Джордж Р. Р. Мартин

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: съб авг 20, 2005 10:08 pm
Контакти:

Джордж Р. Р. Мартин

Мнение от edenbeast » съб яну 28, 2012 12:21 pm

Изображение
Джордж Реймънд Ричард Мартин (на английски: George Raymond Richard Martin) е американски писател (фентъзи и фантастика).

Роден на 20 септември 1948 г. в град Байон, Ню Джърси. Баща му, Реймънд Колинс Мартин е пристанищен работник, името на майка му е Маргарет Бреди Мартин. Има две сестри - Дарлийн Мартин Липински и Джанет Мартин Патън. Започва да пише от малък и продава на съседските деца своите истории за чудовища. По-късно става страстен почитател и колекционер на комикси и започва да пише фантастични сюжети за някои аматьорски издания.
Повече инфо за автора в Уикипедия

Пускам тема за автора, не защото съм много запознат с неговите творби, а защото (както споменах в "Коя книга си купихте последно ?") си поръчах "Игра на тронове".
Ако някой е чел поредицата "Песен за огън и лед", може да каже няколко думи за тях.
Аз ще се включа в дискусията по-късно, когато съм прочел нещо и имам какво да кажа. :smile:
"Stay scared!"

West of Hell
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: чет май 29, 2008 2:38 pm

Re: Джордж Р. Р. Мартин

Мнение от West of Hell » съб яну 28, 2012 2:40 pm

За мен е единственото НЕ-Тъпо многотомно фентъзи
когато бях фен съм ги чел и 4-те с голям интерес
5-та обаче няма да я прочета никога, защото последните 2 месеца реших, че тоя жанр ми е станал безинтересен. Явно съм се заблуждавал преди години...
На Download 2016 bundinhas

http://www.youtube.com/watch?v=yMlKlH7DYe8

Потребителски аватар
podlecii
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 20, 2008 2:59 pm

Мнение от podlecii » съб яну 28, 2012 4:24 pm

Най-великото фентъзи изобщо писано някога! (IMO)

Чел съм книгите по два пъти (последната веднъж). Със сигурност ще има и трети , но чак след като поредицата свърши окончателно.
Това което за мен я прави толкова добра е умереното (да не кажа малкото) съдържание на типични фентъзи елементи и голямото количество неочаквани моменти. Мартин изобщо не се церемони с героите си :))

Въобще ако сега "Властелинът на пръстените" се счита за номер едно фентъзи, то след години освен за нея така ще се говори и за "Песен за огън и лед".
.... е, освен ако Мартин не я скапе в последните две части или не почине преди да я завърши :tooth:
Изображение

Потребителски аватар
Georgiev
Commoner
Commoner
Регистриран: вт сеп 13, 2011 12:57 am
Контакти:

Мнение от Georgiev » пет апр 06, 2012 3:51 pm

Конските сили определят с каква скорост ще се удари даден автомобил в стена, а въртящият момент - с колко ще се премести тя.
http://www.misterika.blogspot.com/ - Паранормалният блог на България

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » съб апр 07, 2012 12:53 pm

Аз преди седмица я дочетох. Книгата си е супер, само че усещането след края и е същото каквото и след края на предната. Незадоволително. Мартин е оставил най интересните неща за следващите книги.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » съб апр 07, 2012 12:53 pm

Аз преди седмица я дочетох. Книгата си е супер, само че усещането след края и е същото каквото и след края на предната. Незадоволително. Мартин е оставил най интересните неща за следващите книги.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
BLADE
Breaker
Breaker
Регистриран: нед дек 17, 2006 11:59 pm

Мнение от BLADE » вт мар 26, 2013 6:17 pm

Аз в момента съм на 600 страница на Танца и спокойно мога да кажа, че това е най-слабата част. В тия 600 страници само 200 бяха важна история, другото ненужен пълнеж.
http://jordanlozanov.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Flesh
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пет мар 30, 2012 12:09 pm
Контакти:

Мнение от Flesh » вт мар 26, 2013 6:40 pm

Над година след като започнах Танц с дракони все още съм на 368 страница, четейки по някоя и друга страница през няколко месеца. Не че не е интересна, но просто действието е прекалено размито и след четири такива книги вече става досадно. Надявам се да я завърша... някога.

Потребителски аватар
BLADE
Breaker
Breaker
Регистриран: нед дек 17, 2006 11:59 pm

Мнение от BLADE » вт мар 26, 2013 8:43 pm

Flesh написа:Над година след като започнах Танц с дракони все още съм на 368 страница, четейки по някоя и друга страница през няколко месеца. Не че не е интересна, но просто действието е прекалено размито и след четири такива книги вече става досадно. Надявам се да я завърша... някога.
Някъде около 400 страница историята започва да движи на пред по- осезаемо.
http://jordanlozanov.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
WhiteNoise
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон авг 22, 2005 11:25 pm

Мнение от WhiteNoise » съб юли 13, 2013 9:12 am

човекът, между другото, има и други книги, освен поредицата..
на мен, например, ми е далеч по-интересно да видя каква е тази,
да не говорим, че и Кинг се е изказал свежо за нея

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

“The best novel concerning the American pop music culture of the sixties I’ve ever read.”—Stephen King

From #1 New York Times bestselling author George R. R. Martin comes the ultimate novel of revolution, rock ’n’ roll, and apocalyptic murder—a stunning work of fiction that portrays not just the end of an era, but the end of the world as we know it.
Onetime underground journalist Sandy Blair has come a long way from his radical roots in the ’60s—until something unexpectedly draws him back: the bizarre and brutal murder of a rock promoter who made millions with a band called the Nazgûl. Now, as Sandy sets out to investigate the crime, he finds himself drawn back into his own past—a magical mystery tour of the pent-up passions of his generation. For a new messiah has resurrected the Nazgûl and the mad new rhythm may be more than anyone bargained for—a requiem of demonism, mind control, and death, whose apocalyptic tune only Sandy may be able to change in time . . . before everyone follows the beat.

“The wilder aspects of the ’60s . . . roar back to life in this hallucinatory story by a master of chilling suspense.”—Publishers Weekly

“What a story, full of nostalgia and endless excitement. . . . It’s taut, tense, and moves like lightning.”—Tony Hillerman

“Daring . . . a knowing, wistful appraisal of . . . a crucial American generation.”—Chicago Sun-Times

“Moving . . . comic . . . eerie . . . really and truly a walk down memory lane.”—The Washington Post

а и други произведения (повечето от които далечни за мен, но все пак): http://www.georgerrmartin.com
Изображение
I woke up this morning and i got myself a beer
The future's uncertain and the end is always near

Потребителски аватар
stanislav_vd
Dinh
Dinh
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » нед мар 08, 2015 11:59 am

Реших и аз да прочета малко от това чудо "Игра на тронове". Сигурно съм останал единственият човек на земята, който не го е чел... Първите 100стр. почват добре...
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
Flesh
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от Flesh » нед мар 08, 2015 9:17 pm

Първите три книги са много хубави, но са прекалено дебели.
Четвъртата е откровено тъпа.
Петата е окей.

Потребителски аватар
stanislav_vd
Dinh
Dinh
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » ср апр 29, 2015 2:35 pm

Прочетох първите две книги на "Песен за огън и лед". Мислех, че се дебели, но като извадих от библиотеката "Вихър от мечове"... :)) Големи тухли праска тоя човек... ама са зарибителни де, готини са, а и май точно нещо такова ми се четеше - по приключенско. Чудесно развити и изградени персонажи и свят на действие. Стила също не е лош. Почвам третата.

Потребителски аватар
stanislav_vd
Dinh
Dinh
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » пон ное 23, 2015 6:56 pm

"Вихър от мечове" си е на нивото на първите две. "Пир за врани", обаче тотално ме изнерви. Едва последната третина книгата се раздвижва. Очевадно е желанието на Мартин да разтегли историята и тя тъпче на едно място стотици страници. Идеята да раздели 4 и 5 том по герои е безумно тъпа и не му се е получила. Насила я четох - само защото първите три са силни. Почвам петата още утре...

Потребителски аватар
Flesh
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от Flesh » пон ное 23, 2015 10:12 pm

"Пир за врани" не е литература. За малко да ме откаже от поредицата. Петата беше доста по-добре, макар че след предната мозъка ми не бе същия.

Потребителски аватар
stanislav_vd
Dinh
Dinh
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » съб дек 12, 2015 9:27 pm

След прочитането на 4 и 5 том на "Песен за огън и лед" трябва да ти плащат вредни и да ти дават кисело мляко, както и медал - я за храброст, я за волски нерви. Плюсовете на поредицата са ясни - вселената която създаде, вниманието към детайла, направата на т. нар. "реалистично фентъзи", изграждането на сложни характери, и т.н., и т.н...... Първите три тома са много силни и въпреки, че стила на Мартин не е кой знае кво, историята е завладяваща. При последните два тома, обаче тази история е много размита, ама много. Тъпче, тъпче на едно място и вместо напред сюжета задълбава в множество разклонения, които го разводняват ненужно. Безумно е за 1 700стр. да се случват толкова малко неща - Бриен обикаля безцелно стотици страници, Тирион обикаля безцелно стотици страници, Денерис тъпче на едно място стотици страници. Развити герои се заебават, а се вкарват нови и нови, и нови. В един момент почва да писва яко и да не ти пука кво ще се случи. Да не говорим, че с това темпо на писане по-скоро на земята ще стане вечна зима, отколкото във Вестерос...

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » пет апр 01, 2016 5:30 pm

Не съм чел нищо на Мартин, току що прочетох разказа "Принцът разбойник", поместен в сборника "Разбойници". Та въпроса ми е този човек така ли пише по принцип?
Значи разказа е 32 страници дълъг и започва така:
"Сказание за младостта, приключенията, злините и женитбите на принц Демон Таргериен..."
Обаче за 32 страници на въпросния принц са заделени не повече от 4-5. Останалите са за брат му, за жена му, за жената на брат му, за втората жена на брат му, за децата на гореспоменатите.... за близо и далеч, за Ръката на Краля, за дракони и за всичко друго, но не и за принца. И с цялата си наглост последния абзац е такъв:
"Историята на принц Демон Таргариен и неговите дръзки дела, черни злини и героичната му смърт в кръвопролитието, което последва, са добре известни на всички, така че ще завършим това сказание тук.
Защото сетне се разрази бурята, която донесе танца и смърттта на драконите."
И свърши!!! Подиграва ли ми се тоя човек, не мога да го разбера? В подобен стил ли са 4 000 страници в "Песен за огън и лед"? Въобще да не се захващам... :)

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » пет апр 01, 2016 6:09 pm

Ми, не е точно така. Тия разкази в "Разбойници" и разни други места излизат, за да се зарибят феновете на поредицата и да си ги купят. Изсмукани са от пръстите според мен. В поредицата действително има цели страници с подобни неща: родословни дървета до десето коляно, родови истории и хроники, описания на далечни родници, братовчеди, гербове, промяна на гербове, героични наследници, наложници и т.н...

Иначе аз напоследък го чета на английски (макар и не известната му поредица). Умее да разказва интересни истории, но чисто стилово е много слаб автор. Разни наши любители с по 1-2 разказа го бият по стил и то с огромна преднина. Но наистина умее да измисля зарибяващи неща. Това му е. В някои от другите му книги има и вътрешен смисъл - някаква философия. В поредицата това липсва и всичко е продължителна сага за рицари. Той самият си казва, че е написал рицарски роман в по-съвременна форма. Няма нищо лошо в това, разбира се.

Потребителски аватар
Targaryen
Commoner
Commoner
Регистриран: чет фев 16, 2017 7:04 pm

Мнение от Targaryen » чет фев 16, 2017 7:26 pm

Гледах първо сериала Игра на тронове, след което се захванах с книгите. Прочетох първата, каня се да започвам втората, но след Роуз Мадър (С. Кинг). Чел съм и Леденият дракон, взех я от библиотека, защото 17лв. за 100 странички, с картинки, не си струва да дам. Прочетох я за 40 минути, беше приятна все пак. Голям фен съм на Игра на тронове, а поредицата също се очертава обещаваща.

Ich_Will_
Breaker
Breaker
Регистриран: вт сеп 17, 2013 12:46 pm

Мнение от Ich_Will_ » чет фев 16, 2017 11:03 pm

Днес се върнах на последната му книга от поредицата Песен за огън и лед. Четвъртата хич не ми хареса, петата и тя върви по същия път, макар на този етап да е по-добра от нея. Ако до края е така, не знам дали ще имам сили да прочета шестата, когато и да излезе. Въпреки това съм склонна да му дам още един шанс, Трескав блян ме привлича много.
Изображение

Отговори