Лъвкрафт

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
DiZZy
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: ср авг 31, 2005 1:22 am
Контакти:

Лъвкрафт

Мнение от DiZZy » пон окт 09, 2006 1:42 am

Понеже сега чета "Шепнещият в Тъмнината", и 1 разказ ми направи впечатление - "Плъховете в Стените". Много ми напомня на 1 друг, който не е включен в този сборник и който съм споменала в някой пост по-горе, а именно "Наследството на Пиболди". Наследници на прогонени и обявени едва ли не за демони фамилии, търсещи корените и историята на своя род, завръщащи се в запусналите се фамилни замъци след столетия изгнание, черни котки, призрачни явления, демонични ритуали, нечовешки същества....някак много еднакво, не ви ли се струва? Някой чел въпросните разкази може ли да ми каже дали наистина има такива съвпадения? И дали наистина забелязва такова повторение?!? Аз съм далеч от завършване на книгата, но не ми харесва перспективата за четене на едно и също в различни вариации..Като я допрочета пак ще коментирам.
Иначе пича е ненормално болен, Кхтулу е номер 1 :D

Потребителски аватар
Nothingness
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 30, 2006 9:12 pm
Контакти:

Мнение от Nothingness » вт ное 21, 2006 5:01 pm

Добре хора,а като говорим за Лъвкрафт случайно някой да знае нещо за неговата "Енциклопедия на Демоните...",която скоро трябва да излезе преведена ан български език?
Oh, she’s beautiful
A little better than a man deserves
Oh, I’m not insane
Please tell me she won’t change…

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » ср ное 22, 2006 4:35 am

Може би говориш за прословутия гримоар "Некрономикон", написан от лудия арабин Абдул Алхазред? Тази книга се споменава в някои от творбите на Лъвкрафт, но и до ден днешен се водят спорове дали наистина съществува или е плод на въображението на писателя.
Ако искаш да научиш нещо повече за "Некрономикон", прочети есето на Лъвкрафт "History of the Necronomicon" (1927) ;)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср ное 22, 2006 5:16 am

DiZZy написа:Понеже сега чета "Шепнещият в Тъмнината", и 1 разказ ми направи впечатление - "Плъховете в Стените". Много ми напомня на 1 друг, който не е включен в този сборник и който съм споменала в някой пост по-горе, а именно "Наследството на Пиболди". Наследници на прогонени и обявени едва ли не за демони фамилии, търсещи корените и историята на своя род, завръщащи се в запусналите се фамилни замъци след столетия изгнание, черни котки, призрачни явления, демонични ритуали, нечовешки същества....някак много еднакво, не ви ли се струва? Някой чел въпросните разкази може ли да ми каже дали наистина има такива съвпадения? И дали наистина забелязва такова повторение?!? Аз съм далеч от завършване на книгата, но не ми харесва перспективата за четене на едно и също в различни вариации..Като я допрочета пак ще коментирам.
Иначе пича е ненормално болен, Кхтулу е номер 1 :D
DiZZy, дори и да има прилики между двата разказа, това не бива да те учудва. Просто Лъвкрафт, както повечето други писатели, обича да развива едни и същи идеи по различен (или сходен) начин в различни свои произведения. Освен това "Плъховете в Стените" не ти ли напомня и на разказа на Стивън Кинг "Джирусълъмс лот" от сборника "Понякога те се завръщат"? Защото на мен ми напомня и то много. И това едва ли е случайно, като се има предвид, че Кинг неведнъж е заявявал, че смята Лъвкрафт за свой учител. Според мен с този разказ е искал да засвидетелства почитта си към Лъвкрафт, да даде нов живот на неговите идеи. А когато прочетеш повечко творби на Лъвкрафт, ще откриеш, че Кинг е използвал идеи на Лъвкрафт и в други свои произведения. И това не се отнася само за Кинг, а и за цял куп други автори на ужаси. Затова някои разкази на Лъвкрафт може да ти се сторят някак познати, ще имаш чувството, че си ги чела и преди или поне, че си чела нещо подобно.
Впрочем, кога ще ми преснимаш въпросния сборник с "Наследството на Пибоди" (не се ли казваше "Паякът"?), както ми беше обещала? Предполагам, че въпросният разказ е разказът "Наследството", публикуван в "Зовът на Ктхулу", но ми се ще да видя какво представляват другите разкази в сборника. Даже, ако не те затруднява, ще те помоля първо да публикуваш тук съдържанието на сборника (тоест кои автори с кои свои разкази са включени в него) :roll:

Потребителски аватар
Nothingness
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от Nothingness » ср ное 22, 2006 11:52 am

deadface написа:Може би говориш за прословутия гримоар "Некрономикон", написан от лудия арабин Абдул Алхазред? Тази книга се споменава в някои от творбите на Лъвкрафт, но и до ден днешен се водят спорове дали наистина съществува или е плод на въображението на писателя.
Ако искаш да научиш нещо повече за "Некрономикон", прочети есето на Лъвкрафт "History of the Necronomicon" (1927) ;)
Ми значи преди няколко месеца на пазара излезе един сборник с разкази на Лъвкрафт(на корицата е Еди,познат ни от албумите на Мейдън)и на последната страница пишеше:

Очаквайте скоро на българския пазар "Пълна Енциклопедия на демоните,вещиците,вампирите и останалите нечисти сили"(почти точно казано) и аз попитах хората в книжарницата(книжарница Нисим)дали е от същия автор и кога ще излиза!?Те казаха,че е на Лъвкрафт и ще излезне скоро!Аз никъде не видях в нета подобна информация в биографията му и за това питам!
Вчера пак наминах да питам в една книжарница по Графа,но и там не беше пристигнала и незнаеха нищо :?
Oh, she’s beautiful
Oh, I’m not insane

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср ное 22, 2006 8:19 pm

Друг път не вярвай на продавачите в книжарниците, а само на издателите ;) Въпросната енциклопедия не е на Лъвкрафт

Потребителски аватар
DiZZy
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от DiZZy » съб ное 25, 2006 9:22 pm

Ами, ако не държиш да е точно ксерокопирано, по-лесно ми е да я сканирам и да ти я пратя (кача) някъде.
Иначе сборникът съдържа следните разкази:
Поклонникът на Дявола - Франсис Прево
Сън ли беше - Ги дьо Мопасан
Човекът и змията - Амброуз Биърс
Маймунската лапа - Уилям Джейкъбс
(този разказ Кинг споменава и почти разказва в една книга, спомням си го, но не помня коя беше книгата)
Странноприемницата на двете вещици - Джоузеф Конрад
Бялото Куче - Феодор Сологуб
Кафявата ръка - Артър Конан Дойл
Наследството на Пибоди - Хауард Филипс Лъвкрафт
(идентичен с разказът 'Наследството' в сборника 'Зовът на Ктхулу')
Има и втори сборник от същата поредица на име Кармила, която съдържа:
Кармила - Джоузеф Шеридан Льо Фаню
Последната воля на Станислава Д'Асп - Ханс Еверс
Тайно Поклонничество - Алджернън Блекуд

Поредицата се казва Малко Нощно Четиво на издателсвто Карива(варненско някво, предполагам вече и фалирало :D )Знам, че има поне още една от тея книги, която се казва Нахмема, но по разбираеми причини е невъзможно да се намери.
Прилична поредичка. Повечето разкази никак не са лоши ;)
А за повторението при не си ме разбрал - не ми повтаря и звучи познато някой друг писател с Лъвкрафт, а самият Лъвкрафт с Лъвкрафт :lol: Предполагам, че това е риска да пишеш само разкази ;)
И ако имаше книга Некрономикон, щях да искам да я прочета дори и с риск да си загубя разсъдъка(който не е в голямо изобилие и без това :lol: )

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » съб ное 25, 2006 11:17 pm

Ако искаш го сканирай, все ми е едно, важното е да мога да го прочета, защото никъде не го намирам :)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » съб ное 25, 2006 11:41 pm

Btw, из интернет се подвизават няколко "Некрономикон"-а, но нито един не е този, за който говори Лъвкрафт (ако такава книга изобщо съществува).

Потребителски аватар
Garraty47
D.E.A.D. Doll
D.E.A.D. Doll
Регистриран: чет авг 11, 2005 7:55 am
Контакти:

Мнение от Garraty47 » нед ное 26, 2006 7:23 pm

то3и на Лъвкрафт не съществува, сигурно 3атова те3и в нета са "менте" :)

ПП: лошо е, че човека се е споминал одавна, иначе щеше да е яко да го напише самия той

Потребителски аватар
Gunslinger
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Регистриран: съб авг 20, 2005 8:02 pm
Контакти:

Мнение от Gunslinger » ср ное 29, 2006 3:47 pm

Някой добър човечец(сори, ако за някого е обида;р) може ли да постне кои разкази съдържа "Зовът на Ктхулу"? :)
Честта е онази невидима кост, която държи главата изправена

Потребителски аватар
Nothingness
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от Nothingness » ср ное 29, 2006 4:02 pm

Gunslinger написа:Някой добър човечец(сори, ако за някого е обида;р) може ли да постне кои разкази съдържа "Зовът на Ктхулу"? :)
Не,че ще помогна много със спамерското си мнение,но скоро играх играта Call of Cthulu и е доста интересна.Не я завърших,но към играта има разяснения...ако има нещо общо с книгата,заповядай:

http://torrents.linkos.bg/details.php?id=59707

Пп:ако нямаш регистрация в линкоса:

Действието в тази игра започва през далечната 1920 година, когато младият детектив Джак Уолтърс попада по следите на мистериозен култ. Оказва се, че цялата къща, където се помещава култът, е пълна с негови снимки, а всички членове на сектата му казват, че го очакват. Бруталното е, че дори и в тази въвеждаща част на играта, вие имате контрол над играча, който, както вече споменах е представен само като гледна точка - няма да виждате броячи за муниции, точки кръв и т.н.. След като слезете в мазето на сградата, ще разберете къде е мистиката на целия епос на Ктулу. Там Джак Уолтърс ще види едни от най-страшните неща на нашата планета и ще загуби съзнание...

Пп:а ето ти и линк към филмчето,което е по Лъвкрафт 100%:

http://torrents.linkos.bg/details.php?id=62066
Oh, she’s beautiful
Oh, I’m not insane

Потребителски аватар
Meriadoc
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: вт авг 30, 2005 10:28 pm
Контакти:

Мнение от Meriadoc » ср ное 29, 2006 4:45 pm

Gunslinger написа:Някой добър човечец(сори, ако за някого е обида;р) може ли да постне кои разкази съдържа "Зовът на Ктхулу"? :)
Разбира се :D

Предговор от Стивън Кинг
Нещото на прага
Плъхове в стените
Дагон
Дебнещият хаос
Подводният храм
Обитателят на мрака
Изявлението на Р.К.
Зовът на Ктхулу
Моделът на Пикман
Наследството
Злият свещенослужител
Кошмарът в Дънуич
Денят на Вентсуърт
Шепниещият в тъмнината

Потребителски аватар
Gunslinger
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Регистриран: съб авг 20, 2005 8:02 pm
Контакти:

Мнение от Gunslinger » ср ное 29, 2006 4:49 pm

Благодарско :)
Честта е онази невидима кост, която държи главата изправена

Потребителски аватар
DiZZy
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от DiZZy » пон дек 04, 2006 12:40 pm

Nothingness написа:Пп:а ето ти и линк към филмчето,което е по Лъвкрафт 100%:

Tози филм да не е един такъв кратичък, където никой не говори? От 2005 мисля :smt017 Нямам регистрация в линкоса, ама си го намерих от едно друго място, та се питах дали говорим за едно и също нещо...
Играта не съм играла, но ще го направя, защото ми е много интересно закакво става дума :p
Иначе по живо по здраво ще кача книгите по някое време тая седмица..

Потребителски аватар
DiZZy
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от DiZZy » пон дек 04, 2006 1:52 pm

А...забравих...Ето линк към всичките произведения на Лъвкрафт на английски ;)
За тези, които обичат да четат от монитор и на чужди езици, предполагам, че това е сбъдната мечта :lol:
Ето, заповядайте:

http://derketo.data.bg/lovecraft/

И едни карти таро, с изображения от творчеството на Лъвкрафт :D Специално за Гери (ето, спазвам даденото обещание, макар и с доста голям лаг :? ) :D :D

http://derketo.data.bg/HP%20Lovecraft%20Tarot/

И последно - да се похваля, вече събрах всичките 4-ри части на Re-Animator, завиждайте :dgd:

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт дек 05, 2006 12:16 am

Есето на Лъвкрафт "At the Root", за което няма линк, може да бъде прочетено ТУК.

Потребителски аватар
Nothingness
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от Nothingness » вт дек 05, 2006 10:04 am

DiZZy написа:
Nothingness написа:Пп:а ето ти и линк към филмчето,което е по Лъвкрафт 100%:

Tози филм да не е един такъв кратичък, където никой не говори? От 2005 мисля :smt017 Нямам регистрация в линкоса, ама си го намерих от едно друго място, та се питах дали говорим за едно и също нещо...
Играта не съм играла, но ще го направя, защото ми е много интересно закакво става дума :p
Иначе по живо по здраво ще кача книгите по някое време тая седмица..
ето снимка,която намерих в гугъла:

http://www.twitchfilm.net/pics/cthulu.jpg

такава е и снимката в торента :)

а ето и от играта:

http://www.eurogamer.net/assets/article ... ulhu28.jpg
http://www.eurogamer.net/assets/article ... ulhu_7.jpg
http://www.eurogamer.net/assets/article ... ulhu27.jpg
Oh, she’s beautiful
Oh, I’m not insane

Потребителски аватар
DiZZy
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Контакти:

Мнение от DiZZy » вт дек 05, 2006 11:22 pm

Същият е, голяма мания, който има възможност да го гледа на мен много ми хареса :D
Аз събрах почти цялата филмография по Лъвкрафт, но Ре-Аниматор-ите са oт най-добрите. Филми като From Beyond, H.P. Lovecraft's Necronomicon, In The Mouth Of Madness, Lurking Fear, The Ressurected (The Case Of Charles Dexter Ward) дори и комедията Cast A Deadly Spell (в която само главните действащи лица са от творчеството на Лъвкрафт, но не и историята) са невероятни, макар с доста остарели ефекти ;) Лошо е обаче, че тези филми не са толкова популярни в България и следователно не се намират субтитри, затова смятам като не ме домързи толкова да седна и да ги преведа, за да могат и други да се насладят. Последната ми придобивка е Rod Serlings Night Gallery - Cool Air, не съм го гледала още, но го очаквам с нетърпение. Къде просто другаде можех да се похваля ;)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон дек 11, 2006 4:02 am

А какво стана с онези сборници?

Отговори