"Кървави книги" том 5 от Клайв Баркър

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » ср дек 13, 2017 1:14 pm

Изображение
http://www.colibri.bg/knigi/1519/klajv- ... nigi-tom-5
https://www.ozone.bg/catalog/product/vi ... tegory/38/

Какви тайни нашепват графитите по стените на „Спектър Стрийт“? Мит или реалност са жестоките убийства, които малко по малко обезлюдяват квартала? Докъде ще стигне Хелън в желанието си да разкрие кой – или какво – е Кендимен?

Джери има големи планове за някогашния плувен комплекс на „Леополд Роуд“, които смята да реализира с парите на безскрупулен инвеститор. Има само един проблем – комплексът всъщност не е празен. Там живее някой, когото е по-добре да не срещаш...

Ванеса изпитва необяснимо влечение към шосета без указателни табели. И не пропуска да поеме по тях. Но този път ще се разкайва горчиво. Шосето ще я отведе на забранено място, което ще промени живота й…

Затворът „Пентънвил“ отдавна не плаши Клив. Бил е толкова често в него, че вече се чувства почти като у дома си. Само че досега не е имал съкилийник като Били, тъй кротък и слаб на вид. Но безобидната му външност крие мрачна тайна…

Cборникът „Кървави книги“ е носител на наградите „Уърлд Фентъзи“ и „Бритиш Фентъзи“.

Клайв Баркър е британски писател, филмов режисьор, сценарист, продуцент, актьор и художник. Когато дебютната му книга – сборникът с разкази и новели, който държите в ръцете си – е публикувана в Щатите, Стивън Кинг казва: „Видях бъдещето на ужаса... и то се казва Клайв Баркър.“ Днес шестте тома на „Кървави книги“ са издадени в над 40 държави, а Баркър е един от водещите съвременни писатели в жанровете хорър и фентъзи. Много от произведенията му (сред тях и разказите в този сборник) са екранизирани, а филми като „Хелрейзър“, „Кендимен“ и „Среднощният влак за месо“ превръщат автора в световна хорър икона.
Изображение

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Re: "Кървави книги" том 5 от Клайв Баркър

Мнение от Key » ср дек 13, 2017 9:14 pm

Много добре изглежда (най-добрата корица до сега),и резюмето си го бива!Ще се взема до края на годината.

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: нед ное 13, 2011 12:55 pm

Мнение от LastHope » чет дек 14, 2017 5:48 pm

Значи, от години пропускам край ушите си възторжените отзиви за Клайв Баркър и неговите "Кървави книги", може би заради "вродените" ми резерви към късите литературни форми.
Сега, като се позачетох из форума, спонтанно ми идва да си купя 5-и том и ако ми хареса тръгвам отзад напред.
Поне за превода нямам съмнения. :)

Потребителски аватар
Nothingness
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 30, 2006 9:12 pm
Контакти:

Мнение от Nothingness » пет дек 15, 2017 11:17 am

ауу, корицата е жестока!

За съдържанието нямам никакви съмнения :hi:

Нямам търпение да си купя едно копие!
Oh, she’s beautiful
A little better than a man deserves
Oh, I’m not insane
Please tell me she won’t change…

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от LastHope » съб дек 16, 2017 9:09 pm

Аз бях решила, че вече е на пазара, но ми обясниха, че излиза в началото на новата година.

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » съб дек 16, 2017 10:45 pm

LastHope написа:Аз бях решила, че вече е на пазара, но ми обясниха, че излиза в началото на новата година.
А така,мислех да си я вземам още в понеделник,ама няма да стане.

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от LastHope » нед дек 17, 2017 8:32 pm

Момчето от щанда на Колибри каза, че преводачът я редактира. ;)

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пон дек 18, 2017 12:18 am

Преводачът приключи с редакцията й преди доста време, а после даже напусна издателството и отиде в Изток-Запад (където му обещаха, че ще има пълната свобода да издава каквото си иска).
Би трябвало да излезе на 22 декември, както пише и в сайта.
Изображение

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от LastHope » пон дек 18, 2017 3:15 pm

Точно за тази дата - 22.12., Колибри обяви 40% намаление във фирмената книжарница на "Иван Вазов".
Ако спазят обещаното, може направо от там да я търсим.
Под анонса на издателството първият коментар беше: "Значи се минахме на Панаира..." :D :D

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » пон дек 18, 2017 8:59 pm

В такъв случай ще има ли шести том?

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт дек 19, 2017 6:05 am

И да има, вероятно няма да го превеждам аз. А може и да няма, защото Баркър не върви добре - явно е твърде брутален за вкуса на масовия читател. Дори излизането на 5-ти том беше под въпрос. И не е само с Баркър така - всичкият хорър се продава слабо. Даже Кинг е паднал под 2000 бр. (така поне твърдят слуховете), което е показателно. И докато хората не се научат да качват и споделят пиратски книги поне 6 месеца след излизането им, а не на следващия ден (говоря за българските книги), тази тенденция ще се запази и ще се издават все по-малко хорър автори. Пак ще има антологии с разкази за духове от 19 и началото на 20 век, ще се издават чат-пат стари автори като Стокър и М. Р. Джеймс, понеже при тях не се плаща авторско право, от време на време издателите ще се пробват с отделни съвременни автори като Линдквист - и след 1-2-3 книги ще ги зарязват. Кой е луд да пуска хорър, като може да издава Дан Браун и Роулинг? И за да осъзнаете колко пагубно се отразява пиратството на хоръра - само в двете Замунди първите 4 тома на Баркър са били свалени повече пъти, отколкото са продадените им до момента бройки. А това далеч не е единственото място, на което ги има качени. И дори да съществуват хора, които са си ги взели на хартия, след като са ги прочели пиратски, те са единици.
Така че не се учудвайте, ако няма 6-ти том - и се радвайте, че изобщо има 5-ти.
Аз ще продължа да издавам хорър в И-З (въпреки всичко), може след време да пусна и нещо непревеждано на Баркър... Но ако искате и занапред да четете такива автори на хартия, и то с хубав превод, трябва да ударите едно рамо с рекламата - коментирайте ги във фб, пишете отзиви в електронните книжарници, препоръчвайте ги активно и пр. Иначе хорърът ще се превърне в екзотично четиво и ще си останем само с Кинг - а той, за съжаление, няма да живее още дълго.
Изображение

Потребителски аватар
Garibaldy
Commoner
Commoner
Регистриран: пет юли 15, 2011 1:48 pm

Мнение от Garibaldy » вт дек 19, 2017 12:35 pm

Пиратството Е проблем, но въобще не е нито голям, нито основен. Цената на книгите също е проблем, но и тя не е водеща. Съвкупността на двете даже не е проблем. Най-големия проблем е почти липсващата читателска "аудитория" в България. Няма какво да се лъжем хората в България които четат книги (без значение от жанра) не са даже малко, а единици. Заради това тиражите са ниски и автоматически и цените стават високи. Да на мен ми е по-добре да ги чета в електронен вариант и да тегля ги от "ония" сайтове, но аз лично спадам към онази категория която после си ги копува (шантава работа). Супер много се зарадвах на превода на "Книгите" на Баркър, макар че съм чел всичко на Баркър години преди да излезнат на български, и ми е кофти че ще е до тук (дано се лъжа).

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт дек 19, 2017 6:22 pm

Когато аудиторията е малка, започва да става голям проблем. А когато аудиторията на хоръра е нищожна - още по-голям.
Нали разбираш - хората, които четат предимно пиратски, вече са в пъти повече от онези, които купуват.
Пак казвам - само в двете Замунди (общо) книгите на Баркър са свалени повече пъти, отколкото продадени копия има. И това са само две места, а са качени на много - от торент тракери, сайтове за споделяне и ел. библиотеки, до програми за директно споделяне.
Изображение

Ich_Will_
Breaker
Breaker
Регистриран: вт сеп 17, 2013 12:46 pm

Мнение от Ich_Will_ » вт дек 19, 2017 7:52 pm

deadface, не може да се очаква само потребителят да популяризира дадена книга, издателството също трябва да се постарае за това. Обаче когато то направи точно обратното(заради лош превод на заглавие, ужасна корица и прочие неща, които отблъскват потенциалния купувач), дори неговите старания остават напразни заради горе изброените причини. Човек остава с грешно впечатление с нея и после тръгвай да го убеждаваш, че заглавието и корицата например не отговарят на действителността и са резултат на некадърен превод и дизайн. Друг голям проблем е несъответствието на цена и качество. На всеки му е ясно, че цените на книгите у нас са ужасно високи, но поне да ги оправдаят с хубава хартия, чудесно оформление и подвързия, професионален превод и качествена редакция и корекция. За голямо съжаление в голяма част от случаите все някое от изброените неща ще пострада и то доста сериозно. Най-малкото е недопустимо в една книга, дори и най-лошата на света да е, да има печатни грешки и то през няколко страници. Направо бях бясна, докато четях "Освен този живот" на Патрик Нес. Колкото и да се опитвах да ги игнорирам за сметка на историята, която ми беше много интересна, мисията си беше направо невъзможна. Продължавам да предпочитам хартиените пред електронните издания, но това оставя горчив вкус. Не вярвам книгите да са само изпиратствани: могат да се вземат от библиотеката или назаем от приятел, роднина, колега или познат.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср дек 20, 2017 6:48 am

Ами в случая и аз, и издателството сме се постарали, в това число и с рекламата. Само че няма по-добра реклама от читателските отзиви и препоръки (;

Че има некачествени книги - има, но това важи и за англоезичните издания. Смотани корици - бол. Печатни, правописни и граматически грешки? Че аз май не съм чел книга на Кинг в оригинал, в която да няма такива. Пък колко смислови и сюжетни грешки има... феновете са направили цели сайтове, посветени на тях (като този). Което подсказва, че не само коректорите, но и редакторите им спят.
Ами посредствените преводи? Да не мислиш, че при тях няма такива? Има, има.
Виж, хартията им обикновено (макар и не винаги) е по-хубава от нашата, но това е нормално - с такива огромни тиражи (и печалби) могат спокойно да си го позволят.

И обратното. У нас също се издават много качествени книги, които не отстъпват по нищо на техните. Само че като са по-качествени, по правило са и по-скъпи, защото високото качество е свързано с повече разходи. А като са по-скъпи, читателите мрънкат за цената...

Всъщност българските читатели винаги се оплакват от цената, независимо каква е книгата - качествена или некачествена, защото:
1) "Не може онази книга да е със същия обем, пък да струва по-малко от тази";
2) "Я виж колко струва същата книга в САЩ или Русия";
3) "Има малко текст на страницата - явно книгата е умишлено "раздута", за да изглежда по-дебела".
Обаче не си дават сметка (или просто не са наясно), че:
1) Цената далеч не зависи само от обема - зависи и от авторското право (което е различно при различните автори), от тиража, от хартията, от разходите по корица, превод, редакция, корекция и т.н. (които може да са различни при всяка книга), че и от още куп неща, които ме мързи да обяснявам.
2) Я помисли колко пъти по-голям е пазарът им, какъв е стандартът им на живот, колко по-евтино им излизат всички разходи по издаването (да обяснявам ли защо?).
3) Да, разбира се, издателите се надпреварват да раздуват умишлено обема, понеже хартията е безплатна. Чакай, май не беше безплатна. Хмм, значи умишлено искат книгата да стане по-скъпа, защото читателите не купуват евтини книги. (Да се чуди човек защо има толкова книги с прекалено ситен шрифт...)

И като заговорихме за мрънкане, се стига до неизбежния въпрос - "Как е възможно електронните книги да са толкова скъпи?", когато:
1) "При тях не се плаща за хартия и печат";
2) "В САЩ са по-евтини".
Ами как...
1) Авторското право при електронните книги е различно от това при хартиените. Например - авторът може да иска 10% без ДДС за всеки продаден екземпляр от хартиеното издание, но 30% от нетните приходи за всеки продаден екземпляр на електронното издание. А може да има и допълнителни условия, върху които няма да се спирам, за да не ви затормозявам излишно.
2) Че да не би една и съща стока да струва еднакво във всяка държава? Цената се определя от пазара и от други фактори, плюс това ние плащаме и за превод.

И защо книгите поначало са толкова скъпи у нас? Защото издателите са твърде алчни? Или защото ДДС-то е твърде високо? А може би защото пазарът ни е твърде малък? Или защото стандартът ни на живот е твърде нисък? Или пък има някаква връзка с цените на всичко остнало? Въпроси, въпроси.

И да, действително има книги, на които цената е умишлено (и неопрвдано) завишена, но те не са много, защото издателите са наясно, че колкото по-скъпа е една книга, толкова по-трудно се продава.

И пак казвам - когато един пазар като нашия е толкова малък, пиратството се превръща в сериозен проблем. Все повече хора използват електронни четци, а 99% от тях четат пиратски. И проблемът не е в самото качване и споделяне на книги (аз го подкрепям, защото понякога това е единственият начин да прочетеш неоткриваемо на хартия заглавие). Проблемът е, че това се прави броени дни след излизането на книгата. Ако се прави 6 месеца (или още по-добре - година-две) след излизането й, издателите няма да страдат (поне не много), защото междувременно ще са продали по-голямата част от тиража. Обаче никой не се замисля за това, на никого не му пука. Така че не се учудвайте, ако не видим 6-ти том.
Изображение

Ich_Will_
Breaker
Breaker
Регистриран: вт сеп 17, 2013 12:46 pm

Мнение от Ich_Will_ » ср дек 20, 2017 10:27 am

А може би имаш право, че Баркър е твърде брутален за вкуса на масовия читател. Аз си падам по такива неща и предполагам, че ще ми хареса, но да не се заричам предварително. Дълго време се заглеждах в 4-те тома, но все не се осмелявах да купя някой от тях, обаче този път мисля да пробвам том 5 и ако ми хареса, да си взема и останалите четири.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср дек 20, 2017 12:23 pm

Да се надяваме значи, че ще ти хареса :)
Изображение

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » ср дек 20, 2017 12:33 pm

Аз през последните години съм почнал много да ценя, когато някой обича това с което се занимава и влага много желание и усилия в работата си. Да, резултатът може би не винаги е най-добрият, но горното винаги личи и за мен лично е много ценно. В конкретният случай само усилията вложени от преводача в появата на тези 5 тома на български език заслужават истински адмирации и както самият той е казал малко по-горе, трябва да се радваме, че изобщо ги има. Аз лично подкрепям неговите усилия с две ръце, а моят начин е в своята библиотека да имам първите четири тома и скоро да добавя и петия.
Разбира се има и други, доста по прозаични причини, например въпреки че не съм голям фен на поредицата, съм голям фен на „Втъкан свят“ и много би ми се искало някой хубав ден да я видя на български език, в издание с хубави, твърди корици, чудесен нов превод и добре си давам сметка, че е необходим човек като deadface за да бъде възможно това.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams

Мнение от Key » ср дек 20, 2017 9:41 pm

Ich_Will_ написа:А може би имаш право, че Баркър е твърде брутален за вкуса на масовия читател. Аз си падам по такива неща и предполагам, че ще ми хареса, но да не се заричам предварително. Дълго време се заглеждах в 4-те тома, но все не се осмелявах да купя някой от тях, обаче този път мисля да пробвам том 5 и ако ми хареса, да си взема и останалите четири.
Започни от началото,и не защото така се прави,а защото първият и вторият том са жестоки (във всеки един смисъл!!!).Имам първите четири,евентуално другата седмица и петия,за шестия каквото стане.

Потребителски аватар
LastHope
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от LastHope » чет дек 21, 2017 1:02 pm

Преди малко във фб ми излезе ъпдейт от издателството, така че май ще е утре премиерата.:)

Към казаното в по-горната дискусия ще добавя, че от пиратско съдържание се възползват не само хора с ниски доходи. Прави се, защото е възможно, лесно и достъпно. Сигурна съм, че го правят и хора, потърпевши от проблема.
Няма да е все така.
Аз съм се спряла на схемата с панаирни и др. отстъпки, които станаха почти целогодишна практика на издателствата. Случва се е и с приятели да си "поделим" книга, има и секънд хенд. Който търси - намира!
Като цяло, цена между 20 и 30 лв. за книга не би трябвало да ни събаря, предвид че гледам по щандовете едни лъскави, дебели списания които гонят вече 10 лв. цена и са пълни с 1/3 глупости и 2/3 реклами - примерно на часовници от 5000 лв. :rolleyes:

Отговори