Дата и час: Съб Дек 16, 2017 10:28 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Дек 12, 2015 10:27 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

След прочитането на 4 и 5 том на "Песен за огън и лед" трябва да ти плащат вредни и да ти дават кисело мляко, както и медал - я за храброст, я за волски нерви. Плюсовете на поредицата са ясни - вселената която създаде, вниманието към детайла, направата на т. нар. "реалистично фентъзи", изграждането на сложни характери, и т.н., и т.н...... Първите три тома са много силни и въпреки, че стила на Мартин не е кой знае кво, историята е завладяваща. При последните два тома, обаче тази история е много размита, ама много. Тъпче, тъпче на едно място и вместо напред сюжета задълбава в множество разклонения, които го разводняват ненужно. Безумно е за 1 700стр. да се случват толкова малко неща - Бриен обикаля безцелно стотици страници, Тирион обикаля безцелно стотици страници, Денерис тъпче на едно място стотици страници. Развити герои се заебават, а се вкарват нови и нови, и нови. В един момент почва да писва яко и да не ти пука кво ще се случи. Да не говорим, че с това темпо на писане по-скоро на земята ще стане вечна зима, отколкото във Вестерос...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 01, 2016 5:30 pm 
Dinh
Dinh
Аватар

Не съм чел нищо на Мартин, току що прочетох разказа "Принцът разбойник", поместен в сборника "Разбойници". Та въпроса ми е този човек така ли пише по принцип?
Значи разказа е 32 страници дълъг и започва така:
"Сказание за младостта, приключенията, злините и женитбите на принц Демон Таргериен..."
Обаче за 32 страници на въпросния принц са заделени не повече от 4-5. Останалите са за брат му, за жена му, за жената на брат му, за втората жена на брат му, за децата на гореспоменатите.... за близо и далеч, за Ръката на Краля, за дракони и за всичко друго, но не и за принца. И с цялата си наглост последния абзац е такъв:
"Историята на принц Демон Таргариен и неговите дръзки дела, черни злини и героичната му смърт в кръвопролитието, което последва, са добре известни на всички, така че ще завършим това сказание тук.
Защото сетне се разрази бурята, която донесе танца и смърттта на драконите."
И свърши!!! Подиграва ли ми се тоя човек, не мога да го разбера? В подобен стил ли са 4 000 страници в "Песен за огън и лед"? Въобще да не се захващам... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 01, 2016 6:09 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Ми, не е точно така. Тия разкази в "Разбойници" и разни други места излизат, за да се зарибят феновете на поредицата и да си ги купят. Изсмукани са от пръстите според мен. В поредицата действително има цели страници с подобни неща: родословни дървета до десето коляно, родови истории и хроники, описания на далечни родници, братовчеди, гербове, промяна на гербове, героични наследници, наложници и т.н...

Иначе аз напоследък го чета на английски (макар и не известната му поредица). Умее да разказва интересни истории, но чисто стилово е много слаб автор. Разни наши любители с по 1-2 разказа го бият по стил и то с огромна преднина. Но наистина умее да измисля зарибяващи неща. Това му е. В някои от другите му книги има и вътрешен смисъл - някаква философия. В поредицата това липсва и всичко е продължителна сага за рицари. Той самият си казва, че е написал рицарски роман в по-съвременна форма. Няма нищо лошо в това, разбира се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 16, 2017 8:26 pm 
Commoner
Commoner
Аватар

Гледах първо сериала Игра на тронове, след което се захванах с книгите. Прочетох първата, каня се да започвам втората, но след Роуз Мадър (С. Кинг). Чел съм и Леденият дракон, взех я от библиотека, защото 17лв. за 100 странички, с картинки, не си струва да дам. Прочетох я за 40 минути, беше приятна все пак. Голям фен съм на Игра на тронове, а поредицата също се очертава обещаваща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 17, 2017 12:03 am 
Ka-mai
Ka-mai

Днес се върнах на последната му книга от поредицата Песен за огън и лед. Четвъртата хич не ми хареса, петата и тя върви по същия път, макар на този етап да е по-добра от нея. Ако до края е така, не знам дали ще имам сили да прочета шестата, когато и да излезе. Въпреки това съм склонна да му дам още един шанс, Трескав блян ме привлича много.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]