"Формата на водата" от Гийермо дел Торо и Даниел Краус

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » вт мар 27, 2018 5:59 pm

Изображение
http://iztok-zapad.eu/books/book/2082/% ... 1%83%D1%81
https://www.helikon.bg/212224-%D0%A4%D0 ... D0%B0.html
https://www.ozone.bg/product/formata-na-vodata/
Големият режисьор Гийермо дел Торо и прочутият писател Даниел Краус обединяват забележителните си таланти, за да разкажат една вълнуваща и сърцераздирателна любовна история.

Балтимор, 1962 г. Елайза Еспозито – нямо сираче, подхвърлено на брега на реката – работи от години като чистачка нощна смяна в авиокосмическия изследователски център „Окам”. В иначе сивото й ежедневие внасят цвят само добросърдечната й колежка Зелда и милият съсед Джайлс.
Една съдбовна нощ Елайза вижда нещо, което не е предназначено за нейните очи – най-ценната собственост на „Окам“; човек-амфибия, уловен в Амазонка, за да бъде проучен и използван за целите на Студената война. Съществото е страховито, но и изумително разумно – способно е да комуникира и да разбира човешките емоции. Нямата Елайза е запленена от него и започва да го учи на езика на знаците. Постепенно интересът й прераства в любов, а амфибията осмисля живота й.
Но щастието й е застрашено. Ричард Стрикланд – войникът, заловил създанието – държи пленникът да бъде подложен на дисекция, преди руснаците да се доберат до неговите тайни. И Елайза е принудена да рискува всичко, за да спаси своя любим...
От днес книгата е по книжарниците. И понеже имах удоволствието да работя по нея заедно с преводача, мога да ви уверя, че е далеч по-добра от филма. Историята е значително разширена и обогатена (включва сцени, които липсват в лентата), много по-мистична и завладяваща (потапя ни дълбоко в психологията на персонажите, като ни позволява да надникнем дори в съзнанието на Бога с хрилете), и изненадващо плашеща на моменти (някои глави са достойни за перото на Клайв Баркър, а лудостта на антагониста е описана по начин, на който може да завиди и Стивън Кинг). Да, авторът има много интересен стил, знае как да провокира въображението. И дори да не ви впечатли колкото мен, със сигурност няма да скучаете, докато изследвате формите на водата ;)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Re: "Формата на водата" от Гийермо дел Торо и Даниел Краус

Мнение от deadface » вт юли 03, 2018 12:20 pm

Само на мен ли ми хареса много повече от филма? Или никой от вас не се e престрашил да я прочете? :)
Ако още не сте се сдобили с нея, в момента се продава с 15% отстъпка.

Потребителски аватар
30sthell
Breaker
Breaker
Регистриран: чет мар 22, 2012 9:08 am

Re: "Формата на водата" от Гийермо дел Торо и Даниел Краус

Мнение от 30sthell » ср юли 04, 2018 9:54 am

На мен филмът не ми направи никакво впечатление,пълно клише ми се видя, така че със сигурност книгата ще е по-добре.
Обаче имам толкова набелязани за четене книги, че няма да ми стигне лятото...

Отговори