Дракула - Брам Стокър (пълно издание)

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Дракула - Брам Стокър (пълно издание)

Мнение от Vokial » пон мар 16, 2015 5:21 pm

Скъпи приятели,
беше февруари 2013 г. Някой спомена, че е чел "Дракула" на Брам Стокър в българското му издание в превод на Теодор Михайлов. Разговорът ни протече точно тук. Товага някои от съфорумците останаха изненадани, че изданието е непълно и дори представлява преразказ на оригиналната творба. Никой от вас не знаеше, че по това време вече се занимавах с един голям проект - превеждах точно тази книга.

Работата, която свърших, е посветена на всички вас. Всъщност, когато книгата излезе от печат, ще го видите написано в самата нея... "Дракула" най-накрая ще се появи в пълно издание блгодарение на изд. DejaBook, към което ме насочи Deadface. Той е единствения съфорумец, който знаеше за това начинание и който ме подкрепяше пряко. Без всички вас обаче, нищо от това нямаше да се случи, защото истинската ми цел беше да зарадвам феновете на ужаса.

И така, великият Брам Стокър ни е оставил една ценна книга, която е обиколила целия свят. Сега тя ще продължи прилючението си и в България точно по начина, по който винаги съм я представял:

- Пълен текст на романа;
- Над 500 бележки под линия, които обясняват неизвестното за съвременния читател, тълкуват замислите на автора и препращат към мненията на изтъкнати стокъроведи;
- приложения включващи разказа "Гостът на Дракула" и едно интервю на Брам Стокър, взето през 1897 г.;
- Твърди корици, по които е работил истински художник.

Книгата ще се появи по книжарниците след около 2 седмици.

Надявам се, че всички вие ще харесате резултата.

Hanlon
Childe
Childe
Регистриран: ср дек 29, 2010 8:12 pm

Re: Дракула - Брам Стокър

Мнение от Hanlon » пон мар 16, 2015 7:01 pm

Току - що видях новината във Фейсбук - влизам тук и изненада! Чакам с нетърпение!

Потребителски аватар
Bookmark
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср окт 17, 2007 11:02 pm

Мнение от Bookmark » пон мар 16, 2015 8:35 pm

Това е страхотна новина. Не знаех, че българските издания са били толкова орязани.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » пон мар 16, 2015 11:19 pm

Чакаме с нетърпение :)
Изображение

Потребителски аватар
Flesh
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пет мар 30, 2012 12:09 pm
Контакти:

Мнение от Flesh » пон мар 16, 2015 11:45 pm

Това е добре, разбира се :)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт мар 17, 2015 1:15 am

Изображение
https://dracusmagazine.wordpress.com/20 ... %81-12015/

А в новия брой на сп. "Дракус" ще намерите неиздаван преди разказ на Брам Стокър - "Създателя на сенки", - както и нов разказ на Vokial :rolleyes:
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Re: Дракула - Брам Стокър (пълно издание)

Мнение от deadface » чет мар 19, 2015 3:36 am

Изображение
http://www.helikon.bg/books/61/-%D0%94% ... 92397.html
„Дракула“ е най-прочутата вампирска история в света и уникален хорър шедьовър, досега непознат на българския читател в оригиналния си вид. Настоящото издание изцяло възпроизвежда пълната авторова версия, за разлика от всички досегашни, представящи едва една трета от реалния обем на романа. Книгата е новото попълнение в поредицата "Световна класика" на ИК "Персей". Включен е и един от най-забележителните хорър разкази на Брам Стокър – „Къщата на съдията“. Преводач е Емил Минчев, превел емблематични класически творби на Оскар Уайлд, Ф. Скот Фицджералд, У. Б. Йейтс, У. М. Текери и др.
Граф Дракула спи в тих гроб в дълбините на злокобния си замък в Трансилвания. Очите му са каменни, бузите - смъртнобледи, а от устата му бавно се стича кръв. Бил е мъртъв в продължение на векове и в същото време никога няма да умре. Жесток и почтен, фатално привличащ жените, Дракула притежава нечовешка сила. Но няколко смели хора - д-р Джон Сюърд, д-р Ван Хелсинг, Джонатан Харкър и съпругата му Мина, ще се опитат да унищожат ужасяващия вампир.
Читателю, чувствай се предупреден: веднъж влязъл в замъка на Дракула, едва ли ще можеш да избягаш от гибелната му мощ, дори след като затвориш тази книга…
:attantion: Аз обаче ви съветвам да си вземете изданието на "Deja Book", което е превеждал Vokial и което ще излезе броени дни след това на "Персей". Ще бъде с твърди корици и ще включва разни екстри, а цената му ще бъде почти същата.
Плюс това преводът на Емил Минчев на "Гостът на Дракула" не ми се понрави особено; този едва ли ще е по-добър.
Изображение

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » чет мар 19, 2015 9:47 am

Аз нещо не разбрах... Значи в рамките на няколко дни ще излязат две различни книги от две различни издателства с двама различни преводачи, така ли? С каква цел се прави това нещо? И ние трябва да търсим другата книга, НЕ тази от горния пост? :)
Edit: Защо са нарисували гарвани на корицата? :D

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Vokial » чет мар 19, 2015 12:09 pm

Всъщност, ще стане точно така. Две книги, две издателства, двама преводачи. Двете издателства са работили паралелно. Цел няма. Просто съвпадение. Предпочетете, което издание ви е по сърце. В първия пост съм ви показал какво има във варианта на Deja Book, ако ви харесва - вземете него, ако не - имате книгата на "Персей". Разликата в цените няма да е голяма (между 1 и 4 лв.).

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh

Мнение от BOTQTA » чет мар 19, 2015 2:10 pm

Естествено, че ще предпочета дебелите корици, щом разликата ще е няколко лева. А и освен това показвам солидарност към съфорумник... :D

Потребителски аватар
Bookmark
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от Bookmark » чет мар 19, 2015 3:10 pm

Аз също ще си взема изданието на "Deja book". Такива начинания, като това на Vokial трябва да се подкрепят.

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » чет мар 19, 2015 4:23 pm

Подкрепям и аз начинанието и поздравявам за труда и желанието!
Нашият форум е вероятно най-плодотворното място в българската интернет зона.
"И ний сме дали нещо на светът", дето се казва. :pivo:
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
stanislav_vd
Dinh
Dinh
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » чет мар 19, 2015 5:14 pm

Разбира се, че ще взема изданието на "Deja book" !
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Vokial » чет мар 19, 2015 7:58 pm

Благодаря ви за подкрепата! Тук ще ви уведомявам за всичко свързано с книгата.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет апр 02, 2015 12:20 pm

Изображение

https://www.ozone.bg/knijarnica/knigi/n ... deja-book/

Разгръщате единствено по рода си издание на „Дракула“. То съдържа цялото произведение – без пропуски, без добавени сцени, без преиначени изрази и думи. Включените бележки към него поясняват непознатото за съвременния читател, тълкуват замислите на автора и препращат към мненията на изтъкнати специалисти.
Добавени са две приложения: „Гостът на Дракула“ – публикуваната посмъртно като отделен разказ първа глава от оригиналния ръкопис на книгата, и интервю с автора, взето през 1897 г., които да допълнят разбирането на читателя за Брам Стокър, за неговата епоха и за неостаряващия му шедьовър.

"Bелика книга!"
Нийл Геймън

"Необичайното не бива да се заклеймява. То е част от теб... Чудовището на Франкенщайн говори за страданията и погледа си към живота. Дракула – за романтиката на собственото си съществуване. Тези чудовища имат гледна точка."
Клайв Баркър

"В хоръра сексуалното е липсвало твърде дълго, а изчистената му картина - почти напълно; и все пак неговите проявления са били изключително важна част от онова, което е споявало литературата на ужаса. Когато Дракула захапе шията на своята жертва и тя изгуби свяст в обятията му, той я довежда до гибел и до оргазъм в един същи миг."
Клайв Баркър

"Дракула е повече от въплъщение на готическия злодей. Tой се е превърнал в един от трайните символи в съвременната художествена литература. Ще е нужно нещо повече от чесън, светена вода и колове, за да го изчерпим… и цял легион критици, за да го обясним."
Рамзи Кембъл

"През 1958 бях на дванадесет и четях „Дракула“ за първи път. Наближавах края на трета глава и обстановката в книгата вече ме бе погълнала. Имах чувството че в скута ми се разля кана с лед. Изгарящата горещина се превърна в сковаващ мраз само след две страници. Изминаха повече от тридесет години, а тези сцени все още ме преследват."
Франсис Пол Уилсън

"Талантливият Брам Стокър показа много от страните на върховния ужас в редица свои романи. Hай-добър от всички тях обаче е прочутият „Дракула“, превърнал се в еталон за съвременното представяне на смразяващия вампирски фолклор..."
Х. Ф. Лъвкрафт
Изображение

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » чет апр 02, 2015 1:59 pm

Яка корица! Браво.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
Bookmark
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от Bookmark » чет апр 02, 2015 4:33 pm

Току-що си я поръчах, цената е добра за такова издание.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh

Мнение от BOTQTA » чет апр 02, 2015 7:58 pm

Корицата наистина е зловеща!!! А въпроса ми е следния: книгата в приятно голям тираж ли излиза или не? Да знам отсега ли да си я поръчвам или ще мога да отида до книжарницата и да си я купя от там. Имам си мои си причини, не искам да поръчвам от интернет. И има ли окончателна дата?!?
P.S.: Май ще трябва да направя един "дует" - да прочета Дракула и Сейлъм'с Лот. Vampire Marathon!!! :D

Потребителски аватар
WhiteNoise
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон авг 22, 2005 11:25 pm

Мнение от WhiteNoise » чет апр 02, 2015 8:32 pm

естествено, че изданието на ДежаБук
Персей? втф? - изглеждат покъртително де визу... всяко издание, не само туй
айде, чакаме и поздравления
Изображение
I woke up this morning and i got myself a beer
The future's uncertain and the end is always near

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » чет апр 02, 2015 8:52 pm

За мен това е една от най-добрите корици в последните години!

Отговори