Кой какво чете

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker
Регистриран: вт мар 17, 2009 1:01 pm

Re: Кой какво чете

Мнение от READER » пет яну 25, 2013 7:25 pm

deadface написа:"Свърталище на духове" на Шърли Джаксън. Преди време се опитах да я прочета в оригинал, но нещо не ме грабна. Сега пък преводът ме спъва на моменти, но ще й дам шанс, за да видя защо е станала толкова популярна навремето.
Една от любимите ми. Уникално добра книга, но разбира се зависи най-вече от самият читател. :)
"Способен съм на всичко, стига то
да е човешко. Който ме надмине,
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
podlecii
Breaker
Breaker
Регистриран: чет ное 20, 2008 2:59 pm

Мнение от podlecii » вт яну 29, 2013 10:44 am

:arrow: Second Shift - Order (Part 7 of the Silo Series) by Hugh Howey
amazon
Супер поредица. Дано да я видим и на български в бъдеще :search:
Доколкото ми е известно осмата част трябва да излезе този януари.
Изображение

Linoge
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: ср май 18, 2011 8:50 pm

Мнение от Linoge » вт яну 29, 2013 11:14 pm

''Аз съм легенда'' - Матисън
2 години я търсих, ей!

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » ср яну 30, 2013 6:15 am

Прочетох "In the Blood" на Lisa Unger, психологически трилър за 11-годишен психопат със забележителен IQ. Много добър стил, може да пробвам и някоя от другите й книги.
Сега умувам какво да подхвана, че ме чакат все интересни неща.
Изображение

Потребителски аватар
stanislav_vd
Dinh
Dinh
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » ср яну 30, 2013 8:05 am

deadface написа:Прочетох "In the Blood" на Lisa Unger, психологически трилър за 11-годишен психопат със забележителен IQ. Много добър стил, може да пробвам и някоя от другите й книги.
Сега умувам какво да подхвана, че ме чакат все интересни неща.
Така и така си на трилъри, ако не си чел Джеймс Елрой ти го препоръчвам горещо!
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker
Регистриран: вт мар 17, 2009 1:01 pm

Мнение от READER » ср яну 30, 2013 10:23 am

deadface написа: психологически трилър за 11-годишен психопат със забележителен IQ.
Това ми харесва адски много като идея! :)
"Способен съм на всичко, стига то
да е човешко. Който ме надмине,
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср яну 30, 2013 1:17 pm

stanislav_vd написа:Така и така си на трилъри, ако не си чел Джеймс Елрой ти го препоръчвам горещо!
Джеймс Елрой е класика :d0jk25: Само че книгите му са hardboiled криминалета, не са точно трилъри, макар и да имат такива елементи. Аз пък ти препоръчвам Лорънс Блок и Уилям Дийл (по-специално "Машината на Шарки", "Хамелеон" и "Еврика"), напомнят доста на Елрой.
Изображение

Потребителски аватар
stanislav_vd
Dinh
Dinh
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » ср яну 30, 2013 5:39 pm

Съгласен съм - Елрой си е черно криминале. Голям фен съм му. На Дийл съм чел също почти всичко на български, като ''Първичен страх'' е най- добрата му.Лорънс Блок не съм чел, но щом казваш, ще вида какво има на бг пазара от него.
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср яну 30, 2013 6:23 pm

На Дийл най-любими са ми може би "27" и "Първичен страх" (продължението "Спектакълът на злото" също е добро, но третата част "Владетелят на Ада" хич не ми хареса). Само че те не са hardboiled криминалета - първата е великолепен шпионски трилър за Втората световна война, а другата е най-добрия съдебен трилър, който някога съм чел - и не напомнят на книгите на Елрой. Докато горните три определено напомнят, въпреки че са написани в типичния за Дийл стил.
Изображение

Linoge
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: ср май 18, 2011 8:50 pm

Мнение от Linoge » чет яну 31, 2013 12:05 am

''Проходът'' на Джъстин Кронин.
Интересна изглежда тая тухла, хич да не е.

Потребителски аватар
Dark_half
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 30, 2011 6:40 pm

Мнение от Dark_half » чет яну 31, 2013 5:52 pm

През януари прочетох:

Джордж Р. Р. Мартин - „Танц с дракони“ - 7/10
Spoiler
Show
Средна работа. Една-две идеи по-добра от четвърта част, но пак е доста далече от нивото на първите три части. Ако в „Пир за врани“ се говореше само за Церсей, Джайм и Бриен, то тук цялото действие е съсредоточено върху Джон, Денерис и Тирион. Сами по себе си са интересни персонажи, така е, но по едно време просто омръзва да четеш само за тях, още повече, че половината глави за Денерис са абсолютно ненужни и в тях буквално не се случва нищо. Последните две-три глави с нейно участие все пак успяха да пооправят почти плачевното положение. Около Джон беше горе-долу интересно, най-вече защото чрез него се проследяваха и нещата около Станис. Иначе съм почти сигурен, че последната сцена с Джон в книгата нищо не означава и в крайна сметка Мартин ще намери начин да го съживи. Около Тирион също не беше кой знае колко интересно - след като убива Тивин, преминава Тясното море, отива при Илирио, след това сир Джора го открива и отвлича, после Тирион се влюбва в едно джудже, накрая ги напада един кораб с търговци на роби, а после карат Тирион да прави някакви циркаджийски изпълнения пред публика.. :)) През цялото време общо взето имах чувството, че Мартин не е знаел как да си развие историята и какво да прави с толкова много герои, затова ги е включвал в разни сцени, които на моменти отегчаваха до смърт. Има една-две глави с Аря, нещата около нея са доста интересни, но тя така и не прави нищо значително в тази част.. С Церсей също има една-две глави, като че ли само около нея нещата останаха докрай изяснени - след като в четвърта книга я затвориха във Великата септа, тук я накараха да се унижи пред целия град, като върви гола пред всички и така да изкупи греховете си, като преди това ясно се каза, че тя няма повече да е регент на Томен.. В крайна сметка след такова унижение надали нататък ще има някакво дейно участие. Особено в последната сцена с нея направо не можех да повярвам, че това е Церсей Ланистър :)) Епилогът беше интересен, поне ми повъзвърна малко надеждите за тая поредица - след като почти бях забравил за лорд Варис, той изведнъж се появи отнякъде и най-безцеремонно уби Пицел и Кеван Ланистър. Да се надяваме, че в следващата книга Мартин ще включи всички герои, а не пак да ни тормози само със събитията около двама-трима.
Рей Бредбъри - „Дървото на Вси светии“ - 7.5/10
Симпатична повест, разказана с неповторимия стил на Бредбъри - става въпрос за няколко деца, които на Хелоуин предприемат някакво супер странно пътуване през времето и пространството - посещават пирамидите в Египет, разни ритуали в Мексико и търсят загубения си приятел :happy:

Брам Стокър - „Дракула“ - 8.5/10
Невероятна книга, която ми задържа интереса от първата до последната страница. В началото малко се бях притеснил, че е разказана под формата на дневници/писма на различните герои, защото не съм особен фен на подобен похват, но тук това изобщо не беше дразнещо, напротив, даже по-скоро необходимо. На две-три места даже се бях поуплашил от книгата, особено на сцената с онези три вещици в дома на Дракула, които се опитваха да прелъстят Джонатан Харкър, както и когато една от главните героини се превърна във вампир. Иначе стилът на Стокър е уникален, през цялото време имах усещането, че съм сред героите и лично изживявам цялата история.

Реймънд Чандлър - „Сбогом, моя красавице“ - 7.5/10
Това ми е третата книга на Чандлър и засега я смятам за най-впечатляващата му. Историята е много добре оплетена, много качествено описани и развити герои, както и готини обрати в сюжета.

Дейвид Гемел - „Троя: Повелителят на сребърния лък“ - 9/10
Може би най-добрата книга, която прочетох този месец. Не съм експерт по историята на Древна Гърция, нито по творенията на Омир, но книгата на Гемел е изключително увлекателно описана, с толкова ярки герои и живи описания, че колкото и клиширано да звучи, наистина не исках да свършва. Освен това е написана на екстремно достъпен език, така че дори човек нищо да не разбира от история, военни стратегии и прочие, тук няма да срещне никакъв проблем при четенето на подобни сцени. Дори битките, при цялата си епичност и мащаби, пак бяха простичко описани, без излишно детайлизиране.

Чарлс Буковски - „Криминале“ - 7/10
Нищо особено като сюжет, незапомнящи се герои, но все пак стилът на Буковски е толкова приятен и лесносмилаем, че книгата се чете много бързо, макар и да не е добра, обективно погледнато.

Хенинг Манкел - „Човекът от Пекин“ - 7.5/10
Spoiler
Show
Първите стотина страници бяха отлични, веднага ми стана ясно защо наричат Манкел „майстор на съспенса“. После изведнъж действието от 2006 година в Швеция се премести в Китай, средата на 19 век, за да опише историята на трима братя, които заминават за Щатите, като двама от тях умират, а третият е жертва на малтретирането от страна на един много жесток господар и затова по-късно описва в дневника си цялата омраза към него, което става причина сто и петдесет години по-късно един китаец да реши да си отмъсти на всички роднини на въпросния жесток господар, до които успее да се добере. Тоест, самият мотив на главния злодей в книгата ми изглеждаше малко абсурден, затова и сигурно втората половина на книгата не ми хареса особено, най-вече след като китайците започнаха да говорят за разни конспирации за промяна на в управлението на Китай, за изселването на милиони китайски селяни в Южна Африка и т.н. Иначе основната история с убийството на толкова много хора в едно малко селце и самостоятелното разследване на съдийката бяха най-интересната част на романа.
Джак Керуак - „По пътя“ - 7.5/10
Хем ми хареса, хем не ми хареса. Не мога посмъртно да напиша качествено мнение за тази книга. От една страна ми беше интересна, самият факт, че е разказана в първо лице, и то толкова непринудено, създава усещането, че си седнал на приказка с автора и той лично ти разказва за всичките си преживелици. От друга страна почти с нищо няма да запомня тази книга, освен с това, че героите пътуваха непрекъснато из различни градове, забавляваха се, имаше разни купони, танци и т.н. и общо-взето в това се състоеше целият сюжет. Сигурно не четох книгата в подходящ момент, не знам, но надали ще я прочета пак. Въпреки това не мога да отрека, че имаше някои много силни и тъжни сцени, особено към края.

Дейвид Гемел - „Троя: Гръмотевичния щит“ - 8/10
По-слаба е от първа част, но то май винаги се случва така с поредиците. Все пак и тук важи всичко, което написах за първата книга - четивен стил, добре описани герои и пр., но може би историята в тази част беше по-безинтересна.

Иван Вазов - „Под игото“ - 8/10
След дразнещото и непрекъснато повтаряне на изтъркана до болка фраза, че всеки българин трябва да прочете тази книга, бях тръгнал с големи предубеждения и готов да я критикувам, но наистина не мога да си изкривя душата. Книгата е много добра. Изобщо не съм очаквал, че ще ми е толкова интересна, е, да, не е „Граф Монте Кристо“, но пак се чете на един дъх.

Потребителски аватар
bruja
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: вт мар 23, 2010 12:39 pm

Мнение от bruja » съб фев 02, 2013 11:41 pm

Започвам Самотата на простите числа от Паоло Джордани
Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого. Марк Твен

West of Hell
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: чет май 29, 2008 2:38 pm

Мнение от West of Hell » нед фев 03, 2013 12:58 am

Dark_half, :metal2: супер, че споделяш впечатления
На Download 2016 bundinhas

http://www.youtube.com/watch?v=yMlKlH7DYe8

Потребителски аватар
WhiteNoise
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон авг 22, 2005 11:25 pm

Мнение от WhiteNoise » нед фев 03, 2013 9:05 am

bruja, книгата за мен беше много слаба... не знам при теб как ще да е
аз съм започнала Хрониките на Боб Дилън, всичко друго все го зарязвам
Изображение
I woke up this morning and i got myself a beer
The future's uncertain and the end is always near

Потребителски аватар
bruja
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: вт мар 23, 2010 12:39 pm

Мнение от bruja » пон фев 04, 2013 10:46 am

WhiteNoise написа:bruja, книгата за мен беше много слаба... не знам при теб как ще да е
аз съм започнала Хрониките на Боб Дилън, всичко друго все го зарязвам

В началото ми беше интересна, после взе да ми доскучава и краят ме разочарова напълно.
Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого. Марк Твен

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон фев 04, 2013 2:56 pm

"Танцуващият замък" на Робин Джарвис.
Изображение

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » пон фев 04, 2013 4:53 pm

Dark_half, ако си чел "Дракула" на български значи не си чел "Дракула", чел си интерпетация на преводача, в която липсват цели абзаци и са добавени цели (не се шегувам!), изречения са заменени с други, пропуснати са СТОТИЦИ дребни детайли и т.н. Истинската книга е много по-добра. Наскоро си я взех на английски - атмосферата е различна, книгата е различна.

Потребителски аватар
Dark_half
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 30, 2011 6:40 pm

Мнение от Dark_half » пон фев 04, 2013 6:58 pm

Аз още като я започнах, ме глождеше, че не е цялата, защото според Goodreads повечето издания на книгата са около 450 стр., а българското - само 190. Много жалко в такъв случай, по-нататък сигурно и аз ще я търся на английски.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон фев 04, 2013 7:44 pm

Оригиналният текст на Дракула е около 450 стандартни страници (30 реда по 60 знака). Мисля, че първото му издание беше около 390 стр., иначе има всевъзможни издания, които варират между 250 и 400 стр. в зависимост от шрифта и големината на страниците. Изданията, които са над 400 стр., обикновено включват допълнителна информация за автора и романа или разни разкази на Стокър.
А българските издания определено не са пълни, защото "Труд" са използвали стария превод на Теодор Михайлов от 1991, който хем е много слаб, хем е непълен.
Изображение

Потребителски аватар
Flesh
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пет мар 30, 2012 12:09 pm
Контакти:

Мнение от Flesh » чет фев 07, 2013 7:21 am

Ех, сега явно трябва да се търси Дракула на английски, защото оказва се, че съм чел превода на Михайлов. :sad:

Отговори