Ами в случая и аз, и издателството сме се постарали, в това число и с рекламата. Само че няма по-добра реклама от читателските отзиви и препоръки (;
Че има некачествени книги - има, но това важи и за англоезичните издания. Смотани корици - бол. Печатни, правописни и граматически грешки? Че аз май не съм чел книга на Кинг в оригинал, в която да няма такива. Пък колко смислови и сюжетни грешки има... феновете са направили цели сайтове, посветени на тях (като
този). Което подсказва, че не само коректорите, но и редакторите им спят.
Ами посредствените преводи? Да не мислиш, че при тях няма такива? Има, има.
Виж, хартията им обикновено (макар и не винаги) е по-хубава от нашата, но това е нормално - с такива огромни тиражи (и печалби) могат спокойно да си го позволят.
И обратното. У нас също се издават много качествени книги, които не отстъпват по нищо на техните. Само че като са по-качествени, по правило са и по-скъпи, защото високото качество е свързано с повече разходи. А като са по-скъпи, читателите мрънкат за цената...
Всъщност българските читатели винаги се оплакват от цената, независимо каква е книгата - качествена или некачествена, защото:
1) "Не може онази книга да е със същия обем, пък да струва по-малко от тази";
2) "Я виж колко струва същата книга в САЩ или Русия";
3) "Има малко текст на страницата - явно книгата е умишлено "раздута", за да изглежда по-дебела".
Обаче не си дават сметка (или просто не са наясно), че:
1) Цената далеч не зависи само от обема - зависи и от авторското право (което е различно при различните автори), от тиража, от хартията, от разходите по корица, превод, редакция, корекция и т.н. (които може да са различни при всяка книга), че и от още куп неща, които ме мързи да обяснявам.
2) Я помисли колко пъти по-голям е пазарът им, какъв е стандартът им на живот, колко по-евтино им излизат всички разходи по издаването (да обяснявам ли защо?).
3) Да, разбира се, издателите се надпреварват да раздуват умишлено обема, понеже хартията е безплатна. Чакай, май не беше безплатна. Хмм, значи умишлено искат книгата да стане по-скъпа, защото читателите не купуват евтини книги. (Да се чуди човек защо има толкова книги с прекалено ситен шрифт...)
И като заговорихме за мрънкане, се стига до неизбежния въпрос - "Как е възможно електронните книги да са толкова скъпи?", когато:
1) "При тях не се плаща за хартия и печат";
2) "В САЩ са по-евтини".
Ами как...
1) Авторското право при електронните книги е различно от това при хартиените. Например - авторът може да иска 10% без ДДС за всеки продаден екземпляр от хартиеното издание, но 30% от нетните приходи за всеки продаден екземпляр на електронното издание. А може да има и допълнителни условия, върху които няма да се спирам, за да не ви затормозявам излишно.
2) Че да не би една и съща стока да струва еднакво във всяка държава? Цената се определя от пазара и от други фактори, плюс това ние плащаме и за превод.
И защо книгите поначало са толкова скъпи у нас? Защото издателите са твърде алчни? Или защото ДДС-то е твърде високо? А може би защото пазарът ни е твърде малък? Или защото стандартът ни на живот е твърде нисък? Или пък има някаква връзка с цените на всичко остнало? Въпроси, въпроси.
И да, действително има книги, на които цената е умишлено (и неопрвдано) завишена, но те не са много, защото издателите са наясно, че колкото по-скъпа е една книга, толкова по-трудно се продава.
И пак казвам - когато един пазар като нашия е толкова малък, пиратството се превръща в сериозен проблем. Все повече хора използват електронни четци, а 99% от тях четат пиратски. И проблемът не е в самото качване и споделяне на книги (аз го подкрепям, защото понякога това е единственият начин да прочетеш неоткриваемо на хартия заглавие). Проблемът е, че това се прави броени дни след излизането на книгата. Ако се прави 6 месеца (или още по-добре - година-две) след излизането й, издателите няма да страдат (поне не много), защото междувременно ще са продали по-голямата част от тиража. Обаче никой не се замисля за това, на никого не му пука. Така че не се учудвайте, ако не видим 6-ти том.