"Птиците" от Дафни дю Морие

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » нед фев 13, 2011 10:18 pm

Изображение
http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=11349
Птиците въстават срещу хората в смразяващата новела, която е филмирана от Хичкок...
Кошмарът на болна,която след операция вижда хората около себе си като птици и животни и разкрива истинската им същност...
Уродливо ябълково дърво има зловеща прилика с пренебрегната съпруга и отмъщава заради нея...
Млада актриса, участваща в Шекспирови комедии, разкрива мрачни семейни тайни за любов, изневяра и предателство...
Съпрузи, които са на ексурзия във Венеция, са въвлечени в свръхестествени събития...
С учител, прекарващ отпуската си в Гърция, започват да се случват странни неща, вероятно свързани със загадъчно семейство американци....
Освен че е сред най-големите майстори на психологическия ужас (първите 3 разказа са просто убийствени), Дафни има изключителен стил и пише невероятно - имах чувството, че гледам филм, а не чета книга, толкова живи образи изгражда. Някои от разказите са психологически хорър, други са криминални, а трети са посветени на свръхестествени случки. Някои ми харесаха повече, други по-малко, но общо-взето всички (без четвъртия) си заслужават да бъдат прочетени.

Книгата има по-старо издание:

Изображение
"Птиците" от Дафни дю Морие (Народна култура, 1987)

Сборникът може да бъде прочетен онлайн тук.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Re: "Птиците" от Дафни дю Морие

Мнение от deadface » вт яну 17, 2012 5:59 am

Изображение
"Куклата" от Дафни дю Морие
http://shop.pingvinite.bg/?cid=3&pid=49399

Искам да знам дали хората усещат, че са луди. Понякога ми се струва, че мозъкът ми не смогва да съхрани целостта си, че е изпълнен с твърде много ужас, с твърде голямо отчаяние.
А и си нямам никого, досега не съм бил толкова неизразимо сам. Защо това би трябвало да ми помогне да напиша тези редове?... Да изхвърля отровата от съзнанието си.
Защото наистина съм отровен: не мога да спя, не мога да затворя очи, без да ми се изпречи проклетото му лице...
Само да беше сън, нещо, на което да погледнеш с присмех, болно въображение.

За Дафни дю Морие

Дафни дю Морие (1907–1989)е родена в Лондон. Дъщеря е на прочутия актьор и мениджър на театрална трупа сър Джералд дю Морие и е внучка на Джордж дю Морие, писател и художник. Обича да чете още от малка и попада в плен на въображаеми светове, дори си създава свое мъжко алтер его. Образова се у дома заедно със сестрите си, а по-късно и в Париж.

През 1928 г. започва да пише разкази и статии, а през 1931 г. е издаден първият ѝ роман „Любящият дух“. Следва биографията на баща ѝ и още три романа, но всъщност в литературната стратосфера я изстрелва романът „Ребека“, който я превръща в една от най-популярните писателки за времето. През 1932 г. Дю Морие се омъжва за майор Фредерик Брауниг, с когото имат три деца.

Освен романи Дафни дю Морие издава разкази, пиеси и биографии. Много от нейните романи бестселъри се превръщат в спечелили награди филми, а през 1969 г. самата Дю Морие е удостоена с благородническа титла. Прекарва по-голямата част от живота си в Корнуол, където се разиграват и повечето ѝ сюжети, а след смъртта ѝ през 1989 г. Маргарет Форстър пише в нейна памет: „Няма друг писател, който така победоносно да не се поддава на никакви класификации... Тя отговаря на всички спорни критерии за популярна литература, но освен това задоволява и строгите изисквания на „истинската литература“, нещо, което само шепа романисти успяват да постигнат“.
Изображение

Потребителски аватар
Bookmark
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср окт 17, 2007 11:02 pm

Мнение от Bookmark » нед юли 08, 2012 1:52 am

Наскоро прочетох "Птиците", страхотна е наистина. Най-много ме впечатлиха "Сини лещи", "Сега не гледай" и "Не след полунощ", няма такава параноя, просто.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт мар 26, 2013 7:14 am

Впечатления от "Куклата": Хареса ми в пъти по-малко от сборника "Птиците". Тук са включени първите разкази на Дафни, когато все още прохожда като писател. Въпреки че е едва 19-25-годишна, тя вече демонстрира впечатляващия стил, който усъвършенства в по-късните си творби, но тези първи опити не притежават силата и дълбочината на по-късната й проза. Тук авторката се колебае между драматичното и комичното, като често ги съчетава, а доминиращите теми в разказите са взаимоотношенията между двата пола и нещастната/несподелена любов. Психологическият хорър и свръхестествените случки, които преобладават в "Птиците", в този сборник са само загатнати; тук виждаме една далеч по-земна и емоционална Дафни, облечена в хаплива сатира и ирония. Част от историите са поднесени с великолепно чувство за черен хумор, авторката създава ярки и понякога забележително пълнокръвни персонажи, но повечето разкази не впечатляват със сюжет и оригинални идеи. Ако не сте чели Морие досега или искате да се запознаете с по-тъмната й страна, повлияла творци като Кинг и Хичкок, по-добре си вземете "Птиците".
Изображение

Потребителски аватар
stanislav_vd
Dinh
Dinh
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » нед окт 13, 2013 6:04 pm

И аз прочетох сборника. S- класа са разказите, няма две мнения. За първи път чета Морие, но няма да е за последен. Страхотен стил и атмосфера има в тези творби. Препоръчвам на 100%! Просто са световна класа!
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
killswitch
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: вт юли 16, 2013 5:52 pm

Мнение от killswitch » нед окт 13, 2013 6:48 pm

Аз пък не станах много впечатлен , не че са лоши ,но си личи че са писани много отдавна .

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » нед окт 13, 2013 10:46 pm

Тоест? По, Лъвкрафт и цял куп други майстори на психологическия ужас са писали още по-отдавна... Това означава ли, че и те не те впечатляват?
Изображение

Потребителски аватар
killswitch
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: вт юли 16, 2013 5:52 pm

Мнение от killswitch » пон окт 14, 2013 7:06 am

Не , Лъвкрафт и По са ми от любимите автори , просто на Дафни самата тематика на разказите не беше много Хорър , което е нормално за времето в което са писани и за това че тя е жена ,това имам предвид. След първият ми сблъсък с По и Лъвкрафт бях впечатен и разбрах защо са легенди , но с Дафни Морие не усетих това чувство. Това е просто моето мнение разбира се , иначе разказът " Птиците " е уникален !

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » пон окт 14, 2013 5:05 pm

За мен старите са по-добри. Обичам тяхната атмосфера. Особено от края на 18, 19 век, началото на 20, когато е златната епоха на готиката и ужасите.

Потребителски аватар
WhiteNoise
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон авг 22, 2005 11:25 pm

Мнение от WhiteNoise » вт сеп 29, 2015 1:05 pm

Изображение

страхотна е до момента,
преполових я за нула време
Изображение
I woke up this morning and i got myself a beer
The future's uncertain and the end is always near

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пет фев 26, 2016 9:13 am

Изображение
https://www.helikon.bg/books/126/-%D0%9 ... 99269.html

Английската писателка Дафни Дю Морие (1907-1989) е оставила някои от най-увлекателните и любими романи на ХХ век. В "Ребека", "Братовчедката Рейчъл", "Странноприемница "Ямайка" тя превръща малките драми на всекидневния живот: любовта, скърбта, ревността, в нещо, от което са изтъкани кошмарите ни. Дю Морие е ненадмината майсторка и на късите литературни форми, където благодарение на безупречния изчистен стил създава особен, забързан ритъм и напрежение.
В сборника са включени някои познати разкази като "Птиците" и "Сега не гледай", по които Алфред Хичкок и Николас Роуг са заснели своите киношедьоври, а също непревеждани у нас творби като "Монте Верита" - за цената на това да търсиш истината и да се стремиш към безсмъртие и нетленна красота, "Целуни ме още веднъж, страннико" за непредпазливите човешки страсти, които понякога завършват с далеч по-неприятни неща от разбитото сърце, "La Sainte Vierge" и "Гафът" за умението ни да се самозалъгваме, само и само да си спестим горчилката и разочарованието, когато сме изправени пред смъртна опасност.
С вкуса си към странните съвпадения, към ужасите вътре в ума и душата ни Дю Мюрие си остава един от най-ярките представители на готическата литература и на психологическия трилър, които в някои от разказите и новелите й са доведени до съвършенство.
Изображение

Отговори