Научна фантастика

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Научна фантастика

Мнение от Ico » вт сеп 17, 2013 4:51 pm

Научна и космическа фантастика, киберпънк, апокалиптична и постапокалиптична фантастика …., всичко останало свързано с жанра.

Аз лично от много време съм почитател на научната фантастика, но покрай форума съм позарязал жанра. Във всеки случай се оказва, че все още има много, което незнам за него. Разрових се в темите и понеже си имаме тема за фентъзи смятам че е редно да отделим място и за научната фантастика.

Кой са любимите ви автори (произведения), с какво са ви впечатлили, препоръчайте, направете класация...…

И като за начало:

Айзък Азимов – един от любимите ми автори.
„Фондацията” – „епична” е много добро определение за поредицата.
„Аз роботът” – изключително оригинална (няма много общо с екранизираната версия).
„Самите богове” – книгата която ме запали по жанра и Физиката. След нея изчетох почти всичко излязло в БГ за популярна наука.
„200 годишният човек” – разтърсваща, машина която иска да бъде човек.
Разказите му за роботите, не само те, също са много добри (особено препоръчвам „Падането на нощта”, който е много, много оригинален).

Дан Симънс – Хиперион – четирите книги от поредицата са истинска лудница. Има си отделна тема за автора, така че няма да задълбавам.

Сергей Лукяненко – трилогията „Лабиринтът на отраженията” е много, много добра поредица.

Аркадий и Борис Стругацки – за тях също си има тема, само ще отбележа „Обитаемият остров” и „Прогресори и Странници” са много силни произведения с много оригинални идеи, особено втората.

Артър Кларк – Одисеята - размисъл за еволюцията на тялото и ума.

Орсън Кард – сагата за Ендър, особено първата книга е изключително добре.

Майкал Крайтан – всичко от което съм чел от този автор много ми допада. „Сфера”, „Щамът Аднромеда”, „Джурасик парк”. Много детайлни и много правдоподобни от към научни детайли.

.................
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Re: Научна фантастика

Мнение от Vokial » вт сеп 17, 2013 9:25 pm

Аз никога не съм бил особено запален по фантастиката. Понякога само ми се дочита, сравнително рядко. По тази причина не съм чел много. В смисъл на... чиста фантастика. Повечето са хоръри с елементи или нещо друго с елементи. Или бият повече на фентъзи. Бредбъри, например, той сам казва, че не пише фантастика, а фентъзи и е прав. Мислех да чета Хиперион, но преди да се наканя се изчерпи. После го намерих на старо, но предпочетах други заглавия. Сега пак го намерих, една изостанала бройка, но пак предпочетох друго... такива работи. Някак не мога да се запаля по фантастиката.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » вт сеп 17, 2013 11:36 pm

Бредбъри си пише фантастика, просто има малко неща, които са същинска научна фантастика.
Моите sf любимци са Жул Верн, Теодор Стърджън, Робърт Шекли, Хърбърт Уелс, Джон Уиндъм, Харлан Елисън, Робърт Силвърбърг, Франк Хърбърт, Клифърд Саймък, Айзък Азимов, Филип Хосе Фармър, Филип К. Дик, Станислав Лем, Джеймс Блиш, Брайън Олдис, Самюъл Дилейни, Дан Симънс, Джийн Улф, Хари Харисън, Майкъл Крайтън, Л. Рон Хабърд, Хенри Кътнър, Серж Брюсоло, Хосе Карлос Сомоса и Роджър Зелазни.
Да не забравя и По, който е сред пионерите на научната фантастика :) Кинг, Кунц и Лъвкрафт са ясни.
Има още доста, които харесвам, но тези са ми най-любими и първите, за които се сещам, когато стане дума за sf.
А от българските фантасти най-много харесвам Петър Бобев и Иван Мариновски, но аз май съм го казвал.

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » пон ное 25, 2013 7:55 pm

Момчета, тия дни се надъхвам да прочета нещо българско, ама буквално! :D Преди време (месец или два) прочетох на Петър Бобев "Каменното яйце" и в интерес на истината не очаквах, че ще е шедьовър. Но нищо друго българско не съм прочел от тогава. Поразрових се из нета, включително и във форумът, и открих няколко доста хвалени български автори - Петър Бобев естествено, Павел Вежинов и Иван Мариновски. Дори в Читанката ей така се зачетох в един разказ на Вежинов от сборника му "Белият гущер" и буквално за няколко реда ми стана интересно. Намерих сборника в Продавалника и ще си го поръчам съвсем скоро. Да видим дали наистина си заслужава! А вие какво ще кажете за българските автори на фантастика/фентъзи/приключенския жанр? Незаслужено подценявани ли са, заради това, че са българи, или наистина има с какво да се гордеем?
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт ное 26, 2013 5:58 am

Не мисля, че Вежинов пише научна фантастика - поне аз не съм чел нещо негово, което да е достатъчно научно, само в "Гибелта на Аякс" май имаше такива елементи.
А с Бобев и Мариновски можем определено да се гордеем :d0jk25:

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » вт ное 26, 2013 7:04 pm

Добре, тогава явно не е мястото тук, и моля да бъда извинен предварително, но какво можете да ми кажете за сборникът "Белият гущер" на Вежинов?
Изображение

Потребителски аватар
Replicant
Commoner
Commoner
Регистриран: вт окт 22, 2013 2:56 pm

Мнение от Replicant » ср ное 27, 2013 12:23 pm

Азимов е над всички просто. старите фантасти като него, Хърбърт Уелс, Зелазни, Филип Дик, Саймък, Крайтън са ми пъти по интересни от новата вълна като Дан Симънс, Луканенко, нашумялия в последно време Питър Уотс(Слепоглед е най-противното нещо което съм чел последните години).
Мечтаят ли роботите за електроовце?

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » ср ное 27, 2013 9:27 pm

За Симънс се говори или добро или нищо. :))

Сериозно, според мен е малко трудно да ги сравняваш като цяло. Това са няколко поколения писатели, който буквално са живели в различни, от техническа гледна точка, епохи и са виждали и писали за едно различно бъдеще. Нещата за който пише Лукяненко например, Азимов изобщо не е можел и да си представи.

Слепоглед немога да коментирам, но съм склонен да ти повярвам. Бъкгарска фантастика съм чел само Пътят на Икар, на Любен Дилов. Става, но не е нищо особено.

Потребителски аватар
Replicant
Commoner
Commoner

Мнение от Replicant » чет ное 28, 2013 5:05 pm

именно че са живяли в различни времена. Азимов праща хората в космоса преди техниката да го е направила реалност. Луканенко те праща в Doom, 15 години след като си изиграл играта :tooth:
ще съм изненадан ако Луканенко конкретно е измислил нещо оригинално, Азимов ... нали ... да

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет ное 28, 2013 6:04 pm

По тази логика и Азимов не е оригинален, защото хора в космоса са пращали цял куп писатели, родени столетия преди него :)
Симънс също има оригинални идеи, прочети четирилогията за Хиперион и Илион/Олимп.

Потребителски аватар
Replicant
Commoner
Commoner

Мнение от Replicant » пет ное 29, 2013 10:47 pm

чел съм хиперионите и ендимионите. не са идеално зле, на моменти има проблясъци, но като цяло - скучни и претенциозни, с много и плоски герои. един Шрайк и до там, като дори него е успял да развали в края, когато трябваше да го разкрие. книги с пропилян потенциал според мен. Симънс може и да има идеи, но не може да ги разгърне така, че да им се накефя, поне аз. нормално е да има и фенове, просто аз не му станах такъв.

Азимов го наричай неоригинален на твоя отговорност :) това че аз съм дал тъп пример е друг въпрос. ясно че не е измислил космоса или е писал първи за него. не ми се задълбава да търся, имаше една класация на фантасти чиито измислици в последствие са станали реалност. Азимов е в тройката, даже май на първо място. Луканенско е добър разказвач, допада ми стила му, но е далеч от класиците. едно на страна, че нещата за които пише вече са четени стотици пъти и има стотици филми и игри, но липсва щипката психология и онова което те кара след прочетеното да се замислиш за него. след всеки разказ от "Аз робота" човек може да седне и цял ден да си разсъждава какво е искал да каже автора, какво го е накарало да го каже и защо го е казал. един да мисли едно, друг друго. въпреки че по време на самото четене всичко ти се струва написано от второкласник, някак просто и логично. магията на Азимов е в това че те кара да мислиш и да фантазираш. в жанра може би само Филип Дик ме е карал след негова книга да изпитвам такъв кеф.
ясно ми е че за всеки е различно и за това има толкова много книги и автори. не искам да налагам моето мнение на никой, просто го споделям

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » съб ное 30, 2013 4:45 am

Никой не отрича, че Азимов е оригинален, особено пък аз - сигурно си забелязал, че е сред любимите ми фантасти. Просто не е единственият с оригинални идеи, нито първият и единствен фантаст-прогностик. Има доста прогностици сред писателите, ето две тематични статии, които четох наскоро:

15 научнофантастични предсказания, които се сбъднаха
8 писатели, чиито идеи промениха света

Кой знае, може и идеите на Симънс да станат реалност някой ден - "Хиперион" не случайно е отличен с една от най-престижните награди за фантастика.
Във всеки случай на мен ми е не по-малко интересен от Азимов и също толкова любим.

Но да се върнем към оригиналността (която далеч не се изчерпва с прогностиката, защото не е задължително една идея да е пророческа, за да е оригинална).

Колкото и оригинален да е Азимов, той също използва стари идеи, ако ще и да ги развива по нов начин.
Не знам кой е измислил пръв пътешествията в космоса, но Сирано дьо Бержерак описва едно още през 1655 в романа "Пътешествия до Луната и Слънцето".
Азимов е измислил законите на роботиката, но не и самите роботи:
Spoiler
Show
The earliest examples were all presented as the results of divine intervention and include: The dry bones that came to life in the Book of Ezekiel (Chapter 37); three-legged self-navigating tables created by the god Hephaestus (Iliad xviii); and the statue Galatea brought to life by the prayers of her creator Pygmalion.

More recent humaniform examples include the brooms from the legend of the sorcerer's apprentice derived from a tale by Lucian of Samosata in the 1st century AD, the Jewish legend of the golem created like Adam from clay, and Mary Shelley's Frankenstein. These tales include an indictment of human folly at presuming to take on the role of creator.

The first reference in Western literature to mechanical servants appears in Homer's Iliad. In Book XVIII, Hephaestus, god of fire, creates new armor for the hero Achilles, assisted by robots. According to the Rieu translation, "Golden maidservants hastened to help their master. They looked like real women and could not only speak and use their limbs but were endowed with intelligence and trained in handwork by the immortal gods." Of course, the words "robot" or "android" are not used to describe them, but they are nevertheless mechanical devices human in appearance.

Notable mechanical representations of humans include the life-sized singing puppet Olimpia in the short story "The Sandman" by E.T.A. Hoffman in 1816 and a bipedal anthropomorphic mechanism in The Steam Man of the Prairies by Edward S. Ellis in 1865. These examples are stories about human-controlled mechanisms without autonomy or self-awareness.

In Lyman Frank Baum's children's novel Ozma of Oz, the first-ever introduction of a humanoid-appearance mechanical man that would satisfy the later "humanoid robot" definition occurred in 1907 - some fifteen years before the word "robot" was coined - with Tik-Tok, powered with a trio of clockwork movements for his thinking, movement and speech, none of which he could wind up himself.

The first use of the word Robot was in Karel Čapek's play R.U.R. (Rossum's Universal Robots) written in 1920 and first performed in Czechoslovakia in 1921, in New York in 1922 and an English edition published in 1923. Artificial living beings are created from a chemical substitute for protoplasm but over time they learn about violence from their human creators and begin to revolt.
И т.н. И Азимов има оригинални идеи, разбира се, при това не една или две, просто не е единственият, нито съм убеден, че е най-оригиналният. Един Жул Верн, например, не му отстъпва по нищо (в това число и по прогностика).

А Лукяненко не съм чел, така че не мога да коментирам. :)

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » чет яну 30, 2014 10:21 am

Прочетох „ Юбик „ от Филип Дик. Сега разбирам защо е навсякъде по челните места в класациите за научна фантастика. Книгата е много динамична с много действие и не на последно място оригинална. Героите обаче ми се струваха малко недоизпипани. Светът в който се развиваше действието също. Първата половина на книгата ми вървеше малко бавничко, накрая обаче всичко придоби смисъл.

Определено ми хареса, но със сигурност няма да се нареди в челните места на личната ми класацията в жанра.

Потребителски аватар
Replicant
Commoner
Commoner

Мнение от Replicant » пон ное 09, 2015 9:57 am

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » вт апр 04, 2017 10:00 am

От три месеца мъча Слепоглед – Питър Уотс. Ще кажа само че, бележките след края на книгата ми бяха по-интересни от самата история.

Darth Vader
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: вт май 05, 2009 1:40 pm

Мнение от Darth Vader » чет апр 06, 2017 3:10 pm

:) Пробвай КВАZИ :) Уникална е!
Тези няколко реда съм писал на друго място, но не бих го написал по-добре отново.
След "Шести патрул", който е изключителен, си мислех, че няма къде по-нагоре. Че лимитът е достигнат вече. Колко съм бил наивен... Някои автори явно нямат лимит. Ама никак. Особено Сергей Василиевич.
Нарочно няма да ви разказвам подробности. Не съм садист и не искам да ви троша удоволствието. На пръв поглед история за зомбита, започва като качествен трилър дори, но после... Набира скорост и височина. Аз нещо така човешко, вълнуващо и разтърсващо в този жанр не бях чел. Нищо не е самоцелно, или разтягане на локуми. Всичко изглежда адски истинско и достоверно. Четеш и ти лазят тръпки по гърба. Какво е да си жив, или нежив? Каква е разликата, доколко я има?! Има ли венец на еволюцията и доколко е наистина венец . Какво е любовта, какво е да си баща? Какво е да изпълняваш дълга си към обществото, така както смяташ, че е правилно. Извън всяка полит коректност.
За мен "Квази" беше най-ценна именно с въпросите, които поставя. С темите за размисъл, оставащи дълго след като си затворил последната страница.
И далеч не на последно място, завладява с много финия хумор и самоирония. Да напишеш подобна книга трябва да си наистина много интелигентен и чувствителен човек, и Лукянеко несъмнено е точно такъв.
В моите очи Сергей Лукяненко отдавна има звезден статут, но с "Кваzи" той вече е икона. И ако се чудите защо "Кваzи" се пише точно така, а не иначе, ще намерите обяснение и за това. Някъде в книгата. :) .
И така, приятно четене в компанията на живия полицай Денис Симонов, и неговия партньор Михаил Бедренец, не точно жив.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » пет апр 07, 2017 6:32 pm

Звучи интересно, ще я потърся някъде да си я взема.
На Лукяненко съм чел първата книга от поредицата за патрулите и не ми допадна особено, но поредицата свързана с Лабиринтът на отраженията ми хареса, много. Мисля че в къщи имам Звездната сянка от доста време си чака реда, ще видим.

Darth Vader
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: вт май 05, 2009 1:40 pm

Мнение от Darth Vader » съб апр 08, 2017 2:09 pm

:)
Ico написа:Звучи интересно, ще я потърся някъде да си я взема.
На Лукяненко съм чел първата книга от поредицата за патрулите и не ми допадна особено, но поредицата свързана с Лабиринтът на отраженията ми хареса, много. Мисля че в къщи имам Звездната сянка от доста време си чака реда, ще видим.
:) "Звездната сянка" ми е любима, също и "Геном". Може да пробваш някой от следващите патрули. Всеки следващ е по-добър, според мен... Има много смисъл в тези книги. В моите очи са еталон за качество... Първата мисля, че беше в съавторство.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » ср юни 07, 2017 9:13 pm

Сергей Лукяненко — Студени играчки са звездите.
Доста прилична. Малко зацикля по средата, но като цяло ми хареса. Почвам втората книга, която е продължени на историята. Има много неща да се разплетат, очаквам да е доста по-добра.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » нед юни 18, 2017 11:33 am

Втората книга (Звездна сянка) е много по – добра. Интересни идеи, интересни персонажи (амебата симбионт, живият компютър, непокорният руснак). Много ми допадна идеята за „Сянката”, безкрайният избор и свобода, препратките към Братята Стругацки и идеите им за прогресорство.

Отговори