Оригиналните нецензурирани приказки на братя Грим

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Оригиналните нецензурирани приказки на братя Грим

Мнение от deadface » чет ное 27, 2014 1:04 am

Изображение
The Original Folk and Fairy Tales of the Brothers Grimm: The Complete First Edition
www.amazon.com

Think you know fairy tales? Be prepared for a nasty shock!
Grimm brothers’ fairytales have blood and horror restored in new translation.

Rapunzel is impregnated by her prince, the evil queen in Snow White is the princess’s biological mother, plotting to murder her own child, and a hungry mother in another story (The Children of Famine) is so “unhinged and desperate” that she tells her daughters: “I’ve got to kill you so I can have something to eat.”
How the Children Played at Slaughtering, for example, stays true to its title, seeing a group of children playing at being a butcher and a pig. It ends direly: a boy cuts the throat of his little brother, only to be stabbed in the heart by his enraged mother. Unfortunately, the stabbing meant she left her other child alone in the bath, where he drowned. Unable to be cheered up by the neighbours, she hangs herself; when her husband gets home, “he became so despondent that he died soon thereafter”.

Never before published in English, the first edition of the Brothers Grimms’ tales reveals an unsanitised version of the stories that have been told at bedtime for more than 200 years.

Щракнете емотикона Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Re: Оригиналните нецензурирани приказки на братя Грим

Мнение от Vokial » чет ное 27, 2014 10:20 am

Това искам да го видя и на български. По едно време си мислех да ги преведа от немски малко по малко за кеф дори. Някои са меко казано ужасни :d0jk25: Големи са братята!

Потребителски аватар
Flesh
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пет мар 30, 2012 12:09 pm
Контакти:

Мнение от Flesh » чет ное 27, 2014 11:40 am

Те не са ли вече издавани на български от издателство Критика и хуманизъм? Поне доколкото си спомням съм виждал два такива тома.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет ное 27, 2014 6:35 pm

Братята са издали приживе 7 различни издания с приказки и домашни предания за възрастни, като всяко следващо е било преработвано и допълвано:
The first volume of Kinder- und Hausmärchen (known in English as Grimms' Fairy Tales) was published in 1812 with 86 folk tales, and a second volume with 70 additional tales was published late in 1814 (dated 1815 on the title page); together the two volumes and their 156 tales are considered the first of the Large (annotated) editions.
A second expanded edition with 170 tales was published in 1819, followed in 1822 by a volume of scholarly commentary and annotations.
Five more Large editions were published in 1837, 1840, 1843, 1850 and 1857.
The seventh and final edition of 1857 contained 211 tales—200 numbered folk tales and eleven legends.
Това по-горе е оригиналното, което съдържа 156 приказки и предания.

"Немски сказания" (така се нарича изданието в 2 тома, Flesh) е отделна книга с 585 народни легенди/сказания, която братята издават след приказките:
Deutsche Sagen ("German Legends") is a publication by the Brothers Grimm, appearing in two volumes in 1816 and 1818. The collection includes 585 German legends. Deutsche Sagen followed the 1812 publication of Kinder- und Hausmärchen (known in English as Grimms' Fairy Tales). It never gained the wide popular appeal and influence of the latter, although it did influence the scholarly study of folk narrative.
Тоест оригиналните им приказки не са издавани у нас.
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Vokial » чет ное 27, 2014 7:50 pm

Тези два тома аз ги имам. Както каза Deadface, те са сказания, не приказки. Много от тези сказания са обаче първообраз на приказките. Някъде ще срещнете нотки на познати приказки. Някои от тях са страховити и има не една и две вдъхновяващи повествования. Вторият том е по-скоро с исторически сказания, а първият е с приказни. Има духове, чудовища, изроди, джуджета. Някои са силно свързвани с идеите на Толкин (той взима много от немските митове), други са брутални, трети като за деца. За всекиго по нещо. Ценна придобивка за всяка библиотека според мен.

Писал съм едно представяне за тези два тома на "Алтера" в блога си, ако искате още информация:
Като малки са ви чели приказките на братя Грим, нали? Разбира се, само че в онзи преразказан вариант за деца. Истинските са твърде жестоки и сурови, за да се харесат на повечето малчугани.

Знаете ли, че в истинската "Спящата красавица" принцът не е в първа младост и консумира няколко пъти любовта си към принцесата докато тя спи? Знаете ли, че в това време тя ражда няколко деца насън? Знаете ли, че след като принцът най-накрая решава да я събуди с целувка, тя не изпитва особено желание да се омъжи за него, но вече се чувства задължена? Интересно, струва ми се, че не сте чували тези подробности.

Знаете ли, че в истинския финал на "Синята брада", главната героиня увисва на кука за месо, а злодеят просто затваря вратата на тайната си стаичка зад своята поредна жертва?

За съжаление повечето оригинали на тези приказки никога не са излизали на български език. Ще се наложи да ги четете на немски, май има и английско издание, но не съм сигурен. Ако обаче искате да се докоснете до част от духа им, можете да го направите чрез двата тома "Немски сказания", които предлага изд. "Алтера". Това е втората голяма и важна публикация на известните германски братя след приказките.
Още, вече за някои конкретни неща: http://litvidrica.blogspot.com/2014/06/blog-post.html

ИзображениеИзображение

Чел съм някои от оригиналните приказки на немски иначе.

Братята са издали и едно допълнение към тези сказания, което се явява нещо като трети том. СЪщо са обнародвали някои сказания в статии и вестници. Имам вътрешна информация, че "Алтера" са имали предвид да ги издават като трети том, но поради ниския интерес спрямо изданието няма да го направят. Народът иска езотерика, Хари Потър, "Здрач", "Игрите на глада" и други книжни еднодневки.

Потребителски аватар
Flesh
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от Flesh » чет ное 27, 2014 11:32 pm

Благодаря за информацията. Интересно е, може би някой път ще ги зачета.

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Vokial » вт дек 06, 2016 1:40 pm

Изображение

Излиза еквивалентна версия от Deja Book - превод на немските оригинали от 1812-1815 (два тома в съответните години, които тук са събрани в една книга):

За пръв път на български език – превод по оригиналните немски текстове на прочутите приказки, събрани и разказани от Якоб и Вилхелм Грим. Изданието включва стотици пояснителни бележки, илюстрации, биографични и родословни справки, както и подробен предговор.

"Когато попитат кои са любимите ми произведения на ужаса, какво считам за вдъхновяващо и важно, споменавам Братя Грим. Щом говорим за приказки, е важно да се разчита повече на първичния, традиционен ужас на Якоб и Вилхелм, отколкото на захаросаните, съвременни варианти."
- Клайв Баркър

"Ако искате децата ви да бъда умни, четете им приказки. Ако искате да бъдат много умни, четете им много приказки. Когато погледна към себе си и моите методи на изследване, стигам до извода, че дарбата на въображението е имала много по-голямо значение за мен, от всяко друго умение в полето на абстракното и творческото мислене." - Алберт Айнщайн

"Царството на приказките е обширно, с безкрайни дълбини и висини, изпълнено с какво ли не: всякакви зверове и птици; безбрежни морета и незнайни звезди; красота, която е и чародейство, и безконечна заплаха; насладите и злочестините са остри като кинжали. Да се поскиташ из тия владения, може да бъде считано за истински късмет." - Дж. Р. Р. Толкин

"Романите трябва да обичаш, приказките - да бленуваш." - Самюъл Тейлър Колридж

"Страхът не е трудноразбираем. Нали всички са ни плашили като деца? Нищо не се е променило откакто Червената шапчица е срещнала големия, лош вълк. Онова, което ни плаши днес, е съвсем същото като другото, което ни е плашило вчера. Просто вълкът е различен. Страхът е вкоренен у всеки." - Алфред Хичкок

"Разбира се, че приказките са заразни. Можеш да ги прихванеш. Те са общото ни разменно средство с онези, които са бродили по земята преди да се родим. Да разказвам на децата си приказките, предаден ми от моите родители и прародители ме кара да се чувствам част от нещо много специално и чудато, част от безспирния поток на живота." - Нийл Геймън

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » вт дек 06, 2016 2:08 pm

Точно щях да кажа, че наш съфорумник ги е превеждал... ама то това си ти, Vokial! :D Много хубава книга ще да е - дебела, с твърди корици, илюстрации и страшни приказки! Ще трябва да се бръкнем малко парички за Коледа!

Потребителски аватар
Stargazer
Dinh
Dinh
Регистриран: пет юли 03, 2009 5:09 pm

Мнение от Stargazer » вт дек 06, 2016 8:01 pm

Брутално! Евала за труда и поздравления! Чудех се коя книга ще ми бъде тази година перфектното четиво по прзниците ... ами ето коя :)
I've tried to fill this silence up
But now it's back again

It's deafening...

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт дек 06, 2016 9:50 pm

И корицата си я бива :)
Наистина перфектно четиво за празниците, особено за Коледните пости - ако не ме лъже паметта, вътре има поне 4 канибалски истории :mamba: :santa-ninja:
Изображение

Потребителски аватар
Flesh
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от Flesh » вт дек 06, 2016 10:11 pm

Това е може би единствената книга, която чаках тази зима с нетърпение. :d0jk25:

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » ср дек 07, 2016 12:38 pm

Супер, аз от много време се каня да си поръчам изданието на английски от началото на темата, но сега ще изчакам БГ. Дано да им илюстрации.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
30sthell
Breaker
Breaker
Регистриран: чет мар 22, 2012 9:08 am

Мнение от 30sthell » ср дек 07, 2016 9:39 pm

Ето какво ще четем с хлапето по Коледа :devil:

Отговори