Научна фантастика

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Darth Vader
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: вт май 05, 2009 1:40 pm

Re: Научна фантастика

Мнение от Darth Vader » чет апр 06, 2017 3:10 pm

:) Пробвай КВАZИ :) Уникална е!
Тези няколко реда съм писал на друго място, но не бих го написал по-добре отново.
След "Шести патрул", който е изключителен, си мислех, че няма къде по-нагоре. Че лимитът е достигнат вече. Колко съм бил наивен... Някои автори явно нямат лимит. Ама никак. Особено Сергей Василиевич.
Нарочно няма да ви разказвам подробности. Не съм садист и не искам да ви троша удоволствието. На пръв поглед история за зомбита, започва като качествен трилър дори, но после... Набира скорост и височина. Аз нещо така човешко, вълнуващо и разтърсващо в този жанр не бях чел. Нищо не е самоцелно, или разтягане на локуми. Всичко изглежда адски истинско и достоверно. Четеш и ти лазят тръпки по гърба. Какво е да си жив, или нежив? Каква е разликата, доколко я има?! Има ли венец на еволюцията и доколко е наистина венец . Какво е любовта, какво е да си баща? Какво е да изпълняваш дълга си към обществото, така както смяташ, че е правилно. Извън всяка полит коректност.
За мен "Квази" беше най-ценна именно с въпросите, които поставя. С темите за размисъл, оставащи дълго след като си затворил последната страница.
И далеч не на последно място, завладява с много финия хумор и самоирония. Да напишеш подобна книга трябва да си наистина много интелигентен и чувствителен човек, и Лукянеко несъмнено е точно такъв.
В моите очи Сергей Лукяненко отдавна има звезден статут, но с "Кваzи" той вече е икона. И ако се чудите защо "Кваzи" се пише точно така, а не иначе, ще намерите обяснение и за това. Някъде в книгата. :) .
И така, приятно четене в компанията на живия полицай Денис Симонов, и неговия партньор Михаил Бедренец, не точно жив.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » пет апр 07, 2017 6:32 pm

Звучи интересно, ще я потърся някъде да си я взема.
На Лукяненко съм чел първата книга от поредицата за патрулите и не ми допадна особено, но поредицата свързана с Лабиринтът на отраженията ми хареса, много. Мисля че в къщи имам Звездната сянка от доста време си чака реда, ще видим.
"Here, sir, there are always more tales."

Darth Vader
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: вт май 05, 2009 1:40 pm

Мнение от Darth Vader » съб апр 08, 2017 2:09 pm

:)
Ico написа:Звучи интересно, ще я потърся някъде да си я взема.
На Лукяненко съм чел първата книга от поредицата за патрулите и не ми допадна особено, но поредицата свързана с Лабиринтът на отраженията ми хареса, много. Мисля че в къщи имам Звездната сянка от доста време си чака реда, ще видим.
:) "Звездната сянка" ми е любима, също и "Геном". Може да пробваш някой от следващите патрули. Всеки следващ е по-добър, според мен... Има много смисъл в тези книги. В моите очи са еталон за качество... Първата мисля, че беше в съавторство.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » ср юни 07, 2017 9:13 pm

Сергей Лукяненко — Студени играчки са звездите.
Доста прилична. Малко зацикля по средата, но като цяло ми хареса. Почвам втората книга, която е продължени на историята. Има много неща да се разплетат, очаквам да е доста по-добра.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » нед юни 18, 2017 11:33 am

Втората книга (Звездна сянка) е много по – добра. Интересни идеи, интересни персонажи (амебата симбионт, живият компютър, непокорният руснак). Много ми допадна идеята за „Сянката”, безкрайният избор и свобода, препратките към Братята Стругацки и идеите им за прогресорство.

Потребителски аватар
belch huggins
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: пет сеп 30, 2005 5:23 pm

Мнение от belch huggins » ср юни 21, 2017 9:49 am

Не са споменати по-горе, затова като скромен фен на НФ държа да отбележа сравнително нови неща (не от миналия век :Р), които са ми харесали :
- Паоло Бачигалупи - "Момиче на пружина" и "Водосрез";
-Робърт Чарлс Уилсън - "Ускорение" и "Хронолитите"
Да приемаш нещата твърде насериозно е сериозна загуба на време.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » чет май 24, 2018 4:50 pm

Своенравното хлапе - Стивън Ериксън

Хареса ми, макара стилът да не ми допадна в началото, книгата е лека и неангажираща, много динамична и доста забавна. Има и някой много интересни персонажи и много ирония насочена към ценностите в съвременният начин на живот. Чудесен дебят на Ериксън . С удоволствие бих прочел и нещо по-мащабно като история.

Отговори