Дийн Кунц

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
podlecii
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 20, 2008 2:59 pm

Re: Кой какво чете

Мнение от podlecii » вт юли 23, 2013 10:31 am

Древният враг си е много добра книга. Ако искаш реализъм просто си сбъркал жанра :ae: Книгата има един голям недостатък поне за мен. Краят е слаб. Последните 50-60 страници трябва да се изхвърлят и да се пренапишат.
Spoiler
Show
Книгата ще е много по-добра ако се махне този холивудски край. Много по ми харесала с отворен край.
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » вт юли 23, 2013 12:14 pm

deadface написа:За разследването не мога да коментирам, защото съм я чел отдавна, но на мен ми харесват и първите 250 страници.
А за влиянието на Кинг определено не си прав, Кунц пише хорър (както sf, така и свръхестествен) отпреди Кинг и е повлиян от по-стари автори в жанра. И все пак ми е любопитно - "Древният враг" на кое произведение на Кинг ти напомня?
Spoiler
Show
1. Когато още не знаят нищо за случващото се в града, наричат нещото "то". "То" приема различни форми. "То" има връзка с канала, от който се чува гласът на дете... Може би в тази част Кунц е повлиял на Кинг?! Или е просто съвпадение.
2. Намереният убит свещеник в католическата църква се казва Калахан.
това като пример се сещам.
Древният враг си е много добра книга. Ако искаш реализъм просто си сбъркал жанра :ae: Книгата има един голям недостатък поне за мен. Краят е слаб. Последните 50-60 страници трябва да се изхвърлят и да се пренапишат.
Не снава дума за "реализъм", по-скоро за "адекватност". Ако описваш свръхестествен ужас, да - нека си има фантасмагориите, но следва да има реализъм в обикновените действия, които се случват в същия роман, не мислиш ли?

Проблемите на романа според мен са:
Spoiler
Show
1. "Адекватността", за която споменах. Героите действат повече от нелогично, неестествено. Невъзможно предвид ситуацията.
2. Героите не са изградени достатъчно, това не е съвсем недостатък, но според мен когато не ти пука за героите достатъчно трилъровият елемент започва да куца.
3. Внезапна поява на абсурди, които не са разяснени по никакъв начин - огромна нощна пеперуда долита от нищото за да изсмуче мозъка на някой, просто, ей, така. Къде минава границата между абсурд и ужас? Понякога е тънка. Ако се обясни както трябва абсурдът ще се превърне в ужас.
4. Линейност на сюжета. Прекалена линейност.
Предимства:
Spoiler
Show
1. Добро описание на действия и екшън.
2. Все пак увлекателна история и добра идея.
3. Готини персонажи, макар и не съвсем пълнокръвни.
4. Мистерия, която ти е кеф да виждаш как се разплита.
За мен Кунц демострира голяма креативност и лоши писателски умения. Вероятно, защото бърза.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » вт юли 23, 2013 12:53 pm

"Древният враг" е издадена три години преди "То", а Калахан е често срещано име. В Щатите е пълно със свещеници, които го носят - ако не вярваш, напиши в гугъл "priest Callahan", "reverend Callahan" или "father Callahan".
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Vokial » вт юли 23, 2013 12:57 pm

Значи вероятно Кунц влияе на Кинг. Пропуснах още нещо:
Spoiler
Show
"То" на Кунц поне няколко пъти е сравнено с паяк, който завлича жертвите си в канал, мазе и т.н. тъмно и влажно място и ги изяжда...

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Re: Дийн Кунц

Мнение от deadface » вт юли 23, 2013 1:16 pm

Да, разбирам какво имаш предвид, но те не се влияят един от друг, нито си подражават, взаимстват идеи и прочие. И двамата го правят, но с по-стари от тях автори в жанра. И не са само те, правят го цял куп други писатели, просто не са толкова популярни.
"То" е издадена три години след "Древният враг", но Кинг започва да я пише две години преди "Древният враг" да бъде публикувана.
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Vokial » вт юли 23, 2013 4:01 pm

Имаш ли някакви данно кои може даа са тези първоизточници, които са дали нещо на "То" и "Древния враг" би ми било много интересно ако може да се открие нещо повече?

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср юли 24, 2013 11:41 am

Ами, "Древният враг", например, напомня малко на "Щамът Андромеда", въпреки че идеята е различна и в книгата на Крайтън няма свръхестествени елементи. И все пак този роман би могъл да бъде едно от нещата, вдъхновили Кунц. Друг източник на вдъхновение би могъл да бъде разказът "Slime" на Джоузеф Пейн Бренън.
Идеята за чудовище, което може да си променя формата и облика (тук визирам и двете книги) е много стара и корените й могат да се търсят в митологията на различни народи. Среща се и в доста литературни произведения, например в новелата "Who Goes There?" на John W. Campbell, по която е заснет филмът "Нещото".
И Кунц и Кинг са черпили идеи и вдъхновение от по-стари разкази и романи на ужаса, от комикси и филми... За някои си признават открито, за други можем само да гадаем. Трябва да изчета и изгледам всичко, което са чели и гледали в младостта си, за да мога да ти кажа със сигурност. Във всеки случаи нито един от двамата не се стреми да подражава на другия, нито да взаимства идеите му и ако хората често ги сравняват или правят паралел между произведенията им, то е чисто и просто защото са най-популярните съвременни автори на свръхестествен хорър.
Изображение

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Dinh
Dinh
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » ср юли 24, 2013 6:24 pm

deadface, можеш ли да кажеш на български анотацията на неиздадените у нас "Twilight Eyes", "By the Light of the Moon" и "Night Chills"? Не че ще ги прочета май някога де :D , но ми е интересно.

Иначе мога да се похваля, че вчера се сдобих с "Пазители" и "Полунощ". :shades:
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Vokial » ср юли 24, 2013 7:36 pm

И аз се сдобих с "Полунощ" наместо "Маска", за която бях казал тук, защото някой ми я отмъкна...

Междувпрочем, прочети "Драконови сълзи" освен "Пазители", струва си, също Вуду.

Резюмета има в английската Уикипедия.

Потребителски аватар
CELL
Breaker
Breaker
Регистриран: вт юли 20, 2010 4:44 pm

Мнение от CELL » ср юли 24, 2013 8:29 pm

"By the Light of the Moon" - Зимна луна ?

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср юли 24, 2013 9:03 pm

dancho_stavrev написа:deadface, можеш ли да кажеш на български анотацията на неиздадените у нас "Twilight Eyes", "By the Light of the Moon" и "Night Chills"? Не че ще ги прочета май някога де :D , но ми е интересно.
Ще ги прочетеш, и трите са сред заплануваните за издаване ;) Първата е свръхестествена, другите са с sf елементи.

"By the Light of the Moon" не е "Зимна луна", аз съм дал английските имена на издадените у нас на първата стр. на темата.
Изображение

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Dinh
Dinh

Мнение от dancho_stavrev » ср юли 24, 2013 9:33 pm

Стига с тоя английски, бе хора! Не разбрахте ли, че съм тъп? :tooth: А сега сериозно - наистина съм зле с английския, но макар и със зор горе-долу уж разбирам по някоя дума като чета от английската Уикипедия, за това и нещо ме заинтригува сякаш в тия произведения. Това е причината да искам инфо за тях. Но сега като видях, че са сред бъдещите заглавия за издаване в България, наистина се зарадвах! Иначе относно Вуду, също ми е в списъка за прочит. Но първо трябва да си я намеря от някъде читава, което и няма да е скоро, защото малко на нагорнище ми дойде да изтезавам мама за пари за Кунц :D . Драконови сълзи пък... не знам... По едно време си мислех да я търся, после се отказах... Нещо в нея не ме радва сякаш особено (не че съм я чел, но просто не ми звучи интересно).
Изображение

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Dinh
Dinh

Мнение от dancho_stavrev » пет юли 26, 2013 11:01 am

Нещо любопитно сега да попитам - в Читанката (която в момента е в протест в стил "Крадеца вика дръжте крадеца", но това е съвсем друга тема сега :D ), в информацията на книгата "Вуду" пише, че редактора е Леда Милева. Това същата Леда Милева ли е, която е дъщеря на Гео Милев? Много интересно, ако някой знае... :question:
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Vokial » пет юли 26, 2013 12:36 pm

Никога не съм чувал да има друга Леда Милева, но винаги е възможно - нейна внучка или просто друга жена, чиито родители са я кръстели така, за да имитират името на поетесата и преводачката (срещал съм жена с името Маргарет Тачева, напр.) и т.н. Но не съм чувал. От друга страна някак не е в неин стил да се занимава с Кунц, но нали е за пари, професия и работодател, така че отговорът ми е - не знам, но е възможно. И на мен ми е интересно да разбера, не бях го забелязал това.

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Dinh
Dinh

Мнение от dancho_stavrev » пет юли 26, 2013 6:48 pm

Vokial написа:Никога не съм чувал да има друга Леда Милева, но винаги е възможно - нейна внучка или просто друга жена, чиито родители са я кръстели така, за да имитират името на поетесата и преводачката (срещал съм жена с името Маргарет Тачева, напр.) и т.н. Но не съм чувал. От друга страна някак не е в неин стил да се занимава с Кунц, но нали е за пари, професия и работодател, така че отговорът ми е - не знам, но е възможно. И на мен ми е интересно да разбера, не бях го забелязал това.
Е, то и в моя град знам човек, който се казва Иван Костов и през 1998 г. си е отворил фирма "Премиер". :D В България имената често съвпадат, така че наистина всичко е възможно. Ще чакаме още някакво изказване по този наистина интересен въпрос.

Иначе сутринта свърших с "Древният враг". Като изключим последните 1-2 глави, беше просто феноменална. Накрая много се сбози историята. По-добре щеше да е с отворен край. И все пак - гениална! Довечера почвам "Полунощ".
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Vokial » пет юли 26, 2013 7:51 pm

Е, сега пък :) Иван Костовци сигурно има много повече от двама, ама името Леда е рядко, Гео Милев е поет, сам си измисля Гео от Георги, напълно реално е Леда, да е изцяло негова измислица и вереятно не е често срещано, особено в комбинация с Милева. Така че шансът си е реален.

Ще взема и аз да почна скоро "Полунощ".

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Dinh
Dinh

Мнение от dancho_stavrev » пет авг 09, 2013 6:42 pm

Честно казано "Полунощ" малко мъчно ми върви. Да не кажа много. :tooth: Не очаквах, че е толкова мудна, макар и със интересен сюжет. Може би ми дойде силно надолнище, след като преди това минах "Древният враг", която е може би връх в писателската кариера на Кунц. Тия дни почвам "Пазитеи". В момента я чете един приятел и казва, че е на около 200-та страница и я чете на инат едва ли не. Дано на мен ми се види по-добре от "Полунощ", защото аз пък нея я чета на инат.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт авг 13, 2013 9:47 pm

"Twilight Eyes" ще бъде издадена през 2014 от "Изток-Запад":

Изображение

http://iztok-zapad.eu/books/book/1171
Изображение