Лъвкрафт

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Re: Лъвкрафт

Мнение от deadface » пет юли 18, 2014 6:16 pm

Изображение

Кошмарът в Дънуич
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » пет юли 18, 2014 7:58 pm

"Кошмарът в Дънуич" е първият ми допир с Лъвкрафт,от сборникът "Двойната сянка",много добър!

Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » съб юли 19, 2014 5:59 am

.
Прикачени файлове
Shrub-Niggurath.jpg
Shrub-Niggurath.jpg (45.96 KиБ) Видяна 929 пъти
Lovecraft.jpg
Lovecraft.jpg (342.05 KиБ) Видяна 929 пъти
Изображение

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 13, 2013 6:11 pm

Мнение от dancho_stavrev » съб юли 19, 2014 9:31 am

Изображение
Кошмарът в Ред Хук / The horror at Red Hook
Изображение

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker

Мнение от dancho_stavrev » съб юли 19, 2014 2:30 pm

И така... завърших и с Некрономикон. Страхотен сборник, който само утвърди впечатлението ми за Лъвкрафт. Време е за класацията ми: :))

1. Хърбърт Уест, сиживителят на мъртвите
2. Показанията на Рандолф Картър
3. Шепнещият в тъмнината
4. Зовът на Ктхулу
5. Плъхове в стените
6. Възкресителят
7. Нещото на прага

Тук определено се колебаех кое произведение да сложа по-нагоре в класацията, и това, че произведения като Възкресителят и Нещото на прага са надолу, съвсем не означава, че не са ми харесали. Напротив! Просто в сравнение с останалите, ми харесаха по-малко. А за първенецът в класацията нямам думи - едно от най-бруталните неща, които съм чел, и като цяло ми се нарежда сред любимите разкази (всъщност май е повест :question: ). Нетипично кърваво за автора произведение, но шедьовър. Просто шедьвър!
Изображение

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » съб авг 02, 2014 7:20 pm

И аз прочетох Некрономикон-а. Разказите "Хърбърт Уест, съживителят на мъртвите" и "Нещото на прага" ми харесаха най-много. Останах малко разочарован като цяло, защото сякаш Лъвкрафт има една генерална идея и всичко се върти около нея. И тази идея е за "космическия ужас, неподвластен на човешките възприятия и отвъд човешкия ум". Много се дразня, че много неща не са обяснени, ами просто е казано гореспоменатото от мен - че са толкова ужасни, че не могат да се опишат дори. Някакси не сработи това при мен - как мога да се ужася от нещо, което дори не мога да си го представя с моя простосмъртен ум? :)
Много се разочаровах от "Шепнещия в тъмнината". Започна много брутално - с описание на странни зловещи създания, криещи се из горите, които били чувани да шепнат/примамват/подмамват хората, замръкнали из гъстите горски пътеки. Е това вече звучи много страшно, кой не би се насрал ако върви по тъмно и от тъмнината чуе някакъв глас да му шепне нещо? Е да ама Лъвкрафт успя да натика историята в неговия си коловоз. И финала беше толкова предвидим, та дрънкаше чак.
А за "гениалните" седем страници с показанията на Радолф Картър няма да говоря дори... Направо е за учебниците по литература!!!

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » съб авг 02, 2014 8:13 pm

И аз бях страшно впечатлен от "Показанията на Рандолф Картър",един от любимите ми разкази изобщо.Съгласен съм до някъде за "Шепнещия в тъмнината",наистина почва зверски,но на татък и мен леко ме разочарова,краят е добър."Нещото на прага",също не ми е от любимите.А "Плъхове в стените" е хорър шедьовър,най вероятно моят номер едно,от всички разкази които съм прочел.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
dancho_stavrev
Breaker
Breaker

Мнение от dancho_stavrev » съб авг 02, 2014 8:51 pm

Key, забележи, че думата гениалните я е сложил в кавички. Да не би да иронизира? Иначе и на мен много ми харесва разказът.
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » съб авг 02, 2014 9:09 pm

dancho_stavrev написа:Key, забележи, че думата гениалните я е сложил в кавички. Да не би да иронизира? Иначе и на мен много ми харесва разказът.
Сигурно си прав,всеки с вкуса си.

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » съб авг 02, 2014 9:13 pm

Лъвкрафт не може да бъде разглеждан сам за себе си. Той е изключително силно повлиян от класическите автори в ужаса и техните идеи са много силно застъпени при него. До толкова, че някои от разказите му приличат на техен кавър. Обаче за мен неговата грешка е, че е отърсил философската натовареност и мощта на подтекста, който носи класическия хорър. При него той липсва. Това му е слабото звено.

Не мисля, че липсата на обяснения е слаб похват. Просто е по-специфичен начин на изразяване.

Лъвкрафт е вододел между класическия и съвременния хорър. Той е последния класик на ужаса и първия негов съвременен автор. Той е човекът, който руши висшия ужас на просвещението и романтизма и го деформира в чиста история, без никакви примеси. Оказал е много силно вилияние на съвременниците ни. Аз лично съм по-привързан към похватите на старите автори и ги предпочитам.

Едгар Алън По например, сигурно би осъдил строго Лъвкрафт по тези причини, ако го беше чел. По не е понасял литература без вътрешно значение, считал я е за безсмислена. Критиките му винаги са били яросни.

Истинската сила на Лъвкрафт е в атмосферака, която гради, която на места звучи много готически и се ползва с готически похвати: мрак, макабра, злодеят е сянка, никога не е изчистен образ за който знаем всичко и пр.

От този сборник на мен най-много ми хареса "Нещото на прага", което е истински шедьовър. Всички други или не са достатъчно оригинални, или са еднотипни (след средата на книгата имаш чувството, че някои от разказите вече си ги чел), или прекалено "незавършени" като за моя вкус. Това не означава, че са слаби, не са ми харесали или, че не ми е било кеф да ги чета. Просто за мен авторът не е на първо място вкласацията ми. Всеки има различни вкусове.

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » съб авг 02, 2014 9:47 pm

Съгласен съм с всичко казано от Vokial, като единствено бих добавил, че според мен Лъвкрафт е автор, към когото човек трябва да се връща с годините. Смятам че могат да се открият много неща, пропуснати преди, ако бъде четен на по-зряла възраст.
Иначе за момента любимото ми негово произведение е "Възкресителят" - четох го когато бях 11 клас (май) и помня, че на моменти ме връхлиташе необясним ужас. Ще трябва да си го опресня скоро, за да потърся потвържедение на ефекта. :cthulhu:
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
Bookmark
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср окт 17, 2007 11:02 pm

Мнение от Bookmark » ср авг 06, 2014 4:23 am

Според мен, човек трябва да открие Лъвкрафт в много ранна възраст, за да го оцени в пълния му блясък. Аз например, четох за първи път "Цветът от космоса" и "Сянка над Инсмут" на 12 години и си спомням, че тогава просто останах като гръмнат. И до днес тези разкази си остават за мен най-доброто, което е писал. Всичко, което съм чел след това просто нямаше същия емоционален ефект върху мен.

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » ср авг 06, 2014 8:47 am

Така е сигурно. Но в мига, в който прочетеш повечко класици на ужаса от XVIII и XIX в. и дори по-рано, Лъвкрафт губи блясака си, защото те пишат по подобен начин, но почти винаги има много стойностна и дълбока идея, а често и те са родоначалници на идеите му (това разбира се не е лошо).

Потребителски аватар
WhiteNoise
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон авг 22, 2005 11:25 pm

Мнение от WhiteNoise » ср авг 20, 2014 9:41 am

чрд
Изображение

кажете някоя негова творба с октопод
Изображение
I woke up this morning and i got myself a beer
The future's uncertain and the end is always near

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср авг 20, 2014 10:06 am

Изображение

Няма октоподи в произведенията му, но се срещат същества, които приличат донякъде на октопод в главата иил тялото, примерно в "Зовът на Ктхулу" и "Кошмарът в Дънуич", едно от тях е и самият Ктхулу.
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » ср авг 20, 2014 6:04 pm

....
Прикачени файлове
h_p_lovecraft_by_waruzimu-d4dkfy7.jpg
h_p_lovecraft_by_waruzimu-d4dkfy7.jpg (112.2 KиБ) Видяна 1303 пъти

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » съб авг 23, 2014 6:25 pm

Днес приключих с "Планините на безумието",както и очаквах,изключително добри разкази!По малко ми харесаха само "Кошмарът в Ред Хук" и "Сянка отвъд времето",всъщност по едно време си мислех че "Сянка отвъд времето" е най слабото нещо което съм чел от Лъвкрафт(мое мнение),но това беше само първите 40-50 страници,после разказът си стана подобаващо добър,и си промених мнението,свършва ударно."От отвъдното" и "Леден полъх" са кратки и много добри,"Амулетът" го поставям на трето място,страхотен!Поне аз не открих нищо нетипично за автора,в него.И дойде време за фаворитите ми."Планините на безумието",страшно ми хареса новелата,макар че по кратките неща на Лъвкрафт ми допадат повече.Много си падам по такива тайнствени,мрачни и ледени истории,едно от най добрите му неща.И уникалният(поне за мен) "Музиката на Ерих Цан",кратичък,тайнствен,зловещ и нищо не се разбира накрая,доволно ги харесвам такива.Надявам се скоро време да видим и нов сборник,защото този автор си заслужава!

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон сеп 01, 2014 2:55 pm

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср сеп 03, 2014 9:34 pm

http://cthulhuwho1.com/2013/09/07/the-w ... s-gateway/
The World’s Largest H. P. Lovecraft Audio Links Gateway!
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » нед сеп 21, 2014 2:13 pm

Изображение
Изображение

Отговори