Дата и час: Съб Юни 23, 2018 6:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 03, 2005 4:21 pm 
Devar-Toi
Devar-Toi
Аватар

Дълго време се чудех дали да попитам това. Притеснението ми идва от факта, че и аз не съм сигурна какво е точно, но е доста силно.
Аз тази фраза я приемам най-общо като израз на клетвопрестъпничество, потъпкване на това което са те учили и на което са те възпитавали, като акт на неизпълнение на дълга си.
Питам се защо бащата, защо лицето му и наистина какво точно изразява.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 03, 2005 6:56 pm 
Commoner
Commoner
Аватар

Йей! Хубав въпрос.
Според мен, да забравиш лицето на баща си значи да забравиш от къде си тръгнал и накъде си се запътил. Защото в такива времена, особено за воините, най- вече бащата е модел за подражание. Той учи сина си да борави с оръжия, да ловува, да прави всичко, което се смята за мъжко. И тъй като светът в "Тъмната кула", е по- скоро патриархален е нормално бащата да е този, който има най- голяма важност в живота на човек. И тъй като момчето научава всичко (или повечето), което му е нужно, за да се справя в живота от баща си, бащата е този, който дава насока на живота му. Ако бащата е воин, синът също ще стане воин, както ако бащата е ковач, вероятно ще обучи сина си на същия занаят, за да има кой да продължи след него и да не бъде забравен трудът му. Та, така бащата дава началото на пътя на сина си и посочва целта на пътя му. И според мен е нормално да асоциираш даден човек най- вече с лицето му, защото щеш не щеш, зрението е сетивото, на което човек разчита най- много. И лицето е това, което запомняш от повечето хора. (Освен ако нямат нечетен брой крайници например или нещо също толкова, привличащо вниманието).
Та, това е моето тълкувание на нещата. И тъй като въпросът ме подсети за една статия по... въпроса- ето линк: The Western Genre Fled Across the Desert, and Stephen King Followed

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 03, 2005 10:33 pm 
Ka-mai
Ka-mai

Да забравиш себе си? Онова в което си вярвал, онова за което си се борил...
В момента нещо ми е мътно. Всъщност като се замисля Windmaker го е казал много ясно и точно...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 04, 2005 9:50 pm 
Dinh
Dinh

Аз го разбирам да забравиш принципите на рода си, принципите и традициите и като цяло нещата, на които са те научили в семейството ти...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 07, 2005 1:18 am 
Childe
Childe
Аватар

Съгласен съм с Windmaker....

Scream till your heart stops beating,
SCREAM FOR ME!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 04, 2006 1:04 am 
Commoner
Commoner

Vile написа:
Аз го разбирам да забравиш принципите на рода си, принципите и традициите и като цяло нещата, на които са те научили в семейството ти...

Я да видим кой си спомня лицето на Левски, например! :)

Лично аз съм съгласен с мненията, но по-скоро подържам това на <Vile>, а именно защото смятам, че Кинг иска да накара читателя да направи една аналогия с настоящето. Да се замисли дали не забравя това, което не трябва да забравя. Не мисля, че трябва да се търси причината изцяло и само в нуждите на разказа...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 10, 2006 2:23 pm 
Childe
Childe

Да отречеш миналото си, да се опитваш да забравиш всичко, което ти се е случвало в опита си да почнеш отначало. Да не искаш да възприемеш миналия живота си до сега. Според мен може и тези неща да се прибавят към тълкуванията :roll: . Но все пак първо се сетих за това, което каза Windmaker - да забравиш откъде си тръгнал. Това може да не се счита за забравяне на всичко от миналото, а само за началото. Ами глаголът - дали е забравям, а защо не и отричам? Всеки си го тълкува по свой начин^^.

And I am you and we are not afraid

Just believe when you can't believe anymore

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 13, 2006 11:52 am 
Dinh
Dinh

Така си е, творчеството на Кинг е различно за всеки... :) И точно това му е хубавото

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 30, 2006 10:40 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

А оттук идва въпросът дали ще стане стрелец от човек,който не е виждал баща си!?Според мен е добре измислено от Кинг,но недоубмислено...

Please tell me she won’t change…

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 30, 2006 10:55 pm 
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Аватар

Според мен да помниш лицето на баща си означава да помниш и защитаваш родовата чест. Това е символично. Едва ли всеки би намерил сили в споменът за баща си. Аз не бих. Баща ми е боклук, но да не се отдавам на приятни спомени...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 06, 2012 12:29 am 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Според мен Windmaker е най-близо до истината.Да забравиш лицето на баща си ще рече да забравиш ти самият кой си,своя произход,родното си място,да се вземеш прекалено насериозно или казано простичко да се изродиш и деградираш.

Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко , нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]