Какво ще направите с личната ви библиотека?

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker
Регистриран: вт мар 17, 2009 1:01 pm

Какво ще направите с личната ви библиотека?

Мнение от READER » ср май 29, 2019 9:44 pm

Личната ми библиотека започва да придобива доста огромни размери... Искам да ви попитам, мислили ли сте какво ще правите с вашата библиотека, когато времето приближи да се разделите с нея. Мисля си, че следващата генерация, ще е генерация от глупаци. Представям си как завещавам моята библиотека от над 3 000 заглавия на моите деца или още по-лошо на внуците ми (ако имам такива), и те изгарят всичко на клада. И тъй де, какво мислите по въпроса.
"Способен съм на всичко, стига то
да е човешко. Който ме надмине,
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Re: Какво ще направите с личната ви библиотека?

Мнение от deadface » чет май 30, 2019 1:40 am

Мисля си, че е твърде рано да мислиш за това :) Изчакай да станеш поне на 60, пък тогава го мисли... Така де, как можеш да си сигурен кога ще "наближи" времето да се разделиш с нея? Може утре да те блъсне кола или да ти падне саксия на главата - не че ти го пожелавам, но стават такива неща. А не виждам смисъл и да бързаш да се разделиш с нея само защото утре може да те блъсне кола.
Иначе няма много варианти. Ако не искаш да я завещаеш на децата или внуците си, остава да я продадеш или (по)дариш на конкретни хора или някоя библиотека/читалище.
Btw, не вярвам наследниците ти да изгорят всичко на клада, дори и да не обичат да четат. По-вероятно е да продадат поне част от книгите (даже по това време хартиените издания вече да са демоде, със сигурност ще има колекционери, които ще ги предпочитат пред електронните), а останалите просто да изхвърлят.
По-добре насочи мислите си към това къде ще държиш голямата си библиотека. Защото след 30 години може да е станала двойна (ако си купуваш по 8-9 книги на месец), а 6000+ книги наистина заемат доста място. Моята библиотека вече гони такива размери, макар че последните години намалих доста купуването (постоянно ми подаряват книги; получавам безплатни бройки от някои издателства; "присвоил" съм си немалко заглавия от нашите и т.н.), и отдавна се чудя къде да ги слагам - една голяма част съм прибрал в кашони и сакове, но и за тях се изчерпва мястото.
Изображение

hardboiled
Commoner
Commoner
Регистриран: пон юли 20, 2015 1:13 am

Мнение от hardboiled » чет май 30, 2019 5:48 pm

Ти с тия разсъждения не знам за какво изобщо ще се занимаваш да правиш поколение. Пък си тръгнал да мислиш какво ли ще стане с впечатляващата ти библиотеката от книги...

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker

Мнение от READER » чет май 30, 2019 7:26 pm

Книгите са ми като деца. Не мога да ги затворя в кашони и сакове. Имам цял апартамент, който смятам да превърна в библиотека.
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
LastHope
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: нед ное 13, 2011 12:55 pm

Мнение от LastHope » чет май 30, 2019 9:35 pm

Цитирам филма "Жената на анархиста" : "Само фашистите горят книги." - въпросната жена хвърляше книги в камината, за да се топлят, защото нямаха пари за дърва, а той хем се грееше, хем я поучаваше. :)
А сега сериозно.
Една част от книгите ми остна в жилището на родителите ми, друга е при родителите на мъжа ми, трета е при мен. Библиотеките, на които съм предлагала се дърпат, явно не попадам на правилните места или не им се занимава.
Мои приятели си разпродадоха "хартиените носители" доколкото можаха и минаха вече изцяло на електронни. Този вариант на мен лично не ми допада, обичам да чета от хард копи, когато е възможно.
Аз съм и в ситуацията на внучка и правнучка, която получи в наследство книги от дядо и прадядо. Мисля да ги продам, с малки иключения, за които пак ще ми трябва място.
И последно, надали ще е от значение за нас като си заминем какво правят нашите отроци с книгите ни - ще четат, ще продават или ще варят ракия с тях.

ПП: Много ме развеселихте с горните постове. :)

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » чет май 30, 2019 10:45 pm

По рафтовете в къщи са само любимите ми книги(стотина или малко отгоре),всичко което не ми е харесало достатъчно го пускам в сайтовете за продажби.Това не се отнася за Кинг,той си е на отделен дълъг рафт.Страхотно,добро и ли не чак толкова добро,там всичко си седи.

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker

Мнение от READER » пет май 31, 2019 2:47 am

hardboiled написа:
чет май 30, 2019 5:48 pm
Ти с тия разсъждения не знам за какво изобщо ще се занимаваш да правиш поколение. Пък си тръгнал да мислиш какво ли ще стане с впечатляващата ти библиотеката от книги...
Само ако знаеш какви хубави луксозни и супер луксозни издания имам. С какъв голям кеф съм ги купувал. А някои от тях даже и не съм ги отварял. Пример - имам двете луксозни издания на "Властелинът на Пръстените", едното със зелената корица и сега новото с обкова и кафявата корица. Не съм ги отварял, а чета от изданието с меки корици, за да си запазя луксозните и да си ме радват. Сложил съм ги на челно място, така че когато се събуждам и си лягам да си ги гледам.

Като се захласна по книгите, приятелката ми постоянно се шегува : "И ще предпочетеш книгите пред мен." Отговарям : "Естествено, що за глупав въпрос." Тя ми казва : "Просто се шегувам." Казвам : "Да бе и аз се шегувам". Но на ум казвам : "Мечтай си сладурано." :) :) :) :boss: :c03bn5:
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » пет май 31, 2019 3:19 am

Темата е доста психологическа, предполагам има нещо в науката наречено или сходно до "манията на колекционера", без значение каква е колекцията - в нашия случай са книгите. Ако си достатъчно богат или влиятелен, предполагам можеш да направиш нещо като частна библиотека, която да съхранява децата..така де книгите. Интересен феномен е - каква част от удоволствието идва от четенето на книгите и каква от поставянето им върху лавиците, аранжирането им, взирането в тях.

Стаята ми в Плевен, където се прибирам от време на време, е кажи-речи цялата в книги, а дори не са на космически нива към момента (около 300). След десетина години сигурно ще трябва да използвам повече от една стая за тях.

Вероятно всеки от нас - четящите, които обичат хартиения носител (то другото не си е работа) и са библиомани е размишлявал върху въпроса каква ще остане някой ден от колекциите. В крайна сметка, след като преминем отвъд, както всичко друго, така и книгите ни ще останат на произвола на съдбата. Все някой, някъде, някога ще намери полза от тях - било извадени от вехт кашон на антиквар, било намерени до някой гюм, било (дано не) да се грее. Смисълът да се измъчваш с идеята какво ще се случи е същия като да се изтезаваш с въпроса какъв е смисъла на живота или дали някога ще излезе Half Life 3.
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
LastHope
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: нед ное 13, 2011 12:55 pm

Мнение от LastHope » пет май 31, 2019 12:08 pm

Момчета, повярвайте ми, възможно е да имаш и книги, и деца. :wink:
Има и грамотни млади хора, има и неграмотни. И за нас навремето говореха, че за нищо не ставаме...

Потребителски аватар
Nothingness
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 30, 2006 9:12 pm
Контакти:

Мнение от Nothingness » вт юни 04, 2019 10:40 am

С жената добавяме около 10 книги годишно в библиотеката ни.
Тази в София е почти запълнена и другата в родният град на жена ми също.

Вече започвам да се замислям какво да правя, защото живеем в малък апартамент,
а малкият расте и има нужда от повече пространство за вещите си.

Единият вариант ни е мазето, но някак не ми се иска да ги складирам там.
Определено мисля да направя чистка по някое време, защото все се намира по някоя книга,
която не харесвам.

А след мен да става каквото ще с библиотеката.
Прекалено много настоящи грижи ме занимават, за да мисля за след смъртта :devil:
Oh, she’s beautiful
A little better than a man deserves
Oh, I’m not insane
Please tell me she won’t change…

Отговори