"Трескав блян" - южняшка готика от Джордж Р. Р. Мартин

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

"Трескав блян" - южняшка готика от Джордж Р. Р. Мартин

Мнение от Vokial » чет сеп 15, 2016 4:07 pm

Изображение

До месец на български език "Трескав блян" на Джордж Р. Р. Мартин, който освен фентъзи, твори и ужас. Книгата е в неособено известния тук поджанр на готиката - южняшка готика и е силно повлиян от "Дракула" на Брам Стокър и вампирските книги на Ан Райс.

Действието се развива в средата на XIX в. в САЩ и най-вече Юга. Мрачна книга за вампири с някои стряскащи и доста брутални моменти. Много зарибяващи герои, които постепенно започваш да обичаш - това за мен е най-силната страна на Мартин във всяко негово произведение.

Книгата е много различна от "Игра на тронове". Ето и моята, все още неофициална, анотация:
Брам Стокър среща Марк Твен!

Сред бурните води на Мисисипи, сред мрачните улички на Ню Орлиънс, сред пара и пушек, издигащи се над внушителни параходи, сред нощ и ден, мъгла и бури, сред мрачни векове и трескави блянове, големият разказвач Джордж Р. Р. Мартин описва историята на едно необикновено приятелство по-силно от кръвта, способно да надживее вековете и самото време.

В една мрачна епоха, когато човечеството води война само със себе си, друг по-малък народ ще стори същото, за да продължи съществуването си. Ще успеят ли капитан Абнър Марш и Джошуа Йорк да достигнат ръцете си, въпреки непреодолимата граница между деня и нощта, ще успеят ли да преплуват кървавата река, която ги дели, за да поставят началото на нова епоха?

Южняшката готика на Мартин се възползва от постиженията на майсторите на „вампирската” литература Брам Стокър и Ан Райс, на най-значимия американски писател – Марк Твен и на мрачните романтици Джордж Байрон и Пърси Б. Шели.

„Книгата ще очарова почитателите на Стивън Кинг и Марк Твен… Мрачна, романтична, смразяваща и бурна в различни моменти, тя остава запомняща се и пълна с емоция. Грандиозен успех.”
- Роджър Зелазни

„Романът е не просто неустоим, но и могъщ свръхестествен ужас – една от малкото книги, за които важат тези две обстоятелства. Смразяваща, трогателна, обсебваща, красива, с изключително живи герои, човеци и други, книгата може да се сравнява с всяка друга написана от това поколение автори. Мисля, че „Трескав блян” прави Мартин един от най-впечатляващите писатели в тази област.”
- Рамзи Кембъл

Потребителски аватар
Bookmark
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср окт 17, 2007 11:02 pm

Re: "Трескав блян" - южняшка готика от Джордж Р. Р. Мартин

Мнение от Bookmark » пет сеп 23, 2016 1:16 pm

Супер, много добри неща съм чувал за тази книга на Мартин. Ще се чете задължително.

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » пон ное 21, 2016 2:53 pm

Книгата вече е по книжарниците:

https://www.ozone.bg/product/tryaskav-blyan/

Потребителски аватар
Sir Hush
Commoner
Commoner
Регистриран: съб апр 30, 2016 6:51 am

Мнение от Sir Hush » чет ное 24, 2016 6:48 pm

Вчера я подхванах, към момента съм на средата - много, много добра. И държа да отбележа, че "Интервю с вампир" на Ан Райс (един от авторите-вдъхновители на произведението) не ми хареса особено навремето...

coollife
Commoner
Commoner
Регистриран: ср дек 21, 2016 4:48 pm
Контакти:

Мнение от coollife » ср дек 21, 2016 4:50 pm

Определено много добра книга, прочетох я за около 1 седмица. Препоръчвам!

Отговори