Малазанска книга на мъртвите

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
Meriadoc
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: вт авг 30, 2005 10:28 pm
Контакти:

Малазанска книга на мъртвите

Мнение от Meriadoc » вт окт 02, 2007 12:31 am

Някой чел ли е книжки от поредицата? Из нета попадам на доста противоречиви коментари - от грандиозно възхваляване, до безмилостно оплюване; аз самият съм доста навит да се захвана с книжлетата, но бих предпочел да чуя още едно-две мнения :)

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Регистриран: чет авг 11, 2005 7:55 am
Контакти:

Мнение от Drake » ср окт 03, 2007 4:53 pm

О, да :) Аз, аз :) Вече съм на половината на 7-ма, супеер луда поредица.
Задължително за четене ако си падаш по епично фентъзи, а особено ако имаш възможноста да ги четеш в оригинал, най-добре. Аз така направих от 4-та нататък заебах българските, че превода много смуче.
Изображение

Потребителски аватар
Fil
Commoner
Commoner
Регистриран: чет ное 22, 2007 5:26 pm

Мнение от Fil » чет ное 22, 2007 5:40 pm

Точно почнах първата, все още ми е мътна и кървава, ама е нормално, докато се изясни кой кой е и какъв е...

Но много добре върви

Потребителски аватар
edenbeast
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: съб авг 20, 2005 10:08 pm
Контакти:

Мнение от edenbeast » чет ное 22, 2007 6:39 pm

Drake написа: ако си падаш по епично фентъзи
..кой говори за мен.. :roll: :D

Точно, по моята част, раздуйте малко повече. Кой е автора, в коя вселена се развива, какви раси може да засечем на страниците и т.н.
Няма да балгодаря предварително, че току виж не ми отговорите и се прецакам :p
"Stay scared!"

Потребителски аватар
Fil
Commoner
Commoner
Регистриран: чет ное 22, 2007 5:26 pm

Мнение от Fil » пет ное 23, 2007 11:34 am

Не вярвам някой да успее да ти предостави повече информация от http://en.wikipedia.org/wiki/Malazan

ConstanMacob
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: ср авг 31, 2005 1:07 pm

Мнение от ConstanMacob » съб ное 24, 2007 12:09 pm

Аз прочетох само първата...
Всъщност не ми се стори нито много добра нито слаба. Превода не куцаше чак толкова колкото писаха навсякъде из нета и... Просто от прехвалването на което бях свидетел и очакванията ми май бяха станали твърде високи.
Не съм опитвал да я чета в оригинал, а и я нямам на хартия за да го направя, макар че повечето хора казват, че разликата е значителна.
Не обичам да ми дават наклон на хуя.

Потребителски аватар
Drake
Ka-tet of 19
Ka-tet of 19
Регистриран: чет авг 11, 2005 7:55 am
Контакти:

Мнение от Drake » нед ное 25, 2007 7:08 pm

Прочети и втората :) Аз първата я прочетох почти насила, втората 3 месеца стоях на пролога, но оттам нататакъ стана голямата зарибявка.

Имам чувството, че това което отказва повечето хора, е че е объркваща. Няма белобрад магьосник - ментор който да обясни на селянчето - спасител на света, кой е големия лош и що требва да го сбият.Всъщност големия лош не придобива осезаема форма чак до трета книга и дори като вече имаш идея кой е и какви са му мотивите, пак не си сигурен всъщост толкова ли е лош в крайна сметка. Нямаш и героя - спасител на света, има много герои, всеки се бори за нещо си, всеки си гледа своята черга.

Книгата те хвърля директно в действието, без обяснения, без предистория, има някакъв конфликт , има богове, има смъртни, някои от които са по-могъщи от боговете,древни и не толкова империи, всеки се отваря на всеки и става баси мазалото.

Не помага и факта, че действието се развива на три континента. Първа и трета книга на първия, втора и четвърта и шеста на втория, пета и седма на третия. Всяка книга си е завършена сама по себе си, като основния сюжет напомня на този от сериал, нещо става но отделните събития почват да се навързват в цялостна картина вече в по-късните книги.

Много нетипично фентъзи, но това й е чара на поредицата :)
Изображение

Потребителски аватар
Nothingness
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 30, 2006 9:12 pm
Контакти:

Мнение от Nothingness » пон ное 26, 2007 12:28 pm

Говорих с една приятелка,която я е чела и по нейните думи излезе,че има повече герои и събития отколкото бих искал да възприема...тя абсолютно ме отказа да чета тази поредица :p
Oh, she’s beautiful
A little better than a man deserves
Oh, I’m not insane
Please tell me she won’t change…

Потребителски аватар
The God of Blood
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: нед мар 30, 2008 7:41 pm

Re: Малазанска книга на мъртвите

Мнение от The God of Blood » ср апр 02, 2008 11:01 pm

Великолепна серия! В момента дочитам "Дом на вериги" и смятам, че това е най-доброто фентъзи през последните години.
"Зло, събудено призори, до вечерта се превръща в Морготова радост" - Дж.Р.Р. Толкин, "Децата на Хурин"
-----------
Изображение

Потребителски аватар
Dime
Childe
Childe
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:25 am

Мнение от Dime » чет апр 03, 2008 12:20 am

Трябва да му хвърля едно око на това книжле!

Потребителски аватар
The God of Blood
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: нед мар 30, 2008 7:41 pm

Мнение от The God of Blood » пет юни 27, 2008 11:39 am

Наскоро приключих "Ловци на кости"

Изображение

Тая поредица определено е велика!
"Зло, събудено призори, до вечерта се превръща в Морготова радост" - Дж.Р.Р. Толкин, "Децата на Хурин"
-----------
Изображение

Потребителски аватар
psnikolova
Commoner
Commoner
Регистриран: нед дек 20, 2009 8:33 pm

Мнение от psnikolova » пон дек 21, 2009 11:15 pm

Първтата книга много ми хареса. Адски мащабно фентъзи! :a115:

Може би на голяма част от хората не им харесва, тъй като информацията е много и трябва да се чете внимателно, за да си в час за какво иде реч. Втората книга я започнах, но съм зациклила около стр.100 вече близо 6 месеца.
Има две безкрайни неща - вселената и хорската глупост!

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » пон юни 16, 2014 10:39 am

То си имало тема за Малазан, колко яко нещо е търсачката. Хора ползвайте търсачката  :D

Както и да е, по темата, тъкмо завърших третата книга (Спомени от лед) от поредицата, има още седем. Изводите до тук! Първата книга се чете много тегво. Още от първите страници почват поименно, представяния на персонажи, раси, богове и какво ли още не, които нищо не ти говорят. Още с първите страници си хвърлен насред някаква война, нямаш идея кой какъв е и за какво се бори и така е до края на първата книга. Абе мъка. Единственото което те крепи е изобилието от екшън и намеци за много мащабна история.

Тъкмо си се позапознал с героите и се чудиш кой е злодея и книгата свършва. Казваш си, е супер сега ще стане весело и нещата ще се завържат във втората книга. Почваш с ентусиазъм и голям интерес и се оказва, че тя се развива на друг континент със съвсем други герои и всичко почва отначало. Крепят те същите нещица, но тук действието и екшъна изобилстват още повече.

Почваш третата книга и нещата вече малко по малко се подреждат. Отново се срещаш с героите от първата, историята става изключително мащабна и интересна събитията до тук се навързват едно по едно и малко по малко действието се разгръща. На всичкото отгоре има две битки, които са истинска лудница. Има буквално десетки страници в който текат реки от кръв, летят крайници, трупат се планини от трупове и какво ли още не.

В заключение, началото е изключително тегаво, но това не значи, че книгите са безинтересни, напротив. Историята е препълнена с колоритни, интересни и живи персонажи. Изобилства от циници и арогантни копелета, което си е плюс във всяко едно отношение. Черният хумор е на най-високо ниво.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
Flesh
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пет мар 30, 2012 12:09 pm
Контакти:

Мнение от Flesh » пон юни 16, 2014 10:50 am

След Песен за огън и лед не бих се подложил отново на същото тухлено изтезание.
Иначе звучи забавно.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » вт юни 17, 2014 11:26 am

Ако си падаш по истинското Епично фентъзи, тогава трябва да си готов за борба с много страници и огромно количество герои. За мен това обикновено е плюс.

На мен „Песен за огън и лед” ми харесва, там тепърва ще се случват нещатната. Лошото е че със скоростта с която Мартин ги пише, може да умре преди да ги завърши. Малазан обаче, много повече фентъзи и определено е по-добрата поредица поне по впечатленията до момента.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » вт апр 26, 2016 6:09 pm

След почти три години, днес завърших и последната, десета, книга от поредицата. Общото ми впечатление, че е доста завършена на фона на всички персонажи и мащаба на историята. Може би най - завършеното фентъзи което изобщо съм чел. Накрая всичко придобива смисъл, историята се навързва, стават ясни диригентите на цялата схема и така нататък. Разбира се остават и доста неясни неща, което си е нормално за този мащаб. Единствено ми се искаше, на някои много интересни персонажи да се обърне повече внимание, но както се казва, това е положението.

В предишните постове гледам че съм писал до третата книга. После нещата малко се разводняват до шестата. Има доста странички сюжетни линии, които не са част от основната история и въпреки това няма слаба книга. Седмата книга е доста добра, осмата също, особено края, а последните две книги са лудница.

Все пак третата книга си остава най-силната в поредицата. Абсолютно препоръчвам на всеки любител на жанра поне първите три книги. След това, ако му е дошло много, спокойно може да зареже всичко с мисълта, че е прочел най-доброто.

Някой ден с удоволствие отново ще се върна към героите от Малазанската империя.

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » вт апр 26, 2016 7:52 pm

И аз много се чудя на тази поредица. Искам да попитам само едно: значи това е то, 10 книги и историята е завършена? Няма като при "Песен за огън и лед" по една книга през 5 години, така ли?

Колебая е между тази поредица и "Сага за клана Отори". Там пак е някакъв тип фентъзи, ама азиатски стил. А аз много обичам самураи и нинджи!!! :D

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » ср апр 27, 2016 8:48 am

Да, поредицата е завършена.

По средата се разводнява със сюжетни линии които в последствие са зарязани, но в последната книга се е постарал да завърши по някакъв начин повечето основни. Естественото следствие е наличието на стотици страници които не са част от основната история и герои които са изглеждали важни на даден етап, но после не играят почти никаква роля.

kalverra
Commoner
Commoner
Регистриран: пет юни 10, 2016 11:46 am

Мнение от kalverra » пет юни 10, 2016 11:47 am

Някой продава ли си книгите от тази поредица?

Отговори