Линдквист ни поднася нов, не по-малко оригинален роман, в който разглежда друг мит – този за зомбитата. Един нетрадиционен, изпълнен с философия психологически хорър, който излиза от границите на жанра, за да изследва сложни екзистенциални и социални въпроси. Как ще реагираме, ако починалите ни близки внезапно възкръснат? Дали ще ги приемем радушно и ще заживеем отново с тях, или ще ги отхвърлим, защото са бледи сенки на хората, които са били?

Нещо странно се случва в Стокхолм. Времето е необичайно горещо, електрическите уреди се държат непривично, хората страдат от нетърпимо главоболие, домашните любимци са обезумели. Градът е пред паника...
Пенсионираният журналист Густав Малер получава шокиращо обаждане. Мъртвите в моргата са се пробудили. Неговият внук е бил погребан наскоро. Нима и той ще отвори очи?
Когато жената на Дейвид загива в катастрофа, съкрушеният мъж се моли отчаяно да стане чудо и тя да се върне. И ето, че чудото става...
Потънали в скръб семейства получат шанса да се съберат отново с любимите си хора. Но дали това действително са любимите им хора?
И не е ли по-добре мъртвите да си останат мъртви?
Изображение

Отговори